هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
28878 دفعه خوانده شده کد مطلب : 10101

نگاهی به مضمون ترانه Let It Go

 

بسم الله الرحمن الرحیم
 
وقتی یخ های شرم آب می شوند
 
پس از عرضه انیمیشن Frozen توسط کمپانی والت دیسنی، تبلیغات وسیعی درمورد یکی از موسیقی های این انیمیشن با عنوان Let it Go با صدای ایدینا منزل (Idina Menzel)، صورت گرفت، تا جایی که برای اولین بار موسیقی یک انیمیشن به 25 زبان زنده دنیا اجرا شد!
کمی بعد کمپانی دیسنی در اقدامی عجیب ویدئوکلیپی از این ترانه را با صدای خواننده دیگری به نام دمی لواتو (Demi Lovato) منتشر نمود که خیلی زود به یکی از پر بیننده ترین کلیپ ها در فضای مجازی تبدیل شد و رکورد پربازدیدترین را از آن خود کرد؟
حال سوال این است که چرا کمپانی دیسنی تا این حد برای موسیقی این انیمیشن هزینه کرده و در پس این سرمایه گذاری بی سابقه به دنبال چیست؟
 
maxresdefault
 
برای یافتن پاسخ، لازم است تا ابتدا نگاهی به داستان انیمیشن و سپس مفهوم ترانه داشته باشیم و در انتها نگاهی به بیوگرافی خواننده جدید این اثر بیندازیم:
 
داستان:
 
Koodaki Elsa
 
السا - شخصیت اصلی انیمیشن- دختری است که از کودکی با قدرت خلق یخ به دنیا آمده! است و به علت نامتعارف بودن این وضعیت، پدر و مادرش مدام به توصیه می کنند که از همه مردم فاصله گرفته و حتی از خواهر کوچک خود هم دوری کند. سال ها بعد پس از مرگ پادشاه و ملکه، السا به عنوان ملکه انتخاب می شود و درست در حین اجرای مراسم، راز بزگ او فاش شده و بلافاصله از سوی مردم ترد می شود.
 
Yakh 1
 
السا به کوهستانی پر برف پناه برده و در آنجا با رهایی از محدودیت ها، به سیم آخر زده و قابلیت های جدید و ویژه خود را کشف و زندگی بسیار شادی را تجربه می کند. او حتی دستکش های محافظش را دور می اندازد، مدل موهایش را تغییر می دهد و از چهره دختری ساده به چهره دختری جذاب تبدیل می شود! چیزی که به علت ترسی کودکانه! سال ها از داشتن آن محروم بود. 
 
Elsa-Rev
 
آهنگ Let it Go درست در همین زمان اجرا می شود و در عین حال که به ظاهر روایتگر اوضاع زندگی السا است، مخاطب خود را نیز به تجربه ای نظیر تجربه السا فرا می خواند. رهایی از هر نوع قید و بند و آزادی به معنی مطلق کلمه! 
 
متن ترانه: 

امشب در کوهستان، برف، سفید می درخشد
یک جای پا هم پیدا نیست
پادشاهی انزوا
و به نظر می رسه که من ملکشم
باد طوری زوزه می کشه که انگار گردبادی در خود داره
نمیتونستم حفظش کنم، فلک می دونه سعی خودمو کردم
نذارن بیان داخل، نذار ببینن
دختر خوبی باش، همیشه باید باشی
پنهانش کن، حسش نکن، نذار که بفهمن
خب، الان می دونن
رهاش کن، رهاش کن
دیگه نمی تونم بیشتر از این نگهش دارم
رهاش کن، رهاش کن
برگرد و در را محکم ببند
برام مهم نیست که چی میخوان بگن
بذار طوفان بخروشد
به هرحال سرما هیچوقت منو اذیت نمی کرد
جالبه که کمی فاصله باعث می شه
همه چیز کوچیک به نظر می رسه
ترسی که زمانی منو کنترل می کرد
دیگه دستش به من نمی رسه
وقتشه ببینم چکار می تونم بکنم
محدودیت هام رو تست کنم و راه خودم را باز کنم
درست و غلطی برای من نیست، هیچ قانونی برای من نیست
من آزادم
رهاش کن، رهاش کن
من با آسمان و باد هستم
رهاش کن، رهاش کن

