هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
6975 دفعه خوانده شده کد مطلب : 2114

تحلیل بازی Homefront

 

بسم الله الرحمن الرحیم

پیش بینی هایی که باید محقق شوند!

* نکته: این بازی در 15 مارچ 2011 در آمریکا و 18 مارچ 2011 در اروپا عرضه شد.

* مطالعه این مطلب به همه عزیزان، به خصوص تحلیل گران مسایل سیاسی و به طور خاص خاورمیانه توصیه می شود. 

 


مقدمه
سال هاست که دوستداران صنعت سینما و بازی های رایانه ای شاهد ساخت بازی هایی با مضامین جنگی (از جنگ های باستانی گرفته تا جنگ های خیالی مربوط به آینده) هستند. اکثر این بازی ها و فیلم ها یا صرفا با هدف سرگرمی و نمایش صحنه های هیجان انگیز و پر زرق و برق ساخته می شوند و یا در پس پرده، قدرتنمایی نظامی و یا اهدافی خاص را دنبال می نمایند.
بازی HomeFront هم از این قاعده کلی مستثنی نیست و علاوه بر بعد سرگرمی، اهداف خاصی را دنبال می کند. شاید در نگاه اول، هدف این بازی هشدار خطر گسترش قدرت نظامی کره شمالی و عواقب آن برای کشور آمریکا به نظر برسد. اما با کمی دقت و بررسی در می یابیم که این بازی درواقع در لایه های زیرین خود همچون نوسترآداموس عصر دیجیتال! اقدام به پیشگویی حوادث آینده جهان می نماید، طوری که انسان با بررسی این پیشگویی ها گه گاه شگفت زده می شود. مفاد این پیشگویی ها در قالب تعداد زیادی تکه روزنامه که در سراسر بازی بخش شده اند به بازیکن انتقال داده می شوند.

نکات مهم

لازم است که پیش از بررسی مطالب این روزنامه ها به چند نکته مهم اشاره کنم:

1- با توجه به سوژه اصلی بازی، وجود چنین اطلاعاتی (با این همه جزئیات و تاریخ روزها به تفکیک) تا حدی غیر ضروری و عجیب به نظر می رسد و نکته زمانی جالب تر می شود که می بینیم بسیاری از این اطلاعات آنچنان تخصصی هستند که به درد هیچ بازیکنی نمی خورند و حتی گه گاه خواندن این اطلاعات از حوصله بازیکن ها خارج است.

2- یکی از روش های مهم در خدشه دار نمودن فضای تحقیقاتی، وارد کردن اطلاعات نادرست در کنار اطلاعات درست است. طوری که بازیکن با تایید صحت اطلاعات صحیحی که پشت سر هم روایت می شوند، به اشتباه اطلاعات نادرستی که لا به لای آن ها جای داده می شوند را نیز ناخودآگاه می پذیرد. در این بازی هم سعی شده تا از این روش برای گمراه کردن بازیکن ها استفاده شود و گه گاه اطلاعات نادرستی در لا به لای اطلاعات دقیق بازی ارائه می شود (بازی با تاریخ ها و جابه جایی خبر های قدیمی و جدید با یکدیگر یکی از این نوع اقدامات است). البته سعی شده تا در این تحلیل، میان اینگونه اخبار و اخبار صحیح تفکیکی قائل شوم (امیدوارم که در این کار موفق بوده باشم). به همین منظور سعی کرده ام تا در ادامه هر خبر ذکر شده در بازی، خبر مرتبطی که در سایت ها و یا نشریات به چاپ رسیده اند (البته درصورت وجود) را نیز آورده و هر دو خبر را با یکدیگر مقایسه نمایم.


3- سال هاست که گروه های مخفی همچون فراماسونری (1)، ایلومنیناتی (2) و... سعی دارند تا با دخالت در امور کشورها و وضع قوانین خود، نظم نوین جهانی (3) خود را بر جهان استوار نمایند. در همین راستا آن ها از هیچگونه رفتاری ابا ندارند و برای رسیدن به آنچه پیش بینی نموده اند، دست به هر کاری می زنند. به عنوان مثال می توان به حادثه 11 سپتامبر اشاره کرد. حادثه ای که سال ها پیش آن را پیش بینی کردند و چند سال بعد برای تحقق پیش بینی های خود، دست به عملیات تروریستی گسترده ای زدند تا در نهایت علاوه بر تثبیت قدرت پیش بینی خود!! اهداف شوم خود در قبال افغانستان را نیز دنبال نمایند. در بازی Homefront نیز تعدادی از اینگونه پیش بینی ها وجود دارد که سعی شده در سال های اخیر بسیاری از آن ها به واقعیت تبدیل شوند (در طول بحث به این اتفاقات اشاره می شود). اما هنوز پیش بینی های قابل تاملی وجود دارند که تا به امروز محقق نشده اند و بیم آن می رود که برای اثبات قدرت پیش بینی خود، دست به اعمال شومی زده و دنیا را با آشوبی عظیم مواجه سازند. از این رو به کلیه عزیزان و دوستان تحلیلگر توصیه می کنم که با تحلیل و ارزیابی نکات ذکر شده در این پیش بینی ها، آن ها را کالبد شکافی نموده و درصورت کشف و درک نکات خاص، اطلاع رسانی نمایند.

taekimhomefront 213736

4- نکته قابل توجه دیگر درمورد این بازی حضور تائه کیم (Tae Kim) کارشناس نظامی سیا (CIA) به عنوان مشاور و ناظر در این پروژه است. او درمورد حضور خود اینطور اظهار نظر می کند که:
"سازندگان بازی قصد داشتند تا حد امکان بازی را بر اساس واقعیات موجود و حوادث آینده جهان بسازند و من به آن ها کمک کردم تا تحلیلی صحیح از وقایع آینده جهان داشته باشند."
او همچنین درمورد علت انتخاب کره شمالی به عنوان دشمن هم گفت:
"خیلی ها به من انتقاد داشتند که چرا به جای کره شمالی، چین و یا روسیه را به عنوان دشمن قرار ندادم. نظر من این است که کره شمالی واقعا پتانسیل تبدیل شدن به خطر بزرگ جهانی دارد. درضمن انتخاب چین به عنوان دشمن ممکن بود عکس العمل های غیرقابل پیش بینی ای را از سوی این کشور به همراه داشته باشد. دشمنی روسیه هم چیز جدیدی نبود و جذابیت چندانی برای بازیکن ها نداشت."
محتوای این بازی از طرف مجتمع نظامی- صنعتی تایید شده و بودجه ای از طرف پنتاگون برای کمک به ساخت این بازی اختصاص یافته است.
داستان بازی را هم کارگردان و نویسنده آمریکایی جان میلیوس (John Milius) به رشته تحریر درآورده. این کارگردان در کارنامه کاری خود نگارش فیلمنامه هایی چون: Apocalypse Now ، Jaws، The Hunt for Red October، Red Dawn و Clear and Present Danger را دارد.

5- نکته آخر درمورد این بازی موقعیت و ساختار شرکت سازنده آن است. شرکت بازی سازی Kaos Studios، (نام این شرکت تغییر یافته واژه Chaos و از همان ریشه است. تغییر K به C مدت هاست که در بازی های رایانه ای باب شده است. برای یادآوری به بازی Mortal Kombat توجه کنید. در این بازی Combat با K نوشته شده است.) یک شرکت بازی سازی آمریکایی است که در سال 2006 تاسیس شد. این شرکت در سال 2008 اولین بازی خود با عنوان Frontlines: Fuel of War را منتشر کرد و در سال 2009 این استودیو برای ساخت بازی جدید خود اقدام به استخدام نیروهای متخصص نمود! سرانجام این شرکت در سال 2011 بازی Homefront را به بازار عرضه کرد و در 13 ژوئن سال 2011 برای همیشه به کار خود پایان داد!!! حال سوال این است که چرا یک استودیوی بازی سازی اینچنین عمر کوتاهی دارد؟ آیا کمی فروش محصولات و مشکلات اقتصادی موجب بروز چنین وضعیتی بوده؟ یا ماموریت این شرکت در ساخت و نمایش اهداف مورد نظر مجامع و محافل خاص به پایان رسیده بود و دیگر وجود آن ضرورتی نداشت؟

 bush

 مفهوم نظم نوین جهانی

پرفسور سام نوومف، استاد و متخصص علوم سیاسی در دانشگاه مک گیل مونترال در کتاب خود به نام ایدئولوژی نظم نوین اینطور شرح می دهد که:
" ما روی شانه های افراد قبل از خود ایستاده ایم "؛ این جمله همانند دهه های گذشته معنی خود را حفظ کرده است. مسائل نوین اجتماعی همانند مسائل و فعل وانفعالات در طبیعت از چیزهای قدیم یا به صورت تولد جدید ایده ای و یا نفع مسائل گذشته، به صورت یک آلترناتیو به وجود می آید. بنابراین آن چیزی که جدید است، نه ایده به خودی خود، بلکه توده عظیم انتقاداتی است که ایدئولوژی را تشویق می کنند.
در واقع ما در حال وارد شدن به دورانی مملو از درگیری ایدئولوژی های بین المللی برای اعمال هژمونی هستیم. با در نظر گرفتن تقسیم جهانی قدرت یا به زبان دقیق تر نبودن قدرت جهانی، این وظیفه ماست که ایدئولوژی استراتژیکی جدیدی که از سوی قدرتمداران فعلی آمریکا سرچشمه گرفته را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. سیاست توسعه طلبانه منطقه ای آمریکا امر کاملا شناخته شده ای است، به گونه ای که مردم سرخپوست و آمریکایی الاصل بومی را به طور کلی نابود و در چیزی تحت عنوان " خاک پدری" محدود نمود، باید بخاطر بیاوریم که اشتهای منطقه ای آن ها تا زمانی که پنجاه درصد خاک مکزیک را جدا و اشغال کرده و نصف دیگر را در چیزی بنام "بایه( سفلی) کالیفرنیا"، به عنوان لقمه مکزیک خلاصه کرد، اشباع نشد. اشتهای کشور گشایی آمریکا به دوران های قدیم، زمان پیروزی آمریکا بر اسپانیا و بیش از یک قرن "جنگ آمریکا و اسپانیا" در کشودهای کارائیب و فلیپین برمی گردد. بعد از این پیروزی، آمریکا قصد اشغال و دستیابی به کشورهای دیگر با منابع غنی تحت شعار"درهای باز" که در واقع باید تسخیر هر چه بیشتر بازارهای جهان قلمداد شود را کرد. با پایان گرفتن جنگ جهانی دوم تقریبا همه اروپا و بخشی از آسیا در خرابی کامل بود، در حالیکه قاره آمریکا دست نخورده، به عنوان رهبر جهان سرمایه داری، تنها با آلترناتیوهای موجود آن زمان، شوروی، چین، و دیگر کشورهای بلوک شرق روبرو بود. با نابودی شوروی و بلوک شرق در پایان دهه 1980 درها برای یکه تازی هر چه بیشتر آمریکا جهت فاز دیگری از صف بندی های جهانی باز گذاشته شد.
مسایل زیادی باعث بوجود آمدن پروسه ای شده است که ما در حال حاضر بطور کامل شاهد آن هستیم: مسائلی مانند حمله صدام به کویت و عکس العمل بوش پدر با آخرین و مدرنترین تکنولوژی، بمباران کردن سفارت چین در بلگراد هنگام جنگ مخرب ناتو برای از بین بردن بنیه اقتصادی و نابود کردن یوگسلاوی.
آمریکا می دانست که عکس العمل چین در حد اعتراض و یا لفاظی های داغ، خواهد ماند و بدین طریق در غیاب یک عمل موثر، مشت "پاندای کاغذی" به عنوان یک قدرت محافظه کار، معرفی خواهد شد. صحنه آخر این تئاتر(مربوط) به دوران ریاست جمهوری کلینتون در سال 1994است. زمانی که وی تصمیم به حمله پیشگیرانه به مجتمع اتمی کره شمالی گرفته بود. اما مانور ماهرانه جیمی کارتر و ظاهر شدن او در یک مصاحبه مطبوعاتی در پیونگ یانگ، و اعلام اینکه ایشان قرار داد مثبتی را با دولت کره شمالی امضا کرده است، طرح "محافظه کاران" اطراف کلینتون، برای اجرای این حمله را نقش بر آب کرد. بنابراین استفاده از بهانه حمله پیشگیرانه چیزی جدید و متعلق به دولت فعلی آمریکا نیست.
با مروری به این وقایع و پیش درآمدها، ما وارد زمان حال و اتفاقات آن می شویم. با جنگ اخیر بوش پسر علیه صدام، ما شاهد هژمونی آمریکا به وسیله قدرت نظامی هستیم. در حال حاضر جهان زیر سر فصلی تحت عنوان "دکترین بوش" که در واقع، استفاده از شیوه های تروریستی برای تسلیم نمودن کشورها و قبول "آزادی توسط و به وسیله بازار" بسر می برد.
آیا ایدئولوژی ای پشت این دکترین خوابیده است؟ جواب این سوال به طور خیلی واضح مثبت است و تابلوی فریاد ادوارد مونش (تابلوی فریاد یکی از اثرهای جاودانی ادوارد مونگ نقاش مشهور نروژی است) این جواب را به خوبی ترسیم می نماید. در حالی که نهال و ریشه این ایدئولوژی به خانه قبیله ای حکومتگران در دوران حکومت رونالد ریگان بر می گردد، مکان فعلی این ایدئولوژی پروژه آمریکای قرن جدید است که در انستیتوی که در سال 1997 تاسیس گردید تبلور یافت. بیانیه افتتاحیه این پروژه توسط 25 شخصیت از جمله دیک چینی، معاون رئیس جمهوری آمریکا، رامزفلد وزیر دفاع، معاون رئیس جمهوری قبلی، برادر بوش، رئیس جمهور فعلی، تعدادی از کارمندان و ایدئولوگ های عالی رتبه وزارت دفاع، 5 نفر از آکادمیسین های بلند پایه، یک روحانی مسیحی، دو نفر از ناشرین، یک نفر مسلمان افغانی که در حال حاضر نماینده دولت آمریکا در افغانستان است (خلیجا) یک قاچاقچی سابق مواد مخدر (تزار مواد مخدر) رئیس قبلی توسعه کاخ سفید و رئیس قبلی کمیته جهان آزاد، امضا شد.
این 25 نفر سنگ بنای اصلی ایدئولوژی دولت فعلی آمریکا را در 7 سال پیش (یعنی در سال 1997) گذاشتند. یکی از سیاست های این دولت بعد از به قدرت رسیدن، پشتیبانی و تهیه کمک های مالی برای مجریان کودتای نافرجام علیه رئیس جمهور منتخب مردم ونزوئلا، چاوز بوده است. دیگری ایجاد و زمینه سازی برای کمک کردن "برای آزاد نمودن مردم چین از سلطه کمونیست است"، و سومین، تبلیغ و انتشار "ایدئولوژی مسیحی"است.
در بین این 25 نفر فردی وجود دارد که در برابر سنا اظهار نمود که دروغ گفته است. مانیفست آن ها شامل نکات زیر است :
1- دولت آمریکا به عنوان تنها قدرت، باید همه توان خود را برای ایجاد قرن جدیدی که در راستای منافع آمریکا در همه زمینه ها باشد بکار بگیرد.
2- پی ریزی مجدد ارزش های ریگان برای ایجاد ارتشی قوی برای جلوگیری از هر گونه چالش و انتشار ارزش های آمریکا در خارج از مرزهای آن. سهل انگاری در این مورد باعث می گردد که قدرت آمریکا در خارج از مرزهای این کشور به چالش کشیده شود.
3- چهار مورد با اهمیت و دوفوریتی به قرار زیر است:
آ- افزایش قدرت ارتش
ب- به مبارزه طلبیدن هر دولتی که مخالف با ارزش ها و منافع آمریکا است
پ- انتشار و توسعه سیاست جهانی و اقتصاد آزاد
ت- ایجاد نظم نوین جهانی همخوان با منافع، امنیت و ارزش های آمریکا
استخوانبندی اصلی این ایدئولوژی در ژانویه 2002 زمانی که بوش پسر "محور شرارت" را در سخنرانی خود برای مردم آمریکا، مطرح نمود و تاکیدات رهبران پروژه آمریکایی قرن جدید، گری اشمیت و تام دونلی، طی بیانیه ای که " آمریکا هدفی بالاتر از تروریسم دارد" گذاشته شد.
این"یک موقعیت طلایی برای گسترش ارزش های سیاسی آمریکا، بخصوص در کشورهای مسلمان" بود. در حالی که این پروژه هدف اولیه خود را روی کشورهای مسلمان گذاشته بود، اشمیت و دونلی در آن بیانیه صراحتا اعلام می کنند که مطالبات، آزادی، قانون وعدالت مسائلی هستند که غیر قابل مذاکره بوده و هیچ کشوری از آن معاف نخواهد بود".
این بیانیه با این جمله به پایان می رسد: صلح و امنیت با دوام، باید به وسیله قدرت نظامی و ارزش های سیاسی آمریکا برنده و نگهداری شود.
ویلیام کریستول، رئیس فعلی این پروژه و سردبیرهفته نامه استاندارد، روز بعد از انتشار این بیانیه طی یک مقاله در واشینگتن پست، مسیر فکری آمریکای جدید را ترسیم نمود.
آمریکا سیاست خود را از جنگ با تروریسم به جنگ علیه حکومت های دوستدار ترور، به جنگ علیه حکومت های دیکتاتوری، به خصوص دیکتاتوری های مخالف آمریکا، به تغییر حکومت توسط نیروهای نظامی (همانند حمله نظامی به افغانستان)، در مواقع ضروری و تغییر رژیم از طریق سیاسی و دیپلماتیک (همانند کودتای سازمان یافته سیا بر علیه حکومت منتخب مردم هائیتی) در مواقع غیر ضروری تغییر می دهد.
با در نظر گرفتن این چارچوپ برای تغییر رژیم، فرض می کنیم که همیشه و در همه وقت تغییر رژیم از طریق نظامی وجود دارد در صورتی که طریق دیپلماتیک و سیاسی موفق نباشد. آیا آمریکا قادر است که این سیاست جهانی به ارث برده از روم باستان را به تنهایی به پیش ببرد؟ جواب این سئوال را می توان در خود پروژه طی مقاله ای در روزنامه لیبرال و اشنگتن پست در اواسط دسامبر 2002 مشاهده نمود.
رابرت کاگن یکی از رهبران پروژه جواب این سئوال را چنین توضیح می دهد، افرادی مانند کولین پاول و وزیر امور خارجه سابق جیمز بیکر معتقدند که آمریکا برای استفاده از نیروی انتظامی باید پشتیبانی شورای امنیت سازمان ملل و ملل مختلف، تحت عنوان "اهرم های چند ملیتی"را جلب نماید.
در صورت مخالفت شورای امنیت سازمان ملل متحد با درخواست آمریکا برای حمله نظامی، آمریکا باید به تنهایی این عمل را انجام دهد. کاگن ادامه می دهد که:
اگر شورای امنیت تصمیم درستی اتخاذ نماید، این عمل باعث قوی شدن موضع اتخاذی ما می شود و در غیر این صورت باید آن (سازمان ملل) را نادیده گرفت. این را می توان شیوه آمریکایی نظریه چند ملیتی، در دوران هژمونی آمریکا نامید، یکی از میراث های عجیب و خطرناک دوران ریگان، همانا ادغام کردن واقعیت ها با دنیای سینماست، متاسفانه این مساله تنها به خود ریگان که درواقع مشهور بود این دو را با هم بارها و بارها قاطی می کرد خلاصه نمی شود.
گری اشمیت مدیر اول پروژه آمریکای قرن جدید، در اواخر ماه مارس 2003 در مقاله ای در لس آنجلس تایمز اغتششات فکری خود را زمانی که وی دنیای جدید را با فیلم "اوج بلند" گری گوپر مقایسه کرد، به نمایش گذاشت.
" داستان فیلم چنان است که مردم شهر خیلی از صلح و آرامشی که مارشال ویل کین، کاراکتر اول فیلم گری کوپر برای آن ها با قانونش ایجاد کرده است راضی و خشنود هستند، اما در عین حال خیلی ناراحت و نگران این هستند که کاراکترهای شرور فیلم برای انتقام گرفتن از مارشال بازگردند. کوته بینی مردم شهر آن ها را وادار می کند که معتقد باشند که اگر مارشال قبل از آمدن افراد شرور شهر را رها کند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. در صورتی که واقعیت عکس این مساله است. بدون مارشال و قانونش شهر در دست افراد شرور خواهد افتاد و در نتیجه منجر به آنارشی کامل می گردد".
با نگاهی اجمالی به چارچوب تعیین شده در استراتژی امنیت ملی که در سپتامبر سال 2002 منتشر شد، می توان به دکترینی پی برد که تحت عنوان "دکترین بوش" شناخته شده است. چارچوب های زیرین در این سند 25 صفحه ای ترسیم شده است:
1- فقط و فقط یک مدل ماندگار درست و حقیقی برای کلیه مردم جهان وجود دارد. این مدل بر اساس"آزادی، دموکراسی و بازار آزاد" پی ریزی شده و تحت هیچ شرایطی قابل تغییر نخواهد بود و هیچ کشوری هم نمی تواند از قبول آن سرباز زند.
2- آمریکا صلح و اقتصاد آزاد را بیرون از مرزهای خود و به تمام قاره های جهان انتقال خواهد داد.
3- طبق مثال مشهور حمله بهترین دفاع است، آمریکا علیه هر تهدیدی قبل از آنکه به وقوع بپیوندد به تنهایی با اقدام پیشگیرانه برخورد خواهد کرد. نباید به دشمن اجازه داد که اول او حمله نماید.
4- جامعه روسیه در حال گذار به جامعه ای با ارزش های آمریکا است و چین مطمئنا متوجه خواهد شد این تنها راه برای نیل به جامعه ای با عظمت است.
5- برای جلوگیری از دشمنی های موجود، مفهوم" تهدید قریب الوقوع" باید وارد قانون بین المللی شده و همه آن را قبول نمایند.
6- باید علیه کشورهای ناباب که از آمریکا و همه ارزش های آن تنفر دارند، اقدام و جلوگیری شود.
7- علت وجود تروریست فقر نیست.
8- استراتژی آمریکا بر مبنای "قاطعیت انترناسیونالیسم آمریکایی" خواهد بود.
9- آمریکا تغییر رژیم ها را در هر جای جهان و در هر زمانی که موقعیت ایجاب کند، تشویق می کند.
10- آمریکا جهان را از افراد ناباب پاک خواهد نمود.
11- آمریکا باید جلوی هر گونه رقیب نظامی احتمالی آینده دور یا نزدیک را از طریق پیشرفت سلاح های جدید و ایجاد پایگاه های مختلف در سراسر جهان (برای استقرار نیروهای خود) بگیرد.
12- آمریکا همچنان باید با مخالفت خود، با اعمال دادگاه جناحی بین المللی علیه نیرو هایش، که در حال انجام وظیفه در سراسر جهان هستند ادامه دهد.
شباهت و انعکاس مشمئز کننده ای بین این دکترین و دکترین مانویت دوران 1930 وجود دارد. جهان به دو اردوی خوب و بد تقسیم شده و این رسالت ملی آمریکا است که علیه بدی ها به اسم مدنیت مسیحی به پا خواسته و جهان را از شر بدی ها با "متحدان راضی" در صورت امکان ( و در غیر این صورت اگر لازم باشد) به تنهایی پاک و نابود کند.
فقط و فقط یک حقیقت وجود دارد و آمریکا تضمین کننده آن بوده و لذا وظیفه و مسئولیت دارد که به هر وسیله که لازم باشد مردم جهان را وادار به قبول این حقیقت نماید. تمامی قوانین موجود در جهان از دادگاه جناحی بین امللی گرفته تا تعریف قضایی از " حمله قریب الوقوع" باید به گونه ای تعریف و برداشت شود که مغایر با منافع و هژمونی آمریکا نباشد. به جرات می توان بیان نمود که هر کشوری که امکان توسعه و پیشرفت نظامی را داشته باشد در آن طرف خط قرار خواهد گرفت و باید قبل از انجام آن خنثی گردد.

