خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 156
هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
6069 دفعه خوانده شده کد مطلب : 1472

نقد بازی نگهداری از Pou

نکات مهم در خصوص مطالب ارسالی :

1- سایت در ویرایش مطالب آزاد است.

2- دیدگاه های مطرح شده در مقالات صرفاً نشانگر نظر نویسندگان محترم آنهاست و بیانگر نظر و عقیده مسئولان سایت نیست. بدیهی است مسئولیت تمامی مطالب و نوشته ها بر عهده شخص نویسنده است.

بسم الله الرحمن الرحیم 

خطر! «پو» در کمین ماست
 
* چند روز پیش مطلبی در سایت خبر آنلاین درمورد یکی از بازی های اندروید دیدم که به نظرم جالب بود. در ادامه توجه شما عزیزان رو به این مطلب جلب می کنم:
 
چه کسی فکرش را می کرد که یک موجود قهوه ای عجیب و غریب با چشمهای بزرگ که روی صفحه ی تبلت یا گوشی آرام ایستاده و نگاهمان می کند، یک روز برایمان جان بگیرد و رسیدگی به او بشود یکی از بزرگترین دغدغه ها و همه فکر و ذکرمان!
وسط جلسه نشسته است و تند و تند از حرف های رییس نت برمی دارد تا چیزی از قلم نیفتد. یکهو صدای آشنایی از گوشی بلند می شود که نشان می دهد بچه از خواب بیدار شده. وقتی این بچه از خواب بیدار می شود خودش را کثیف کرده و طبیعتا گرسنه است. زمان در اینجا حیاتی ست. باید هر چه زودتر به «پو» برسی تا وضعش خراب تر از این که هست نشود. 
 
04
 
کار را رها می کند و دو سه دقیقه ای به رتق و فتق امور این بچه ی مجازی می پردازد و دوباره برمی گردد سرکار!
 «پو» (pou) یک بازی برای گوشی و تبلت با سیستم عامل های اندروید و آی او اس و غیره است که طراحی و فرایند آسانی دارد.
وقتی این بازی و بازی های مشابهش را نصب می کنی، با موجودی مواجه می شوی که رنگش قهوه ای است و چشم های بزرگی دارد. روی صفحه ی گوشی ات ایستاده و با آن چشم های درشت نگاهت می کند و منتظر است تا پدر و مادرش را پیدا کند.
وقتی که مادر یا پدرش شدی، دیگر همه ی مسئولیتش بر گردن توست. باید سر وقت به او غذا بدهی، سر وقت با او بازی کنی، بخوابانی اش، تمیزش کنی و ...
وقتی هم که مرحله ات بالا رفت، با جمع آوری سکه می توانی برایش خرید کنی و توقعاتش را برآورده کنی و خلاصه هر کاری که می شود برای یک بچه انجام داد!
 
01
 
شاید کسی نداند روزی که «پل سالامه» این بازی ساده را طراحی کرد، چه مخاطبینی برایش در نظر گرفت و جامعه ی هدفش چه کسانی بودند اما امروز می بینیم که محبوبیت این موجود کوچک و عجیب، مرز سنی و جنسیتی را شکانده و هر کس با هر تحصیلات و سن و جنسیتی، یک بچه قهوه ایِ نیازمند به رسیدگی و توجه توی گوشی یا تبلتش دارد و در برابر او احساس مسئولیت می کند.
 
یک عاشقانه مثلا آرام!
می گوید: «من اگر این ترم مشروط شدم تقصیر پسرمه!» منظورش از «پسرم»، پو است. می گوید که «پو» یش چاق و تپلی است که به تازگی برایش یک کت و شلوار خریده و یک سبیل کلفت! می گوید :«مردی شده برای خودش!»
در دنیایی که تکنولوژی بازی های رایانه ای هر روز پیشرفته تر و پیچیده تر می شود و با قدرت هر چه تمام تر، محصولات را با گرافیک بالا و داستان های جذاب و رنگ و لعاب فراوان به مخاطبین خود عرضه می کند، گل کردن بازی های آرام و بی دغدغه، کمی عجیب و قابل تامل به نظر می رسد.
این بازی ها با یک برنامه ریزی دقیق و استفاده از علوم روانشناسی و جامعه شناسی، روی احساسات فرد انگشت می گذارند و از خاصیت وابستگی انسان به موجودات اطرافش استفاده می کنند. خیلی آرام و ظریف وابسته ات می کنند بطوریکه حتی اگر بخواهی هم دیگر نمی توانی ازشان دست بکشی.
 
