هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
2921 دفعه خوانده شده کد مطلب : 288

تحلیل بازی Lady popular

 

بسم الله الرحمن الرحیم
 
محبوبی که محبوبیت نداشت!
 
 
مقدمه
چند سالی است که شرکت های بازی سازی غربی به منظور جذب کاربران جدید و صد البته سود بیشتر، به علاوه ساخت بازی برای رایانه های شخصی و کنسول ها، اقدام به ساخت بازی های اینترنتی یا اصطلاحا "آنلاین" نموده اند. این دست بازی ها که سهل الوصول ترین نوع بازی در بین بازی های رایانه ای به شمار می روند، نه احتیاج به سخت افزار ویژه بازی، کنسولی خاص و یا ابزار مخصوص بازی (کنترلر و...) دارند و نه کاربران آن ها نیازمند کسب مهارتی خاص برای بازی کردن هستند، فقط کافی است تا دسترسی به اینترنت (پرسرعت و یا کم سرعت) فراهم باشد. 
این قبیل بازی ها که معمولا از فضای گرافیکی بسیار ساده و حداقل جلوه های بصری مرسوم به کار رفته در بازی های بزرگ بهره می برند، بیشتر تمرکز خود را روی گزارش های آماری و نتایج سهل الحصول قرار داده اند و کاربران خود را برای پیروزی و ماندن در گوی رقابت، مدام تشویق و ترغیب به فعالیت (آنلاین بودن و بازی کردن) می نمایند، به گونه ای که یک روز و یا حتی چند ساعت غفلت از بازی می تواند کاربر را به اندازه چندین ماه!! از گردونه رقابت خارج گرداند!!! در اکثر مواقع، این موضوع به اندازه ای برای کاربران فعال حائز اهمیت می گردد که گاه، فضای رقابت از فضای مجازی به فضای واقعی کشیده شده و کاربران با صرف هزینه واقعی (پول)، اقدام به تهیه امتیاز و اعتبار در دنیای مجازی می نمایند!
با توجه به فضای ساده گرافیکی و راحتی کار با منوهای بازی های آنلاین، و با توجه به کم هزینه بودن آن ها برای کاربران سطوح مختلف (سنی و درآمدی/حرفه ای و غیر حرفه ای) و وجود حس رقابت تنگاتنگ، اقبال از این گونه بازی ها به حدی چشمگیر شده، که برخی از آن ها آمار کاربران میلیونی را در کارنامه خود به ثبت رسانده اند.
در کنار تمام این جذابیت ها، ارائه زبان فارسی و پشتیبانی 24 ساعته برخی از این بازی ها در داخل کشور باعث شده است تا تعداد کاربران ایرانی این بازی ها هم بسیار قابل توجه و قابل تامل باشند. از همه این موارد مهم تر، درگیری خانم ها (دختران) با این بازی ها و پیش روی آن ها تا حد اعتیاد است! 
وجود منوهای فارسی، ساده بودن روش انجام بازی (در حد چند کلیک) و جذابیت های بصری و مفهومی مورد علاقه خانم ها، از جمله عوامل اصلی در جذب خانم های ایرانی به این بازی ها محسوب می شوند. 
البته بر خلاف ظاهر ساده برخی از این بازی ها، نکات قابل تاملی در بطن آن ها نهفته که با توجه به جدی گرفته نشدن این طیف از بازی ها توسط والدین و مسئولین، می توانند پیامدهای مخربی را در بر داشته باشند. یکی از پیامدهای جدی برخی از این بازی ها، ارائه سبک زندگی غربی بر مبنای اصالت دادن به جسم و توجه بیش از حد به تجدد گرایی و در نهایت بروز فاجعه اخلاقی است.
به منظور آگاهی بیشتر در این زمینه، در ادامه به تحلیل یکی از پرطرفدارترین بازی های آنلاین به نام Lady popular، که با رویکرد جذب دختران جوان و ارئه سبک زندگی غربی تهیه شده است می پردازم.  
اما پیش از تحلیل بازی، لازم است تا کمی درمورد مقوله سبک زندگی و ابعاد مختلف آن صحبت کنیم:
 
sabke zendegi 1
 
اوقات فراغت و سبک زندگی 
فراغت "Leisure" مفهومی است که به بخشی از زمان گفته می‌شود که در آن کار تعریف شده‌ای که اجباری در انجام دادن آن باشد، وجود نداشته باشد. بر اساس این تعریف، زمانی که مجبور به انجام فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی و یا امور طبیعی از جمله خوردن، خوابیدن و استحمام نیستیم، زمان‌‌ فراغت محسوب می‌شود. اوقات فراغت و سبک زندگی عمدتاً با مصرف و خصوصاً مصرف فرهنگی به عنوان ابزاری برای تولید فرهنگی پیوند خورده‌است. به تعبیر دیگر میزان و نحوه مصرف فراغتی مبین پایگاه و منزلت اجتماعی افراد است. اوقات فراغت چندان تابع بهره‌مندی از وقت آزاد، رضایت‌مندی و استراحت کارکردی نیست. در اینجا مقصود این است که چگونه وقت آزاد صرف تولید شود.؛ این تولید، تولید ارزش است؛ ارزش تمایز، منزلت و پرستیژ. 
يکي از ويژگي‌های موجود در الگوی جهاني فراغت، مصرفي بودن آن است.‌ درواقع الگوهاي فراغت افراد در جوامع مدرن به صورت نوبه‌اي در خدمت اقتصاد مصرفي و سرمايه‌داري است؛ يعني مصرف در خدمت توليد سرمايه‌داري. چنين الگويي از فراغت، سبب آسيب جوامع در بحران اجتماعي و طبقاتي شدن آن‌ها در شيوه‌هاي گذران اوقات فراغت است.
چنين الگويي از فراغت،‌ عملاً زمان فراغت افراد در جوامع مدرن را در پيوند با بعد تکنولوژي و صنعتي جوامع مدرن قرار مي‌دهد. توريسم صنعتي، ارتباط با وسائل ارتباط جمعي، بازی های رایانه ای، استفاده از شهر‌بازي هاي بزرگ و مدرن، شهرک هاي مصنوعي و‌‌ تفريحي بزرگ صرف‌نظر از اينکه برخورداري از مواهب فراغت را منحصر به افراد برخوردار جامعه مي‌کند، عملاًارتباط افراد با طبيعت را کاهش مي‌دهد. پيوند افراد با طبيعت در اوقات فراغت، تشخصات اجتماعي را در عرصه فراغت کاهش داده و به لحاظ اقتصادي و بهداشت جسمي و رواني نيز بسيار تأثيرگذار است.
همچنین به رغم نزدیک شدن الگوهای گذران اوقات فراغت زنان به مردان، هنوز تفاوت‌های چشمگیری میان زنان و مردان در این مسئله وجود دارد. صرف نظر از برخی ساختارهای تأثیرگذار در تفاوت دو جنس در گذران اوقات فراغت، این تفاوت‌ها را می‌توان به تمایلات و انتخاب فردی میان افراد هر دو جنس مستند کرد.
 اگر الگوهای اوقات فراغت لااقل در بخش‌هایی میان دو جنس متفاوت نباشد، پیامد منطقی آن یا فاصله گرفتن زنان و دختران از فضاهای فراغتی و یا تعارض میان نقش‌ها و انتظارات در موقعیت غیر‌فراغتی با موقعیت‌های فراغتی است. شاید یکی از علل غلبه فراغت مصرفی و خرید در میان زنان در صنعت توریسم این باشد که زنان در مقایسه با مردان امکانات کمتری برای پرکردن اوقات فراغت در دنیای جدید متناسب با ویژگی‌های زنانه خود دارند.
 
