هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
2602 دفعه خوانده شده کد مطلب : 237

Crusader Kings II بررسی محتوای دو بسته الحاقی بازی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

فرزندان ابراهیم و شمشیر اسلام

 

این که عده‌ای بر این باورند که بازی های رایانه‌ای صرفاً برای سرگرمی ساخته می‌شوند و هدف دیگری برای تولید آن‌ها نمی‌توان متصور شد، در واقع گریز از واقعیتی انکار ناپذیر است که این روزها ابعاد مختلف آن بیشتر و بیشتر در حال آشکار شدن است.

از آنجاکه اغلب سیاست های خارجی اعمال‌شده از طرف غرب -که به ‌دروغ ادعای جدایی دین از سیاست را بیان می‌کنند- به نوعی به اندیشه‌های دینی آن‌ها پیوند خورده و در پنهان چنین اهدافی را دنبال می‌کند، لذا ساخت فیلم‌ها و بازی های رایانه‌ای به ظاهر سرگرم کننده- اما در باطن پروپاگاندای مذهبی - اتفاقی عادی و قابل درک است.

برای مثال به نام هالیوود توجه کنید، چرا در نام یک کمپانی مشهور فیلم‌سازی و سرگرمی از کلمه «چوب» استفاده شده است؟ نوع نگاه غرب به زن بر اساس چه نوع دیدگاهی است و چرا زنان شهروند درجه دو محسوب شده و از آن‌ها به زشت‌ترین شکل ممکن استفاده ابزاری می‌شود؟ و صدها چرای دیگری که پس از بررسی و کالبدشکافی دقیق آن‌ها معلوم خواهد شد که در پشت همه آن‌ها سابقه‌ای مذهبی (و صد در صد تحریف‌شده) وجود دارد و عباراتی مانند سرگرمی، آزادی و... تنها سرپوشی برای انحراف اذهان عمومی از واقعیات های موجود است.

البته همیشه این تولیدات ظاهری پیچیده و نمادین ندارند و گه گاه در قالب روایت یک واقعه تاریخی- مذهبی و به شکلی علنی اقدام به تخریب چهره رقبا و دستیابی به اهداف تحریف‌شده غرب می‌کنند؛ مانند فیلم های یک شب با پادشاه، پادشاهی بهشت، ده فرمان، بن هور، کتاب آفرینش و... که در آن‌ها چهره‌ای تحریف‌شده و به دور از واقعیت از ادیان ابراهیمی ارائه شده است.

نمونه بارز این دسته از تولیدات، در بازار سرگرمی های دیجیتال، بازی پادشاهان صلیبی 2 (Crusader Kings II)، با محوریت روایت جنگ های صلیبی و بازسازی وقایع آن دوران است؛ اما جدای از تمام تحریفات تاریخی ارائه شده در این بازی، چندی پیش دو بسته الحاقی با نام های شمشیر اسلام (Sword of Islam) و فرزندان ابراهیم (Sons of Abraham) برای این بازی به بازار عرضه شد که در آن‌ها چهره‌ای تحریف شده از ادیان ابراهیمی ارائه شده است. در ادامه متن، به بررسی اجمالی محتوای این دو خواهم پرداخت:

Sword-of-Islam

1- شمشیر اسلام (Sword of Islam)

در بسته الحاقی شمشیر اسلام که سال 2012 به بازار عرضه شد، به بازسازی و روایت جنگ های مسلمانان (دوره سلجوقیان به بعد) و حوادث مهم آن دوران می‌پرداخت. در این بخش امکانات جدیدی به بازی افزوده شده بود که بررسی این امکانات می‌تواند دیدگاه سازندگان بازی به دین مبین اسلام و چگونگی گسترش آن را مشخص نماید:

الف- فساد: یکی از مشخصه‌های حکومت های اسلامی وجود تعداد بالای مردان در بدنه خاندان و قبیله است و همین موضوع زمینه بروز فساد و انحطاط را در آن‌ها افزایش می‌دهد. برای حل این معضل، باید اقداماتی نظیر تبعید مدعیان و شورشیان، سربه نیست کردن، حبس و یا ترور آن‌ها در دستور کار قرار گیرد. بدین ترتیب می‌توان از رسوایی و بدنامی رئیس حکومت جلوگیری نمود!! زیرا در میان مسلمانان هیچ‌چیز به اندازه افشای انحراف اعضای خاندان و خیانت آن‌ها نمی‌تواند تلخ و گزنده باشد.

