هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
2773 دفعه خوانده شده کد مطلب : 342

بحران هویت در تولیدات ملی

بسم الله الرحمن الرحیم

هر دم از این باغ بری می رسد

 

ظاهراً قرار نیست جماعت بازی‌ساز ایرانی هیچ‌گاه روی بام باشند! یا باید از این‌ور بام بیفتند یا آن ور بام را برای افتادن انتخاب کنند! قرار بود با افتتاح بنیاد ملی بازی های رایانه‌ای به سمت بومی‌سازی این صنعت و تولید بازی‌هایی با فاکتورهای ایرانی- اسلامی برویم و خلاصه قرار بود این صنعت عظیم و پول‌ساز را ملی کنیم که سر از ناکجاآباد درآوردیم. کارمان شد کپی بدخط املای غربی‌ها، آن هم با غلط های فراوان و نمره پایین!

اسم شخصیت های محبوب بازی های غربی را ایرانی کردیم و چند تا منو و گویش فارسی هم تنگش زدیم و بعد ادعا کردیم که: «آی خلایق ما در جهان داعیه‌دار صنعت بازی‌سازی شده‌ایم و اگر اول نباشیم، بی‌تعارف، دوم و سوم که هستیم.» و بعد این توهم چنان گریبان گیرمان شد که دیگر خودمان هم باور کردیم که یکه‌تاز این صنعت شده‌ایم و به‌جای این که شاگردی کنیم و درس بیاموزیم، شدیم استاد و شروع به درس دادن جهان کردیم!

این است حکایت بازی‌سازی در ایران!

حالا هم هر از گاهی شاهد ساخت بازی‌هایی هستیم که به واقع مصداق «هر دم از این باغ بری می‌رسد» هستند. نمی‌دانم چرا همه هم و غم خود را برای مباحث فنی قرار داده‌ایم، اما اصلاً به محتوا کار نداریم و بحثی به نام محتوا را بوسیده و کناری گذاشته‌ایم؟

فرصت زیاده‌گویی و تفسیر ندارم، فقط همین نکته بس که «این راه که می‌رویم به ترکستان است». لطفاً کمی به گوش و به هوش باشید.

چند روز پیش در فضای مجازی تصاویری از بازی ای را دیدم که حسابی از دیدن آن شکه شدم، به‌خصوص وقتی که نام بازی را فهمیدم: Remember Dead

نمی‌دانم سوژه بازی چیست و چه سیری را طی خواهد کرد، اما چیزی که از این تصاویر دستگیرم می‌شود تقلیدی از بازی فوق محبوب Silent Hill به شکلی نازل و زشت است. اگر حدس بنده درست باشد، باید ماجرای این بازی هم در همین حواشی روایت شود. در این صورت باید شاهد حضور شخصیتی ایرانی (صرفاً فقط به جهت اسم و گویش فارسی) در این بازی باشیم که در دنیای پس از مرگ گرفتار شده و با موجودات کابوس وار آن درگیر است. اگر داستان این باشد که وای به ما و وای به مجوزی که به این نوع سوژه‌ها داده می‌شود.

پرداختن و بها دادن به تفکری خرافی از عالم پس از مرگ، آن هم در یک بازی ایرانی که در کشوری اسلامی تولید شده است می‌تواند چه معنی و مفهومی داشته باشد؟ آیا ما با چنین طرز تفکری موافقیم و آن را تأیید می‌کنیم؟

نمی‌دانم، شاید برای قضاوت در مورد سوژه این بازی کمی زود باشد، به همین دلیل قضاوت و پیش‌داوری را رها کرده و فقط به تذکری در این باب به سازندگان و دست اندرکاران این بازی بسنده می‌کنم. امید است که بنیاد ملی بازی های رایانه‌ای دقت نظر و حساسیت بیشتری در تولید بازی‌هایی که نام و لوگوی این نهاد را یدک می‌کشند داشته باشد و حداقل از کارشناسان و افراد خبره در زمینه مفهوم‌سازی در بازی‌ها هم کمک بگیرد.

در ادامه توجه شما را به مقایسه‌ تصاویری از سری بازی های سایلنت هیل با این بازی ایرانی! جلب می‌کنم:

ابتدا تصاویری از بازی ایرانی Remember Dead

a

c 

نمونه ای از باجه تلفن انگلیسی!!

b

d

e

این هم تصاویری از بازی سایلنت هیل

g

l

h

i

j

k

m

n

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع و حرام است .

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05699871
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
253
12374
56233
5331822
204857
457150
5699871