 
Elsa
 

تو هرگز گریه مرا نمیبینی
من اینجا ایستادم و
همینجا خواهم ماند
بذار طوفان بخروشد
قدرت من از هوا به زمین می وزد
روح من تبدیل به قطعات کوچک یخ میشه
و افکار من به صورت کریستال تجلی پیدا می کنن
هیچوقت برنمیگردم
گذشته، گذشته است
رهاش کن، رهاش کن
و من مانند سپیده‌دم برمی خیزم
رهاش کن، رهاش کن
دیگه اون دختر بی‌نقص رفته

من اینجا در روشنی روز ایستاده‌ام
بذار طوفان بخروشد
به هرحال سرما هیچوقت منو اذیت نمی کرد

 
Yakh 2
 
حال که با مضمون ترانه آشنا شدید، بهتر است نگاهی به بیوگرافی خواننده جدید اثر داشته باشیم تا بتوانیم با کنار هم قرار دادن موضوعات، تحلیلی جامع از کل ماجرا داشته باشیم:
 
دمتریا دوان "دمی" لواتو (Demi Lovato) بازیگر، خواننده و نوازندهی آمریکایی است.
 
Demi Lovato-1
 
لواتو ۲۰ آگوست ۱۹۹۲ در نیو مکزیکو به دنیا آمد و در دالاس تگزاس بزرگ شد. پدر او پاتریک لواتو و مادرش دایانا بن هویر د لاگارزا هستند. دمی نواختن پیانو را از ۷ سالگی شروع کرد. او همچنین حرفه بازیگریش را از سن ۷ سالگی در سریال تلویزیونی و کودکانه بارنی و دوستان شروع کرد. او در نقش آنجلا در فصل‌های ۷ و ۸ در کنار دوست صمیمی اش سلنا گومز بازی کرد.
در یک مصاحبه با الن دی جنرس، لواتو اعلام کرد که در سن ۷ سالگی تجربیات دردآوری بخاطر زورگویی دیگر بچه‌ها به او داشته. او همچنین در مصاحبه دیگری در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که بخاطر تجربه‌های بد کودکی اش، از سن ۸ سالگی رابطه بسیار ناسالمی با غذا داشته و از ۱۱ سالگی برای فراموش کردن احساساتش و بخاطر افسردگی، مچ دستهایش را زخمی می کرده.
در یک مصاحبه با مجله انگلیسی Fabulous، دمی گفت: 
- بچه‌های مدرسه مرا فاحشه می‌خواندند و به من می‌گفتند که زشت و چاق هستم. من نباید به آن ها گوش می‌کردم ولی به حرف هایشان اهمیت دادم و این باعث شد که عذاب بکشم. من فکر می‌کردم که چون خیلی چاق هستم هیچ دوستی ندارم. 
او به همین خاطر گرسنگی می‌کشید و هر چیزی که می‌خورد را بالا می‌آورد. به این روال در طول شش ماه،۱۵  کیلو وزن کم کرد. او می‌گوید:
- من روزی ۶ بار بالا می‌آوردم. مادرم نگرانم بود. ولی چون من در دوران بلوغ بودم، او فکر می‌کرد که دلیل لاغر شدنم همین است.
 
Season4Silhouette
 
دمی می‌گوید که زورگویی بچه‌های مدرسه به او آنقدر زیاد بود که او از مادرش خواست که در خانه به او درس بدهد. او دیپلمش را در ژوئیه ۲۰۰۹ از طریق مدرسه خانگی گرفت.
بعد از آن دمی یک سخنگو بر ضد زورگویی در انجمن PACER شد و در برنامه America's Next Top Model و در شبکه CNN درباره این موضوع صحبت کرد. 
او می گوید: 
- چیزی که سابقا در مورد آن صحبت نکردم اعتیادم به مواد مخدر و مصرف پنهانی آن است. من نمی توانم بیش از 30 دقیقه بدون کوکائین بگذرانم و حتی در هواپیما هم مواد مصرف می کنم. 
او اضافه می کند:  
- من بارها مواد را با خودم به هواپیما بردم و زمانیکه همه مسافران در حال استراحت بودند در دستشویی هواپیما مواد مصرف می کردم. 
او می افزاید بارها سعی کرده مواد مخدر را ترک کند اما موفق نبوده است ولی این بار بخاطر مادرش قصد ترک مواد را دارد.
 