sabke zendegi 2
 
تنوع سبک زندگی
همواره در اطراف ما نشانه های فراوانی وجود دارد که از وقوع تغییرات فرهنگی خبر می دهند. نوع معماری، نحوه پوشش افراد، انواع شغل های جدید، سرگرمی های تازه، تنوع رسانه ها و افزایش جمعیت شهرنشین با همه لوازمی که به دنبال دارد، از جمله این نشانه هاست. 
جامعه ای که به گذشته خود دلبستگی دارد و علاقمند است که آینده خود را در امتداد منطقی با گذشته ترسیم نماید، حتماً نسبت به تغییرات فرهنگی حساس و مراقب خواهد بود.
در دهه های اخیر، مطالعات مرتبط با "سبک زندگی"، زمینه ای مناسب برای بررسی و ارزیابی تحولات فرهنگی فراهم ساخته است. خاستگاه این مفهوم، حوزه جامعه شناسی بوده است. 
در ادبیات جامعه شناسی، از مفهوم سبک زندگی دو برداشت صورت گرفته است. در برداشت نخست که سابقه آن به دهه 1920 باز می گردد، سبک زندگی معرف ثروت و موقعیت اجتماعی افراد و غالباً شاخصی برای تعیین طبقه اجتماعی است (چاپین،1935) 
اما در برداشت دوم، سبک زندگی نه راهی برای تعیین طبقه اجتماعی، بلکه راهکاری است برای تعریف ارزش ها و نگرش ها و رفتارهای افراد. 
مطالعه  سبک زندگی افراد به ما این امکان را می دهد که الگوهای رفتاری افراد را شناسایی کنیم و حدس بزنیم که آن ها از چه ارزش هایی پیروی می کنند و چه نگرش هایی دارند. به دلیل کارکردهای نمادین سبک زندگی، این دسته مطالعات برای ارزیابی وضعیت موجود و تحلیل های اجتماعی و بلکه ارائه تصویری از آینده بسیار ارزشمند است.  
باید در نظر داشت که سبک زندگی ریشه در زندگی مدرن دارد و در نتیجه به هر میزان که زندگی سنتی تحت تأثیر فرایندهای مدرن قرار گیرد، سبک زندگی نیز مفهوم روشن تری پیدا می کند. این مفهوم با انتخابي شدن زندگي روزمره معنا مي يابد، بدين ترتيب كه برخلاف جوامع سنتي، در جامعه معاصر به واسطه  اهميت يافتن "خود" و مسئوليت شخصي و ظهور جامعه مصرفي در زندگي، قدرت انتخاب نيز بيشتر شده است. سبك هاي زندگي بازنمودي از جستجوي هويت و انتخاب فردي است. بر پایه همین واقعیت است که مفهوم سبك زندگي راهي براي تعريف ايستارها، ارزش ها و همچنين نشانگر ثروت و موقعيت اجتماعي افراد است.
با اختصاص مطالعات سبک زندگی به شاخه های تخصصی، اطلاعات دقیق تری را می توان راجع به گروه های اجتماعی به دست آورد. زنان (و دختران) از جمله گروه های اجتماعی مهم محسوب می گردند كه به ویژه با توجه به نقش مادري در خانواده، يكي از اصلي ترين عناصر فرايند هويت يابي و جامعه پذيري فرزندان و نسل آينده جامعه هستند و بر هويت نسل هاي آتي جامعه تأثيرگذارند. در واقع "زن" عنصري "فرهنگ ساز" تلقي مي شود که آن را از نسلي به نسل ديگر منتقل مي كند. به همین دلیل مطالعه ارزش ها، نگرش ها و الگوهای رفتاری آنان برای ارزیابی روندی که جامعه در پیش گرفته است مهم تلقی می گردد.
ضرورت رصد تحولات در سبک زندگی از این منظر نیز قابل توضیح است که چه بسا به دلیل تاثیر پذیری زنان از ارزش ها و نگرش ها و الگوهای رفتاری بیگانه و ناسازگار با هویت دینی و ملی جامعه ایرانی، روندی را شاهد باشیم که پیوند منطقی نسل ها و انسجام هویتی جامعه را تهدید و مخدوش سازد. به عنوان مثال، در فرهنگ دینی ما، برای پوشش زنان احکام خاصی در نظر گرفته شده است که بی اعتنایی نسبت به آن و رواج الگوهای دیگر، نامطلوب خواهد بود.