پس از ذکر نکات مهم، بهتر است نگاهی اجمالی به داستان بازی داشته باشیم.

خلاصه ای از داستان

داستان بازی روایتگر رویدادهای جهان در سال های پیش رو است، زمانی که دنیا دستخوش تغییرات زیادی شده و معادلات قدرت به هم خورده است.
آمریکا، که زمانی قدرت برتر نظامی و اقتصادی جهان به شمار می رفت حالا به کشوری زبون و بحران زده بدل گشته و ارزش پولی آن به پایین ترین مقدار خود رسیده است. از طرفی بحران اقتصادی جهان را فرا گرفته و جنگ میان ایران و عربستان و قطع صادرات نفت و گاز از طرف روسیه به اکراین و از آنجا به کشورهای اروپای غربی، قیمت سوخت را به بالاترین حد خود رسانده است.
این سلسله تغییرات موجب گردیده تا جمهوری کره به رهبری کیم جونگ اون (رهبر جدید خود) از فرصت پیش آمده بهترین استفاده را کرده و با افزایش قدرت نظامی و اقتصادی خود، بر دنیا حکمرانی نماید. (طبق اطلاعات موجود در بازی، دو کره با هم متحد شده اند و جمهوری بزرگ کره را تشکیل داده اند.)
اما تراژدیکترین بخش داستان، به روایت اوضاع اسف بار مردم آمریکا پس از اشغال کشورشان به دست سربازان کره شمالی (معلوم نیست که چرا با وجود اتحاد دو کره و شکلگیری جمهوره بزرگ کره، هنوز بازی اصرار دارد که مهاجمان را اعضای کره شمالی معرفی نماید!!) می پردازد.
طبق داستان، کره شمالی پس از گسترش نفوذ و قدرت سیاسی و نظامی خود در جهان، سرانجام موفق می شود تا با کمک همپیمانان خود (مالزی، فیلیپین و...) در 16 ژوئن سال 2025 با ایجاد انفجاری اتمی بر فرارز قاره آمریکا، خرابی های غیرقابل جبرانی را به این قاره تحمیل کند و اثرات مخرب حاصل از نوسانات الکترونیکی، زندگی را برای اکثر مردم آمریکا غیرممکن نماید.
بدین ترتیب آمریکا نیز به تسخیر کره شمالی درآمده و سربازان وحشی و بی رحم کره ای انتقام سال ها تحریم و زورگویی دولت مردان آمریکا را از مردم آن می گیرند!
پس از این مقدمه، بازیکن در نقش یک خلبان هلیکوپتر وابسطه به نیروی دریایی به نام روبرت جیکوبز (Robert Jacobs) قرار می گیرد. کره ای ها جیکوبز را درون اتوبوس ویژه حمل اسرا سوار کرده و درحال انتقال وی به اردوگاه اسرا در آلاسکا هستند که در طول مسیر گروهی از شبه نظامیان آمریکایی، موسوم به "مبارزان گروه مقاومت" به اتوبوس آن ها حمله کرده و پس از کشتن نگهبان ها، جیکوبز را نجات می دهند.
پس از این واقعه، جیکوبز به همراه سه تن از برجسته ترین افراد این گروه به نام های کانر (تفنگدار اسبق نیروی دریایی آمریکا، واحد کارولینا)، رینا (متخصص شکار) و هاپر (تکنسین دورگه کره- آمریکایی اهل اکلند) اقدام به انجام عملیات های چریکی علیه اشغالگران کره ای می کنند و پس از درگیری ها و کشمکش های طولانی، سرانجام با دخالت ارتش آمریکا (معلوم نیست که چرا تا آن لحظه ارتش آمریکا حضور نداشته و در انتهای کار سروکله آن پیدا می شود!!) و از خودگذشتگی کانر، فرماندهی ارتش کره ای که قصد حمله به سانفرانسیسکو را داشت نابود شده و کره در این عملیات ناکام می ماند.
خبر پیروزی آمریکایی ها به سرعت در خبرگزاری های اروپایی انعکاس می یابد و همین امر مقدمه ای برای کمک رسانی اروپا و نجات آمریکا از دست کره ای ها می شود...

حال که با کلیات داستان بازی آشنا شدید، بهتر است به سراغ مهم ترین بخش بازی، یعنی تکه روزنامه ها و پیش بینی های موجود در آن ها برویم و برخی از وقایع ذکر شده در آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

* نکته: روایت روزنامه ها به صورت سلسله وار زمانبندی شده و از سال 2006 تا سال 2025 را در بر می گیرد.


فالگیران عصر جدید

تکه روزنامه درون بازی:

سال 2006
2006/6/7

پنتاگون اعلام کرد: آزمایش اتمی موشک های کره شمالی با شکست مواجه شد

با وجود تلاش های جهانی برای متوقف نمودن برنامه اتمی کره شمالی، این کشور منزوی، در ساعت 30/3 صبح (30/2 به وقت محلی) به مدت 5 ساعت اقدام به آزمایش تعدادی از موشک های خود نمود. در طول این برنامه، تست موشک Taepodong 2 ، (تغییر یافته موشک Era Scud روسی) 40 دقیقه پس از شروع آزمایش با شکست مواجه شد.
در پی این اقدام، کشورهای آمریکا، ژاپن و انگلیس این سلسله آزمایش ها را محکوم کردند و آن را نقض آشکار قانون "عدم آزمایش موشک های اتمی" دانستند که پیونگ یانگ متعهد به انجام آن شده بود.
این قانون در سال 1998، هنگامی که آزمایش موشکی Taepodong 1 کره روی خاک کشور ژاپن با شکست مواجه گشت، وضع شد.

06-27-2014-04-18-06-ب1


حقایق موجود در مورد این خبر:

آشنایی با موشک Taepodong 2

Taepodong 2 موشکی 2 یا 3 مرحله ای است که برای جایگزینی با نوع اولیه آن Taepodong-1 طراحی شد.
بر طبق شواهد بدست آمده از این موشک، (عکس ها، نوع سوخت و گنجایش آن) به نظر می رسد Taepodong 2موشکی 2 مرحله ای با برد تقریبی 4000 کیلومتر یا موشکی 3 مرحله ای با برد 4500 کیلومتر می باشد که دوربرد ترین موشک کره ای ها محسوب می شود.
میزان زمان بین هر مرحله در حدود 100 ثانیه است که مدت زمان احتراق موتور این موشک را به 5 تا 6 دقیقه می رساند.
شایعاتی مبنی بر وجود نوعی از این موشک با برد 9000 کیلومتر نیز به گوش می رسد و این موشک در حداکثر برد خود قادر به حمل 500 کیلوگرم کلاهک انفجاری است.
تا کنون اطلاعات بسیار کمی از این موشک به بیرون درز کرده است. حتی اسم Taepodong 2 نیز بوسیله آژانس های اطلاعاتی و امنیتی خارج از کره شمالی انتخاب شده است. دلیل نامگذاری آن ها نیز صرفا به علت این بوده است که Taepodong 2 جایگزینTaepodong 1 شده است.
به نظر می رسد که سوخت مرحله اول این موشک از نوع سوخت مایع بوده و مرحله ی دوم نیز بر طبق طراحی های موشک کوتاه برد Nodong-2 طراحی شده است.
بسته به برد هدف، این موشک می تواند بین 700 تا 1000 کیلوگرم انواع تسلیحات متعارف و کشتار جمعی را حمل نماید. این موشک همچنین توانایی قرار دادن ماهواره ها در مدار را نیز داراست.

پرتاب آزمایشی سال 2006

گزارش های منابع اطلاعاتی آمریکا آشکار ساخت که کره شمالی قصد آزمایش یک موشک را دارد. کشور آمریکا به کره شمالی هشدار داده بود که اگر این آزمایش را انجام دهد مشمول تحریم های سخت تری خواهد شد. ژاپن نیز هشدار داده بود که این آزمایش در تضاد با قرارداد آن ها با ژاپن است.
این موشک در 5 جولای 2006 از کارخانه ی Musadan-Ri به همراه دو فروند موشک Nodong-2 شلیک شد که نتیجه ی تست ناموفق بود.

پرتاب ماهواره سال 2009

ماهواره های جاسوسی آمریکا در فوریه 2009 موشک Taepodong 2 ای را شناسایی کردند و برد آن را 5500 کیلومتر تخمین زدند. این برد برای زدن آلاسکا کافی بود.
کره شمالی به ایکائو اطلاع داده بود که ماهواره مخابراتی موسوم بهkwangmyongsong را به همراه ماهواره بر Unha-2 در آوریل 2009 شلیک خواهد کرد.
در 5 آوریل این موشک شلیک شد. بنا به گفته مقامات آمریکایی قسمت اول این موشک به دریای ژاپن افتاد و بقیه قسمت ها نیز در اقیانوس آرام سقوط کردند. آزمایشات بعدی نشان داد که این موشک 3850 کیلومتر از سکوی پرتاب را طی کرده و قسمت دوم آن سالم بوده، اما قسمت سوم دچار مشکل شده است.

واکنش های بین المللی به خبر آزمایش موشک جدید کره شمالی (2006)

در حالی که هنوز کره شمالی آزمایش موشکی خود را انجام نداده است و حتی تلاش برای انجام چنین آزمایشی را انکار کرده، نگرانی های بین المللی همچنان به قوت خود باقی مانده و اخبار انجام این آزمایش در کانون توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی در طول 24 ساعت گذشته بوده و هست.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، آمریکا و ژاپن ضمن خطرناک خواندن چنین آزمایشی از کره شمالی درخواست کرده اند از انجام آزمایش این موشک که توانایی رسیدن به خاک آمریکا را دارد خودداری کند ولی مقامات کره شمالی تدارک این کشور برای انجام چنین موشکی را تکذیب کرده اند.
این در حالی است که یک روزنامه چاپ کره جنوبی شنبه 27 خرداد 1384 در گزارشی آورده بود، كره‌ شمالي به منظور فراهم ساختن مقدمات آزمايش موشك دوربردي كه توانایی رسیدن به خاک آمریکا را دارد، دستگاه پرتاب موشك را روي سكوي پرتاب سوار كرده و حدود 10 تانكر سوخت را به پايگاه مربوط انتقال داده است. این روزنامه به نقل از یکی از مقامات عالی رتبه کره جنوبی نوشته بود، كه سئول و واشنگتن پس از تجزيه و تحليل تصاوير ماهواره‌ ای به اين نتيجه رسيده اند كه كره‌ شمالي قصد انجام آزمايش موشكي دارد.
هر چند که کره شمالی تلاش برای چنین آزمایشی را انکار کرده ولی به گزارش شبکه تلویزیونی سراسری ژاپن هواپیماهای جاسوسی آمریکا بشدت تحرکات موشکی کره شمالی را تحت نظر گرفته اند. این در حالی است که کره شمالی بشدت از پروازهای جاسوسی آمریکا در حریم هوایی این کشور انتقاد کرده و خبرگزاری دولتی کره شمالی در خبری آورده که هواپيماهاي جاسوسي آمریکا در صبح جمعه گذشته وارد حريم فضايي سواحل غربي كره‌شمالي شده‌اند.
اخبار مربوط به آزمایش موشکی کره شمالی از شنبه در کانون توجه رسانه ها و خبرگزاریهای بین المللی قرار داشت و حتی خبرگزاری رویترز خبر از انجام یک آزمایش قریب الوقوع تا ساعاتی دیگر داده بود.
در همین خصوص خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آمریکایی آورده بود که احتمال آزمایش این موشک قریب الوقوع است.
"هواپیماهای جاسوسی آمریکا بشدت تحرکات موشکی کره شمالی را تحت نظر گرفته اند. "
این موشک که Taepodong-2 نام دارد 35 متر طول و بردی در حدود 3500 تا 6000 كيلومتر دارد. در صورت تحقق چنین آزمایشی این دومین موشک بلند پروازی خواهد بود که از سال 1998 تا کنون توسط کره شمالی آزمایش می شود. كره شمالي در سال ‪ ۱۹۹۸ميلادي نسل اول این موشک ها موسوم به Taepodong 1 را بر فراز ژاپن آزمایش کرده بود.
دولت ژاپن انجام چنین آزمایشی را تهدیدی برای امنیت ملی خود می داند و تهدید کرده در صورت شلیک این موشک کشورش خواستار بررسی تحریم کره شمالی در شورای امنیت می شود. تارو آسو، وزیر امور خارجه ژاپن ضمن سخنرانی در یک برنامه تلویزیونی گفته، ژاپن خواهان آن است که چنانچه کره شمالی آزمایش موشک های بالستیک را آغاز و تکمیل کند، شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه تشکیل جلسه دهد.
آمریکا که بشدت از توانایی های موشکی کره شمالی ابراز نگرانی کرده و تلاش كره‌ شمالي براي‌انجام اين‌آزمايش موشكي را اقدامي تحريك ‌كننده و خطرناك توصيف كرده است. فرد جونز، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در این خصوص گفته، کره شمالی باید به منظور پایان دادن به بحران بر سر برنامه هسته ای خود به مهلت قانونی آزمایش موشک دوربرد که از سال 1999 آن را مراعات کرده ، پایبند باشد و به گفتگوهای شش جانبه بازگردد.
يان‌ولفشتال، از كارشناسان تسليحاتي مركز مطالعات استراتژيك و بين‌المللي واشنگتن معتقد است که فعاليت موشكي کره شمالی، نشانه عصبانيت آنان از اين است كه نتوانسته‌اند، مزاياي خوبي را در ازای توقف برنامه اتمي خود به دست آورند. این در حالی است که جوزف سيرين كيون، از كارشناسان اتمي مركز پيشرفت آمریکا، در این خصوص گفته بود كره‌اي‌ها دوست ندارند، ناديده گرفته شوند و اين اقدامات را انجام مي‌دهند، تا به آمریکا يادآوري كنند، هنوز هم بالقوه خطرناكند.