08
 
کارشناسان معتقند که بازی های رایانه ای در دنیای امروز نوعی رسانه نوین هستند. خاصیت رسانه این است که مطلب، موضوع یا مفهومی را برای مخاطب تبیین کند. این رسانه های نوین، علاوه بر تاثیرگذاری و فرستادن و دریافت پیام از سوی مخاطب، وظیفه ی بزرگ دیگری هم دارند. این وظیفه، تلاش برای ماندگاری است. هر چه یک رسانه ماندگارتر باشد و بتواند مخاطب را مدت زمان بیشتری از آن خود کند، موفق تر است.
این بازی های آرامِ عاشقانه، که با تکیه بر احساسات و وابستگی انسانها به موجوداتی که دوستشان دارند طراحی و ساخته شده، به این هدف دست یافته اند و چنان در لایه های زندگی فرد وارد شده اند، که بعد از مدتی خود فرد هم متعجب می شود که چطور شد که موجود صفر و یکی بی جان، توانسته بخش عمده ای از احساسات یک انسان را به خودش معطوف کند.
 
02
 
واقعی شدن «پو» و راه یافتن او به زندگی و احساساتمان نشان می دهد که هدف گذاری و برنامه ریزی طراح و سازنده، بسیار دقیق و موفق بوده است. موارد زیر، کامنت های مخاطبین این بازی و ابراز احساسات آنها نسبت به این موجود ناشناخته است:
پوی من دختره! الان دوازده مرحله ست که دارمش و براش یه چیزایی خریده م. رنگش هم نارنجیه و البته خیلی شکمو! تحمل ندارم؛ پس کی بزرگ می شه؟
بچه من 98 سالشه. داره می ترکه از بس چاق شده. به خدا از کار و زندگی منو انداخته.
من برای پو اسم گذاشتم. اسمشو گذاشتم پژمان که با بقیه فرق کنه.
کی می دونه پو چطوری می تونه ازدواج کنه؟ دلم می خواد بچه مو توی لباس دامادی ببینم!
وقتی سیر شده و می خوام بهش غذا بدم و اون می گه:«نه» دلم می خواد بپرم توی تبلت بغلش کنم!
من خودم یه پسر دارم برای همین پوی دختر انتخاب کردم. دخترا بابایی هستن آخه. پوی من هم خودشو برام لوس می کنه و منم نازشو می خرم.
 
05
 
عکسش را می گیرند و در فضای مجازی منتشر می کنند، هم و غمشان خریدن لباس و عینک و کلاه و سایر لوازم برایش است، تلاش می کنند بزرگش کنند و بهترین چیزها را بدهند بخورد، به هم که می رسند از سن و سال فرزندخوانده مجازیشان می گویند و اتفاق هایی که برایش افتاده... این ابراز احساسات نسبت به چیزی که جان و هویت ندارد و معلوم نیست از کجا پیدایش شده، واقعا عجیب به نظر می رسد.
 
خطر! «پو» در کمین شماست!
کفرش درآمده! از دست همسرش حرص می خورد که مرتب سرش توی گوشی است و دارد قربان صدقه ی «پو»ی نوجوانشان می رود. همسرش هر اتفاقی که برای پو می افتد و هر چیز جدیدی که برای پو می خرد را می آید با آب و تاب برای او تعریف می کند و همه ی فکر و ذکرش شده بزرگ کردن این فرزندخوانده!
خودشان یک دختر پنج شش ساله دارند؛ با این حال این مادر جوان، دلش یک بچه ی کوچک دیگر هم خواسته و به هر دوی این ها رسیدگی می کند. مرد جوان می گوید:«گاهی «پو» به دخترک خودمان ترجیح داده می شود. وقتی «پو» چشمهایش دو دو می زند، همسرم با احساس مسئولیت وصف ناپذیری می دود و غذایش را مهیا می کند و اگر پول در حسابش نباشد، آن قدر بازی می کند تا پول گیر بیاورد و بتواند بچه ی صفر و یکی اش را سیر کند و تا این بچه آرام نگیرد و نخوابد، همسر هم آرام نمی گیرد. گاهی ساعت ها غرق شدن در مسائل «پو»ی کوچک، وقت رسیدگی به کارهای دیگر را می گیرد و حتی دلزدگی نسبت به کارهای دیگر ایجاد می کند.»
 