همچنين با در نظر گرفتن تأثير نحوه تغذيه و عادت هاي غذايي مادران بر سلامت كودكان، دامنه تغيير در سبك زندگي مي تواند سلامت و بهداشت را نيز در بر گيرد.
از سوی دیگر اثرگذاری فرهنگی بر جامعه زنان صرفا از طریق پرداختن صوری و سطحی به ارزش‌ها در سطح نهادهای رسمی ممکن نیست. برنامه‌ریزی فرهنگی، مانند هر برنامه‌ریزی دیگری نیازمند شناخت محیط عمل است. این موضوع کاملا طبیعی است که افراد به سبب برخورداری از پیشفرض های ذهنی، ارزش‌ها و نگرش‌های خود، اقدام به تفسیر برنامه‌ها می‌کنند و واکنشی چه بسا دور از انتظار نشان می‌دهند. بنابراین پیش شرط هرگونه برنامه‌ریزی فرهنگی، شناخت جامعه‌ مورد نظر جهت پیش‌بینی تفاسیر و واکنش‌های احتمالی است. بررسي سبک زندگی زنان، امكان شناخت واقعی تر نسبت به جامعه هدف را فراهم مي آورد.
صرف نظر از فوايدي كه مطالعه سبك زندگي در بر دارد؛ اكنون با اين پرسش اساسي مواجه هستيم كه نحوه مواجهه با تغييرات در سبك زندگي  چگونه بايد باشد؟
تنوع در سبک زندگی هرچند برای جامعه ای که به تداوم برخی عناصر ثابت در حیات اجتماعی خود گرایش دارد، می تواند عاملی نگران  کننده باشد، اما ناامید کننده نیست؛ چرا که تنها یک نوع مدرن شدن یعنی مدرنیته غربی وجود ندارد، بلکه بسته به اینکه نوگرایی و نوسازی در کدام زمینه فرهنگی قرار گیرد و با کدام سنت ها ترکیب شود، نو شدن های گوناگونی پدید می آید که در آن ها ترکیبی از عناصر سنتی و مدرن وجود دارد. از مسير اين تلفيق است كه سنت های بومي همچنان كارايي خود را حفظ مي كنند و امكان بقا مي يابند. ضمن اينكه عناصر مدرن نيز به واسطه همراهي با سنت ها، با سازگاري بيشتري از سوي فرهنگ بومي مورد پذيرش قرار مي گيرد. البته این واقعیت را باید در نظر داشت که تجربه و آرمان زن ایرانی با تجربه و آرمان زن غربی متفاوت است. طبیعی است که پایبندی به ارزش های ریشه دار در هویت ایرانی مانند دین و خانواده، خود به خود چهارچوبی را برای دامنه تغيير سبک های زندگی فراهم سازد به گونه ای که همزمان با تحول و تنوع و پویایی، ثبات را نیز در سبک زندگی زنان تضمین نماید.
در شرايطي كه عنصر انتخاب بيش از گذشته در شكل دهي به سبك زندگي دخالت دارد، تداوم ارزش هاي موجود در فرهنگ بومي و هويت ايراني در صورتي تضمين مي گردد كه اين ارزش ها در دائره انتخاب افراد قرار گيرند. تبيين عقلاني سنت هاي بومي و يا تقويت عناصري كه جذابيت ارزش هاي ياد شده را بيش از پيش فراهم نمايد راهكاري براي تضمين ماندگاري ارزش هاي بومي و هويتي به حساب مي آيد.
تنها با تأكيد بر عقل پذيريي و نيز پذيرش احساسي سنت ها از يكسو و نيز نقد و ارزيابي عناصر و تحولات مدرن زمينه ساز گزينش هاي آگاهانه و همراه با اعتماد نسبت به فرهنگ خودي است كه مي توان تحول توأم با ثبات در سبك زندگي را شاهد بود.   
 