Demi Lovato-2
 
مادر او در ارتباط با اعتیاد دختر سر شناسش می گوید: 
- بارها به اعتیاد او شک کرده بودم، من هم مثل همه مادرها حواسم به همه چیز هست و نشانه های بسیاری می دیدم اما هرگز نمی خواستم باور کنم او معتاد است.
دمی لواتو ستاره سرشناس هالیوودی می افزاید: 
- اولین بار درسن 19 سالگی متوجه اعتیادم شدم اما این رفتارها و حضور در برخی مجالس را واقعا دوست داشتم، اما این بار قصد دارم مواد مخدر را برای همیشه ترک کنم.
 
حال شما قضاوت کنید، با توجه به اعترافات تکان دهنده دمی لواتو در رسانه های عمومی، اصرار کمپانی دیسنی در استفاده از وی برای اجرای مجدد اثری که برای کودکان تهیه شده چه مفهومی می تواند داشته باشد؟ این درحالی است که شخصیت انیمیشنی ای که وی جای او آوازه خوانی کرده، دختری است که همیشه در محدودیت زندگی کرده و مورد شماتت قرار داشته و مخاطب خود را به فرار از محدودیت ها و فریاد و اعتراف به آنچه که هست دعوت می کند و مدام دم از تجربه آزادی و رهایی می زند!
او حتی به وضوح به این نکات اشاره دارد که:
 
ترسي که زماني منو کنترل مي کرد 
ديگه دستش به من نمی رسه
...
برام مهم نيست که چي ميخوان بگن
بذار طوفان بخروشد
...
دیگه اون دختر بي‌نقص رفته 
...
وقتشه ببينم چکار مي تونم بکنم 
محدوديت هام رو تست کنم و راه خودم را باز کنم
درست و غلطي برای من نیست، هیچ قانوني براي من نيست
من آزادم
 
25-lang
 
آیا به نظر شما تقارن همه این موضوعات با یکدیگر، امری اتفاقی است؟ آیا دیسنی بی دلیل این همه سرمایه را خرج بخش موسیقی انیمیشن و دمی لواتو کرده؟ چرا دیسنی سایر موسیقی های انیمیشن را بازخوانی مجدد نکرد؟ 
چرا پس از اکران انیمیشن Frozen، دیسنی برای ساخت کلیپ تصویری این کار توسط دمی لواتو اصرار ورزید و چرا دوباره در همین زمان سایت یاهو هم مصاحبه ای درباره سابقه اعتیاد و... با لواتا انجام داد و یاد و خاطره اعترافات او را زنده کرد؟ 
چرا پس از این جریان، کمپانی دیسنی اعلام می نماید که قرار دادی با هزینه بالا با لواتا امضاء کرده و او را رسما به عنوان یکی از اعضای خانواده دیسنی معرفی می کند؟
 
hannah-montana
 
آیا همه این ها اتفاقی است؟ آیا ماجرای لواتا و دیسنی، چیزی شبیه به ماجرای مایلی سایروس و شخصیت هانامونتانای او در سریال های دیسنی و یا سنلنا گومز و شخصیت آلکس روسوی او در این کمپانی نیست؟ 
آیا تغییر ماهیت دادن الگوهای دوست داشتنی کودکان و نوجوانان در دیسنی و ترسیم مسیری جدید برای آن ها، جای تامل و بررسی ندارد؟
 
 
متن انگلیسی ترانه:
 
The snow glows white on the mountain tonight
Not a footprint to be seen
A kingdom of isolation,
And it looks like I’m the queen.
 