06
 
اگر در قدیم بیشتر نسبت به تاثیر بازی های رایانه ای بر کودکان و نوجوانان نگران می شدیم، امروز این خطر گسترده تر شده و ابعاد وسیعی پیدا کرده است.اگر در قدیم برخی بازی های رایانه ای باعث رواج مفاهیم ضدمعنوی و خشونت می شد، امروز باید از بازی های آرامی که به ظاهر هیچ کدام از آسیب های بازی های اکشن و خشن را ندارند هم ترسید. بازی های آرامی که فرد را (در هر گروه سنی و تحصیلی و در هر جایگاه اجتماعی) تحت تاثیر قرار می دهد و از دنیای پیرامون خود جدا می اندازد و خطرشان کمتر از بازی های خشونت آمیز و تاثیرگذار اکشن نیست.
 
07
 
رحیمی، کارشناس روانشناسی رد مورد تاثیر این گونه بازی ها در زندگی انسان می گوید: «یکی از بزرگترین آسیب های این بازی ها این است که افراد گذشت زمان را به هیچ وجه احساس نمی‌کنند و وقتی به خود می‌آیند که ساعت‌های زیادی از وقتشان صرف این بازی‌ها شده‌است. علاوه بر آن طبق تحقیقات، افرادی که وابسته به این بازی ها می شوند، درونگرا شده و در جامعه منزوی می شوند و رفته رفته در برقراری ارتباط اجتماعی کم تمایل و یا ناتوان می گردند.
این روانشناس خطر خیالپردازی و دور شدن از دنیای حقیقی را مهم و غیرقابل انکار می داند و می گوید: «وقتی بچه ی مجازی اجز نیازهای مادی توقعی از پدر و مادرش ندارد و با اندکی غذا و کمی بازی می توانی راضی نگهش داری، ناخودآگاه این تفکر و این ذهنیت در زندگی عادی برای انسان نهادینه می شود. تحملش در برابر خواسته های دیگر را از دست می دهد و توجهی به نیازهای معنوی اطرافیان علی الخصوص فرزند را از دست می دهد.»
 
03
 
رحیمی معتقد است پیشرفت تکنولوژی سبب دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر می‌شود. به طوری که هر یک از افرادخانواده به خاطر مشغول بودن به تماشای تلویزیون یا درگیر بودن با رایانه و اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای، کمتر وقت می‌کنند با یکدیگر بنشینند و صحبت کنند و این خود باعث سرد شدن روابط بین والدین و فرزندان شده‌است، به گونه‌ای که آنان کمتر حوصله یکدیگر را دارند.
به هر صورت شمشیر دولبه ی تکنولوژی هر روز یک وجه و یک بعد از زندگی انسان را هدف قرار می دهد و با رسوخ به تمامی ابعاد زندگی انسان، قدرتش را به رخ می کشد. قدرتی که مخاطبان را منفعل کرده و آنها را در جریانی قرار داده که نتیجه ای جز قدرتمندتر شدن این رسانه های نوین ندارد.
باید مراقب باشیم چرا که «پو» همین موجود کوچک دوست داشتنی با آن نگاه مظلوم و لبخند شاد، در کمین ماست!
 
 

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده

3 نظرها

 • Shakila Sharifi
  پنج شنبه, 18 دی 1393 ساعت 19:49 ارسال شده توسط Shakila Sharifi

  بسیار مقاله تاثیرگذار و مفیدی بود.
  به نطر بنده هربازی باعث دوری اعضای خانواده از هم میشه. مخصوصا بازیهایی در سبک شوتر! هرچند بازهم اهمیت نمیدیم و به بازی کردنمون ادامه میدیم
  متاسفانه گیم اعتیاد اوره و هرروز علاقه نسبت بهش بیشتر میشه
  دراینده هم که بازیها حتما با گرافیک 3000پیکسل و100 فریم برثانیه و بدون افت گرافیکی عرضه میشن!!!! و این فاجعه ای دیگه از طرف سازی سازان برای ماست!

  ممنون از شما مقاله مفیدی بود
  خسته نباشید.
  -----------------------
  ممنون از شما