* (توجه داشته باشید که سازندگان بازی وجود این موضوع را فقط درمیان مسلمانان می‌دانند (قرار داده‌اند) و حکومت های مسیحی، یهودی و... به‌هیچ‌وجه با چنین چالشی روبرو نیستند و اصلاً معضلی به نام افراد مدعی حکومت و شورشی و... در میان آن‌ها وجود ندارد!)

Kabe

ب- قوانین: در میان مسلمانان عنصری به نام تقوا وجود دارد که می‌تواند بر قوانین پیشی بگیرد. در ضمن، مسلمانان می‌توانند قوانینی را به صورت موروثی دنبال کرده و یا آن را با یک فتوا بر اساس شرایط تغییر دهند.

پ- چند همسری: مسلمانان تنها گروهی هستند که می‌توانند در این بازی تا چهار همسر برای خود اختیار کنند. همچنین در دربار پادشاهان مسلمان همواره زنی وجود داشته که پس از همسر اول، بیشترین قدرت و اعمال نفوذ را دارد. داشتن همسران متعدد به حکمرانان مسلمان اجازه می‌دهد تا فرزندان متعدد داشته باشند و بدین ترتیب بقای حکومت خود را تثبیت کنند. البته این موضوع باعث درگیری میان شاهزاده‌ها و جنایات درون درباری نیز می‌شود.

Haj

ت- تصاحب قدرت: شاهزادگان مسلمان می‌توانند با سر به نیست کردن رقبای خود (دیگر شاهزادگان و مدعیان حکومت)، تاج‌وتخت را از آن خود کنند. این یکی از ویژگی های حکومت مسلمانان است.

* (جالب است که قتل و ترور از ویژگی مسلمانان محسوب می‌شوند!)

ث- نبردها: همه مسلمانان می‌توانند با اتحاد با یکدیگر، شهر یا کشوری را در قالب «فتح مذهبی» تصاحب کنند. همچنین مسلمانان در این بازی قادر به مبارزه با سایر مسلمانان از شاخه‌های دیگر (شیعه و سنی- در این بازی همین دو شاخه وجود دارد) نیستند؛ اما آن‌ها می‌توانند دیگر حکومت های اسلامی را با انتخاب خلیفه، به اطاعت از یک حکومت واحد وادار نمایند که این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز اختلاف میان آن‌ها باشد.

Suni-Shieh

* (در این بخش یکی از دلایل مهم اختلاف میان مسلمانان، اقدام به ایجاد حکومت واحد معرفی می‌شود.)

ج- نبردهای مذهبی: حکومت های مسلمان می‌توانند در قالب «فتوای جهاد»، دیگر حکومت های مسلمان را علیه دشمن متحد کرده و وارد جنگ شوند.

jihad

* (بهتر بود سازندگان بازی به علت بروز جنگ های صلیبی هم نیم‌نگاهی داشتند تا مشخص می‌شد که فتوای مسلمانان عامل این جنگ‌ها بود یا فتوای کشیشانی که مسلمانان را کفار نامیدند)

چ- قتل‌عام مذهبی: شما می‌توانید پس از فتح یک کشور، با صدور فتوا علیه کفار، همه آن‌ها را اعدام کنید.

* (در این بازی به موضوع فتوا به‌عنوان حربه‌ای برای نیل به اهداف شخصی حاکم حکومت اسلامی و الهی جلوه دادن آن اشاره می‌شود. در این بازی صحبتی از بخشش کفار و رفعت اسلامی به میان نمی‌آید و فقط صحبت از قتل و کشتار می‌شود.)

Masenger

دیدید که چگونه در قالب یک بازی به ظاهر تاریخی، اصول حکومت های اسلامی زیر سؤال رفته و مباحثی چون فتوا، چندهمسری و جهاد تحریف شده‌اند؟ حتی نام این بسته الحاقی هم به گونه ای انتخاب شده که یادآور ادعای باطل غربی ها درمورد خشونت و جنگ طلبی مسلمانان باشد. حال سوال این است که آیا می توان موضوعات مطرح شده در این بسته الحاقی را نادیده گرفت، یا وجود آن ها را غیر عمدی و صرفا برای سرگرمی دانست؟

پس از بررسی اولین بسته الحاقی، به سراغ بسته الحاقی بعدی رفته و مفاد موجود در آن را اجمالاً بررسی می‌کنیم:

Sons-of-Abraham

2- فرزندان ابراهیم (Sons of Abraham)

بسته الحاقی فرزندان ابراهیم در سال 2013 به بازار عرضه شد و در آن به چگونگی تشکیل حکومت در قالب سه دین ابراهیمی- یهود، مسیحیت و اسلام- می‌پردازد.

در مورد کیفیت مذهب اسلام در این بازی، علاوه بر امکاناتی که در ابتدا ذکر شد! این بار دو مذهب اشاعره و معتزله نیز به بازی افزوده شده‌اند.