The wind is howling like this swirling storm inside
Couldn’t keep it in, heaven knows I tried
 
Don’t let them in, don’t let them see
Be the good girl you always have to be
Conceal, don’t feel, don’t let them know
Well, now they know
 
Let it go, let it go
Can’t hold it back anymore
Let it go, let it go
Turn away and slam the door
 
I don’t care
What they’re going to say
Let the storm rage on,
The cold never bothered me anyway
 
It’s funny how some distance
Makes everything seem small
And the fears that once controlled me
Can’t get to me at all
 
It’s time to see what I can do
To test the limits and break through
No right, no wrong, no rules for me
I’m free
 
Let it go, let it go
I am one with the wind and sky
Let it go, let it go
You’ll never see me cry
 
Here I stand
And here I'll stay
Let the storm rage on
 
My power flurries through the air into the ground
My soul is spiraling in frozen fractals all around
And one thought crystallizes like an icy blast
I’m never going back,
The past is in the past
 
Let it go, let it go
And I'll rise like the break of dawn
Let it go, let it go
That perfect girl is gone
 
Here I stand
In the light of day
Let the storm rage on,
The cold never bothered me anyway
 
در همین راستا چندی پیش بازی ای بر مبنای چگونگی عملکرد این خواننده تا رسیدن به شهرت جانی با نام Demi Lovato: Path to fame برای تلفن های همراه طراحی شده که دوستان می تونن بخشی از موضوعات ذکر شده در این مطلب رو در این بازی به صورت عینی تر بررسی کنند.
برای بحث و تبادل نظر بیشتر به تاپیک مربوط در تالار  از طریف لینک زیر مراجعه کنید:
 
 
کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.
 

 

1 بار پسندیده شده

25 نظرها

 • لونار
  دوشنبه, 18 مرداد 1395 ساعت 16:49 ارسال شده توسط لونار

  لطفا توجه کنید که عشق واقعی نباید حتما به مرد غریبه باشه میتونه به مادر و پدر و برادر و دوستان و خواهر نباید جنبه مادی و جنسی عشق رو فقط نگاه کرد
  --------------------------------
  بنده خوب مفهوم عشق رو درک می کنم، شما توجه داشته باشید که عشق به اعضای خانواده با احساس شهوت نسبت به اون ها دو چیز کاملا متفاوته. لطفا سعی نکنید همه چیز رو خیلی عادی جلوه بدید. و نکته بعد این که کافیه فقط یه جستجوی ساده به زبان انگلیسی در این مورد انجام بدید تا متوجه بشید که این فقط نظر بنده نیست و غربی ها هم همین نظر رو دارن.

 • کیوان
  جمعه, 23 مرداد 1394 ساعت 07:50 ارسال شده توسط کیوان

  البته بگم السا خودش بعدا پشیمون میشه و وقتی انا میره به قصر یخیش میگه من چقد احمقم واوازو دوباره شروع میکنهD:

 • TmR_HRR
  یکشنبه, 09 آذر 1393 ساعت 19:30 ارسال شده توسط TmR_HRR

  با سلام
  جوابی به عادل کبیری
  عزیز دل
  من تا این سن که رسیدم زندگیم تو کارتون بوده در مورد فیلم بازی و.... نظری ندارم.
  اما زمانی که رفیق رفقای من سرشون تو کارتون بود ماهم سرمون تو کارتون بود زمانی که اونا بزن بزن میدیدن ما کارتون میدیدیم وقتی اونا عاشق استیون اسپیلبرگ و فیلم ترسناک بودن ما کارتون میدیدیم وقتی اونا فیلمای بوق میدیدن ما بازم کارتون میدیدیم.
  و اگه شما یه جم بزنی میبینی که ما وقت واسه دوره قبل خودمونم داشتیم.
  و خوب نتیجه این مطلب که ایـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن همه فیلم شما یه فیلم واسه من بیار اینجوری که بوسیدن در تحکیم روابط خانواده نقش داشته باشه.
  نیست اقا 60 سال 70 سال از وقتی که موضوعاتی مانند بوس،بوق و مسائل بوق تر در کارتون ها اومد کجا اینها از بوس در جهت تحکیم روابط خانواده استفاده کردن . کلا بغل کردن بوده رابطه ای که عاشغانه نباشه رابطه ای که موجب روابط جنسی نشه یک نماد داشت:بغل.البته بوسه از گونه توسط پدر رو نفی نمی کنم اما به حالت گرفتن گونه های انا دقت کنید فقط کافیست اون دستا مردانه بود تا چند دقیقه ی بعدیو خودتون قضاوت کنید.
  ثانیا تاکید من بر شخصیت السا است نه صرفا بوس ببین گزاره های شخصیت مرد گرا در السا زیاده و این نکته ای هست که در این نظر جا نمیشه.
  ثالثادرباره عشق ببینید درباره این موضوع شما باید ریشه شناسی انگلیسی بلد باشی بعد مفهوم و تفاوت لایک و لاو رو بفهمی تا بدانی وقتی میگه لاو این یعنی چی.
  شما لطفا مقاله شریعتی با موضوع دوست داشتن از عشق برتر است رو هم بخون در تبیین این مسئله کمک میکنه.
  و کلام اخر این که عشق زن به زن نداریم وقتی این کلمه ها رو بشناسی می فهمی که اصن نمیشه چجوری زن با زن به وصال میرسن وصال یعنی چه اینم تویه نظر جا نمیشه
  والسلام
  در پناه حق