06-27-2014-04-18-51-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2007
2007/18/2

ایدئولوژی جوچه (Juche)

ایدئولوژی جوچه توسط کیم سونگ دوم (Kim-sung Il) پایه گذاری شد و اساس آن همان عقاید کلاسیک مارکسیست- لنینی بود. درواقع ایدئولوژی جوچه، نوعی اتکای شخصی است که مانع دخالت طرح proxy control سایر کشورهای کمونیستی می شود.
اما سیاست دیگری هم در کره شمالی وجود دارد که در کنار جوچه همزمان به آن نیز پرداخته می شود، این سیاست عبارت است از دست یابی به استقلال کامل به دور از هرگونه دخالت کشورهای بیگانه و یا تاثیرگیری از آن ها. به این منظور کشور کره شمالی مجبور به اعمال قوانین ریاضت اقتصادی شدید و تشکیل پدافند شخصی شده است. در نتیجه اعمال این سیاست، کشور کره شمالی به کشوری استبدادی، تحت سلطه کامل کیم جونگ ایل (Kim Jong-il) درآمده است.
با وجودی که ایدئولوژی جوچه این کشور را به سمت نوعی اتکای شخصی سوق می دهد و تعامل آن با جوامع دیگر را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد، اما با این حال دولت کره شمالی مجبور است برای تامین نیازهای غذایی خود از کشورهای دیگر کمک دریافت نماید تا در فرصت مناسب این بخش را نیز تقویت نماید و در آن خودکفا شود. اما ظهور قحطی، گرسنگی و بیماری، از بارزترین نتیجه سیاست های ریاضتی کیم جونگ ایل برای کشورش به حساب می آیند و باعث شده اند تا کشور آمریکا طرح کمک دارویی و انگلیس طرح کمک غذایی به این کشور را در دستور کار خود قرار دهند. همین امر موجب تضعیف شالوده ایدئولوژی جوچه گردیده و باعث شده تا کشور کره شمالی به منظور جبران این ضعف، اقدام به گسترش قدرت نظامی خود در شبه جزیره کره کرده و قدرت نظامی خود را در منطقه افزایش دهد.
از همین رو بسیاری از تشکیلات حکومتی و مردمی در کره شمالی دیگر شباهت چندانی به تعاریف موجود در ایدئولوژی جوچه ندارند و گه گاه از آن پیروی نمی کنند.
بر اساس گزارش های ضد و نقیضی که از این کشور به گوش می رسد، مردم در شکل گیری روند اقتصادی فعلی کشور نقش چندانی ندارند و کمک های دولت برای تامین غذای آن ها چیزی کمتر از یک چهارم است و همچنان نیاز به کمک های خارجی احساس می شود. با توجه به شواهد و واقعیت های موجود این سوال مطرح می شود که که کیم جونگ ایل تا چه مدت می تواند کنترل مطلق بر این کشور داشته باشد؟

(توجه: این خبر شامل دو بخش است. بخش اول آن که به توصیف جوچه می پردازد رگه هایی از حقیقت را در خود جای داده است اما بخش دوم که صحبت از افول جوچه دارد کاملا نادرست است و به نظر می رسد که تمایل سازندگان بازی این است که جوچه به چنین سرنوشتی دچار گردد.)


حقایق موجود در مورد این خبر:

ایدئولوژی جوچه چیست؟

فلسفه سياسى حاکم بر کشور کره شمالى ايده جوچه است که از اواخر دهه ۱۹۶۰ از سوى کيم ايل سونگ به‌ عنوان يک نظام انديشه‌اى و ايدئولوژيکى طراحى و توسعه يافت. جوچه تلفيقى است از مارکسيسم، ناسيوناليسم و اومانيسم که هدف آن ايجاد جامعه اشتراکى سازمان يافته متکى بر خود در راه سازندگى کشور و تربيت افراد است.
بنيانگذار جوچه بر اين باور است که استقلال بخشى جداناپذير از طبيعت انسان است و بر اين اساس است که انسان‌ها مبارزه مى‌کنند تا به استقلال نائل آيند و کيم ايل سونگ نقش تعيين کننده‌اى را که مارکسيسم براى ابراز توليد قائل است مردود شمرده و اين نقش را متوجه انسان مى‌سازد. و از اين روى اصل نخستين انديشه مارکسيسم که رسايش تاريخى را در پيشرفت ابزار توليد مى‌داند در انديشه جوچه ناديده گرفته شده است. بر پايه اين ايدئولوژى کشورهاى کمونيستى موظفند بر مبناى ويژگى‌هاى فرهنگى و ملى خود، راه کمونيست را طى کنند و پيروى از روش‌هاى کشورهاى ديگر، روشى ناپسند و منفور به‌شمار مى‌آيد. رهبران کره شمالى به‌تدريج اين راه را به‌عنوان اصل آئينى و باورى شهروندان درآورده و آن را به همگان آموختند.
يکى از عوامل‌ مهم در به‌وجود آمدن انديشه‌ جوچه اين بود که پس از آنکه قدرت‌هاى بزرگ کمونيستى يعنى چين و شوروى که داراى رابطه ويژه‌اى با کره شمالى بودند، راهى در پيش گرفتند که رهبران کره شمالى نمى‌خواستند با آن همراهى کنند، به‌ويژه از اوايل دهه ۱۹۶۰ که اختلاف‌ها و کشمکش‌هاى ميان چين و شوروى منجر به درگيرى‌هاى مسلحانه شد، کره شمالى تصميم گرفت با مطرح کردن انديشه جوچه ضمن تأکيد بر بعدهاى فرهنگى و ملى کره فاصله سياسى خود را با اين دو قدرت جهان کمونيست حفظ کند. و از اين روى از اواخر دهه ۱۹۶۰ انديشه جوچه به‌عنوان يک نظام انديشورى و ايدئولوژيکى طراحى و در کشور توسعه يافت.
يکى ديگر از عوامل مهم در به‌وجود آمدن جنبش جوچه، نياز به توسعه روابط ديپلماتيک با کشورهاى غيرکمونيستى و رو به رشد بود. زيرا تا پيش از دهه ۱۹۶۰ کره شمالى تنها با کشورهاى کمونيستى روابط ديپلماتيک داشت. بنابراين دولت تصميم گرفت که موضع مستقلى را در رابطه با ديگر کشورهاى غيرکمونيستى مانند کشورهاى جهان سوم در پيش گيرد. به‌همين دليل به‌منظور نيل به مقصود و آرمان‌هاى خود به راهبرد نوينى روى آورد و توانست تا پايان دهه ۱۹۷۰ با بيش از ۹۰ کشور که عمدتاً در قاره آفريقا واقع شده بود رابطه سياسى و ديپلماتيک برقرار کند.
امروزه در کره شمالي، ايدئولوژى جوچه به‌عنوان يکى از متن‌هاى درسي، بسيار مهم در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها تدريس مى‌شود، و کتاب‌هاى گوناگونى درباره جوچه به نگارش در آمده و آموزش آن در هر هفته يک روز براى همگان اجبارى مى‌باشد. دولت خود انديشه جوچه را در زمينه‌هاى مختلف فردى و اجتماعي، سياسى و دفاعي، صنعت، کشاورزى گسترش مى‌دهد و رسالت جهانى کردن آن را نيز از وظايف خود مى‌داند. يکى از گام‌هاى تبليغاتى که از سوى کره شمالى طى دهه ۱۹۶۰ در سراسر جهان صورت گرفت پديدآورى کانون‌هايى به نام انستيتو ايدئولوژى جوچه و گروه مطالعاتى کيم ايل سونگ بود. نخستين مرکز بررسى انديشه جوچه در سال ۱۹۶۹ در کشور مالي (Mali) و دومين مرکز در کشور گينه (Guinea) و سپس کميته ملى بررسى منشور انقلابى سوسياليست در ماداگاسکار (Madagascar) گشايش يافت. پس از آن مرتباً بر شمار اين کانون‌ها در ديگر کشورها افزوده شد، چنانکه شمار اين کانون‌ها در اوايل دهه ۱۹۸۰ به ۱۵۰۰ رسيد که هزينه‌هاى گزافى براى اداره آنها از سوى دولت کره شمالى صرف مى‌شد. ولى در سال‌هاى اخير به‌دليل ناتوانى و دشوارى‌هاى درون‌مرزى و اقتصادى و افت نسبى سياست خارجى اين کشور، از شمار کانون‌هاى ايدئولوژى جوچه کاسته شده و تقريباً به ۲۸۰ واحد محدود شده است.
همه ساله تعداد بى‌شمارى از علاقمندان جوچه در جهان، با هزينه دولت کره شمالى در سمينارهاى بين‌المللى جوچه شرکت مى‌کنند. هم‌زمان با جشن‌هاى هفتادمين زادروز کيم ايل سونگ، برج سنگى بلندى به ارتفاع ۱۷۰ متر در مرکز شهر پيونگ يانگ ساخته و گشايش يافت که بر فراز آن مشعل ۲۰ مترى درخشانى به گونه‌اى نمادين نمايانگر پرتو افشانى ايدئولوژى جوچه بر سراسر جهان است.
روى‌هم‌رفته مى‌توان گفت با نگرش به تلاش گسترده‌اى که از سوى کره شمالى در کشورهاى جهان سوم در راه شناساندن انديشه جوچه به کار گرفته مى‌شود و سمينارها و کنفرانس‌هاى بين‌المللى گوناگونى که در اين رابطه برگزار مى‌شوند، اين کشور تا حدودى موفق شده در سطح جهانى طرفدارانى را به خود جلب کند و از آن همچون پايگاهى در رخنه‌گرى در کشورهاى جهان بهره‌بردارى کند.

06-27-2014-04-19-07-ب1

تکه روزنامه درون بازی:

سال 2009
2009/3/6

انتخاب جانشین از طرف کیم جونگ ایل

کیم جونگ ایل، رهبر خودکامه کره شمالی، به طور رسمی پسر خود کیم جونگ اون (Kim Jong-un) را به عنوان جانشین خود معرفی کرد. کیم جونگ اون در کشور کره شمالی به دنیا آمده و تحصیلات خود را در مدرسه بین المللی برنه (Berne) در سوئیس به پایان رسانده است. او در این مدرسه با تخلص خجالتی (Shy) به تحصیل مشغول بوده و در آنجا با آمریکایی ها و اروپایی های زیادی آشنا شده است، تا حدی که به چندین زبان غربی به راحتی گویش می کند.
از سرگرمی های مورد علاقه او می توان به تعلق خاطر شدیدش به ورزش هایی چون بسکتبال و اسکی اشاره کرد. او بسکتبالیست مشهور آمریکایی، مایکل جوردن را به عنوان الگوی ورزشی خود ستایش می کند و دوست دارد مانند او باشد. اما بیماری پدر و سپرده شدن مسئولیت بزرگ اداره کشور، زندگی او را وارد مرحله تازه ای کرده و سرنوشت جدیدی را برای او رقم زده است.

(توجه: بیشتر موارد ذکر شده در این خبر صحیح است.)


حقایق موجود در مورد این خبر:

آشنایی با کیم جونگ اون

در سال 2010 پسر رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، در ملاء عام و در میان مقامات عالی رتبه حاضر و به عنوان رهبر آینده کشور معرفی شد.
بیش از یک سال است که رسانه های جهان و به ویژه رسانه های کره جنوبی از "کیم جونگ اون" به عنوان رهبر آتی کره شمالی یاد می کنند.
کیم جونگ اون هم اکنون 28 ساله است و در سوئیس تحصیل کرده و به زبان های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی مسلط است. هر چند در گذشته شایعاتی در این مورد منتشر شده بود اما گویا این بار خبر انتخاب کیم جان اون به عنوان رهبر آتی کره شمالی صحت دارد.
سرویس های جاسوسی کره جنوبی اعلام کرده اند که سناریوی انتخاب کیم جونگ اون به جای پدر، اقدامی عملی است زیرا او در میان سه پسر کیم جونگ ایل، شایسته ترین فرد برای تصدی این پست است. اما در سال 87 و در زمان اعلام خبر بیماری کیم جونگ ایل روزنامه تایمز انگلیس در خبری از انتخاب شوهر خواهر کیم جونگ ایل به عنوان رهبر کره شمالی خبر داد و نوشت:
در پی ابتلای "کیم جونگ ایل" رهبر کره شمالی به یک بیماری جدی، این کشور توسط شوهر خواهر وی اداره می شود.
بر همین اساس گزارش هایی در دست است که نشان می دهد در این دوره تصمیمات اصلی کره شمالی توسط "چانگ سانگ تاک" اتخاذ شده است. سانگ تاک، هم اکنون 64 سال سن دارد و رئیس پلیس مخفی کره شمالی محسوب می شود. او شوهر خواهر کوچک کیم جونگ ایل است.
یادآور می شود "کیم جونگ اون" در کنگره ملی حزب کمونیست کره شمالی که در سال 89 برگزار شد، به عنوان عضو ارشد کمیته مرکزی حزب کمونیست و جانشین رئیس کمیسیون نظامی این کشور انتخاب شد.
اما کارشناسان اعلام کردند با توجه به اینکه جوانترین پسر کیم جونگ ایل در سن حدود 28 سالگی قرار دارد و بی‌ تجربه است، خواهر 64 ساله رهبر کره شمالی ممکن است برای نظارت به انتقال قدرت در صورتی که کیم جونگ ایل فوت کند، منصوب شده باشد.
چونگ سئونگ چانگ یک عضو برجسته موسسه سجونگ در سئول گفت:
این احتمال وجود دارد که خواهر کیم جونگ ایل نقش هماهنگ کننده برای تضمین این انتقال قدرت را ایفا کند.
گفته می‌شود که خواهر بزرگ کیم جونگ ایل و همسرش که معاون رییس کمیسیون دفاع ملی کره است احتمالا به عنوان محافظان از کیم جونگ اون تا زمان به قدرت رسیدنش فعالیت کنند. اینکه چه کسی جانشین کیم جونگ ایل خواهد شد برای امنیت منطقه شبه جزیره کره بسیار مهم به شمار می ‌رود.
اطلاعات بسیار اندکی در مورد کیم جونگ اون که گفته می‌شود حدود 28 سال دارد و در سوئیس تحصیل کرده وجود دارد. وی دو برادر بزرگ دیگر نیز دارد اما کیم جونگ ایل بسیار تمایل داشته که کوچکترین فرزندش جانشینش شود. اما با این حال کیم جونگ اون پسر کوچک رهبر کره شمالی بیشترین شانس جانشینی پدر را دارد.

Kim


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2010
2010/4/8

مشخصات کیم جونگ ایل

بیوگرافی ویژه ای که از کیم جونگ ایل منتشر شده است به شکل معنی داری در راستای انحراف افکار عمومی و غیرواقعی طراحی شده است. طبق یادداشت های نویسنده این بیوگرافی، کیم جونگ ایل در کلبه ای چوبی واقع در کوهستانی مقدس در کره شمالی به دنیا آمده است. اما بیوگرافی واقعی او شرح می دهد که کیم در یک کمپ پارتیزانی در روسیه به دنیا آمده و پدر او در این دوران از ترس سربازان ژاپنی در روسیه مخفی شده بوده.
او همچنین ادعاهای عجیبی نیز دارد:
از جمله این که او خود را مخترع همبرگر می داند و ادعا می کند که بزرگترین گلف باز جهان است! او یکی از بزرگترین مصرف کنندگانHennessey بوده و یکبار کارگردان برجسته کره جنوبی را ربوده تا برای او فیلمی درمورد گودزیلا بسازد!
اما با تمام این ادعاهای عجیب و غریب و گه گاه بامزه، حقیقت این است که کیم جونگ ایل صاحب مکتب فکری خاصی است که باعث شده مردم کشورش به مردمی تنگدست و فقیر تبدیل شوند. رفتارهای غیرمعقول و سیاست های عجیب و غریب او باعث شده تا تمامی افرادی که او را از نزدیک دیده اند نتوانند توصیف یکپارچه و درستی از او داشته باشند، اما اکثریت او را فردی مجنون و دمدمی مزاج می دانند.
به دور از همه روانپریشی های او، کیم جونگ ایل تحدیدی جدی برای همسایه های غربی خود محسوب می شود. او تمام تلاش خود را برای قدرتمند کردن کره شمالی و تبدیل آن به قدرتی بزرگ در منطقه انجام داده، اما آینده حکومت او در حاله ای از ابهام قرار دارد و کارشناسان به آن با شک و تردید می نگرند. شنیده شده که وی درحالی مجبور به انتخاب یکی از پسران خود به عنوان جانشین شده است، که به نظر می رسد عقاید پسرش چندان که باید و شاید با عقاید پدر در نوع اداره کشور و ایدئولوژی پایبندی به اتکای شخصی سازگاری ندارد.

