هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
2423 دفعه خوانده شده کد مطلب : 14244

اگر بازی ها رویا شوند

نکات مهم در خصوص مطالب ارسالی :

1- سایت در ویرایش مطالب آزاد است.

2- دیدگاه های مطرح شده در مقالات صرفاً نشانگر نظر نویسندگان محترم آنهاست و بیانگر نظر و عقیده مسئولان سایت نیست. بدیهی است مسئولیت تمامی مطالب و نوشته ها بر عهده شخص نویسنده است.

بسم الله الرحمن الرحیم


اگر بازی ها رویا شوند...
دیدن رویا، از همان ابتدای تاریخ ذهن بشر را به خود مشغول کرده است. معانی پنهان و نمادهای مختلف موجود در خواب و رویا به بحث داغ بسیاری از محافل تبدیل شده است و حتی افرادی تلاش کرده‌اند با دسته‌بندی رویاهای متداول مردم و نمادها و نشانه‌های آن، فرهنگ نامه و مرجع خواب‌شناسی ایجاد کنند و برای تعبیر هر خواب، سرنخی ارایه دهند.
اما اگر بازی‌های رایانه ای رویای شما بودند و آن ها را در خواب می‌دیدید، آنوقت چه تعبیری داشتند؟ آیا می توان بر اساس مفاهیم و نمادهای موجود در بازی های رایانه ای، تعابیر دقیق و روانشناسانه ای از آن ها ارائه کرد؟
برای این منظور در این مقاله سعی شده تا برخی از بازی‌های مطرح را با نماد‌شناسی خواب و رویا مورد تحلیل قرار می‌دهیم تا ببینیم آیا مفهوم خاصی در آن ها نهفته است یا خیر. درواقع درطول این فرایند با نتایج عمیق، پرمعنی و در بعضی موارد دقیقی رو‌به‌رو خواهیم شد که مطالعه آن ها می تواند شما را غافلگیر کند.

04

Super Mario Bros
ماریو یک زراندوز تمام عیار است که همیشه سکه‌های طلا و درخشان جمع می‌کند. این امر احتمالا نشانگر فرصت‌های از دست رفته زندگی اوست. آیا این به آن معناست که ماریو جاه‌طلب‌تر از آن است که یک لوله‌کش سرگردان باشد؟ یا واقعا لوله‌کش بدی است و باید بیشتر از این‌ها زحمت بکشد؟
از سوی دیگر، قارچ‌ها در بازی ماریو نشان‌دهنده احساسات منفی است که در ناخود‌آگاه او در حال بال‌ و ‌پر‌ گرفتن است و باید فکری به حالش کرد. از کجا معلوم، شاید ماریو از اینکه بارها و بارها در یک نقش تکراری ظاهر شده است دل خوشی ندارد!؟
با مروری بر بازی قدیمی Super Mario Bros به قلعه‌ها برمی‌خوریم. دیدن قلعه در خواب به معنای جایزه، افتخار، شهرت و تحسین برای دستاوردها و موفقیت‌ها است. به عبارت دیگر پیش‌گویی این خواب از این قرار است که آینده‌ای شاد و سراسر عشق و محبت به فرزندان و همسایه‌های سخاوتمند خواهید داشت و زندگی دوستانتان در آسودگی و آرامش سپری خواهد شد. دیدن قلعه در خواب همچنین می‌تواند حاکی از یک محل ایمن، پر‌قدرت، ثروت و اعتبار باشد.
اما آتش‌بازی پایان هر مرحله یادتان می‌آید؟ آتش‌بازی سمبل هیجان، خلاقیت و استعداد است. تعبیر دیگر آتش‌بازی (در این مورد، رویای میاموتو خالق شخصیت ماریو) ممکن است به معنای انگیزه وی برای نشان دادن و به رخ کشیدن خود باشد!

06

World of Warcraft
می‌گویند دیدن غول در خواب نشانگر داشتن تصویری منفی از خود است. اما حتی برای یک لحظه هم نمی‌توانیم باور کنیم که همه بازیکنان بازی‌های آنلاین چند جانبه گسترده (Massive Multiplayer Online) در دنیای واقعی عزت نفس پایینی دارند. همچنین دیدن اژدها در رویا نشانه این است که مشکلی سر راهتان سبز خواهد شد و باید برای کنترل خود بیشتر تلاش کنید.
یکی دیگر از نمادهای جالب در خواب، دیدن مردم مختلفی است که آن ها را نمی‌شناسید، که اتفاقا در مورد Warcraft هم صدق می‌کند، چون در این بازی با هزاران بازیکن از سراسر دنیا سر‌و‌کار پیدا می‌کنید. چنین خوابی به جنبه‌های پنهان شخصیت‌تان دلالت می کند که باید با آن رو‌به‌رو شوید. مثلا ممکن است در درون وجود خود یک غول کوچک را احساس کنید، اما چندان هم از این موضوع ناراضی نباشید! کسی چه می‌داند!؟