 • canopus
  جمعه, 23 اسفند 1392 ساعت 16:08 ارسال شده توسط canopus

  مرسی از جوابتون
  فکر میکردم ارزش نماد به اندازه تفکرش باشه , بگذریم.
  300 قسمت دومش هم اکران شد ! راستی میدونستین فیلم World War Z قسمت دوم هم داره , حتی فیلم 2012 قسمت دوم داره با نام The War For Souls ظاهرا از روی کتابی به همین نام اقتباس میشه.
  یه توضیحی در مورد سال 2015 میدین , این سالو خیلی میبینم که اتفاقی توش میفته (چه از نظر تکنولوژی و یا حتی جنگ !) اونا حتی میخواستن قسمت دوم 2012 اون سال اکران کنن که کنسل شد . ولی عوضش AVENGERS Age Of Ultran 2015 میاد که مثل قسمت اولش که تو سال 2012 زمین از تحدید نجات دادن این بار از نابودی تو 2015 نجاتمون بدن ! کلا 2015 چطور سالی هست ؟
  ---------------------------------------
  سلام
  شنیدم که فیلم World War Z یه سه گانه است. هر سه این عنوان ها درواقع به نوعی فیلم های آخرالزمانی محسوب میشن و ظاهرا باز هم مثل همیشه قصد پیش بینی درمورد امور آینده جهان رو دارن. درمورد سال 2015 بحث های زیادی مطرح شده، اما بهتره با استناد به مطالب موجود در یک بازی به این سوال شما پاسخ بدم:
  البته قبلش باید این توضیح رو بدم که منظور از پیش بینی، آینده بینی به معنی عام نیست. بلکه در سیاست پیش بینی یعنی اموری که توسط ابرقدرت ها برای آینده برنامه ریزی شده و به تدریج سعی در تحقق اون ها دارن. با این اوصاف بهتره نگاهی به فایلی که در بازی Home Front وجود داشت و درمورد سال 2015 پیش بینی می کرد بندازیم و تیتروار مسائل مطرح شده در اون رو مرور کنیم.:
  1- آمریکا ناوگان دریایی خود را کوچکتر می کند
  2- رئيس جمهور جدید کره شمالی (رهبر کره) قصد مدرنیزه کردن ارتش خود را دارد
  3- عراق، ملتی که تقسیم شد...
  4- دو کره با یکدیگر متحد می شوند
  حال با توجه به وقایع اخیر و توضیح معنی واقعی پیش بینی در عالم سیاست، خودتان اتفاق های احتمالی پیش رو را حدس بزنید. (درمورد عراق و موضوع دو کره نشانه های روشنی را می توان مشاهده کرد)
  برای اطلاع بیشتر این مقاله را در وبلاگ من مطالعه کنید. (این مطلب هنوز به سایت منتقل نشده)
  موفق باشید

 • canopus
  جمعه, 23 اسفند 1392 ساعت 12:35 ارسال شده توسط canopus

  سلام
  یه مدت یه مطلبی ذهنم رو مشغول کرده مبنی بر اینکه در سال 2009 وقتی فیلم 2012 اومد نشون داد کاخ سفید با ابلیسک نابود شد ! تو سال 2013 بازی Saint Row 4 به امریکا حمله شد کاخ سفید با ابلیسک نابود شد (تو پوسترش هم هست). تو فیلم Olympus Has Fallen هم همین طور ! و فیلم White House Down هم تو فیلم و هم پوسترش داره نشون میده ! ما به عصر تازه ای وارد شدیم بدون ابلیسک ؟!
  تو سال 2011 (یک سال قبل از نابودی زمین) فیلم The Adjustment Bureau اومد که نمیدوم دیدین یا نه , توش خیلی "نشونه" داره ! تو فیلم یه دیالوگی داره از طرف خدا (شیطان) که به فرشته هاش (مردان کلاه دار) میگه بزارید انسانها خودشون تصمیم بگیرن و راه رو بدون "دست کاری ما" ادامه بدن ! شاید این همون عصر تازه هست که میگن !
  نظرتون چیه استاد ؟
  ---------------------------------------
  سلام
  باید در فیلم هایی که درمورد نابودی آمریکا ساخته میشن به نکته مهمی توجه کرد، در این فیلم ها (و بازی های رایانه ای) همیشه نمادهای آمریکایی (مانند کاخ سفید، ابلیسک، پنتاگون، پرچم آمریکا) نابود میشن، اما هیچگاه شاهد نابودی مفهوم نماد نیستیم. مفهوم نماد برتر از نماد محسوب میشه و کاربرد مهم تری داره. در این فیلم ها شاید نماد از بین بره، اما هیچگاه مفهوم نماد (نظام سرمایه داری) آسیب نمی بینه و همواره با نابودی یک نماد عمومی، مردم رو سرگرم کرده و از هدف اصلی دور می کنند. هروقت در فیلم ها دیدید که بانک های آمریکا (وال استریت) نابود شدند، اونوقت باید منتظر تغییرات باشیم.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05712660
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
13042
12374
69022
5331822
217646
457150
5712660