(توجه: به غیر از بخش پایانی خبر، بیشتر موارد ذکر شده در این خبر صحیح است.)


حقایق موجود در مورد این خبر:

آشنایی با کیم جونگ ایل

"در غرب او را به خاطر مدل موي خاص، شكم گنده و كفش لژدار مسخره مي‌كردند. رئيس‌جمهوري سابق آمریکا او را "پاكوتاه" خوانده بود. هم‌چنين در فيلم "تيم آمریکا: پليس دنيا" تصوير مضحكي از وي در قالب ديكتاتوري كه به تنهايي در كاخ خالي از سكنه قدم مي‌زد و درباره تنهايي‌اش آواز مي‌خواند، به نمايش گذاشته شد!"
نشريه تايم در گزارشي درباره كيم جونگ ايل، رهبر كره شمالي افزوده است:
"با اين حال اين مسخره كردن‌ها هرگز نتوانست چهره واقعي كيم جونگ ايل، رهبر كره شمالي را كه در سن 69 سالگي درگذشت، پنهان كند. اين رهبر كره شمالي توانست كشورش را به جايگاهي برساند كه نگراني و حتي در مواردي ترس قدرت‌هاي جهان را برانگيزد. با اين حال اين مساله براي مردم كره شمالي بسيار گران تمام شد؛ مردمي كه هزاران تن از آنها در دهه 90 براثر قطحي جانشان را از دست دادند و صدها هزارتنشان در زندان به سر بردند.
با اين حال كيم جونگ ايل در كره شمالي "رهبر عزيز" و بعدها "رهبر بزرگ" خوانده مي‌شد. كيم جونگ ايل كه به دنبال مرگ پدرش به تاج و تخت رسيد، در 29 دسامبر در كنار كيم ايل سونگ، رهبر سابق كره شمالي در كاخ "يادبود كومسوسان" به خاك سپرده مي‌شود.
گزارش‌هاي رسمي كره شمالي حاكي از مرگ كيم جونگ ايل در اثر سكته است. اين رهبر كره شمالي كه از پرواز ترس داشت و با قطار شخصي خود سفر مي‌كرد، در سال 2008 نيز سكته كرده بود. براساس گزارش‌هاي ماه‌هاي اخير اوضاع جسمي وي رو به بهبود بود.
تولد كيم جونگ ايل همانند بخش‌هاي ديگر زندگي وي افسانه‌اي بود. براساس گزارش‌هاي رسانه‌ هاي دولت كره شمالي تولد كيم جونگ ايل در منطقه مقدس كوه پائكدو و هم‌زمان با نشانه‌هايي خوش يمني بود؛ نشانه‌هايي همچون ستاره‌اي جديد در آسمان، دو رنگين‌كمان و پرستو. اما ظاهرا حقيقت امر اين است كه كيم جونگ ايل در سيبري به دنيا آمد. پس از جنگ جهاني دوم پدرش، رهبري دولت كره شمالي را كه در آن زمان تحت فرمان شوري سابق بود، عهده‌دار شد و رهبري اين كشور را در زمان جنگ سه ساله با كره جنوبي برعهده داشت. در اين جنگ چيزي حدود چهار ميليون تن جان خود را از دست دادند.
برخلاف وضعيت رو به افول اخير كيم جونگ ايل كه آغاز آن از سال 2008 بود، اين رهبر كره شمالي در سال 1994 كه قدرت را در اختيار گرفت، خوش سر و وضع بود. برخي معتقدند كه وي به عنوان ژنرال كره شمالي اين كشور را به گونه‌اي بي‌نظم اداره كرد. كيم جونگ ايل حملاتي به كره جنوبي ترتيب داد كه از آن جمله مي‌توان به حمله به يك هواپيماي خطوط هوايي كره جنوبي در سال 1987 و حمله به مقام‌هاي سئول در سال 1983 در برمه اشاره كرد.
در دهه 90 جاري شدن سيل و مديريت غلط در كنار يكديگر به بروز قحطي در كره شمالي منجر شد؛ قحطي كه به كشته شدن بالغ بر دو ميليون تن انجاميد و هزاران تن را آواره كرد.
كيم جونگ ايل به اصلاحات اقتصادي دست يازيد و سفرهايي به چين داشت تا از نحوه پيشرفت سريع اين كشور هم‌پيمان و همسايه آگاه شود. با اين حال نيت و انگيزه كيم جونگ ايل اين بود كه مانع هرگونه تحول حائز اهميت در بازارهاي خصوصي شود چرا كه ممكن بود اين بازارها در صورت پيشرفت به رقيبي براي قدرت و اختيارات دولت تبديل شوند.
در عوض اين رهبر كره شمالي از ايدئولوژي‌هاي استقلال ملي و اولويت نظامي حمايت كرد.
شخصيت كيم جونگ ايل عجيب و غير عادي بود. وي مظهر يك ديكتاتور بود كه هر آنچه مي خواست انجام مي‌داد چرا كه كسي نمي‌توانست به او "خير" بگويد. وي زماني علاقه شديدي به مشروبات الكلي و سوشي داشت و اين در حالي بود كه مردم كشورش در برآورده كردن نيازهاي اوليه زندگي خود باز مانده بودند. رهبر كره شمالي علاقه بسياري به فيلم داشت و كلكسيوني از هزاران فيلم را براي خود جمع آوري كرده بود. در سال 1978 كيم جونگ ايل دستور ربودن يك كارگردان كره جنوبي و همسرش را داد. اين زوج كره جنوبي مجبور شدند به گسترش صنعت فيلم و سينماي كره شمالي كمك كنند تا اين كه بالاخره توانستند در يك سفر خارجي از كره شمالي فرار كنند.
رسانه‌هاي دولتي كره شمالي همواره به دنبال ايجاد چهره‌اي مطلوب از كيم جونگ ايل در اذهان عمومي بودند. كيم جونگ ايل كارگرداني چندين فيلم را برعهده داشت، چند كتاب نوشت و خيلي خوب گلف بازي مي‌كرد.
خبرگزاري دولتي كره‌ شمالي در بيانيه‌اي ضمن اعلام خبر درگذشت كيم جونگ ايل، عنوان داشت: او براي مردم ارزش قائل بود و آنها را دوست مي‌داشت و همواره غم‌ها و شادي‌هايش را با مردم سهيم مي‌شد.
كيم جونگ ايل به عنوان رهبر كره شمالي همواره در پي دستيابي به تسليحات هسته‌اي بود. در سال 2006 نخستين موشك هسته‌اي كره شمالي آزمايش شد و سه سال بعد پيونگ‌يانگ از آزمايش موفقيت‌آميز موشك هسته‌اي ديگري خبرداد. اين آزمايش‌ها مذاكرات خلع سلاح هسته‌اي كره شمالي را بيش از پيش پيچيده كرد.
به نظر مي‌رسد با مرگ كيم جونگ ايل دستيابي به توافق ميان پيونگ يانگ و جامعه بين المللي بيش از پيش دور از ذهن باشد."

 

kimjonilbody


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2012
2012/2/1


انتشار خبر مرگ دیکتاتور کره

اخبار منتشر شده از کره شمالی حکایت از این دارد که کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی امروز در اثر حمله قلبی درگذشت. خبرهای منتشر شده در یکسال اخیر خبر از وخامت حال او داشتند. در پی این اتفاق، کیم جونگ اون، پسر و جانشین کیم جونگ ایل طی مصاحبه ای با روزنامه ها از دوران حکومت پدر به نیکی یاد کرد و حکومت خود را شروعی برای ایجاد منطقه ای پر از صلح و دوستی دانست.
از این اظهارات اینطور برداشت می شود که با مرگ کیم جونگ ایل، کره شمالی فعالیت های هسته ای خود را به حالت تلعیق درآورد و یا آن را به کلی رها سازد.
مرگ کیم جونگ ایل باعث ایجاد نوعی حس خوشبینی در حکومت مرکزی کره جنوبی شده است. از لحاظ فنی این دو کشور چیزی در حدود 60 سال است که با یکدیگر در جنگ هستند و بسیاری از مردم امیدوارند روزی فرا رسد که هر دو کشور دوباره به هم بپیوندند.

(توجه: به غیر از بخش پایانی خبر، بیشتر موارد ذکر شده در این خبر صحیح است.)

 

حقایق موجود در مورد این خبر:

رهبر کره شمالی درگذشت

* سال صحیح این خبر 17 دسامبر 2011 است (حدود 9 ماه پس از عرضه بازی)

کیم جونگ ایل در سالی فوت کرد که در تقویم های بین المللی، سال وداع با دیکتاتورها نام خواهد گرفت. افسانه کیم جونگ ایل سرانجام به پایان رسید. مرد شماره یک کره شمالی پس از 69 سال درگذشت. مردی که در پیونگ یانگ او را "رهبر عزیز" کره شمالی می خواندند در هفدهمین روز از ماه دسامبر سال 2011 رفت تا زمام امور یکی از حاشیه سازترین کشورهای جهان را به فرزندش بسپارد. در واپسین سال های 2011 که از این پس سال مرگ دیکتاتورها نام خواهد گرفت، کیم جونگ ایل هم رفت تا بازی برای باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در سومین سال حضورش در قدرت پیچیده تر از پیش شود.
کره شمالی را بسیاری از رسانه های غربی کشور سیاه می خوانند. هیچ تصویر واضحی از آنچه درون این کشور می گذرد وجود ندارد. داستان آن ها که به پیونگ یانگ سفر کرده و از نزدیک زندگی ساکنان این کشور را دیده اند، به روایت های سینمایی بیشتر می ماند. مردمانی که حتی برای ازدواج هم باید اجازه رسمی دولت را بگیرند. هیچ کس نمی داند که کیم جونگ ایل واقعا در این سال ها در کره تا چه اندازه محبوب بود. با اینهمه مجری اخباری که خبر مرگ وی را اعلام کرد تمام تلاشش را به کار گرفت تا با اشک های خود این حسرت را به تصویر بکشد.
علت مرگ از سوی رسانه های دولتی فشار کار زیاد بر تن و روح وی اعلام شد. ظاهر ماجرا حاکی از این است که وی هنگام فوت خارج از پیونگ یانگ بوده است.
کیم جونگ ایل از سال 1994 پس از مرگ پدرش رهبر این کشور فقرزده کمونیست بوده است. وی یک بار در سال 2008 دچار سکته مغزی شد و برای چندین ماه از انظار عمومی دور بود، در همان زمان هم بسیاری خبر فوت او را بر سر زبان ها انداختند.
در حال حاضر تمام نگاه ها به سمت "کیم جونگ اون" پسر سومش که بیش از 25 سال دارد به عنوان جانشین او دوخته شده است. پسری که در سال های اخیر به همراه پدر به کشوری ماند چین هم سفر کرد.
از نخستین لحظات، اعلام خبر فوت کیم جونگ ایل رسانه های این کشور از مردم می خواهند که وحدت خود را حفظ کرده و پشت سر جانشین کیم جونگ ایل صف بکشند.
مراسم بزرگداشت کیم جونگ ایل روز 28 دسامبر در پیونگ یانگ برگزار خواهد شد و کیم جونگ اون کمیته برگزارکننده مراسم را هدایت خواهد کرد. از 17 تا 29 دسامبر یک دوره عزای ملی اعلام شده است.
مرگ مردی که در سال های حضور در قدرت حتی اجازه ظهور یک مخالف را به مردمانش نداد، شوک عظیمی در کره شمالی ایجاد کرده است. کره جنوبی می گوید که در پی اعلام این خبر ارتش را به حالت آماده باش در آورده است و شورای امنیت ملی آن کشور برای یک جلسه فوق العاده آماده می شود.
کیم در عکس ها و ویدئوهای اخیر از سفر به روسیه و چین نسبتا سرحال به نظر می رسید. وی علاقه زیادی به سیگار برگ و کونیاک داشت و تصور می شود که از دیابت و بیماری قلبی رنج می برد.
سخنگوی کاخ سفید در آخرین ساعت یکشنبه شب به وقت واشنگتن در بیانیه ای نوشت:
"ما از نزدیک گزارش های مربوط به مرگ کیم جوگ ایل را زیر نظر داریم. رئیس جمهوری مطلع شده است، و ما در تماس نزدیک با متحدان خود در کره جنوبی و ژاپن هستیم. ما همچنان به ثبات در شبه جزیره کره و آزادی و امنیت متحدان خود متعهدیم."
در پی انتشار خبر بازارهای بورس آسیا افت کرد. با توجه به ناکامل بودن فرآیند انتقال قدرت از پدر به پسر، مرگ آقای کیم می تواند پیش درآمد "دوره ای بسیار بی ثبات" در کره شمالی باشد.
زنگ خطرها در شبه جزیره کره و منطقه به صدا درآمده است چرا که تجربه ثابت کرده که هرگاه کره شمالی از درون دچار بی ثباتی می شود مایل است وضعیتی بیرونی برای انحراف توجه از آن پیدا کند - از جمله دست به تحریک بزند. پیش بینی می شود که امریکا ظرف چند روز اخیر با متحدان خود در ژاپن و کره جنوبی موضع واحدی را در قبال این حادثه و آینده کره پس از کیم جونگ ایل اتخاذ کند.

American-Army


تکه روزنامه درون بازی:

2012/5/10

آمریکا فاز جدید خروج نظامیان خود از خاورمیانه را آغاز کرد

در نشست خبری مشترکی که میان آمریکا و انگلیس برگزار گردید، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که هر دو کشور قصد دارند تا زودتر از یکماه آینده تمامی نیروهای نظامی خود را از عراق خارج کنند. اولین فاز این طرح که شامل کم کردن نیروها به نصف خواهد بود تا ماه ژوئن (June) و تخلیه کامل تا ماه دسامبر (December) انجام خواهد گرفت.
این تصمیم در پی صحبت های رئیس جمهور عراق مبنی بر خواست عمومی مردم عراق برای خروج سربازان آمریکایی و تخلیه استان های تحت اشغال آن ها گرفته شد.
طی توافقنامه ای که برای تخلیه نیروهای آمریکایی صورت گرفته، قرار شده تا نیروهای آمریکایی پیش از تخلیه کامل عراق، سربازان عراقی را برای تحویل گرفتن امنیت کشور تعلیم داده و آن ها را آماده نمایند.
اگر چه از شروع اشغال عراق از سال 2003 تا کنون چیزی حدود 5000 سرباز آمریکایی کشته شده اند، اما در ماه های آخیر میزان مرگ و میرهای فجیع به شدت کاهش یافته و تعداد آن ها به 2 کشته در طول یکماه رسیده است.
سخنگوی دپارتمان دفاعی آمریکا اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال، حدود 70% سربازان عراقی بتوانند خود را برای محافظت از کشور آماده کرده و امنیت عراق را تامین نمایند.


حقایق موجود در مورد این خبر:

عملیات خروج نظامیان آمریکایی از خاک عراق آغاز شد

* سال صحیح این خبر 30 اکتبر 2011 است (حدود 7 ماه پس از عرضه بازی)


"دیوید رانز" سخنگوی سفارت ایالات متحده‌ آمریکا در عراق از آغاز عملیات خروج کامل نظامیان آمریکایی از خاک عراق، خبر داد.
وی اظهار داشت: عملیات خروج 50 هزار نظامی آمریکایی از خاک عراق آغاز شده و این نیروها ابتدا به‌ کویت و پس از آن به‌ آمریکا انتقال داده‌ می شوند.
رانز خاطرنشان کرد: شاید 2 ماه‌ طول بکشد تا نظامیان آمریکایی از خاک عراق به‌ کشور کویت و پس از آن به‌ آمریکا منتقل شوند.
"باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا چندی پیش پس از اتمام یک جلسه‌ خصوصی با "نوری المالکی" نخست وزیر عراق که‌ از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد، تصمیم نهایی واشنگتن در خصوص عقب نشینی از عراق را اعلام کرد.
اوباما در این سخنرانی خود تأکید کرد:
"تمام نیروهای آمریکایی همانطور که وعده داده شده بود، تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی از عراق خارج خواهند شد."
رئیس‌جمهوری آمریکا گفت:
"واشنگتن به تعهد خود برای خارج کردن تمام نظامیان آمریکایی از عراق تا پایان سال جاری میلادی متعهد است و همانطور که وعهده داده شده بود تمام نظامیان ما تا پایان سال به کشور باز می گردند."
وی افزود:
"و به این ترتیب پس از ۹ سال سرانجام جنگ آمریکا در عراق به پایان می رسد."
اوباما همچنین اعلام کرد:
"در حال حاضر هر دو کشور عراق و آمریکا وارد مرحله‌ای جدید می شود که این مرحله جدید شامل رابطه‌ای جدید میان ملت‌های حاکم و مشارکتی برابر بر اساس منافع و همچنین احترام متقابل خواهد شد."
رئیس‌جمهوری آمریکا ادامه داد:
"طی دو ماه آینده نیروهای ما در عراق، ده ها هزار نفر از آن ها در این کشور آماده سفری به مقصد آمریکا خواهند شد."
بنا بر این گزارش، آمریکا امیدوار بود تا بتواند تعداد ۵ هزار نفر از نیروهای خود را تحت عنوان مربیان نظامی پس از پایان سال ۲۰۱۱ میلادی و پایان ضرب الاجل خروج بر اساس توافقنامه بغداد- واشنگتن در عراق نگه دارد.
در حال حاضر ۵۰ هزار نفر از نیروهای آمریکایی در عراق هستند که انتظار می رود تا پایان سال جاری میلادی از عراق خارج شود. خروج نظامیان آمریکایی از عراق تا پایان سال جاری میلادی بر اساس توافقنامه امنیتی بغداد- واشنگتن صورت می گیرد که در سال ۲۰۰۸ میلادی به امضا رسیده بود.