03

Call of Duty 4: Modern Warfare
کارل گوستاویونگ روانشناس مشهور سوئیسی بر این باور است که خواب جنگ، نمایانگر تضاد و کشمکش میان ضمیر خود‌آگاه و نا‌خود‌آگاه است. تعبیر دیگر این رویا، خشونت بیش از حد بیننده خواب است.
دیدن خواب جنگ همچنین ممکن است به معنای کشمکشی روحی، اخلاقی، عاطفی یا فیزیکی باشد. علاوه بر این خواب بمب و بمباران احتمالا نماد نبرد و ستیزی است که مدت‌هاست انباشته شده و توجهی به آن نشده است. برای مثال ممکن است احساس خشم در وجود فردی به مرز انفجار رسیده باشد.
اما بمب اتمی Call of Duty 4 در خواب می‌تواند ناشی از احساس درماندگی، تهدید یا از دست دادن تسلط روی زندگی باشد. بمب اتمی حتی ممکن است نشان‌دهنده درجه عمیقی از احساس دشمنی و خشم مفرط و تمایل برای پرخاش و نابود‌گری باشد.
با این وجود، دیدن بمب اتمی در خواب را می‌توان به فال نیک گرفت و نشانه تمایل برای پاک کردن زاویه‌ای تاریک از شخصیت دانست. بمب اتمی همچنین ممکن است بر چیز حیاتی و مهمی در زندگی‌تان اشاره داشته باشد و یا از وقوع یا پایان یافتن حادثه مهمی خبر دهد. شاید این حادثه بزرگ و میمون همین ورود سری Call of Duty 4 به دنیای مدرن است.

01

Shadow of Colossus
رویارویی با یک موجود عظیم‌الجثه در خواب نشانگر کشمکش تنگاتنگ میان شما و رقیبتان است. یک غول بزرگ و تنومند همچنین می‌تواند نماد مدافع بزرگ و پردرد‌سری در زندگی باشد که از میان برداشتن آن کار آسانی نیست. دیگر تفسیر این خواب، وجود دغدغه‌ای است که در حال سلطه برشماست. برای مثال دیدن چنین خوابی پس از مرگ یکی از عزیزان کاملا بیان‌گر این مدعاست.
اما شباهت‌های رویاگونه به اینجا ختم نمی‌شود. به مانند بازی Shadow of Colossus یکی از تعبیر‌های اسب‌دوانی در خواب، رسیدن به هدف با حقه و کمک است. اگر بازی Shadow of Colossus را به پایان برده باشید، حتما به حرف ما رسیده‌اید و می‌دانید که در طول بازی باید چه کلک‌ها و حقه‌هایی به کار ببندید.
سرانجام به اسب مشکی یا تیره می‌رسیم که دیدن آن در خواب دلیلی بر وجود راز، نافرمانی و چیزی ناشناخته است. دیدن اسب مشکی در خواب همچنین می‌تواند خوش‌اقبالی به همراه داشته باشد و از وجود نیروهای پنهانی خبر دهد.

05

Brain Age: How Old is Your Brain
حتما تا‌به‌حال خواب قدیمی و آشنای مردود شدن در یک امتحان را دیده‌اید. براساس تحقیقات، این خواب نمایانگر عزت و اعتماد به نفس بالا یا ضعف در آن است. برای مثال ممکن است از کسب نمره مورد نظرتان در یک آزمون یا برآورده نکردن انتظارات دیگران احساس نگرانی کنید. این خواب همچنین ممکن است به‌دنبال پذیرفته نشدن در هر آزمون یا گروهی به سراغتان می‌آید.
حالا که این طور است، یک کنسول DS در دست بگیرید و داروی شفا‌بخش دکتر کاواشیما طراح بازی Brain Age را هر روز بازی کنید.

02

Metal Gear Solid 2
جایی از بازی را به یاد می‌آورید که همه چیز شبیه گلابی می‌شود و Raiden با حالتی عریان و در یک فضای سور‌رئال و رویا‌مانند از خواب بیدار می‌شود؟ چنین خوابی معنای زیادی دارد. اگر تمام بازی MGS2 را به مخفی کاری و قایم‌ باشک‌‌بازی گذرانده‌اید، چنین چیزی در رویا به معنای این است که رازی را پنهان کرده‌ و از بازگو کردن آن خودداری می‌کنید.
از سوی دیگر، عریان بودن ممکن است نشانگر ترس از دیده‌ شدن خود واقعی‌تان توسط مردم و شناخته شدن به عنوان فردی حقه‌باز و کلاهبردار باشد. همچنین دیدن یک تانکر در خواب حاکی از نیاز به دفاع از خود و عقایدتان است، بدون اینکه پرخاش کنید یا برخورد تندی داشته باشید.
یکی دیگر از خواب‌های رایج ، خواب حرکت کند و آهسته است. دیدن چنین خوابی به معنای آغاز دوره‌ای سخت و دشوار و دست و پنجه نرم کردن با استرس و فشار زیاد در زندگی واقعی است. احتمالا یک نمونه از استرس و فشار زیادی کامپیوتر یا کنسول بازی‌تان هم تجربه کرده است، یعنی زمانی که بازی‌تان قفل می‌کند و مجبور می‌شوید همه چیز را از اول شروع کنید.
امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید.

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06137604
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
80
14127
54540
5804885
203771
438819
6137604