 • www.w3ightl055.com
  یکشنبه, 04 آبان 1393 ساعت 16:00 ارسال شده توسط www.w3ightl055.com

  When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three
  e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Bless you!
  ----------------------
  Hi there. the problem is solved. thanks to your warn.

 • عادل کبیری
  چهارشنبه, 16 مهر 1393 ساعت 20:14 ارسال شده توسط عادل کبیری

  سلام خسته نباشید نقد خیلی عالیه بود اما نمیدونم چرا بعضی از مردم تا این حد از این انیمیشن دفاع می کنن اگر خودشون دوبار انیمیشن رو نگاه کنن میفهمن راستی دوست عزیز اون کسی که گفته هم دیگر رو بوسیدن اشتباه گفته حالا یعنی اون نباشه نمیشه این موضوع رو ثابت کرد که عشق واقعی که تنها درمان آنا بود رو عشق زن به مرد اعلام کرد ولی بعد چی شد؟ عشق واقعی عشق زن به زن شد این مفهومی نداره ؟ با این حساب بازم این نقد اشتباه؟ لطفا بیشتر دقت کنید با تشکر

 • زينب
  یکشنبه, 13 مهر 1393 ساعت 14:50 ارسال شده توسط زينب

  من اين آهنگو حفظ کردم خيلي هم قشنگ و خوب بود کل کارتونش حالت اخلاقي داشت و به روابط خوانوادگي خصوصا رابطه ي دوتا خواهر تاکيد مي کرد که در برابر بقيه کارتونا معتقدم هيچ نيت شومي نداشت، ضمنا اوني که نوضت السا آنا رو به عنوان عشق واقعي اش بوسيد بره يه بار ديگه نگاه کنه تا ببينه اونو بغل کرد و گريه کرد نه بوسه!
  آدم مي مونه چي بگه. چقدر زهنتون منحرفه. واقعا که. لابد اگه ببينين دوتا خواهر تو فيلم غرور و تعصب کنار هم مي خوابن اعدامشون مي کنيد.
  و اماسرگزشت خوانندهه که گفت ميخواد ترک کنه هم هيچ اشکالي نداشت، مواد مخدر بين نوجونا و جونا اونجا خيلي رواج داره. اين خوانندهه ده برابر از خيلي از اين بازيگراي داخلي قابل تحمل تره! والا من با اين کارتونا چشم و گوش بسته بزرگ شدم و دوستام از مهناز افشار و شوخي هاي امين حيايي همه چيزو فهميدن!
  -----------------------
  سلام
  دوست عزیز واقعا قصد من تخریب یا سیاه نمایی نیست، شما اگر حرف بنده رو قبول ندارید چرا نمی رید و یه جستجو تو سایت های خارجی نمی کنید و ببینید اون ها چی می گن؟ اصلا ما متوهم، اون ها هم توهم دارن؟ درمورد فیلم های ایرانی هم من به شخصه اصلا هیچکدوم رو تایید نمی کنم.
  اما به هر حال از این که نظر دادید از شما تشکر می کنم.