Hans Blix 


تکه روزنامه درون بازی:

2012/18/3

بلیکس در یافتن WMD در کره شمالی ناکام ماند

هانس بلیکس (Hans Blix)، بازرس ویژه شورای امنیت اعلام کرد که بازرسان این سازمان درطول تحقیقات خود هیچگونه سلاح کشتار جمعی در کره شمالی نیافتند. این بازرسی در پی تردید کشورهای اروپایی مبنی بر فعالیت های مخفیانه کیم جونگ ایل در گسترش سلاح های کشتار جمعی و تحدید جهانی این رویکرد صورت پذیرفت.
کیم جونگ اون، عالی ترین مقام کره شمالی، همکاری این کشور با بازرسان بین المللی را اولین گام برای ورود این کشور به مجامع جهانی دانست و از آن تقدیر کرد. این تغییر ناگهانی سیاست باعث شگفتی مجامع جهانی گردیده و بسیاری از کارشناسان آن را حرکتی موازی و همسان با حرکت آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دانسته اند.


حقایق موجود در مورد این خبر:


آشنایی مختصر با هانس بلیکس

هانس بلیکس وزیر امورخارجه اسبق سوئد، بازرس سابق تسلیحاتی سازمان ملل متحد و از مدیران آژانس بین المللی انرژی اتمی است که از سال 1981 تا 1997 مدیریت کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت. وی در سال 2003 نیز ریاست بازرسان تسلیحاتی در عراق را عهده دار بود. وی هم اکنون به سمت مشاور ارشد برنامه هسته ای امارات متحده عربی برگزیده شده است.


تکه روزنامه درون بازی:

2012/18/5

بالاگرفتن خشونت و اعتراض سراسری در چین در پی نابودی بخش تولید

گروهی از کارگران تایوانی که درحال بازگشت به بیجینگ بودند در طول مسیر دچار سانحه شدند. در اثر این سانحه که در روز پنجشنبه رخ داد یکنفر کشته و پنجاه تن زخمی شدند. در پی این اتفاق جمعی از کارگران چینی به بدی شرایط کار در این کشور اعتراض کردند، اما ماجرا زمانی بحرانی شد که شرکت چینی، کارگران معترض را تحدید به اخراج کرد. نابسامانی اوضاع کار و بیکاری کارگران از دلایل عمده نارضایتی مردم در چین به حساب می آیند.
به گفته آرتور بروکز (Arthur Brooks) و مورگان استنلی (Morgan Stanley) آنالیزور اقتصادی، در سال های گذشته چین برای حل این بحران اقدام به ایجاد بازارهای بزرگی برای بالا بردن صادرات و جلوگیری از رکود و افزایش آمار بیکاری نموده که تا حد زیادی هم در این کار موفق بوده است.
طبق بررسی های استنلی، بازار اجناس لوکس چینی با وجود برندهایی همچون گوچی (Gucci) و لوئیس ویتون (Louis Vuitton) موفقیت چندانی در آمریکا نخواهند داشت و چین برای داشتن بازارهای آمریکا مجبور به تمرکز بیشتر بر اجناس الکترونیکی خود خواهد بود. اما آمارها حاکی از آن است که تکیه گاه اصلی چین بر صادرات اجناس الکترونیکی هم نمی تواند راه نجاتی برای اقتصاد بحران زده این کشور باشد و تقاضای کم آمریکایی ها برای خرید محصولات چینی دلیلی بر این مدعاست.
بحران اقتصادی و افزایش قیمت مسکن از عمده دلایل کاهش تقاضا در آمریکا به شمار می روند. این موضوع برای چین که جمعیت بسیاری را در خود جای داده حکم زنگ خطری جدی دارد و مردم با اعتراض به سیاست های خارجی دولت، خواستار تغییر و تصحیح پیامدهای منفی کاهش صادرات به کشور های دیگر هستند.

06-27-2014-04-19-22-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2013
2013/17/1

کیم جونگ اون، موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد

روز جمعه رهبر جوان کره شمالی، به دلیل تلاش های مستمر برای پایان دادن به جنگ دو کره و تلاش برای برقراری صلح در این شبه جزیره، موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.
سرانجام پس از حدود یکسال تلاش های مستمر برای برقراری مذاکرات صلح میان دو کره، رهبران دو کشور تصمیم گرفتند پای میز مذاکره نشسته و با امضای پیمان صلح، زمینه یکی شدن این دو کشور را فراهم نمایند. آن ها تحت شعار "یک ملت، دو سیستم راه بردی" اقدام به امضای این پیمان کردند.
تحلیلگران سیاسی بر این باورند که تولد کیم جونگ اون در کره شمالی و تحصیل وی در سوئیس از یک سو، و ارتباط مستقیم وی با غرب از سوی دیگر، از عوامل مهم اتخاذ چنین تصمیمی از سوی وی بوده اند.
سرانجام هر دو کره، پس از 61 سال دوری از یکدیگر با تلاش های کیم جونگ اون دگر بار طعم اتحادی محکم و پایدار را چشیدند.


حقایق موجود در مورد این خبر:

شبه جزیره کره چگونه به "شمالی" و "جنوبی" تقسیم شد

شبه جزیره کره از سال 1894 پس از زورآزمایی میان ژاپن و چین (که البته کره‌ای‌ها چینی‌ها را ترجیح می‌دادند) تحت تسلط ژاپن قرار گرفت. در سال 1910 با امضای پیمان الحاق کره به ژاپن، این کشور رسما تحت اشغال قرار گرفت. ژاپن تا پایان جنگ جهانی دوم و به مدت ۳۵ سال، حضور استعماری خود را در کره حفظ کرد اما پس از شکست در جنگ جهانی دوم شبه جزیره کره را تخلیه کرد.
جنگ سرد که از سال ۱۹۴۰ آغاز شده بود باعث شد آمریکا و شوروی به منظور توسعه ایدئولوژی خود سرزمین‌های بیشتری را تحت سلطه، نفوذ و اشغال خود درآورند. از جمله مهمترین کشورهایی که در بحبوحه جنگ جهانی دوم به ورطه رقابت جنگ سرد کشیده شدند، شبه جزیره کره بود.
شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم موجب شد سربازان شوروی و آمریکا به ترتیب بخش‌های شمالی و جنوبی کره را به اشغال خود درآوردند و در روز بیست و هفتم دسامبر سال 1945 شبه جزیره کره توسط یک قرارداد به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد.
با وجود به رسمیت شناختن اولیه کره متحد در اعلامیه قاهره، تلاش شوروی و آمریکا برای گسترش ایدئولوژی‌های خود در کل شبه جزیره و خصومت فزاینده ناشی از آن، سرانجام به تشکیل دو دولت جداگانه با ایدئولوژی‌های مختص خود منجر شد و تقسیم کره به دو موجودیت سیاسی مجزا را باعث گشت: کره شمالی و کره جنوبی.
مدار ۳۸ درجه نیز خط مرزی و سیاسى دو کشور را تعیین کرد و سازمان ملل نیز از خط فرضى مذکور حمایت کرد.
در شمال، یک چریک ضد ژاپن و فعال سابق کمونیست، "کیم ایل سونگ" و در جنوب یک رهبر سیاسی تبعیدی، "سینگمان ری" به عنوان رئیس جمهور کره جنوبی انتخاب شد و به این ترتیب شبه جزیره رسما به دو نیم تقسیم شد.
در روز 25 ژوئن سال 1950 میلادی نیروهای ارتش کره شمالی در یک حمله غافلگیر کننده از خط حایل میان دو کره واقع در مدار 38 درجه عبور کرده و به خاک کره جنوبی هجوم بردند و جنگ کره را آغاز کردند.
این جنگ تا جولای 1953 که قرارداد آتش بس امضا شد به طول انجامید و منجر به کشته شدن ۲۵۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ نفر شد. در این جنگ آمریکا در حمایت از جنوب و چین در حمایت از شمال به طور مستقیم وارد جنگ شدند.

06-27-2014-04-20-16-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2013/3/12

نوسان شدید قیمت در بازار نفت، آینده آن را با تردید و بی ثباتی مواجه کرد

اگرچه در طول ده سال گذشته قیمت نفت بارها و بارها دستخوش تغییر شده بود، اما نوسان کنونی نفت بسیار چشمگیر و رکورد شکن است.
در سال 2008 برخی اصلاحات قانونی به منظور کنترل قیمت صورت گرفت، اما نتیجه آن موقتی و زودگذر بود و نتوانست باعث کنترل بحران شود.
به هر حال تعداد بسیار زیادی از رخدادهای پیش بینی نشده (از جمله حمله نظامی به ونزوئلا و بی ثباتی سیاسی در نیجریه) نیز سبب شد تا بازارهای جهانی با بی ثباتی بیشتری روبرو شود.
طبق پیش بینی های گلدمن ساچز (oldman Sachs) و جان رایس (John Rice)، آنالیزورهای اقتصادی :
"در این سال ما شاهد افزایش قیمت نفت از بشکه ای 70 دلار به بشکه ای بالای 200 دلار خواهیم بود."
کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده اند که بی ثباتی در قیمت نفت می تواند تاثیرات قابل توجهی بر سلامتی عمومی بشریت داشته باشد.
به گفته رایس::
"همه چیز در آینده، به میزان تغییرات قیمت مواد نفتی و در پی آن قیمت نهایی محصولات غیر نفتی بستگی خواهد داشت."
به نظر می رسد که بحران قیمت نفت در آینده به معضلی بزرگ در اقتصاد جهان تبدیل شود.

06-27-2014-04-21-05-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2013/19/2

کره شمالی آمریکا را به ایجاد رکود اقتصادی در آن کشور محکوم کرد

با وجود این که بسیاری از متخصصین اقتصادی، علت بروز بحران اقتصادی جهانی را نوسان قیمت سوخت می دانند، رهبر جدید کره شمالی در ادعایی عجیب آمریکا را عامل این بحران معرفی کرد.
به گفته وی:
"ولخرجی های غیر مسئولانه سال های اخیر آمریکا عامل ایجاد این بحران است."
به گفته وزیر اقتصاد کره شمالی:
"وال استریت با ایجاد مراکز فساد و کازینو ها، تمامی پولی را که مردم کره شمالی با زحمت به دست می آورد از آن ها می رباید."
البته بیشتر کارشناسان آمریکایی نظری مخالف با این ادعا دارند. به عنوان مثال سائول هریس (Saul Harris)، تحلیلگر اقتصادی بر این باور است که:
"در سال های اخیر کره شمالی هیچگونه ارتباطی با غرب نداشته و اینگونه ادعاها بی اساس است. البته بخشی از بحران اقتصادی پیش آمده در کره شمالی مربوط به بحران جهانی است، اما بخش عمده آن با ناکارآمدی سیاست های رهبران آن ارتباط مستقیم دارد. وجود عده کثیری فقیر و بی بضاعت، نتیجه سوء مدیریتی است که رهبران کره باید مسئولیت آن را پذیرا باشند."
او همچنین معتقد است که:
" بحران اقتصادی باعث گردیده تا پیمان نظامی مابین کره جنوبی و آمریکا همچون گذشته اعتبار لازم را نداشته باشد و حضور نیروهای نظامی آمریکا در کره جنوبی، به زودی پایان یابد."


حقایق موجود در مورد این خبر:

ویرانی های اقتصادی که دیکتاتور کره برجای گذاشت

اقتصاد کره شمالی، در زمان دیکتاتور" کیم جونگ ایل" به رغم منابع غنی زیرزمینی با پدیده گرسنگی و همچنین کسری تجاری طی 20 سال اخیر روبرو بوده است.
اقتصاد کره شمالی که به طرز عجیبی در لاک خود فرو رفته، طی 20 سال اخیر با مشکلات و معضلات زیادی روبرو بوده است. کره شمالی از معدود اقتصادهای جهان است که از خود آمار رسمی اقتصادی منتشر نمی کند. آخرین آمار منتشر شده در خصوص رشد اقتصادی این کشور نیز توسط همسایۀ دیوار به دیوار این کشور اعلام شده که گفته می شود از خلال مذاکرات با پیونگ یانگ بدست آمده است. در ماه نوامبر سال جاری سئول اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی کره شمالی به میزان 0.5% در سال 2010 کاهش یافته است. آمار منتشر شده از سوی سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد( فائو) نیز گویای آنست که از 25 میلیون جمعیت کره شمالی، 6 میلیون نفر از کمبود مواد غذایی در کشورشان رنج می برند.
سیل در این کشور در طول تابستان، بعد از یک زمستان سخت، کشت برنج، ذرت و سیب زمینی، مهمترین منابع تغذیه مردم را با اختلال مواجه کرده است. در ماه سپتامبر نیز دولت اعلام کرد که تنها 200 گرم گندم به طور روزانه به ازای هر فرد اختصاص خواهد داد. سازمان ملل اعلام کرده است در صورتی که حتی کاشت غلات امسال با رشد 8،5% روبرو باشد، باز هم کشور با کمبودی معادل 739 هزار تن غلات روبروست.
گزارش سازمان ملل گویای آنست که در حدود 3 میلیون کره ای در سال 2012 به کمک های غذایی نیاز دارند.
گفتنی است کره شمالی بعد از بحران گرسنگی(1995 تا 1999) که یک میلیون قربانی برجای نهاد، تاکنون آسیب ها و خسارات زیادی از بلایای طبیعی متحمل شده است. کشاورزی که منبع اصلی خودکفایی کشور محسوب می شود، در حدود یک چهارم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و این در حالی است که تنها 17 درصد از زمین های کره شمالی قابل کشت هستند که در مقایسه با معیار جهانی بسیار اندک است. بخش کشاورزی بعد از جنگ کره طی سالهای 1953 و 1958 به شکل جمعی اداره می شود. گفته می شود که در حدود 3800 مزرعه جمعی وجود دارد که مساحت هر یک از آنها به 500 هکتار می رسد و هر یک جمعیتی معادل 250 تا 300 خانوار را در خود جای داده اند.
البته دولت واگذاری زمین های کشاورزی به بخش خصوصی را آغاز کرده است و به کشاورزان اجازۀ فروش محصولاتشان را داده است. اما با این حال صنعت کشاورزی در کره شمالی بسیار عقب مانده بود که تقریبا مکانیسم کشت و کار در این کشور در هیچ کشوری به چشم نمی خورد.
برنامۀ غذایی جهانی (PAM) در ماه آوریل برای جمع آوری کمک 300 هزار تن از محصولات اساسی( غلات) فراخوانی را آغاز کرده بود که تنها 100 هزار تن آن عملی شد. اتحادیه اروپا نیز پیشتر 10 میلیون یورو برای کمک به این کشور اختصاص داده بود. اما بسیاری از این کمک ها با این نگرانی توأم است که مبادا به دست مردم نرسد. از این رو کشورهایی همچون ژاپن و کره جنوبی نیز در تعاملات خود با رهبران کره شمالی احتیاط زیادی به خرج می دهند.
جالب اینجاست که مرگ رهبر کره شمالی دقیقا در همان روزی اتفاق افتاد که مقامات این کشور اعلام کرده بودند که برنامۀ غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در می آورد. مسئله ای که با استقبال آمریکایی ها روبرو شد. ایل در زمان حیات خود نیز از احداث خط لولۀ 1700 کیلومتری گاز خبر داده بود که قرار بود شرق روسیه را به کره جنوبی متصل کند.
گفتنی است کره شمالی دارای منابع غنی معدنی و زیرزمینی است. آهن، منیزیم، فسفات، جیوه، نقره و تیتان از مهمترین فلزات موجود در معادن کره شمالی هستند. فلزهایی همچون روی، سرب نیز به وفور در این کشور وجود دارد. طبق آمار ارائه شده از سوی بانک کره جنوبی، بخش معدنی کره شمالی تقریبا 8،7 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را در سال 2004 تشکیل می داد.
برای استخراج این معادن، کره شمالی تنها به چین متوسل می شود. اما در سال 2006 نیز شرکت انگلیسی آنگلو-سینو نیز برای استخراج این معادن اعلام آمادگی کرده بود. به منابع عظیم کره شمالی باید منابع نفتی زیردریا را نیز افزود که هنوز استخراج نشده است. از سال 2002، کره شمالی اصلاحات اقتصادی را شروع کرده است. اما طی 20 سال اخیر کشور از کسر بودجه تجاری رنج می برد و از همه بدتر اینکه به شدت به اولین شریک تجاری اش یعنی چین وابسته است. به طوری که حجم تبادلات دو کشور به 53% می رسد در حالیکه رقم تبادلات با کره جنوبی به 33 درصد می رسد. گفتنی است آغاز غنی سازی اورانیوم از سال 2009 کره شمالی را در لیست کشورهای تحریم شده جامعه جهانی و سازمان ملل قرار داده بود.

06-27-2014-04-20-36-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2013/24/4

ایران، عربستان سعودی را به تحریک برای ایجاد مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه متهم کرد

ایران در واکنش به خرید تانک های آبرامز (91 M1A1 Abrams) از سوی عربستان سعودی، آن را عملی خصومت آمیز و تلاشی برای گسترش نفوذ بیشتر آمریکا در منطقه خاورمیانه دانست.
ایران و عربستان سعودی، دو کشور ابر قدرت منطقه خاورمیانه، اعلام داشته اند که به زودی توان نظامی خود را با تجهیز و آزمایش موشک های بالستیک افزایش خواهند داد.
شن جانسون (Sean Johnston)، عضو ارشد انجمن سیاست بین المللیGettysburg درباره پیامدهای احتمالی این تصمیم هشدار داد و گفت:
"به نظر می رسد که ما در منطقه خاورمیانه شاهد یک مسابقه تسلیحاتی تمام عیار باشیم"
وی معتقد است:
"قدرت گرفتن هر یک از طرفین در منطقه، می تواند به فاجعه ای بین المللی منجر شود"
این درحالی است که آمریکا با خروج از عراق بحران زده، زمینه مناسبی را برای قدرت نمایی این کشورها به منظور تسلط بر خاورمیانه فراهم نموده است.