* (اشاعره کیستند: مکتب کلامی اشاعره، یکی از مذاهب کلامی اهل سنت است که در کتب تاریخ و فرق و مذاهب از آن با اسامی دیگری چون اشعریه، اهل تحقیق، مذهب اوسط و صفاتیه یاد می‌شود. این مکتب توسط ابوالحسن ‌علی‌ بن‌ اسماعیل اشعری بنیان‌گذاری شد. اشاعره آموزه‌های معتزلی و اهل حدیث (دو مکتب کلامی دیگر از اهل سنت) را به طور توأم نفی می‌کردند و با رد نقش اکتشافی عقل و پذیرش نقش دفاعی آن، حجتی نسبی برای عقل قائل شدند.)

* (معتزله کیستند: اين مذهب در اوايل قرن دوم هجرى توسط واصل بن عطا (۸۰- ۱۳۱) پديد آمد، در آن زمان مسئله مرتكبان گناه و حکم دنيوى و اخروى آنان مورد بحث جدى قرار داشت. خوارج آنان را کافر و مشرک دانسته و معتقد بودند اگر بدون توبه از دنيا بروند محكوم به عذاب ابدى خواهند بود، اما اكثريت امت آنان را مؤمن فاسق مى‌دانستند.)

Screen-2

اما نکته مهم در مورد این بسته، افزودن دین یهود به سایر ادیان موجود در این بازی است. بر خلاف بسته الحاقی شمشیر اسلام که چهره‌ای تحریف‌شده و مخدوش از اسلام و حکومت های اسلامی ارائه می‌کرد، در این بسته جدید، سعی شده تا یهودیان ملتی صلح‌طلب و عادل معرفی شوند.

بازی با انتخاب یک کشور یهودی آغاز می‌شود. نکته جالب اینجاست که در میان نقشه کشورهای یهودی مذهب، کشوری به نام اسرائیل هم وجود دارد، حال آن که از تشکیل کشوری با این نام تنها 65 سال می‌گذرد!! ظاهراً سازندگان یهودی بازی قصد داشته‌اند تا با ساخت این بازی، تاریخ این کشور جعلی را 882 سال به عقب ببرند!! (بازی از تاریخ 1066 آغاز می‌شود) و بدین ترتیب برای خود قدمتی تاریخی و مشروع دست و پا کنند.

Holy-Land

در این بازی هدف اصلی دستیابی به ارض موعود، بنای معبد سلیمان و تشکیل حکومت جهانی یهود مطرح می‌شود. البته دراین‌بین مسلمانان و در برخی موارد مسیحیان، به‌عنوان موانعی بر سر راه این هدف مطرح می‌شوند که بازیکن باید با جنگ علیه آن‌ها راه را برای رسیدن به هدف اصلی هموار نماید.

بازیکن می‌تواند در مقام پادشاه هان یهود، داوران باستانی، کاهنین اعظم (Kohen Gadol)- در یهودیت، رئیس امور مذهبى در معبد اورشلیم را گویند که امتیاز ورود به قدس الاقداس (محراب مقدس) تنها به وى تعلق داشت- ایفای نقش کنند و دراین‌بین با قوانین سیاسی و مذهبی یهودیت کاملاً آشنا شوند. همچنین بازیکن‌ها می‌توانند برای رونق اقتصاد خود و یا تأمین هزینه‌های نظامی از صرافان یهودی پول نزول کنند. البته در صورت انتخاب یک حکومت یهودی این پول بدون بهره خواهد بود، اما در مورد سایر حکومت‌ها (دیگر ادیان) مبلغ سود می‌تواند به دلخواه تعیین شود!!

Screen-1

البته جزئیات موجود در این بسته الحاقی زیاد است و فرصت پرداختن به تمام آن‌ها زمان زیادی را می‌طلبد، اما در مجموع می‌توان آن را تلاشی برای هویت بخشی به کشور جعلی اسرائیل، آموزش آموزه‌های یهود و معرفی یهودیان به‌عنوان مردمانی صلح‌طلب و متمدن دانست.

حال با این اوصاف، آیا هنوز هم می‌توان بازی های رایانه‌ای را صرفاً سرگرم‌کننده و به دور از هرگونه سیاسی بازی و اهداف مذهبی دانست؟

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع و حرام است .

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده

1 نظر

  • اعتماد
    شنبه, 10 اسفند 1392 ساعت 09:52 ارسال شده توسط اعتماد

    با سلام.
    موفق باشید.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05699870
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
252
12374
56232
5331822
204856
457150
5699870