هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
4790 دفعه خوانده شده کد مطلب : 14289

اولین نتیجه گیری مباحث گروه تئوری های رسانه ای (spongebob squarepants)

نکات مهم در خصوص مطالب ارسالی :

1- سایت در ویرایش مطالب آزاد است.

2- دیدگاه های مطرح شده در مقالات صرفاً نشانگر نظر نویسندگان محترم آنهاست و بیانگر نظر و عقیده مسئولان سایت نیست. بدیهی است مسئولیت تمامی مطالب و نوشته ها بر عهده شخص نویسنده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

تئوری های ارائه شده در مورد انیمیشن باب اسفنجی شلوار مربعی
چندی پیش، استفن هیلنبرگ (Stephen Hillenburg) خالق انیمیشن باب اسفنجی، در مصاحبه ای اعلام کرد که هر یک از شخصیت های محبوب این انیمیشن، در واقع بازتاب و نمادی از هفت گناه کبیره به شمار می روند:

01

باب اسفنجی = شهوت
اختاپوس = خشم
خرچنگ = حرص و طمع
حلزون = شكم پرستي
پلانگتون = حسادت
پاتریک = تنبلي
سنجاب = تکبر و خودشیفتگی
در ادامه، چکیده ای از مباحث مطرح شده در این زمینه که در گروه "تئوری های رسانه ای" مورد نقد و بررسی قرار گرفته بود را مطالعه خواهید کرد:

شخصیت باب اسفنجی و علت نماد شهوت بودن وی:
نکته ای که در اولین قدم جلب توجه می کند، این است که اسفنج، نه موجود جاندار است و نه اندام جنسی دارد که بخواهد نماد میل جنسی باشد. پس چرا به عنوان این نماد انتخاب شده است؟
برای یافتن پاسخ، می توان موارد زیر را مد نظر قرار داد:
میل جنسی به معنای حسی ذاتی است که با محرک های درونی یا بیرونی برافروخته می شود و می تواند به یک رفتار جنسی آشکار منجر شود و یا نشود. (ویکی پدیا) و در انسان ارضاء میل جنسی با رابطه برقرار کردن ایجاد می شود که در واقع طبق غریضه و ذات بشری است و عمل به آن منجر به تعادل شده و این تعادل در موجودات دیگر هم صدق می کند. در مورد اسفنج بی جان، ذاتش به گونه ای است که موجب شده تا مورد لمس زیاد قرار بگیرد. در واقع در یک تفکر بیمارگونه اینطور تصور شده که اگر اسفنج موجودی جاندار بود، همین لمس شدن و لمس کردن دیگران برای او به نوعی شهوت رانی و ارضای میل جنسی محسوب می شد. در واقع تمایل عجیب باب به لمس شدن (در آغوش گرفتن دیگران که یکی از شاخصه های مهم اخلاقی وی به شمار می رود) اشاره ای به چنین گرایشی دارد.
مثلاً در یکی از قسمت ها که باب مریضی حباب گرفته بود، با لمس شدن توسط انسان و دیگر چیزها بهبود یافت و همینطور درکارتون، شاهد این مسئله هستیم که وی مدام در حال بغل کردن اشیاء مختلف هست. پس هفتمین گناه کبیره که شهوت یا همان ارضای میل جنسی شدید به شکل نامشروع بود، با تمایل شدید باب به لمس شدن و لمس کردن همخوانی پیدا می کند.
البته نکته دیگر اینکه امروزه ارضاء میل جنسی فقط با جنس مخاف نیست. گروهی منحرف حتی با اشیاء هم ازدواج می کنند و سعی دارند به وسیله ارتباط با چیزهای غیر هم ذات، خود را ارضاء کنند که این قضیه می تواند در مورد اسفنج به عنوان نماد شهوت هم قابل توجه باشد.

رنگ زرد و رابطه آن با شهوت:
زرد:
درخشان ترین رنگ به چشم انسان و نشان دهنده جوانی، سرگرمی، شادی، نور خورشید و دیگر احساسات است. رنگ زرد، اغلب برای اسباب بازی ها و لباس های کودکان استفاده می شود.