حقایق موجود در مورد این خبر:

مشخصات تانک ابرامز (Abrams M1)

تانک ابرامز در سال 1980به عنوان تانک جنگی اصلی ارتش ایالات متحده جایگزین تانک M60 Patton شد. این تانک دارای سه مدلM1، M1A1، M1A2 است. نام این تانک به احترام ژنرال کرایتون ابرامز، فرمانده سابق گردان زرهی 37 نیروی زمینی امریکا، ابرامز گذاشته شد.
طراحی آبرامز در شرکت جنرال داینامیکس انجام گرفت و در نهایت این تانک در سال 1980 وارد خدمت شد. مدل ارتقاء یافتهM1 ، M1A1 نام دارد که در سال 1985 عرضه شد. M1A1 دارای توپ 120 میلیمتری بدون خان بوده که توسط شرکت آلمانی Rheinmetall طراحی شده است. همچنین این مدل دارای زره تقویت یافته و سیستم حفاظت NBC1 است. نیروی زمینی آمریکا تمام M1 و M1A1 های خود را به مدل A2 ارتقا داده ولی سپاه تفنگداران دریایی آمریکا هنوز از مدل های A1 استفاده می کند. در عملیات طوفان صحرا و سپر صحرا نیز در زره تعدادی از M1A1 ها تغییراتی انجام گرفت. علاوه بر آنچه گفته شد به ابرامز می توان خیش مین و یا غلتک مین وصل کرد. تاکنون بیش از 8800 تانک ابرامز تولید شده که علاوه بر آمریکا به کشور های دیگری مانند استرالیا، عربستان، مصر،کویت و ترکیه صادر شده است. البته این تانک در لیست نامزد های خرید سوئد نیز قرار داشت که به پیروزی نرسید.
این تانک برای اولین بار در جنگ خلیج در سال 1991 در صحنه نبرد حضور یافت و در این جنگ بود که توانایی های بالای خود را به نمایش گذاشت. در مجموع 1848 M1A1 در عربستان مستقر شدند و برتری خود را بر تانکهای T-72، T-62 و T-55 روسی در اختیار عراق نشان دادند.

کاربران این تانک:
استرالیا
عربستان سعودی
عراق
مصر
کویت
آمریکا

06-27-2014-04-21-29-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2013/27/8

سربازان آمریکایی مستقر در کره جنوبی به خانه بازمی گردند

سخنگوی دپارتمان دفاعی ارتش آمریکا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد:
"در پی فشار سئول، سربازان آمریکایی از اوایل ماه آینده اقدام به خروج از کره جنوبی خواهند کرد."
آمریکا و کره جنوبی برای سالیان طولانی به منظور حفظ توازن قدرت در منطقه قرارداد همکاری نظامی با یکدیگر داشتند. با توجه به برقراری پیمان صلح میان دو کره و پیوستن آن ها به یکدیگر، و در پی درخواست سئول برای خروج نیروهای آمریکایی حاضر در کره جنوبی، نظامیان آمریکایی اقدام به خروج از این کشور نموده اند. فرمانده ارشد نظامیان آمریکایی حاضر در کره، اظهار امیدواری کرد که خروج کامل نیروهای آمریکایی تا پنج سال آینده تحقق یابد.

Israeil 


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2014
حمله اسرائیل به تسلیحات هسته ای ایران
(این بخش به دلایلی نامعلوم حذف شده است)


سال 2014
2014/4/3

آیا در ارتش جدید کره، از نیروهای نظامی کره شمالی هم استفاده خواهد شد؟


پس از اتحاد دو کره، یکی از عمده مشکلات اصلی پیش روی دولت های این دو کشور، چگونگی نقش پذیری نظامیان کره شمالی در سیستم جدید است؛ نیروهایی که عمدتا فاقد هر نوع مهارت های فنی، و در بسیاری از موارد هر نوع احساس هویت و شخصیت هستند.
با توجه به وجود نیروهای ماهر و دوره دیده در کره جنوبی، انتظار می رود که بسیاری از افسران کره شمالی در سیستم جدید مرخص شده یا تنزل مقام یابند.
خدمت نظامی در کره شمالی اجباری است، اما امید است که پس از این به صورت غیر اجباری تغییر یابد و کره دارای ارتشی حرفه ای گردد.

06-27-2014-04-21-47-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2014/4/5

ارتش آمریکا همانند صلحی ناخواسته در منطقه آسیای شرقی است

سرانجام یکی از طولانی ترین پیمان های همکاری نظامی میان دو کشور آمریکا و ژاپن، در روز چهارشنبه در پی مخالفت ژاپن برای ادامه حضور آمریکا در جزیره اوکیناوا لغو شد.
در ابتدا قرار بود حضور نظامی نیروهای آمریکایی مستقر در ژاپن، طبق پیمانی که میان دو کشور در سال 2006 امضاء شده بود ادامه یابد، اما شکست توافقات دوطرفه ای که در ماه مارچ در این مورد انجام شد باعث گردید تا ادامه این روند با شکست مواجه شود.
درحالی که رایزنی ها برای پیوستن دو کره همچنان در جریان است، حضور نظامیان آمریکایی در منطقه همچون میهمانانی ناخواسته به نظر می رسد و دیگر کسی خواستار ادامه این حضور نیست.
از سوی دیگر افزایش بحران اقتصادی ایجاد شده در زمینه قیمت سوخت (نفت) باعث شده تا هر دو کشور ژاپن و آمریکا به منظور جلوگیری از حدر رفت بیشتر منابع انرژی و مالی، توافق حضور نظامی آمریکا در ژاپن را لغو کرده و هر دو کشور از اتلاف بیشتر انرژی و هزینه ها جلوگیری نمایند.

06-27-2014-04-22-26-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2014/11/1

بزرگترین رکود صنعتی تا کنون: جنرال موتورز برای بار دوم اعلام ورشکستگی

برای دومین بار در یک دهه، بزرگترین سازنده خودرو در آمریکا اعلام ورشکستگی کرد. با وجود تلاش های دولت ایالات متحده برای سرپا نگه داشتن این شرکت خودروساز و نجات مشاغل نزدیک به 235000 آمریکایی، روند سودآوری این شرکت رو به افول نهاد و به طور کلی از کنترل خارج شد.
سخنگوی کاخ سفید در این مورد اعلام کرد:
نجات این شرکت برای بار دوم"بعید" بود.


حقایق موجود در مورد این خبر:

* سال صحیح این خبر 10 سپتامبر 2008 است (حدود 3 سال پیش از عرضه بازی!!)

جنرال موتورز به تاریخ پیوست
بررسی قدم به قدم روند ورشکستگی بزرگترین شرکت تولید کننده خودرو در آمریکا

تلاش هاي يك ساله دولت آمریکا براي نجات بزرگترين شركت خودروسازي دنيا نتيجه نداد و سرانجام روز گذشته با اعلام رسمي ورشكستگي، بزرگترين شكست در طول تاريخ صنعت اين كشور رقم خورد و جنرال موتورز هم به تاريخ پيوست.
شركت خودروسازي جنرال موتورز آمریکا روز گذشته با 172 ميليارد دلار اعلام ورشكستگي كرد و بدين ترتيب حيات 100 ساله شركتي كه از آن به عنوان نماد صنعت آمریکا ياد مي شد پايان يافت.
مشكلات جنرال موتورز و به طور كلي صنعت خودروي آمریکا از اواسط سال گذشته آشكار گشت و بحراني كه در نظام مالي آمریکا ظهور پيدا كرده بود به بخش صنعت اين كشور سرايت نمود.
براي نخستين بار در شهريور گذشته اعلام شد به دنبال تشديد بحران در بازارهاي مالي آمریکا فروش محصولات شركتهاي خودروسازي در اين كشور طي ماه سپتامبر 2008 از 20 تا 40 درصد كاهش يافت.
شركت فورد طي ماه سپتامبر با كاهش 34 درصدي فروش محصولات خود روبرو شد. شركتهاي هوندا، تويوتا و و نيسان نيز به ترتيب با كاهش 24 ، 32 و 37 درصدي فروش محصولات خود در آمریکا روبرو شدند .
شركت جنرال موتورز بزرگترين خودروساز آمریکا نيز با كاهش 16 درصدي فروش روبرو بود.
ميزان فروش خودرو در بازار آمریکا طي مهرماه بيش از 32 درصد كاهش يافت كه اين مساله طي 25 سال اخير بي سابقه بود.
فروش جنرال موتورز در اين مدت با افت 45 درصدي روبرو شد و صنعت خودروسازي اين كشور به طور كلي با بحران كم سابقه اي مواجه شد .
كاهش 32 درصدي فروش خودرو در آمریکا از فوريه 1983 بي سابقه بود.
اين در حالي بود كه بحث ادغام كرايسلر و جنرال موتورز هنوز به جايي نرسيد .
جنرال موتورز اعلام كرد ماه اكتبر 2008 بدترين ماه اين شركت پس از جنگ جهاني دوم به شمار مي رود .
اين در حالي است كه شركتهاي خودروسازي فعال در آمریکا به منظور تشويق مشتريان ، تسهيلات ويژه اي را براي فروش خودروهاي خود در نظر گرفتند . تخفيف و اعطاي وامهاي كم بهره يا بدون بهره از مهمترين تسهيلات مالي براي مشتريان خودرو در آمریکا به شمار مي رفت.
در اين زمان مذاكرات جنرال موتورز براي دريافت كمك 10 ميليارد دلاري دولت آمریکا به منظور ادغام با شركت كرايسلر همچنان ادامه دارد .

درخواست كمك 50 ميليارد دلاري براي جنرال موتورز و دو شركت ديگر

به دنبال كاهش فروش خودرو در آمریکا به پايين ترين سطح از سال 1991 شركتهاي بزرگ خودروساز اين كشور خواهان دريافت كمك 50 ميليارد دلاري از دولت شدند.
در اين زمان شركت هاي جنرال موتورز ، فورد و كرايسلر با بي سابقه ترين بحران طي 25 سال اخير روبرو شده بودند.
يك مقام دولت آمریکا گفت: اين كمك 50 ميليارد دلاري از راههاي مختلف از جمله وام هاي كوتاه مدت به اين سه شركت بزرگ، واگذار خواهد شد .
هري ريد رهبر اكثريت سناي آمریکا نيز در اين باره گفت: خودروسازان بايد كمك هاي بيشتري را از دولت بوش دريافت كنند.
سه شركت بزرگ خودورسازي آمریکا طي شش ماه نخست 2008 مجموعا با زيان 28.6 ميليارد دلاري روبرو شده بودند .
ريد تصريح كرد: دولت بوش بايد از زمان و فرصت باقي مانده براي كمك به صنعت خودروسازي استفاده كند .
ريك واگنر رييس جنرال موتورز، آلن مولالي رييس فورد، روبرت ناردلي رييس كرايسلر و رونالد گتل فينگر رييس اتحاديه كارگران صنعت خودروي آمریکا نيز با نانسي پلوسي رييس مجلس نمايندگان آمریکا ديدار كردند. پلوسي پس از اين ديدار در جمع خبرنگاران گفت: دولت مي خواهد ثبات و آرامش را به صنعت خودروسازي آمریکا بازگرداند .
باراك اوباما رييس جمهور منتخب آمریکا نيز تصريح كرد: مهمترين برنامه من در بخش صنعت خودرو، افزايش قدرت رقابت شركت هاي آمریکايي خواهد بود . اوباما خواستار بسته 175 ميليارد دلاري براي رشد و رونق صنعت خودروسازي آمریکا شد.

سقوط ارزش سهام جنرال موتورز به پايين ترين حد طي 60 سال گذشته

به دنبال تشديد بحران مالي در صنعت خودروسازي آمریکا ، ارزش سهام جنرال موتورز در سال گذشته به پايين ترين حد خود طي 60 سال اخير رسيد .
موسسه باركلي نيز اعلام كرد، اگر دولت به كمك شركت هاي خودروسازي آمریکا نشتابد، اين شركت ها طي سه ماه نخست 2009 قادر به ادامه فعاليت نخواهند بود.
قيمت سهام جنرال موتورز با 97 سنت كاهش ( 22.3 درصد ) به كمتر از 3.39 دلار رسيد. اين پايين ترين قيمت سهام جنرال موتورز از دوم دسامبر 1946 به شمار مي رفت.
ارائه بسته 586 ميليارد دلاري دولت چين براي جلوگيري از كاهش رشد اقتصادي، تاثير زيادي در افزايش شاخص سهام در بازارهاي بين المللي داشت ولي نتوانست از كاهش ارزش سهام جنرال موتورز جلوگيري كند .
صنايع خودروسازي آمریکا همچنان با بحران نقدينگي روبرو بودند و بدون كمكهاي دولت ، قادر به ادامه فعاليت در سال 2009 نبودند .

جنرال موتورز در آستانه ورشكستگي قرار گرفت

در روزهاي نخستين آذر بود كه بحث ورشكستگي جنرال موتورز رسانه اي شد. شركت خودروسازي جنرال موتورز كه با كاهش شديد فروش روبرو شده است اعلام كرد كليه گزينه ها از جمله اعلام ورشكستگي را در نظر خواهد گرفت.
جنرال موتورز طي بيانيه اي كه در پايگاه اينترنتي وال استريت ژورنال منتشر شد تاكيد كرد: هيات مديره جنرال موتورز در خصوص اعلام ورشكستگي شركت مذاكره كرده است ، هر چند اين راهكار ، راه مناسبي براي حل مشكلات نقدينگي شركت نخواهد بود.
در عين حال ريك واگنر رييس جنرال موتورز با در نظر گرفتن ورشكستگي به عنوان يك گزينه، مخالفت كرد.
سخنگوي جنرال موتورز نيز اعلام كرد اين شركت تمام تلاش خود را براي جلوگيري از ورشكستگي انجام خواهد داد .

كمك 10 ميليارد دلاري دولت به جنرال موتورز

در اواخر آذر طرح كمك 17 ميليارد دلاري به صنعت خودروي آمریکا نهايي شد. رئيس جمهور آمریکا به شرط افزايش قدرت رقابت شركت هاي خودروسازي آمریکا با طرح كمك 17.4 ميليارد دلاري به اين شركت ها موافقت كرد.
دولت بوش سرانجام تصميم گرفت با ارائه پيشنهاد 17.4 ميليارد دلاري به كمك شركت هاي خودروسازي بحران زده اين كشور بشتابد.
بوش در اين باره گفت: اينكه اجازه دهيم شركتهاي خودروسازي آمریکا ورشكست شوند، كار درستي نيست و دولت در قبال اين شركتها مسئول است. ورشكستگي شركت هاي خودروسازي به ضرر اقتصاد ملي آمریکا است. ورشكستگي صنعت خودروسازي براي مردم سخت كوش آمریکا در سراسر كشور بسيار دردناك خواهد بود.
يك مقام رسمي دولت بوش نيز گفت: 13.4 ميليارد دلار از اين رقم طي ماه جاري و ماه آينده در اختيار دو شركت خودروسازي قرار خواهد گرفت كه سهم جنرال موتورز 9.4 ميليارد دلار و سهم كرايسلر نيز 4 ميليارد دلار خواهد بود . هر دو شركت اعلام كردند بدون كمكهاي مالي دولت قادر به ادامه فعاليت نخواهند بود و به زودي اعلام ورشكستگي خواهند كرد.
اين طرح به شركت هاي خودروسازي سه ماه فرصت داد تا اصلاحات ساختاري را به منظور افزايش قدرت رقابت با شركتهاي خارجي انجام دهند .

پايان استيلاي 77 ساله جنرال موتورز بر صنعت خودروسازي جهان

شركت جنرال موتورز آمریکا طي سال 2008 با كاهش 11 درصدي فروش روبرو شد و اين مساله موجب شد تا شركت تويوتا براي نخستين بار با پيشي گرفتن بر جنرال موتورز به بزرگترين شركت خودروسازي جهان تبديل شود.
جنرال موتورز كه در حال بازسازي ساختارهاي خود بر اساس طرح 13.4 ميليارد دلاري دولت آمریکا بود، نتوانست به سلطه و استيلاي 77 ساله خود بر صنعت خودروسازي جهان ادامه دهد. ميزان فروش جنرال موتورز طي سال 2008 به كمتر از8.35 ميليون دستگاه رسيد.
بحران مالي و اقتصادي كه از آمریکا آغاز شد و به ساير مناطق جهان گسترش يافت، تاثير زيادي در افت شديد فروش جنرال موتورز داشت . ميزان فروش تويوتا نيز طي سال 2008 با 4 درصد كاهش به 8.97 ميليون دستگاه رسيد .
جنرال موتورز توانست 9.369 ميليون دستگاه خودرو طي سال 2007 بفروشد و اين رقم براي شركت تويوتا بيش از 366/9 ميليون دستگاه بود.

جنرال موتورز دست به دامان 5 دولت خارجي شد

در ماه اسفند شركت جنرال موتورز آمریکا براي دريافت كمك 6 ميليارد دلاري از 5 دولت خارجي جهت مقابله با بحران مالي تلاش كرد.
اين شركت خودرو ساز آمریکايي اعلام كرد كه در حال انجام مذاكرات با سران كشورهاي آلمان، انگلستان، سوئد، كانادا و تايلند با هدف دريافت اين كمك تا 31 مارس به منظور جلوگيري از خطر ورشكستگي است.
جنرال موتورز همچنين اعلام كرد قصد دارد از ذخيره ي 1.2 ميليارد دلاري حاصل از فعاليت هاي خود در اروپا استفاده نمايد.
اين شركت همچنين فعاليت خود را بر روي دو كارخانه در تايلند به حالت تعليق درآورد و اعلام كرد كه توسعه اين شركت در هند ديگر از پشتوانه ي دولتي برخوردار نيست.
اين شركت اعلام كرد كه از بين 47000 كاهش شغلي كه قرار است اتفاق بيفتد، تعداد 26000 مربوط به خارج از آمریکاست و هشدار داد كه امكان دارد كارخانه هاي اروپايي در مناطق پر هزينه بسته يا كوچك شوند.