kharid
 
مراکز خرید و سبک زندگی 
مراكزخريد، مكاني مناسب براي مطالعات مصرف و سبك زندگي محسوب می شود؛ زيرا در اين مراكز، به تناسب موقعيت آن، كالايي عرضه می شود كه مصرف آن می تواند معرف سبك هاي زندگي مشخصي باشد. سبك هايي از زندگي كه از طريق مصرف كالاهاي متمايز (مد روز، گران قيمت و مارك دار) ظهور يافته، و بدين ترتيب خود به ايجاد جامعة متمايز و تفكيك يافته كمك كرده ا ست. در اينجا مراكز خريد، سبك هاي زندگي را مرزبندي می كنند (يا قاعدتاً بايد اين كار را بكنند)، زيرا مراكز خريد به خصوص در یک کلان شهر، در محله هاي متوسط به بالاي شهري مستقر شده اند و نوع محصول ارائه شده با متوسط درآمد ساكنان آن تناسب دارد و براي ساكنان آن نيز مصرف كالاهاي مارك دار از اهمیت بسياری دارد.
 
sabke zendegi 3
 
شاخصه های تصویر بدنی جامعه مدرن 
تصویر بدنی از خود به معنای احساسات فرد درباره جذابیت های زیبایی ظاهری و جنسی خود است. به عبارت روشن تر به این معناست که فرد بدن خود را چگونه می بیند و چه احساسی درباره آن دارد و نیز فکر می کند دیگران بدن او را چگونه می بینند. این اصطلاح نخستین بار توسط عصب شناس و روانکاو استرالیایی "پل شیلدر" در کتابش به نام "تصویر و ظاهر بدنی انسانی" (1935) به کار رفت. 
اگر چه این اصطلاح در رشته های مختلف مثل پزشکی، روان شناسی، روان پزشکی، روانکاوی، فلسفه، مطالعات فرهنگی و مطالعات فمینیستی وجود دارد، اما معنای ثابت و اجتماعی در همه این رشته ها ندارد.
جامعه انسانی همواره ارزش بسیاری برای زیبایی بدن انسانی قائل بوده است. اما این زیبایی در همه فرهنگ ها و در سراسر تاریخ تعریف واحدی نداشته است. تصویر بدنی از خود تا حدودی نتیجه تجربیات شخصی، شخصیت و عوامل متنوع اجتماعی و فرهنگی از جمله تعریف زیبایی است. احساس فرد نسبت به ظاهر فیزیکی وی در چشم دیگران یا ایده آل های فرهنگی که در آن می زید تصویر بدنی او را از خودش شکل می دهد. مهم است بدانیم که درک فرد از ظاهر خود می تواند از درک دیگران از ظاهر او یا ازاستانداردهای اجتماعی متفاوت باشد. هم چنین تصویر بدنی از خود، طیف وسیعی از تأثیرات روانی و فیزیکی را بر فرد می گذارد.
تصویر بدنی جنبه های مختلفی دارد:
1- آنگونه که فرد خود را می بیند (جنبه مفهومی)؛ تصویر ما از بدنمان همیشه آن طوری نیست که واقعا بدنمان هست. برای مثال بسیاری بدن خود را چاق تر یا لاغر تر یا بزرگ تر از آن که هست می بینند.
2- احساسی که فرد درباره بدن خود دارد (جنبه احساسی)؛ هرکدام ما احساس خاصی نسبت به ظاهر بدن خود داریم. تصویر احساسی از بدن به میزان رضایت و یا عدم رضایت فرد از ظاهر عمومی، وزن، فرم ویا حتی قسمت های خاصی از بدن وی بر می گردد.
3- تفکرات و باورهایی که فرد درباره بدنش دارد (جنبه شناختی)؛ احساسی که ما درباره بدنمان داریم غالبا با باورها و افکار خاصی همراه هستند. ما وقتی درباره بدن خودمان ناراضی هستیم که فکر می کنیم شکل، رنگ یا سایز خوب و متوازن و زیبایی ندارد. یعنی تعریف و باور خاصی نسبت به درست، خوب، زیبا، متناسب و جذاب بودن بدن یک دختر یا پسر و یا یک زن و یا مرد در سن خودمان داریم.
4- کارهایی که فرد به دلیل تصور بدنی ای که از خود دارد انجام می دهد یا نمی دهد (جنبه رفتاری)؛ غالبا احساسات منفی و نارضایتی نسبت به بدنمان می تواند باعث شود که ما از برخی کارها و فعالیت ها کناره بگیریم مثل ورزش کردن یا شنا کردن با دیگران و یا حتی انجام کارها و فعالیت هایی که در آن ها خوبیم چون ما را در مرکزنگاه و توجه دیگران قرار می دهد.
آن چه درباره تصویر بدنی مهم است این است که چگونگی آن یک امر حتمی و غیر قابل تغییر نیست بلکه تحت تاثیر دنیای پیرامونی ما در معرض تغییر است. یعنی ممکن است که تصویر بدنی خودمان را بهبود ببخشیم یا از طریق ایجاد تغییر در آن چه می بینیم، تماشا می کنیم، می خوانیم، می شنویم و گوش می کنیم و یا از تغییر رویکرد خودمان نسبت به آن چه می بینیم، تماشا می کنیم، می خوانیم، می شنویم و گوش می کنیم.
 
sabke zendegi 4
 
عوامل موثر در شکل گیری تصویر بدنی از خود
 مردم تحت فشار عوامل متعددی هستند تا ظاهر خود را با آن چه ایده آل جامعه است تطبیق دهند. ایده ها و باورها در مورد "بدن ایده آل" درطول تاریخ تغییر کرده است. برای مثال در قرون وسطی بدن تپل و برجسته زنان بشدت جذاب تلقی می شد چون نشانه ثروت و توانایی بارداری دانسته می شد. در حالی که در فرهنگ غالب این دوران بدن باریک برای زنان و عضلانی برای مردان جذاب تلقی می شود.
این که فرد فکر می کند که ظاهر او چگونه باید باشد را دوستان و خانواده ، اطلاعاتی که در رسانه ها در اختیار گذاشته می شود و ویژگی های شخصیتی فرد شکل می دهند.
تصویر فرد از بدن خود به نحو عمده ای به وسیله ی تاثیرات اجتماعی ایجاد می شود. پیام های اجتماعی که توسط والدین، خواهران و برادران، دوستان، همسالان و معلمان به فرد داده می شود تاثیر مثبت و یا منفی زیادی بر فرد دارد. به طور خاص والدین تاثیر شگرفی بر تصویر بدنی فرد از خود دارند. زیر نظر گرفتن بدن دیگران و صحبت در باره انواع رژیم ها و کاهش وزن نیز تاثیر جدی بر این موضوع دارد.تصویری که بدین ترتیب فرد از بدن خود می سازد اغلب غیر صحیح است. برای مثال فرد فکر می کند که چاق است در حالی که با احتساب سن و قدش کاملا اندازه است.
ایده آل های موجود غالبا غیر واقع بینانه و غیر قابل دسترس هستند و فقط با مراقبت های شدید و دقیق قابل کسب هستند. آن ها برای سلامت فیزیکی و روانی مردم و بخصوص نوجوانان مضرند. این ایده آل ها از طریق انتشار تصاویر متعددی که بسیاریشان به نحو تصنعی و با استفاده از انواع متدها و نرم افزارها ساخته و پرداخته شده اند تا کالاهای خاصی را به فروش برسانند در رسانه های جمعی در معرض دید زنان و مردان قرار می گیرند.
 افزون بر این موارد، ویژگی های شخصیتی نیز از عوامل موثر درشکل گیری و رشد تصویر بدنی مثبت یا منفی هستند. برای نمونه افراد کمال گرا، بشدت اثر پذیر، مقایسه کننده و کسانی که به نظر دیگران اهمیت زیادی می دهند بیشتر در معرض یافتن تصویر بدنی منفی هستند. سن، جنسیت و عوامل فرهنگی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذارند.
 
