هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
1777 دفعه خوانده شده کد مطلب : 3123

نگاهی گذرا به بازی ایرانی نجاتگر

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

آزمون خطاهای بی پایان

درست در روزهایی که اکثر قریب به اتفاق بازیکنان دنیا، در حال تجربه نسل هشتم بازی‌هایرایانه‌ای هستند، برخی از بازی‌سازان کشور ما هنوز اصرار به ساخت بازی‌های نسل پنجم دارند و کوتاه هم نمی‌آیند! و بدتر از همه اینکه، اینگونهبازی‌ها با حمایت مستقیم نهادها و ارگان‌های دولتی تولید می‌شوند!

02

جدیدترین محصول از این دست، عنوان"نجاتگر"(Savior) نام دارد که توسط شرکت بازی‌سازی سینا دیتا و با حمایت یکی از نهادهای دولتی ساخته شده و به موضوع کنش میان ایران،آمریکا و اسرائیل می‌پردازد.
طبق داستان بازی "میثم" که یکی از کماندوهای آموزش‌دیده ایرانی است، در طول انجام یکی از پیچیده‌ترینمأموریت‌های خود (نابودی تأسیساتهسته‌ای آمریکا!) دچار آسیب جدی شده و مأموریت وی با شکست مواجه می‌شود.
چند سال بعد، کماندوی دیگری به نام "مرتضی" تصمیم می‌گیرد تا برای تکمیل مأموریت میثم اقدام کرده و مراکز تسلیحات هسته‌ای آمریکا، انگلیس و اسرائیل را نابود نماید... او برای این منظور، ابتدا وارد یکی از پایگاه‌های آمریکا در عراق می‌شود و بازی بدین ترتیب رسماًآغاز می‌شود.
در ادامه داستان، مرتضی به انگلیس رفته و در مأموریتیکاملاً سری یکی از مأموران ارشد آمریکایی را به هلاکت می‌رساند!

03

لطفاً با دقت به این موردتوجه کنید:
یک کماندوی ایرانی با ورود به یک کشور بیگانه فردی از کشور ثالث را ترور می‌کند. دقیقاًنکته‌ای که کشورهای غربی به‌دروغ ما را به آن متهم کرده و مابه‌عنوان کشوری آسیب‌دیده از تروریست، مدام آن را محکوم کرده و با آن مبارزه می‌کنیم. حال چرا بازی‌سازان عزیز ایرانی هم در چنین دامی گرفتارشده‌اند، خود جای سؤال دارد!آیا نباید پس از نگارش بازینامه و پیش از تولید بازی، یک‌بار از طرف مسئولین محتوای آن موردبررسی قرار گیرد؟ یا تبعات نمایش چنین محتوایی از قبل پیش‌بینیشده است؟

10

موضوع بعدی،درمورد نابودی پایگاه مخفی اسرائیل است که در میان اقیانوس قرار دارد! اینکه این پایگاه دقیقاً در کجا قرار دارد،به‌جای خود، اما اینکه یک کماندوی ایرانی اقدام به تخریب آن می‌کند، بدون درنظر گرفتن تبعات جانبی، موضوعی است که در این بازی به‌هیچ‌وجه به آن پرداخته نشده است. اینکه دستور تخریب و یا ترورها!!! از سوی کدام مقام ایرانی صادرشده و اینکهعکس‌العمل آمریکا، انگلیس و اسرائیل در قبال این اقدام ایرانی‌ها در بازی چه خواهد بود،ازجمله نکات مبهم و سؤال‌برانگیز نجاتگر هستند که بدون هیچ پاسخی تا انتها باقی می‌مانند.

07

عدم اطلاع و تحقیق سازندگان بازی‌ها برای ساخت یک عنوان جنگی و اتکای صرف به یک عرق ملی، باعث شده تا بازی‌های جنگی تولیدشده (خصوصاًبازی‌هایی که عملیات فرامنطقه‌ای در آن‌ها صورت می‌گیرد) دارای ضعف‌های جدی بوده و متأسفانه در بیشتر مقاطع ضد منافع ملی عمل ‌کنند.
این موضوع زمانی جدی‌ترمی‌شود که حمایت یک‌نهاد دولتی (معمولاً نظامی) را در پس این بازی‌هامی‌بینیم! اتفاقی که نظیر آندر بازی "مبارزه در خلیج عدن" هم مشاهده شد.

12

علاوه بر این ایرادهای موضوعی، عدم تحقیق درموردسلاح‌ها و شبیه‌سازی دقیق آن‌ها، عدم شبیه‌سازیصحیح شهرها و مکان‌هایموردبحث، استفاده از مدل‌سازهایناشیانه برای ساخت مدل‌ها (مثلاً در این بازی سقف خانه‌ها بسیار کوتاه کارشده (استاندارد باید در حدود 2.5 متر باشد و در همین اتاق‌ها از نردبان برای رفتن به طبقات دیگر استفاده می‌شود!)، استفاده بی‌مورد و نابجای اشیاء در همه محیط‌های بازی، صداگذاری بسیار ضعیف و غیرحرفه‌ای و... از دیگر نکات منفی نجاتگر به شمار می‌روند که متأسفانه باعث شده‌اند تا این بازی نتواند چه ازلحاظ محتوی، چه ازلحاظ گیم پلی و جلوه‌های بصری جایگاهی در میان بازیکن‌های باهوش ایرانی -که دیگر ذائقه‌ای برابر با نسل هشتم بازی‌هاپیداکرده‌اند-بازنماید و مانند سایر تولیدات هم‌رده خود، تنها عنوانی به لیست تولیدات حمایت‌شده نهادهای دولتی بیفزاید!

کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

 

 

1 بار پسندیده شده

10 نظرها

 • امید
  شنبه, 25 مرداد 1393 ساعت 01:03 ارسال شده توسط امید

  سلام
  از خواننده های نسبتا قدیمتون هستما و اولین بار نظر میزارم
  بنده هم خیلی علاقه دارم تو زمینه بنویسم ولی توانایی نگارش اصلا خوبی ندارم و فقط ایده پردازی میتونم کنم
  از شما هم بسیار بابت این نقدهاتون تشکر میکنم خودم زمانی قصد داشتم سایت دانلود بازی بزنم اما گفتم این بازی ها رو بزارم ؟؟؟بچه مردم از راه به در کنم؟؟؟حتی استفتا هم کردم و بهم پیشنهاد شد اگه میتونید نقد بازی بنویسید و بازی های سالم رو ارائه بدید و خانوداه ها مطلع کنید همین موقع بود که با وبلاگ شما آشنا شدم شما در کنار تعهد ،تخصص و ریز بینی خوبی دارید چیزی که تو نیرو ها انقلابی کم پیدا میشه...همین یه نگاه به نقد های بعضی ها بندازید متوجه میشید
  حتما نقد بازی های ایرانی رو هم بزارید خیلی مشتاقم
  کمکی ازم بر میاد بگید؟(غیر از این انجمن)
  در ضمن سایتتون هم خیلی سنگین بالا میاد
  در عکس چهارم اون نردبون بافت آجری زمین من تو چند تا موتور بازی سازی دیدم انگار خیلی بافت معروفیه...اخه خودمم از این بافت استفاده کردم:D
  در پناه حق

 • bahabad
  پنج شنبه, 23 مرداد 1393 ساعت 18:53 ارسال شده توسط bahabad

  برنامه ریزی برای تولید بازی فاخر کار واقعا سختیه. اگه طرحی دارید به مسئولین اطلاع بدید در واقع در کنار نقد اگه ایده ای دارید بیان کنید تا مسئولین استفاده کنند.
  -----------------------
  سلام
  از قضا بارها و بارها راهکارهایی در این مورد ارایه دادهام.اممتاسفانه مانند کوبیدن آب در هاون بوده.

 • نفوذی
  چهارشنبه, 22 مرداد 1393 ساعت 20:04 ارسال شده توسط نفوذی

  بررسی بازی شبگرد رو بعد از عرضه شدن ;)
  ---------------------
  اگه خدا بخواد ان شاالله قصد دارم بخش نقد بازی های ایرانی رو هم راه اندازی کنم.

 • نفوذی
  چهارشنبه, 22 مرداد 1393 ساعت 16:51 ارسال شده توسط نفوذی

  راستی این بازی تو بازار اومده؟ چون توی سایت اصلیش بخش فروشگاهش زده با شروع پخشش فروش اینترنتی هم آغاز میشه.
  و اینکه بازی شبگرد رو یادتون نره آقای بلالی ;)
  ------------------
  چه چیز بازی شبگرد رو یادم نره؟

 • امیرحسین
  چهارشنبه, 22 مرداد 1393 ساعت 12:02 ارسال شده توسط امیرحسین

  سلام اگه امکانش هست بازی ایرانی۴۱۱۴۸ رو هم نقد کنید

 • علی تنهایی
  چهارشنبه, 22 مرداد 1393 ساعت 10:37 ارسال شده توسط علی تنهایی

  لطفا به سراغ بتمن هم بروید


  باتشکر بسیار زیاد

 • نفوذی
  چهارشنبه, 22 مرداد 1393 ساعت 09:01 ارسال شده توسط نفوذی

  در مورد عکس فهمیدم که جایگزینی صورت گرفته, منظورم این بود که شاید حرف خاصی توش نهفته باشه.
  -----------------------
  سلام
  حرفش اینه که چرا ما نباید یه طراح داشته باشیم که طراحی کنه و مجبور باشیم از طرح دیگران استفاده کنیم! خیلی مودبانه اش رو گفتم.

 • نفوذی
  چهارشنبه, 22 مرداد 1393 ساعت 00:17 ارسال شده توسط نفوذی

  اصلاحیه: از موتور FPSC استفاده نشده...

 • نفوذی
  سه شنبه, 21 مرداد 1393 ساعت 23:50 ارسال شده توسط نفوذی

  آقا محمود باز هم عکس بی توضیح گذاشتین. خب به شباهت دو عکس دقت کردیم. حالا چی؟ عکس سمت راستی برای چیه؟ فیلمه؟ بازیه؟ قضیه ی خاصی داره؟
  چیه؟
  .............
  برادر من یه خورده تلاش کنی بد نیستا! خب معلومه که پوستر بازی از روی پوستر سمت راستی کپی برداری شده. یعنی کله کاراکتر رو برداشتن و یه کله دیگه جاش گذاشتن. به همین سادگی. اون پوستر هم مربوط به بازی hour of victory هست.

 • نفوذی
  سه شنبه, 21 مرداد 1393 ساعت 23:01 ارسال شده توسط نفوذی

  سلام. فکر کنم بازی با موتور FPSC ساخته شده باشه. نرم افزاری برای ساخت بازی اول شخص بدون نیاز به برنامه نویسی. این برنامه بیشتر برای تولید بازی بین فامیل و دوستان برای سرگرمی و خنده خوبه. اگر از این موتور استفاده شده باشه باید فاتحه ی اون سازمان دولتی که از این بازی حمایت کرده رو هم خوند....

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06137641
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
117
14127
54577
5804885
203808
438819
6137641