اول ژوئن آخرين مهلت جنرال موتورز براي نجات خود

در اواخر ماه فروردين دولت آمریکا از تلاش هاي خود براي سرپانگه داشتن جنرال موتورز نا اميد شد. وزارت خزانه داري آمریکا در اين زمان اعلام كرد جنرال موتورز خود را براي ورشكستگي احتمالي در ژوئن آماده كند.
دولت آمریکا به اين شركت تا اول ژوئن مهلت داد تا به وضعيت خود سرو سامان دهد يا اعلام ورشكستگي كند.
اين در حالي بود كه اين شركت بزرگ خودروسازي مصمم بود با بازسازي در ساختارش از ورشكستگي اجتناب كند.
تا اين زمان شركت مزبور 13 ميليارد و 400 ميليون دلار از دولت آمریکا كمك گرفته بود اما هيچ بهبودي در عملكرد آن حاصل نشده بود.

كمك 2 ميليارد دلاري دولت آمریکا به شركت جنرال موتورز

در روز هاي ابتدايي ارديبهشت وزارت دارايي آمریکا اعلام كرد ، با توجه به تشديد مشكلات مالي و جلوگيري از ورشكستگي بيش از 2 ميليارد دلار ديگر در اختيار شركت جنرال موتورز قرار خواهد داد .
جنرال موتورز تلاش وسيعي را براي جلوگيري از ورشكستگي مالي آغاز كرده بود و قصد داشت با انجام اصلاحات ساختاري و كاهش هزنيه ها ، نظر دولت اوباما را براي دريافت كمكهاي مالي بيشتر جلب كند .
در اين زمان به جنرال موتورز تا ابتداي ژوئن فرصت داده شده بود تا ضمن اجراي برنامه هاي مورد نظر دولت واشنگتن از ورشكستگي مالي جلوگيري كند .
جنرال موتورز پيش از اين13.4 ميليارد دلار از دولت آمریکا كمك رديافت كرده بود. دولت آمریکا پيش از اين آمادگي خود را براي اعطاي كمك مالي 5 ميليارد دلاري به جنرال موتورز و كمك 500 ميليون دلاري به كرايسلر اعلام كرده بود .
فريتز هندرسون رييس جنرال موتورز اعلام كرد ، اين شركت طي سه ماه دوم 2009 به بيش از 4.6 ميليارد دلار كمك مالي نياز دارد .

نماد صنعت آمریکا از حركت ايستاد

سرانجام شركت خودروسازي جنرال موتورز كه نماد صنعت آمریکا محسوب مي شد پس از يك قرن فعاليت با 172 ميليارد دلار بدهي اعلام ورشكستگي كرد.
مسوولان شركت خودروسازي جنرال موتورز روز دوشنبه با حضور در دادگاه ورشكستگي آمریکا در نيويورك رسما ورشكستگي اين شركت را اعلام كردند.
بر اساس طرحي كه مورد توافق دولت آمریکا و مسوولان شركت جنرال موتورز قرار گرفته است شركتي كوچكتر تشكيل خواهد شد كه بتواند در بازار جهاني با ساير شركت هاي خودروسازي رقابت كند.
بر اساس اين طرح دولت آمریکا براي بازپرداخت ديون جنرال موتورز 50 ميليارد دلار در اختيار آن قرار مي دهد و در مقابل 60 درصد سهام شركت جديد را به خود اختصاص خواهد داد.
پيش تر دولت آمریکا تا اول ژوئن(11خرداد) به جنرال موتورز مهلت داده بود تا اصلاحات ساختاري در درون خود انجام دهد و بدهي هاي خود را تسويه كند. اين شركت 172 ميليارد دلار بدهي دارد كه اين رقم دو برابر دارائي هاي آن است.
بر اساس اين گزارش باراك اوباما رئيس جمهور آمریکا نيز طي سخناني در مورد ورشكستگي جنرال موتورز گفت: جنرال موتورز و سهامداران آن طرحي مطمئن و قابل تحقق را تهيه كرده اند كه به اين شركت آمریکايي شانس دوباره اي براي حيات مي دهد.
وي افزود: دولت آمریکا با بي ميلي مالكيت اين شركت را در دست گرفت و هدفش آن است كه به سرعت مالكيت اين شركت را به بخش خصوصي انتقال دهد.
مسوولان جنرال موتورز بايد طي 60 تا 90 روز آينده شركت جديدي تشكيل دهند كه خودروهاي كاديلاك، شورولت،‌ بوئيك و جي ام سي را توليد خواهد كرد. قرار است ستوران، هومر و ديگر برندهاي جنرال موتورز كه سوددهي ندارند فروخته شوند.
فريتز هندرسون مدير عامل جنرال موتورز نيز با اشاره به اعلام ورشكستگي از سوي اين شركت گفت: امروز لحظه سرنوشت سازي براي احياي جنرال موتورز است. بحران اقتصادي موجب آشفتگي قابل توجهي در صنعت خودروسازي ما شده است.
به گفته كارشناسان ورشكستگي جنرال موتورز شركت هاي زيادي را در معرض تهديد جدي قرار خواهد داد. از نمايندگيهاي فروش و خدمات پس از فروش اين شركت گرفته تا توليد كنندگان قطعات يدكي در استراليا از اين مساله متضرر خواهند شد . محصولات جنرال موتورز در بسياري از كشورهاي جهان فروخته مي شود و بسياري از كشورها نيز در توليد آن مشاركت دارند .
جنرال موتورز تا قبل از سال 2008 بزرگترين شركت خودروسازي در جهان محسوب مي شد.ورشكستگي اين شركت سومين ورشكستگي بزرگ در طول تاريخ آمریکا و بزرگترين ورشكستگي در بخش صنعت اين كشور به حساب مي آيد.
جنرال موتورز در سال 1908 تاسيس شد و در طي سال هاي 1931 تا 2008 ركوردار فروش خودرو در جهان بود اما از سال 2008 به بعد شركت ژاپني تويوتا به پرفروش ترين شركت خودروسازي در جهان تبديل شد. سهم جنرال موتورز از بازار خودرو در سال 1954 ، 54 درصد بود كه اين رقم در سال 2008 به 22 درصد كاهش يافت.
آخرين سالي كه اين شركت از فعاليت هاي خود سود بدست آورد سال 2004 بود. طي سال هاي 2005 تا 2008 اين شركت به طور مداوم زيان كرده و تا كنون حجم زيان هاي اين شركت به 88 ميليارد دلار رسيده است.


ورشكستگي جنرال‌موتورز، شكست سياست هاي اوباما

در سوم خرداد بيزينس وويك طي تحليلي ورشكستگي احتمالي جنرال‌موتورز را به معناي شكست سياستهاي اوباما دانست و نوشت: ورشكستگي جنرال موتورز تنها ورشكستگي يك شركت نخواهد بود بلكه ورشكستگي جنرال موتورز تلاشهاي اوباما براي برقراري ثبات در اقتصاد بحران زده آمریکا را با بن بست روبرو خواهد كرد.
نشريه بيزينس ويك ضمن اعلام اين مطلب افزود ، باراك اوباما در آستانه اتخاذ تصميم بسيار مهمي است و اين تصميم مي تواند آينده اقتصادي آمریکا را طي سالهاي آينده دستخوش تغييرات زيادي نمايد . تا اول ژوئن جنرال موتورز بزرگترين شركت صنعتي آمریکا با ورشكستگي روبه‌رو خواهد شد.
مقامهاي جنرال موتورز تا كنون در اجراي اصلاحات ساختاري مورد نظر دولت اوباما چندان موفق عمل نكرده اند. ورشكستگي جنرال موتورز بي شك براي اقتصاد آمریکا يك فاجعه بزرگ خواهد بود .
بر اساس اين گزارش مطرح شدن احتمال ورشكستگي جنرال موتورز موجب كاهش 50 درصدي فروش اين شركت طي سه ماه نخست 2009 ميلادي شد. اگر اين شركت رسما اعلام ورشكستگي كند ميزان فروش آن بيش از پيش كاهش خواهد يافت .
صنعت خودروسازي نقش مهمي در اعتماد اقتصادي در آمریکا دارد . خريد خودرو در آمریکا پس از خريد خانه دومين تصميم مهم مردم اين كشور به شمار مي رود .
به نظر مي رسد ورشكستگي جنرال موتورز تاثير منفي شديدي بر شرايط اقتصادي آمریکا خواهد داشت.

Occupiedus1


تکه روزنامه درون بازی:

2014/14/11

ایران و عربستان سعودی سلاح های اتمی آزمایش می کنند

24 ساعت پس از پخش تصاویری از آزمایش موشک های اتمی ایران از تلویزیون دولتی این کشور، عربستان سعودی نیز آزمایش موشک های هسته ای 5/13 مگاتونی خود را آغاز نمود. ایران و عربستان سعودی پس از خروج آمریکا از منطقه خاورمیانه مسابقه تسلیحاتی بزرگی را آغاز نمودند. طبق اعلام رسمی کارشناسان پنتاگون، نتیجه آزمایشات اتمی هر دو کشور موفقیت آمیز بوده است.


تکه روزنامه درون بازی:


2014/16/3

تلاش های کره همچنان ادامه دارد

سرانجام پس از گذشت 3 سال از مذاکرات راهبردی کره شمالی، اولین گام ها در جهت کنترل بحران اقتصادی موجود در منطقه و تشکیل ارتش واحد 2 کره برداشته شد. در اولین اقدام تصمیم گرفته شد تا طبق سند راهبردی مورد توافق طرفین، منطقه از حالت نظامی خارج شده و با ورود مقامات عفو بین الملل و صلیب سرخ به وضعیت اسرای گرفتار در زندان های هر دو کشور رسیدگی گردد.
کیم جونگ اون اعلام کرد که به زودی تمامی زندانیان در بندی که در دوران پدر او به اسارت گرفته شده بوند را طی عفی عمومی آزاد کرده و به وضعیت موسوم به "پرچم قرمز" که سال ها بر این کشور حاکم بوده پایان خواهد داد.

PC-GAME-homefront-011


تکه روزنامه درون بازی:

2014/21/7

ارتش آمریکا، عامل بازگشت توازن به منطقه است

پس از بالاگرفتن فشارهای بین المللی، پنتاگون اعلام کرد طرح بازگشت نظامی آمریکا به منطقه را درحال بررسی دارد.
سخنگوی دپارتمان دفاعی پنتاگون اعلام کرد:
"ایالات متحده بیش از این درگیر جنگ سرد نخواهد بود و دیگر زمان حرکت رو به جلوی ما فرا رسیده است"
این طرح که با نام "جنگاوری سریع در قرن 21 " شناخته می شود در 200 صفحه تهیه شده است و تمرکز اصلی آن بر تجهیز ارتش آمریکا به ماشین های جنگی بدون سرنشین، نیروهای ویژه تعلیم دیده و ناوگان دریایی فوق پیشرفته برای درگیری های سنگین نظامی.
وی ادامه داد:
"آینده نظامی ارتش آمریکا بسیار واضح و روشن خواهد بود، سربازانی سریع و مجهز به تجهیزاتی خودکار. این شالوده و زیربنای نظامی آمریکا در آینده خواهد بود."


تکه روزنامه درون بازی:

2014/27/8

بروز پیامدهای خسارات بار ناشی از بحران اقتصادی جهانی

پیامدهای ناشی از بحران اقتصادی جهانی به وضوح در همه جا دیده می شود. رفت و آمد کشتی های باری در نیوجرسی به شدت کاهش یافته و اکثر بنادر به حالت نیمه تعطیل درآمده اند. وضعیت در سنگاپور هم تعریف چندانی ندارد و اعزام کشتی از این کشور به آمریکا، از حمل محموله های بزرگ به کالاهای کم ارزش کاهش یافته است. مردم آمریکا در اکثر بنادر این کشور چشم به راه رسیدن اقلام ضروری با قیمت های مناسب هستند تا مایحتاج خود را تامین نمایند. در برخی مناطق گزارش هایی مبنی بر بروز تنش در پی افزایش فشار اقتصادی بر مردم به گوش می رسد.
به عنوان نمونه در وال مارت (Wal Mart)، خارج از فینیکس (Phoenix) در پی اتمام آذوقه در فروشگاه ها و نرسیدن آذوقه کافی، آشوب بزرگی ایجاد شد و اوضاع از کنترل پلیس خارج گشت.
نظیر این اتفاق دو سال پیش هم رخ داده بود، زمانی که مردم در صفی طولانی به مدت 8 ساعت در گرمای طاقت فرسای تابستان منتظر ورود کالاهایی بودند که هیچوقت به مقصد نرسیدند. این آشوب برای تهیه داروی مخصوص بیماران مبتلا به تنگی نفس بود که در انباری ذخیره شده بودند.
جان اوانز (Janet Evans)، وکیل و مادر دو فرزند در اینباره اینطور توضیح می دهد:
"من به دنبال تهیه دارو برای فرزندم بودم که از بیماری تنگی نفس عذاب می کشد. اما به جای دارو خبردار شدم که ماشین حامل آن، داروها را از یک انبار به انباری دیگر منتقل کرده است!"
لازم به ذکر است که تمامی تلاش های خبرنگاران برای دریافت پاسخی شفاف از مسئولین درمورد علت بروز حادثه وال مارت تا به این لحظه بی نتیجه مانده است.

06-27-2014-04-22-11-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2015
2015/2/9

توقف استفاده از ناوهای هواپیمابر، گامی موثر برای ایجاد نیروی دریایی کوچکتر

ناو هواپیمابر یو اس اس جان سی استنیس (USS John C Stennis) به عنوان دومین کشتی بازنشسته به ناوگان یو اس اس تئودور روزولت (USS Theodore Roosevelt) پیوست و فعالیت خود را متوقف ساخت.
این اتفاق در راستای پیگیری طرح کوچک نمودن ارتش و تمرکز بر نسل چهارم ابزارهای جنگی کارآمدتر و انعطاف پذیرتر صورت گرفت.
ناو یو اس اس جان سی استنیس در سال 1988 قرارداد پیوستن خود به نیروی دریایی آمریکا را امضاء نمود و در سال 1995 رسما به ارتش پیوست. این ناو در چندین عملیات مختلف در آب های بین المللی شرکت نمود. از جمله مهمترین این عملیات ها، می توان به شرکت در رزمایش خلیج فارس و همراهی نیروهای دفاعی ژاپن و جمهوری خلق کره اشاره کرد.


حقایق موجود در مورد این خبر:

معرفی ناو هواپیمابر جان سی استنیس

ناو هواپیمابر جان سی استنیس یا یو اس اس جان سی استنیس، ناو هواپیمابر متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است. این ناو هواپیمابر در دسامبر ۱۹۹۵ به دریا انداخته شد و پایگاه خانگی آن در ایالت واشینگتن است. این ناو هواپیامابر ۶۵۰۰ خدمه دارد و با انرژی هسته ای نیروی خود را تامین می کند. ساخت این ناو 5/4 میلیارد دلار خرج داشت و از سری ناوهای کلاس نیمیتز است.
این ناو ۳۳۳ متر طول دارد و مجهز به دو راکتور هسته ای ساخت وستینگهاوس است.

اخطار ایران به ناو استنیس

در سال ۲۰۱۱ میلادی، سرلشکر عطاء الله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران در مورد بازگشت این ناو هواپیمابر آمریکایی به خلیج فارس هشدار داد. ناو هواپیمابر جان سی استنیس با عبور از تنگه هرمز، به خلیج فارس رفت و آمد دارد.

 

تکه روزنامه درون بازی:

2015/8/17

رئيس جمهور جدید کره قصد مدرنیزه کردن ارتش خود را دارد

پس از اتحاد دو کره با یکدیگر، یکپارچه شدن ارتش آن ها نیز امری ضروری به نظر می رسد. اما در این بین استفاده از تجهیزات قدیمی و جدید در کنار یکدیگر نمی تواند کارآمدی چندانی داشته باشد. به همین منظور رهبر جدید کره در فکر رفع این نقص برآمده است.
سربازان کره شمالی که در حال حاضر ستون فقرات ارتش را تشکیل می دهند افرادی هستند که تنها به کمک نیروهای شوروی سابق تعلیم دیده بودند و تجهیزات آن ها تانک های مربوط به همان دوران است. اما انتظار می رود که پس از ادغام دو کره، این ارتش به خودروهای نظامی پیشرفته ای مانند K1 MBT و تانک های نسل جدید آبرامز (M1A1 Abrams) مجهز شوند.
رهبر جدید کره برای رفع خلاء آموزشی موجود در میان سربازان خود، اکثر تجهیزات توپخانه ای مستهلک خود را از رده خارج اعلام کرده و آن ها را با جدیدترین و مدرنترین سلاح های روز دنیا جایگزین نمود.
همچنین دستور داد تا سربازان کره ای، سطح آموزش های خود را برای رسیدن به بالاترین استانداردهای بین المللی بالا ببرند.
گیوم مین (Geum Min )، سخنگوی دپارتمان دفاعی کره جدید اعلام داشت:
"ما می خواهیم نه تنها بزرگترین، بلکه بهترین و نیرومندترین ارتش نظامی درطول تاریخ را داشته باشیم. "

Iraq 


تکه روزنامه درون بازی:

2015/18/8

عراق، ملتی که تقسیم شد...

پس از حمله ایران به شمال عراق، عربستان سعودی نیز با هدف حفاظت از پناهندگان مسلمان سنی مذهب به استان های جنوبی عراق نقل مکان کرد. ایران پس از سقوط دولت عراق در ماه گذشته برای سرکوب ناآرامی های قومی در حال رشد، به شمال این کشور نقل مکان کرد.
پس از خروج ایالات متحده از منطقه، تعداد زیادی درگیری قومی میان سنی ها و شیعیان در عراق به وجود آمد. اما حضور دو قدرت متعارض در عراق، درمجموع می تواند موجب دامن زدن به این درگیری ها و بروز تنش های بیشتر در این کشور باشد.
ایران با هدف ایجاد تنش و درگیری با همسایه ترک خود (ترکیه)، آشکارا از تشکیل یک کشور کرد در شمال عراق حمایت می کند. این کشور مستقیما با کردها متحد شده و به آن ها اجازه داده است تا کنترل و مدیریت مناطق کرد نشین در شمال عراق را در دست گیرند. این درحالی است که ایران، تمرکز اصلی خود را بر کنترل اکثریت مناطق شیعه نشین عراق قرار داده است.
با وجود اینکه هنوز هیچ درگیری مستقیمی بین ایران و عربستان سعودی درنگرفته است، اما هیچگونه رفتار صلح آمیزی ما بین آن ها نیز دیده نمی شود.