rasane
 
تأثیررسانه ها بر تصویر بدنی از خود
بسیاری از دختران و پسران جوان جذابیت ظاهری خودشان را با مدل هایی که در مطبوعات و فیلم ها می بینند مقایسه می کنند. تحقیقات فرهنگی و اجتماعی و تاکید های رسانه ها و دنیای مد بر باریک بودن یا فرم بدنی خاصی را برای سلامت روانی زنان جوان به شدت مضر می دانند و تصویری که آنان از بدن خود در مقایسه با آنچه ایده آل و زیبا تلقی می شود پیدا می کنند باعث می شود تا به رژیم های غذایی و ورزش های شدید رو می کنند و یا اختلالات غذایی مثل "انورکسیا" و "بولیمیا" دچار می شوند. 
در تحقیق اخیری که در باره 989871 نفر سوئدی انجام شده معلوم شده که جنسیت، قومیت و وضعیت سیاسی و اجتماعی افراد بسیار با بروز این بیماری ها در آ ن ها مرتبط بوده است به طوری که زنان غیر اروپایی کمتر نشانه های این بیماری ها را داشته اند، در حالی که زنان ثروتمند و سوئدی اصیل بیشتر به این بیماری ها مبتلا بوده اند.
تصویری که از زن زیبا در رسانه ها ارائه می شود روز به روز مصداق زیبایی را محدودتر، خاص تر و غیر قابل دسترس تر می کند. استانداردهایی که ازاین طریق به جامعه تحمیل می شود عملا جامعه را با مشکلات بسیاری روبرو می کند. تحقیق انجام شده در سال 2010 نشان می دهد که مردم وقتی مدل های باریک را در تلویزیون می بینند احساس فشار اجتماعی بیشتری برای لاغر شدن می کنند تا وقتی که تلویزیون مدل های سایز بزرگ تر رانشان می دهد. بر اساس تحقیق انجام شده ای دانشجویان وقتی در معرض تصاویر زنان باریک قرار گرفتند رضایت درونی شان از خودشان کاهش یافت و بر عکس وقتی در معرض تصاویر زنان چاق یا سایز بالا قرار گرفتند این رضایت افزایش یافت. اگرچه بیماری انورکسیا بیشتر با فرهنگ غربی همراه است اما با گسترش نفوذ فرهنگی غرب در سایر کشورها شمار مبتلایان به این بیماری در این کشورها نیز در حال افزایش است.
مشخصه بارز انورکسیا (بی اشتهایی عصبی) را می توان کاهش وزن بسیار زیاد در اثر رژیم گرفتن بیش از اندازه دانست. بیماران انورکسیک به هر وزنی هم که باشند همچنان فکر می کنند که اضافه وزن دارند. دیده شده است که بیمار انورکسیک در بستر مرگ همچنان نقاطی از بدنش را، که به نظر خودش چربی اضافه دارند، نشان می دهد. حدود ده تا بیست درصد بیماران انورکسیک در اثر عوارض مستقیم ناشی از این بیماری طعمه مرگ می شوند. این دسته از قربانیان اختلالات رفتاری تغذیه معمولاً وانمود می کنند که کاملاً سالم هستند و فقط موقتاً میل به غذا ندارند. میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به انورکسیا بالاتر از هر اختلال رفتاری- روانی دیگر است. در واقع انورکسیا عامل شماره یک مرگ زنان جوان است. بین 5/0 تا 7/3 درصد زنان در دوره ای از زندگیشان آنورکسیا را تجربه می کنند. 
"ایزابل کارو" یکی از مشهورترین قربانیان آنورکسیاست. او مدل مشهور فرانسوی است که در سن 13 سالگی به آنورکسیا مبتلا شد، او روز به روز لاغرتر و نحیف تر می شد و در نهایت نتوانست بر بیماری اش غلبه کند و در سن 28 سالگی، در حالی که تنها 32 کیلوگرم وزن داشت، جانش را از دست داد. کمپین ضد لاغری، پوستری از عکس نحیف، بیمار و رنگ پریده ایزابل کارو تهیه کرد تا هشداری باشد برای دختران جوانی که لاغری، نهایت آمال و آرزوهایشان است و در این مسیر سلامتی خود را نادیده می گیرند. اما کشور فرانسه نصب پوسترهای او را در این کشور ممنوع کرد. آنا کارولینا رستون، مدل برزیلی و لوئیزل، مدل اروگوئه ای از دیگر قربانیان آنورکسیا در دنیای مد هستند.
خوردن و آشامیدن که از نیازهای طبیعی هر انسان است و عملی لذت بخش به حساب می آید، برای بیماران مبتلا به آنورکسیا تبدیل به کاری عذاب آور می شود. این افراد در ابتدا برای لاغر شدن رژیم های سخت می گیرند و گرسنگی های طولانی را تحمل می کنند، اما پس از مدتی از غذا متنفر می شوند و حتی اگر بخواهند هم نمی توانند به اندازه نیاز بدنشان غذا بخورند. سودای دستیابی به زیبایی و تناسب اندام برای این دسته، نه تنها زیبایی به ارمغان نمی آورد، بلکه لاغری بیش از حد، آنها را تبدیل به اسکلتی زشت می کند و در نهایت نیز اگر نتوانند بر بیماری شان غلبه کنند، بر اثر کمبود ویتامین و مواد غذایی، اعضا بدن از کار می افتد و در نهایت به مرگ فرد منجر می شود. نکته دردناک اینجاست که یک بیمار مبتلا به آنورکسی با اینکه از لاغری مفرط رنج می برد، اما باز هم از ظاهر خود ناراضی است و خودش را چاق می داند و می خواهد با بدنش بجنگد.
 
صرفا جهت اطلاع!
تحلیل بازی Lady popular
 
safheye asli
 
بازی Lady popular دنباله روی همان مسیری است که ویل رایت در سال 2000 با ساخت بازی سیمز (The Sims) آن را آغاز نمود، با این تفاوت که در این بازی گروه مخاطب فقط خانم ها هستند. 
سایت بازی، محصول خود را اینگونه معرفی می کند:
 
eslam
 
"یک بازی استراتژیک و تحت مرورگر است که برای جلب توجه بانوان ایجاد شده است. بازیکن می تواند به بانوی خود دستور دهد و زندگی او را اداره کند، از او مراقبت کند و به او آموزش دهد و او را ارتقاء دهد.
بازی به بازیکنان اجازه انتخاب جزئیات دقیق و ظاهر او را می دهد. صورت ها و مدل موهای مختلف، میلیون ها
ترکیب آرایشی، دیدگاه منحصر به فرد در تمام جزییات و البته صدها مدل لباس و پوشاک در این بازی وجود دارد.
بازی دارای محیط گرافیکی بسیار ساده است. همچنین یک مشاور در مورد مدل وجود دارد که شما را در موارد
ابتدایی و گزینه های بازی راهنمایی خواهد کرد. اینکه بانوی شما محبوب ترین و باهوش ترین شود، فقط به شما بستگی دارد.
در بازی بانوی محبوب، ما تلاش کردیم بیشترین امنیت را برای بازیکنان فراهم کنیم. برای فرزندان شما، ما بازی محدود شده را فراهم کردیم تا جلوی تاثیرات منفی بازی را بگیریم."
 