 • shim
  دوشنبه, 07 مهر 1393 ساعت 23:38 ارسال شده توسط shim

  دوست عزیز ممنون که وقت گذاشتی و اینها را نوشتی ... اما بُعد نگاه هرکس با دیگری فرق میکنه .اگه کارتون کامل نگاه کرده باشی ، در وسط داستان وقتی میفهمه که با ازاد بودنش چه بلایی سر سرزمینش اورده خیلی پشیمون میشه و دقیقا این جمله را میگه " من چقدر احمق بودم که فکر می کردم می تونم ازاد باشم" و در اخر هم خواهرش نجات میده و هم به خانه برمیگرده و نقش همون دختر خوب بازی میکنه تا وظیفه ای که به عهده اش هست به طور کامل انجام بده...
  {اگر میبینی فلیم نامه ها تغییر کرده فقط به خاطر مردم هست ، مردم دیگه فیلم های دراماتیک نمی پسندند همانطور که کارتون های مثل هان و گرتل یا سفید برفی و زیبای خفته را به صورت ژانر ترسناک دراوردن و بیشتر مورد پسند مردم شد!!}
  دوست من یکم دیدتو مثبت تر کن .الان تو دنیایی زندگی میکنیم که پر از گرفتاری هست و البته همه افتادیم به جون هم تا دلت می خواد سوژه برای حرص خوردن هست پس خیلی به خودت سخت نگیر :)
  ---------------------------------------
  سلام
  ممنون از نظرتون. اما همنوطور که خودتون هم به درستی اشاره کردید بُعد نگاه هرکس با دیگری فرق میکنه. پس با توجه به همین اصل نظر من به طور کلی با نظر شما متفاوت هست و من به این انیمیشن مثل شما نگاه نمی کنم و نظرم رو به صراحت در این مورد بیان کردم.
  می دونید چرا مردم به قول شما دیگه داستان های دراماتیک رو نمی پسندند (البته من این دیدگاه رو هم قبول ندارم) چون اونقدر ذائقه هاشون رو با چرت و پرت های خشن و بی محتوا تغییر دادن که دیگه هیچ چیز زیبا شناختی رو نمی پسندن! راستش رو بخواین دید من مثبته، اما سعی می کنم کمی واقع نگر باشم و خودم رو گول نرنم. البته عرض کردم که همه این ها اختلاف سلیقه است و زیبایی این دنیا هم همینه.
  ازتون به خاطر این که نظر دادید تشکر می کنم.

 • آرمان
  چهارشنبه, 12 شهریور 1393 ساعت 18:57 ارسال شده توسط آرمان

  ببین....!!
  اونا میان، این همه هزینه میکنن،این همه وقت میذارن،تا یه همچین انیمیشنی بسازن.
  حالا به نظرتون وظیفه ما چیه؟
  آیا فقط این وظیفه ی ماست که بدونیم اونا چه کارمیکنن؟
  یا فقط توی یکی،دوتا سایت درموردشون بنویسیم،تا 2تا آدم بیشتر بدونن؟
  یا اینکه سعی کنیم اونا رو از زندگیمون طرد کنیم تا روی اعتقاداتمون اثر نذارن؟
  .
  .
  به نظر من،افرادی چون ما،باید به هرشکلی که شده،تلاش کنیم و ما هم به نوبت خود،نظراتمون،اعتقاداتمون،و حتی هدفهامونو به گوش اونا برسونیم،،،به گوش همه
  من یه کارگردانم
  ولی میشه گفت یه جورایی تنهام.چرا؟
  چون وقتی آدم با خودش میشینه فکر میکنه...میبینه این ور آب،که اصلا به هنر و موسیقی بها نمیدن،،،اون ور آب هم که به طور وسیعی دارن از هنروسینما،استفاده ابزاری میکنن
  پس ما باید جزو کدوم ها باشیم؟
  .
  ما جزو گروه سومیم،،،گروهی که نباید کاری به کار بقیه داشته باشه،،،گروهی که باید برای مردمی که هنوز میشه یه کاری براشون کرد،مطالعه کنه،بنویسه،فیلم بسازه،آهنگ بخونه،نقاشی بکشه،تا راه درست رو به مردم نشون بده...

 • لیلی
  سه شنبه, 21 مرداد 1393 ساعت 15:35 ارسال شده توسط لیلی

  من عاشق فروزن و آهنگ let it go هستم.......

 • ztp
  جمعه, 10 مرداد 1393 ساعت 12:57 ارسال شده توسط ztp

  سلام من میخواستم بدونم نقش اول فروزن چه کسی هست .لطفا برام ایمیل کنین.
  ----------------------------
  السا نقش اول رو داره. همون دختری که قدرت یخ زدن داره

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05699913
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
295
12374
56275
5331822
204899
457150
5699913