02

استفاده از رنگ زرد برای شخصیت باب بیشتر برای جذاب کردن و مهربان جلوه دادن وی است و از آنجا که آسان ترین رنگ برای تشخیص است، در ذهن کودکان ماندگار شده و هر جا رنگ زردی می ببیند، به سرعت به یاد این شخصیت خواهد افتاد.
از طرف دیگر، در نماد ترکیبی مثلث صورتی و زرد، برای مشخص کردن یهودیان همجنسگرا در بازداشتگاه های نازی استفاده می‌شد. رنگ هایی که برای دو شخصیت باب و پاتریک هم استفاده شده است!!!
باب نماد شهوت و پاتریک نماد تنبلی است.... حالا بیایید روابط بین این هفت نفر را بدون ذکر نام و فقط با نمادهای آن ها بررسی کنیم تا نکات مهمی از آن بدست آوریم:
شهوت، دوست صمیمی تنبلی است، کارگر حرص و طمع است، صاحب شکم پرستی است، همسایه خشم است و با حسادت دشمنی دارد.

و اما دیگر نکات موجود در انیمیشن باب اسفنجی در یک نگاه کلی:
1- وقتی برنامه ای برای کودکان ساخته می شود که شخصیت های اصلی آن بر اساس هفت گناه کبیره شکل گرفته اند، مبحث آموزش غیر مستقیم به کودکان هم مطرح می شود و باید دقت نظر ویژه ای به آن داشت.
2- رنگ زرد باب در وهله اول، بیشتر برای جذاب کردن و مهربان جلوه دادن او به کار رفته و این رنگ آسان ترین رنگ برای تشخیص و ماندگار شدن در ذهن کودکان است و با دیدن آن بلافاصله به یاد شخصیت باب می افتند. مشخص است که در پشت تک تک فاکتورهای طراحی یک شخصیت، تفکری قوی و کارشناسی شده وجود دارد و نباید از کنار آن سرسری عبور کرد.
3- اما رنگ بندی شخصیت ها تنها به صرف جذابیت نیست و نشان همجنسگرایان یهودی در اردوگاه های نازی نیز از ترکیب دو رنگ صورتی و زرد به وجود آمده با زیرکی تمام در این انیمیشن به کار رفته است. بدین ترتیب این دو رنگ در ناخودآگاه کودک رخنه کرده و به مرور تأثیر مورد نظر تولیدکنندگان را در کودک به وجود خواهد آورد.
4- طبق گفته اکثر منتقدین غربی، رابطه باب و پاتریک رابطه ای عادی نیست و با ریز شدن روی این رابطه، می توان الگوهایی از رابطه همجنسگرایان را در آن یافت.
5- باب اسفنجی شخصیت انحصاری برگر کینگ است و به نوعی این انیمیشن مبلغ سبک زندگی غربی (مروج فست فود) هم محسوب می شود. با توجه به محبوبیت بالای این انیمیشن در کشورهای مختلف (و به طور خاص ایران)، در صورت ورود شعب برگر کینگ به ایران، امپراطوری فست فود تحت مدیریت غرب، بلافاصله با اقبال عمومی روبرو شده و فرهنگسازی غیر مستقیم آن ها در پذیرش فرهنگ غرب به شدت جلوه گر خواهد شد. این یعنی تهاجم فرهنگی و جنگ نرم...

نکته: ان شاءالله مقاله تحلیلی این بحث در آینده به صورت کامل و مفصل در بخش کالبدشکافی مطرح خواهد شد.
با تشکر از آقایان:
محسن عسکری سابق، محمد وزیری، محمود علیپور، رضا (@PwNsTaR)، josel، مهدی (@CatPhilosopher)، Amiro (@L19911991) ، امیرحسین (@VeNDeTTa75)، امیرحسین مولایی (@amirhossein_molaei)، دیو و دد (@Divodad)، عباس (@Abbasam1)، حسین (@hosseindotb)، علی فتح آبادی (@Haganeno)، PWLG _Q (@Qeiji)
که در بحث های مربوط به این انیمیشن در گروه شرکت فعال داشتند.

آدرس گروه: https://telegram.me/joinchat/BeT_ZT61fAMXYG7tYRia5g

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06138449
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
925
14127
55385
5804885
204616
438819
6138449