model moo
 
در بد ورود به محیط بازی، کاربر باید برای کاراکتر خود نام و مشخصه های ظاهری از قبیل مدل چشم ها، بینی، لب، مدل مو و حتی سایز کمر خود را انتخاب نماید!
اما اقدام بعدی کاربر پس از ورود به بازی، انتخاب یک حیوان خانگی است!! درون بازی برای این انتخاب دلیل روشنی بیان نمی شود، اما داشتن حیوانات خانگی (سگ، گربه، خرگوش و...) را موجب بالارفتن اعتبار و امتیاز بیان می دارد! توجه داشته باشید که اجبار به داشتن یک حیوان خانگی (حتی در دنیای مجازی) خبر از برنامه ریزی سازندگان بازی برای ایجاد یک باور (فرهنگ) در میان دختران دارد. این که یک خانم با داشتن حیوانات خانگی می تواند در میان دوستان خود کسب اعتبار نماید، جای تامل و تفکر دارد!! مسئله وقتی جدی تر می شود که بازیکن مجبور می شود برای کسب امتیاز و اعتبار بیشتر، برای این حیوان خانگی به طور ویژه وقت صرف نماید. مثلا باید به فروشگاه رفته و برای او لباس مخصوص تهیه کند (البته لباس ها از درجات مختلفی برخوردار هستند و بسته به میزان اعتبار و پول بازیکن، لباس های بهتر و خاص تر در بازی عرضه می شوند)، با استخدام مربی و یا انتقال حیوان به مراکز تربیتی آن ها را آموزش دهد و... توجه داشته باشید که درصورت عدم انجام هر یک از این کارها، بازیکن هیچگاه موفق به برد و یا کسب موفقیت نخواهد شد، پس حیوانات خانگی بخش مهم و اصلی زندگی یک بانوی محبوب (Popular) را تشکیل می دهند.
 
pets 3
 
پس از انتخاب حیوان خانگی، نوبت به بررسی وضعیت (موقعیت) فعلی کاربر در دنیای بازی می رسد. بازی توضیح می دهد که برای محبوب بودن به چندین فاکتور اصلی نیاز است. این فاکتورها عبارتند از:
1- روی مد بودن
2- داشتن خلاقیت
3- داشتن طرفدار
4- زیبایی
5- گشاده دستی
6- صداقت و وفاداری
 
بازیکن باید در طول بازی همواره مراقب این 6 فاکتور باشد و تمام تلاش خود را برای بهبود آن ها انجام دهد. حال ببینیم که این فاکتورها چه هستند و برای ارتقای آن ها در بازی چه اقداماتی می توان انجام داد:
 
otagh
 
1- روی مد بودن: 
یکی از راه های روی مد بودن، خرید انواع لباس و وسایل تزئینی برای کاراکتر است. کاربر می تواند با ورود به منوی بازار، انواع مختلف لباس (چهار فصل، مخصوص شنا، فانتزی، مناسبتی، جدیدترین های فشن سال و حتی لباس های حیوانات و... ) را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهد. مارک و برند لباس ها، قیمت آن ها و فروشگاهی که خرید از آن انجام می شود، بسیار مهم بوده و در بالا رفتن امتیاز کاربر نقش اساسی ایفا می نماید.
کاربری موفق تر است که با پول بیشتر، از فروشگاهی معروف، برندی معتبر و جهانی را برای کاراکتر خود تهیه نماید!! آیا به نظر شما این موضوع سوق دادن کاربران به سمت مدگرایی، تجملگرایی و ولخرجی در دنیای واقعی نیست؟
اما موضوع به همینجا ختم نمی شود و برای روی مد ماندن! باید اقدامات دیگری نیز انجام داد. رفتن به سالن زیبایی و استفاده از خدمات ویژه آن، از دیگر اقدامات لازم و ضروری به شمار می رود. 
در این مکان، کاربر می تواند بنا به دلخواه و سلیقه خود مدل های مو، آرایش صورت، تغییر رنگ پوست (برنزه کردن)، تغییر فرم لب ها، تغییر سایز بینی و سایز سینه ها (به وسیله عمل جراحی)، افزودن تتو (خالکوبی) به بدن، گذاشتن حنای تزئینی روی دست و پا، افزودن انواع تزئینات ویژه بینی و... و در نهایت رنگ آمیزی صورت به شکل پرچم کشورها، ظاهر خود را تغییر دهد!!! 
 
amal zibaei
 
اما نکته ای که در این بین بسیار خودنمایی می کند، تشویق به اعمال جراحی زیبایی است. طوری که این کار برای روی مد بودن امری ضروری نشان داده می شود. خود سایت بازی در اینباره اینطور اظهار نظر می نماید:
 
"عمل زیبایی فرصت گران بهایی را برای شما مهیا می کند. اما مراقب باشید چون افراط در این مورد می تواند شما را به نتایج وحشتناک و غیرطبیعی بکشاند. به هر حال ما نیاز به اعتماد به نفس بالاتری داریم و اگر این راه بدست آوردن آن است، اصلا بد نیست. کوچک کردن و یا بزرگ کردن سایز سینه یکی از معمولی ترین عمل هایی است که انجام می شود، اما واقعا گران است. قبل از هر کار خوب فکر کنید. شما قبل از این که این کار را انجام دهید، می توانید ببینید که سینه چگونه روی بانوی شما نشان داده خواهد شد. اگر آنچه را که می بینید دوست دارید، پس آن را انجام دهید. در کنار عمل زیبایی، بیمارستان این امکان را به شما می دهد تا شکل لب و چشم بانوی خود را تغییردهید. شما هم چنین می توانید متخصص را ببینید و در مورد مشکلات خود با او صحبت کنید. اگر بانوی شما عمل زیبایی مربوط به سینه انجام دهد،2000 امتیاز دریافت خواهد. بانوی شما بعد از انجام پروسه مربوط به لب و چشم، 1500 امتیاز دریافت خواهد کرد.
اخطار: این یک بازی مجازی است و عمل زیبایی در دنیای واقعی یک عمل جدی است که باید با مراقبت و اطلاع کافی انجام شود. قانون این گونه اعمال را برای افراد زیر 18 سال ممنوع کرده است. قبل از اینکه اینگونه کارها را انجام دهید، خوب است تا با دوستان، خانواده و یا یک متخصص در مورد این زمینه و یا هرگونه سوال در مورد بازی بانوی محبوب و گزینه های آن مشورت کنید."
 
amal zibaei 1
 
با وجودی که سازندگان بازی سعی داشتند تا با قرار دادن متن اخطار در انتهای متن بالا، محتوی اصلی متن را تحت شعاع قرار دهند و وجهه ای علمی و حقوقی برای آن قائل شوند، اما عملا در بازی، شما نیاز و اجبار به این کار خواهید داشت و توجه به این اخطار بی معنی و به معنی شکست در رقابت خواهد بود. نکته مهم این است که بازی به زیرکی بذر و فکر انجام عمل زیبایی برای داشتن اعتماد به نفس بالاتر، اعتبار بیشتر و در نهایت محبوبیت بالاتر را در ذهن کاربر خود می کارد و این باور را در او پرورش می دهد که در دنیای واقعی هم همین قوانین حکمفرما هستند و برای محبوبیت در دنیای واقعی هم نیاز به همین روش ها احساس می شود. 
 
و اما گام بعدی...
 
shahr
 
در ادامه بازی، کاربر باید با ورود به بخش خرید کالا، اقدام به خرید اقلام لوکس برای منزل خود نماید. هر چه تعداد اجناس خریداری شده بیشتر باشد، اجناس لوکس تری انتخاب شوند و این اجناس گرانتر و برند معروفتری باشند، به تبع اعتبار کاربر هم بالاتر خواهد رفت! این اجناس از خریدهای بزرگ و کلی آغاز شده و در نهایت تا خرید ریزترین کالاها پیش می رود.
در این بخش هم تاکید به ولخرجی و به دنبال برند بودن به عنوان عوامل برتری فرد معرفی می شوند و خبری از قناعت و تعقل گرایی نیست! توجه داشته باشید که چه چیزهایی به عنوان عوامل مهم برای محبوب بودن مطرح می شوند! 
 
shoghl
 
از دیگر نشانه های روی مد بودن، داشتن شغلی درخور با درآمدی بالاست! زیرا در این بازی برای ولخرجی های خود به پول زیادی هم نیاز خواهید داشت. به این منظور در این بازی در ابتدا تنها 4 شغل به عنوان پیش فرض برای کاربر در نظر گرفته شده است که بسته به میزان اعتبار و محبوبیت وی، می تواند در یکی از آن ها مشغول به کار شده و کسب درآمد و اعتبار نماید. این شغل ها عبارتند از: آرایشگری، خوانندگی، مدل عکاسی شدن و در نهایت تبدیل به یک سوپر مدل شدن!
باز هم بازی کاربر خود را به سوی اهدافی خاص هدایت می نماید. القای این فکر که یک خانم موفق تنها کسی است که یا آرایشگر باشد، یا خواننده، یا مدل عکاسی و یا نهایتا یک سوپر مدل، می تواند برای هر جامعه ای، علی الخصوص جوامع سنتی و مذهبی (چه مسلمان و چه غیر مسلمان) خطری جدی تلقی شود. آیا برای زنان و دختران هیچ شغلی به غیر از این چهار شغل مناسب نیست؟ چرا این چهار شغل به عنوان پیش فرض ابتدایی قرار  داده شده اند و چرا شغل های دیگر در اولویت های بعدی قرار دارند؟ آیا این نوع نگاه، نگاهی ابزاری به زن ها نیست؟
 
قدم بعدی...
 
doost pesarha
 
حالا که کاربر توانست ظاهر خود را متناسب با مد روز بیاراید و همه مراتب محبوبیت!! را طی نماید، لازم است تا کمی هم به تفریح و سرگرمی خود برسد.
برای این منظور دو بخش عمده در بازی قرار داده شده است:
1- رفتن به کلوب های مختلف
2- قمار کردن
اما برای رفتن به کلوب ها، کاربر نیاز به یک همراه دارد. اگر فکر کرده اید که این همراه منظور یکی از اعضای خانواده است، سخت در اشتباه هستید. در این بازی همراه، فردی از جنس مخالف است. یعنی کاربر باید با مراجعه به بخشی به نام My Boy، و دیدن پروفایل های پسرهایی که در آنجا حضور دارند، یک و یا چند نفر از آن ها را به عنوان دوست پسر و همراه خود انتخاب نماید!! این شرط ورود به کلوب ها برای سرگرمی و خوشگذرانی است. هر پسر دارای مشخصاتی است که دوستی با او می تواند بخشی از آمار محبوبیت شما را تحت تاثیر قرار دهد و به صورت هفتگی پول به حساب شما واریز نماید! 
 
doostan
 
مثلا یکی باعث بالا رفتن میزان طرفداران شما می شود و دیگری میزان خلاقیت شما را افزایش می دهد! جالب است که در این بازی برای داشتن خلاقیت هم نیاز به روش های غیرمعمول، مانند دوستی با پسرها هست. با توجه به این که هر یک از پسرها فقط می توانند یک بخش از آمار کاراکتر کاربر را تحت تاثیر قرار دهند، به این ترتیب دوستی با تعداد زیادی از آن ها امری لازم و ضروری خواهد بود. اما این موضوع تنها به یک دوستی ظاهری ختم نمی شود و برای هر دوست، گزینه های ویژه ای هم وجود دارد...
 
doost pesar
 
بازی در این مورد اینگونه توضیح می دهد:
 
"اکنون وقت تفریح است و چه چیزی بهتر از صرف کمی وقت برای رقص و صحبت با دوستان و اشتراک نظرات است. رقص به شما امتیاز می دهد و شما را محبوب تر خواهد کرد. به یاد داشته باشید که رقصیدن خسته کننده است و بانوی شما را گشنه و تشنه و کثیف خواهد کرد. شما می توانید انتخاب کنید که می خواهید 15 دقیقه و یا 30 دقیقه برقصید. علاوه بر رقصیدن، بانوی شما می تواند ع.. بازی کند. این کار لذتبخش است اما توجه کنید که عشق بر اساس صداقت و فهم درست شده است. تغییر دائمی دوست پسر می تواند نتیجه خوبی نداشته باشد. اگر بانوی شما تنهاست می تواند ع.. بازی کند، اما هیچ کسی نمی داند که چه زمانی او معشوق خود را خواهد یافت. اگر او با کسی مشغول است اما او (دوست پسر بانوی شما) احتیاجات بانوی شما را رفع نمی کند، بانوی شما می تواند قطع رابطه کند و بعد از آن هر دوی آن ها آزاد خواهند بود تا به دنبال آینده خود بروند. به یاد داشته باشید که شما یک بار در روز می توانید با یک نفر قطع رابطه کنید و یا به دنبال فرد جدیدی بگردید."
 
بخش قمار هم که نیازی به توضیح ندارد.
سازندگان بازی باز هم با زیرکی تمام کاربر خود را (که حالا به علت صرف وقت بالا و کسب اعتبار، به بازی وابستگی عاطفی هم پیدا کرده است) با الگویی از سبک زندگی غربی آشنا می کنند و او را مجبور به پیروی از این سبک می نمایند. 
 
2- داشتن خلاقیت
همانطور که در بالا هم ذکر شد، مقداری از امتیاز خلاقیت از طریق دوست پسرهای مختلف تامین می شود. اما به طور حتم این مقدار برای در صدر قرار گرفتن کاربر کافی نیست و نیاز است تا از طرق دیگر نیز امتیاز خلاقیت به دست آید. اگر فکر می کنید که انتخاب شغل و یا ایجاد طرحی نو، از راهکارهای بازی برای کسب امتیاز خلاقیت هستند، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید. طبق دستورالعمل بازی، یکی دیگر از راه های کسب امتیاز خلاقیت، خرید اجناس لوکس و مارکدار است!! حال شما پیدا کنید، عنصر خلاقیت در این کار را!
 
3- داشتن طرفدار
داشتن طرفدار هم به دو طریق امکان پذیر است. روش اول که در سطور بالا ذکر شد، اما روش دوم رفتن به فروشگاه حیوانات خانگی و خرید حیوانات بیشتر است! یعنی هرچقدر یک خانم حیوانات بیشتری در اطراف خود داشته باشد، پرطرفدار تر می شود؟ قضاوت به عهده شما...
 
4- زیبایی
در این مورد قبلا به طور کامل صحبت شد. عمل های زیبایی و...
 
5- گشاده دستی
برای این که آدمی گشاده دست شناخته شوید، لازم نیست که از مال و اموالتان چیزی را بذل و بخشش کنید، فقط کافی است تا به ملکه های زیبایی دیگر حاضر در بازی (کاربران دیگر) امتیاز مثبت و منفی بدهید. میزان این امتیازات، درصد سخاوت شما را تعیین خواهد کرد! به نظر شما این موضوع تا چه حد با تعالیم اسلامی ما همخوانی دارد؟ آیا کاربران مسلمان با انجام این بازی با مفهومی جدید از گشاده دستی که دقیقا مد نظر سبک زندگی غربی است آشنا نمی شوند و چه بسا از آن تاثیر نمی پذیرند؟
 
mosabeghe 1
 
پس از این که یک کاربر تمامی مراحل ذکر شده را با موفقیت طی نمود، نوبت به این می رسد که با سایر کاربران رقابت کرده و میزان محبوبیت خود را بسنجد (درواقع کاربر باید میزان تمرکز و رسیدگی خود به ظاهر و وسایلش را با دیگران مقایسه کند). پس از برگذاری مسابقه میزانی پول و اعتبار برای بازیکن در نظر گرفته می شود و تصویر او برای مدت محدودی روی جلد یکی از مجله های فشن (مد) چاپ می گردد.
 
fashion 1
 
اما تلاش کاربر زمانی پاسخ خواهد داد که او در میان کاربران میلیونی این بازی (25 میلیون کاربر) یکی از رتبه های اول تا سوم را کسب نماید و به الگویی برای همه تبدیل شود. 
 
amar
 
دیدید که چطور یک بازی به ظاهر ساده و بی خطر! می تواند بر ذهن و باور کاربر خود تاثیر گذاشته و به تدریج با ارائه الگوهای غربی سبک زندگی، نوع رفتار و سبک زندگی کاربران خود در سراسر جهان را دستخوش تغییر و تحول نماید. به طور حتم کاربرانی که حداقل روزی 6 تا 7 ساعت (برخی بیشتر) از وقت خود را صرف انجام این بازی می کنند، نمی توانند از تاثیرات سوء آن در امان باشند و پس از مدتی به مشکلاتی چون سرخوردگی، وازدگی و دوگانگی شخصیتی دچار خواهند شد. مشکلاتی که هم اکنون جوامع غربی با آن ها دست به گریبان هستند و باعث بروز پدیده هایی نظیر عروسک های انسانی (باربی های واقعی) در سطح جهانی شده است. انسان هایی که جز پرداختن به اصالت جسم، به چیز دیگری نمی اندیشند و انسانیت و هویت خود را در اصلاح جسم و پرداختن به آن می دانند.  
 
barbi 1
 
barbi 2
 
در انتها لازم است تا به مسئولان عزیز این نکته را یادآور می شوم که صرف آنلاین بودن یک بازی، دلیل بر بی خطر بودن آن نیست و باید از همه ابعاد آن را مورد تحلیل و بررسی قرار داد. درضمن توجه به این نکته که یک بازی جهانی بلافاصله زبان فارسی را به زبان های رسمی خود اضافه می کند هم می تواند دلیلی بر هدف بودن کاربران ایرانی برای تغییر سبک زندگی باشد.
امید است که این مطلب بتواند راهگشایی مفید برای انتخاب بازی های خوب و شایسته برای کاربران عزیز باشد. 
 
کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.
 
 
با تشکر ویژه از:
زینب زادسر-کارشناس ارشد مطالعات زنان
صدیقه شکوری- دکترای مطالعات زنان- دانشگاه بیرمنگام
هانیه بوستانی-کارشناس ارشد مطالعات جوانان 
دکتر عباس کاظمی
http://mehrkhane.com/
 
 

 

1 بار پسندیده شده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05355562
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
9840
11985
21825
5019960
317698
485190
5355562