(توجه: ظاهرا درگیری ایران و عربستان، یکی از آرزوهای کشورهای غربی است و سعی دارند به هر شکل ممکن زمینه بروز آن را فراهم نمایند. نسبت دادن خبر دروغ و کذب اقدام ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا، نمونه ای از اینگونه اقدامات خصمانه است.)


حقایق موجود در مورد این خبر:

* تاریخ این خبر 8 نوامبر 2011 است (حدود 8 ماه پس از عرضه بازی)

عربستان رسما خواستار تجزیه عراق شد

پايگاه خبري «النخيل» ؛ فاش كرد، «عبدالله بن عبدالعزيز» در ديدار خود با «جو بايدن» معاون رئيس جمهوري آمريكا، رسما خواستار تجزيه عراق شد.
براساس اين گزارش، واشنگتن نيز با اعلام بي طرفي در اجراي اين طرح توسط عربستان و عوامل داخلي سعودي ها در عراق، دست رياض را پس از پايان سال جاري ميلادي براي اجراي اين توطئه باز گذاشت.
يك مقام بلندپايه آمريكايي كه نامش ذكر نشد، با افشاي خبر مذكور، افزود؛ انگليس ضمن پشتيباني از طرح تجزيه عراق از افرادي كه خواستار تجزيه استان صلاح الدين هستند حمايت مي كند.
روزنامه نيويورك تايمز نيز نوشت، رياض اعلام كرده است كه پس از عقب نشيني نيروهاي آمريكايي از عراق و در صورت شعله ور شدن جنگ داخلي در اين كشور، از سني هاي اين كشور حمايت ويژه اي خواهد كرد.

اين روزنامه در ادامه نوشت، در سفر ديك چني به رياض، شاه سعودي به او اعلام كرده است كه پس از عقب نشيني نيروهاي آمريكايي، از تشكيل اقليم هاي متعدد در عراق حمايت خواهد كرد. اين روزنامه به زمان دقيق ديدار چني و شاه عربستان اشاره اي نكرد.

معاون رئيس جمهور آمريكا يكي از طرفداران سرسخت تقسيم عراق است

طي هفته هاي اخير برخي از سياستمداران محلي در استان هاي سني نشين الانبار و صلاح الدين خواستار جدايي اين استان ها از كشور عراق شده اند و به نظر مي رسد كه اين اظهارات جدايي طلبانه با دلارهاي سعودي و توطئه ضد عراقي مقامات رياض مرتبط است.

توطئه هاي بي پايان

«نوري مالكي» نخست وزير عراق كه به مناسبت عيد قربان در جمع نيروهاي امنيتي اين كشور در وزارت كشور سخن مي گفت، تاكيد كرد: توطئه عليه عراق پاياني ندارد.
مالكي خاطرنشان ساخت كه نيروهاي امنيتي و كاركنان وزارت كشور با شجاعت با اين توطئه ها مقابله و در مبارزه با تروريسم هزاران شهيد تقديم كرده اند.
نخست وزير عراق ابراز اميدواري كرد كه اين عيد كه همه مسلمانان جهان آن را جشن مي گيرند، نقطه عطفي براي مبارزه همه مردم جهان و از جمله مردم عراق با تروريسم باشد.
مالكي در ادامه ضمن تاكيد بر اينكه عراق به اندازه كافي ثروتمند است و مي تواند شرايطي را به وجود آورد كه همه شهروندان بتوانند در صلح، آرامش و خوشبختي زندگي كنند گفت: عراق در گذشته به دليل سياست هاي نادرست شرايط سختي را پشت سر گذاشته است و به همين دليل، دولت كنوني در مسير سازندگي و بازسازي كشور گام برمي دارد و اميدوار است كه بتواند مشكلات مردم را حل كند.

عربستان سعودی برای مقابله با ایران و عراق، بازی خطرناکی را در عراق آغاز کرده است

* تاریخ این خبر 20 نوامبر 2011 است (حدود 8 ماه پس از عرضه بازی)

پیش از صدور حکم دستگیری معاون رئیس جمهور عراق به دلیل تلاش برای ترور نوری المالکی، خبرگزاری‌های بین‌المللی خبر دادند که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی وابسته به عربستان در چند سال گذشته و به ویژه در دو سال اخیر، طرح و برنامه‌هایی خطرناک در عراق داشته‌اند که با هدف بر هم زدن آرامش کشور و ایجاد فتنه مذهبی دنبال می‌شود. آنان حتی تلاش کرده‌اند با ترور برخی سیاستمداران سنی مذهب عراق، مسئولیت آن را بر عهده گروه‌های شیعی بیندازند تا با این کار، فتنه ای جدید در عراق پدید آورند.
بنا بر این گزارش، تلاش برای ترور شخصیت‌های سنی برای خطرناک نشان دادن حکومت شیعیان و از سویی، تلاش برای ترور شخصیت‌های تأثیرگذار شیعی، بازی خطرناکی است که عربستان در عراق به راه انداخته است.
در این میان، به محض صدور حکم دستگیری معاون رئیس جمهور عراق، رسانه‌های ترکیه و از جمله "حریت" به پیامدهای صدور این حکم پرداخته و نوشتند، با آغاز چنین روندی، حرکت برای اعلام خودمختاری مناطق سنی‌نشین عراق، شدت و قوت خواهد گرفت.
این در حالی است که هم‌اکنون نیز شایعاتی درباره فرار معاون رئیس‌جمهوری عراق که به جرم تلاش برای ترور نخست وزیر عراق تحت تعقیب است، به ترکیه شنیده شده است.
گفتنی است، عراق به همراه اردن و لبنان، از جمله کشور‌های عربی بود که با طرح ترکیه و عربستان و قطر درباره مدیریت بحران در سوریه مخالفت کرده بود و سرانجام هم این طرح عراق بود که مورد پذیرش سوریه و اتحادیه عرب قرار گرفت.
این در حالی است که عربستان تاکنون بارها اعلام کرده است که از هر کاری که دولت شیعی عراق را تضعیف کند، پروایی نخواهد داشت.

وال استریت ژورنال ادعا کرد
عراق میزبان جنگ نیابتی ایران - عربستان

* تاریخ این خبر 20 نوامبر 2011 است (حدود 8 ماه پس از عرضه بازی)

افزایش تنش‌ها بین ایران و عربستان سعودی، نگرانی ها در مورد احیای جنگ نیابتی بین دو کشور در عراق را تشدید کرده است، جایی که نیرو‌هایی آمریکایی به زودی از آن خارج شده و خلاء قدرت در این کشور ایجاد خواهد شد. یکی از پیامد‌های جانبی بهار عربی در منطقه پایان موازنه بین دولت‌های حامی عربستان و دولت‌های حامی ایران و فعالان سیاسی بود. ریاض، جمهوری اسلامی را به ایجاد بی ثباتی سیاسی در مرز‌های بحرین و یمن متهم می‌کند و این در حالی است که تهران نفوذ خود در منطقه که با تهدید‌هایی مانند برخاستن سوری‌ها علیه حکومت بشار اسد مواجه است را زیر نظر دارد.
اما به نظر می‌رسد که عراق به عنوان کشوری که با ایران و عربستان سعودی مرز مشترک دارد به صحنه تازه‌ای برای تقابل و رویارویی ایران و عربستان تبدیل شود. این در حالی است که سابقه درگیری‌های فرقه‌ای بین ایران و عربستان وجود داشته و هر دو کشور می‌کوشند از امنیت نظامی و سیاسی خود اطمینان حاصل کنند.
از سوی دیگر دولت اوباما نیز در ماه‌های اخیر به شدت در مورد تلاش تهران برای افزایش نفوذ خود در عراق و منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرده است.
روزنامه وال استریت ژورنال در این زمینه می‌نویسد: اتهامات وارده به ایران که اخیرا از سوی وزیر دادگستری آمریکا مطرح شده و در آن ادعای دست داشتن ایران در طراحی ترور سفیر عربستان در واشینگتن مطرح می‌شود، موجی از نگرانی را در جهان عرب پدید آورده است و این در حالی است که اعراب سنی مذهب هم اکنون نیز از نفوذ ایران در کشور هایی مانند عراق، لبنان و سوریه ابراز نگرانی می‌کنند.
هرچند جمهوری اسلامی اتهامات وارده از سوی آمریکا در خصوص ترور الجبیل را بی اساس خوانده و آن را تکذیب می‌کند اما سناتور‌های آمریکایی به دنبال تحریم بانک مرکزی و صنعت نفت ایران هستند. همچنین ایران تاکید دارد که ادعا‌های اخیر آمریکا در جهت ایجاد تشنج در روابط تهران و ریاض صورت می‌گیرد. اما مقامات سعودی از اتهامات وارده به ایران استفاده کرده اند تا به طور علنی اعلام کنند که جمهوری اسلامی در طول سالیان متمادی با عربستان رفتاری غیر دوستانه داشته است.
در سا‌ل‌های اخیر، عربستان سعودی در تلاش برای کاهش نفوذ ایران در سوریه و لبنان ناکام مانده است. ریاض همچنان بر این باور است که حضور گسترده نیرو‌های آمریکایی در عراق مانعی در مقابل افزایش نفوذ جمهوری اسلامی به شمار می‌رود، هرچند که حضور مقامات شیعه در راس حکومت عراق چشمگیر است.
این در حالی است که اتهام زنی در مورد ترور سفیر عربستان در شرایط و فضای نامساعد دیپلماسی جمهوری اسلامی به آن وارد شده است. در حال حاضر ایران به دنبال توسعه روابط خود با کشور‌های عرب است که به تازگی بهار عربی را تجربه کرده اند اما بحران‌هایی مانند سوریه و اتهامات اخیر این روند را دشوار کرده‌اند. ادامه تنش‌ها در سوریه یک چالش واقعی برای سیاست خارجی ایران به شمار می‌رود زیرا در صورتی که ایران از معترضان سوری حمایت کند، بشار اسد، متحد خود در منطقه را از دست خواهد داد. از سوی دیگر حمایت از اسد نیز افکار عمومی اعراب را علیه ایران تحریک کرده است. برخی کشور‌های عربی به همراه آمریکا و متحدانش تهران را به حمایت از اسد از طریق کمک به وی در سرکوب معترضان متهم می‌کنند. اتهامی که تهران آن را رد می‌کند اما به هر ترتیب این اتهام در تغییر ذهنیت اعراب سنی در مورد ایران نقش داشته است.
به گزارش وال استریت ژورنال، گزارش اخیر اسوشیتدپرس در خصوص اینکه آمریکا می‌تواند از طرح خود برای حفظ هزاران سرباز آمریکایی در عراق صرفنظر کند، زنگ‌های خطر را در عربستان به صدا در آورده است. سعودی‌ها از این نکته در هراسند که عراق به صحنه‌ای برای نفوذ هرچه بیشتر ایران در منطقه تبدیل شود.
یک مقام سعودی در این زمینه ادعا می کند که ایران یک تهدید نه تنها برای پادشاهی سنی عربستان بلکه برای سنی‌ها در سراسر منطقه است و این تهدید در عراق، لبنان، سوریه ، بحرین و یمن قابل لمس است. وی این نکته را خاطرنشان می‌کند در صورتی که آمریکا نتواند از منافع اعراب سنی در منطقه حفاظت کند آنگاه خود اعراب باید دست به کار شود.
این در حالی است که واشینگتن از ماه‌ها پیش در تلاش است تا به منظور حفظ امنیت عراق و جلوگیری از بیشتر شدن نفوذ ایران طرح خروج نیرو‌ها را به تعلیق درآورده یا تعداد نیرو‌های باقی مانده را افزایش دهد اما به نظر می‌رسد که نوری المالکی، نخست وزیر تحت حمایت ایران نتوانسته تندرو‌های شیعه را برای این اقدام آمریکا، توجیه کند.
اما عربستان سعودی که سابقه نفوذ ایران در سال‌های 2006 و 2007 در عراق را به خاطر دارد، از نفوذ جمهوری اسلامی در کشوری که زمانی حیاط خلوت دیپلماتیک ریاض به شماری می‌رفت، ابراز نگرانی می‌کند. عربستان به منظور مقابله با این نفوذ ، نیرو‌های نظامی سنی در عراق را تحت حمایت مالی خود قرار داد و شماری از شهروندان سعودی نیز برای مقابله با نفوذ ایران به عراق سفر کردند. البته با ساختار‌های امنیتی جدید در عراق که طی آن فضای مانور بیشتری در اختیار سنی‌ها برای حضور در ساز وکار امنیت ملی و سیاسی قرار داده شد، این اقدامات عربستان تا حدودی فروکش کرد.
با این حال سعودی‌ها بر این باورند که راه انتقال پول و تجهیزات از ایران به شیعه‌های عراقی نسبت به 5 سال گذشته مستحکم‌تر است و در صورت خروج نیرو‌های آمریکایی، بازسازی راه حمایت عربستان از سنی‌های عراقی امکانپذیر خواهد بود. به این ترتیب باید در انتظار میدانی جدید برای عرض اندام ایران و عربستان بود.

SP1stHandsOn101


تکه روزنامه درون بازی:

2015/18/12

و چه زود فراموش می کنیم...

روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست:
هر کس با هر مقدار دانشی که از تاریخ داشته باشد می تواند به شما توضیح دهد که تا چه حد جوایز نوبل ساختگی و غیرواقعی بوده اند.
بر اساس دسته بندی برخی از برندگان جایزه، می توان به وضوح مشاهده کرد که تا چه حد در اهدای این جوایز دروغ و سیاستکاری حکمفرما بوده است. به عنوان نمونه فاحش این نوع جوایز می توان به جایزه نوبل هنری کسینجر(Henry Kissinger) اشاره کرد. فردی که مسئولیت مرگ تعداد زیادی از مردم آسیا را بر دوش دارد.
اوضاع درمورد کیم جونگ اون هم به همین شکل است. با وجود تلاش های قابل ستایش او برای ایجاد یکپارچگی و صلحی پایدار میان دو کره، تایید رفتارهای پدرش در زمان حکومت، از سوی او می تواند تا حد زیادی تامل برانگیز باشد. رفتارهایی که طی آن تعداد زیادی از مردم بیگناه کره طی 50 سال درگیر بدترین بحران های انسانی بوده اند. وجود زندان های بیشمار با شرایط غیر انسانی، فقر خانمانسوز و فشار برای پذیرش یک ایدئولوژی فکری احمقانه، همه از عواملی هستند که تایید اینگونه رفتارها از سوی کیم جونگ اون را زیر سوال می برند.
برای مدت 50 سال این کشور درگیر بزرگترین بحران های بشری بوده و حالا حکام آن برای چنین رفتارهایی جایزه دریافت می کنند!
من امیدوارم که تشکل های بشردوستانه در سراسر دنیا به همراه سازمان عفو بین الملل به من ملحق شوند تا با محکوم کردن کیم جونگ اون، مانع اهدای جایزه نوبل به وی شویم. به نظر من شاید کره درحال دستیابی به صلحی پایدار برای خود باشد، اما همچنان تحدیدی بزرگ برای جامعه جهانی محسوب می شود.


حقایق موجود در مورد این خبر:

چهره های بدنام برنده جایزه نوبل

دانیل کارلتون گاجدوسک

او که سال 1976 به خاطر کشفیاتش در کاهش دادن سرعت گسترش بیماری های ویروسی نوبل پزشکی گرفت، در سال 1997 به خاطر آزار کودکان 19 ماه به زندان افتاد.


یوهانس فیبیگر

سال 1926 به علت کشف اثر کرم های انگلی در بروز بیماری سرطان برنده جایزه نوبل پزشکی شد. این کشف بزرگ بعدها دروغ از آب درآمد.


اسحاق رابین/ شیمون پرز

سال 1994 اسحاق رابین و شیمون پرز از مقامات جنایتکار رژیم صهیونیستی در کنار یاسر عرفات برنده جایزه صلح نوبل شدند!


ویلیام شاکلی

سال 1956 به علت نقشش در ابداع نیمه هادی ها برنده جایزه نوبل فیزیک شد. او از هواداران اصلاح نژادی و یک نژادپرست متعصب بود.


هنری کیسینجر

هنری آلفرد کیسینجر دیپلمات معروف آمریکایی که در دوره ریچارد نیکسون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا مشغول به کار شد و پس از پایان دوره نیکسون به خاطر رسوایی واترگیت در همان سمت با جرالد فورد به همکاری ادامه داد. او در سال ۱۹۷۳ م. به خاطر تلاش هایش برای پایان بخشیدن به جنگ ویتنام جایزه صلح نوبل گرفت.

06-27-2014-04-19-53-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2015/28/2

موضوع اتحاد دو کره، در کسب نتیجه رای گیری تاثیرگذار بود

کیم جونگ اون، برنده جایزه نوبل سازمان ملل متحد و پسر کیم جونگ ایل، دیکتاتور سابق کره شمالی، در اولین انتخابات دموکراتیک که در کشور جدید کره (کره یکپارچه) برگزار گردید با حداکثر آرا به عنوان رئيس جمهور انتخاب شد.
بیش از هفتاد درصد جمعیت کشور جدید برای انتخاب وی به ریاست جمهوری رای مثبت دادند.
نظرسنجی ها حاکی از آن است که تلاش های کیم جونگ اون برای یکپارچه کردن دو کره در اتخاد این تصمیم نقشی اساسی داشته و این اتحاد برای مردم هر دو کشور چشم اندازی از آینده ای روشن را در بر دارد.
همچنین رئیس جمهور جدید کره، به مدت 5 سال غیر قابل تمدید، ریاست ارتش و نیروهای مسلح را نیز بر عهده خواهد داشت.

maxresdefault2


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2016
2016/04/12

اقتدار کاریزماتیک کیم جونگ اون

به نظر می رسد که کیم جونگ اون در جذب و متقاعد کردن مردم، بسیار موفق تر از پدرش باشد.
رئیس جمهور 33 ساله کره متحد، توانست حسی را در دل مردم خود بیدار نماید که مردم کره سال ها آن را در دل خود نگه داشته بودند و آرزوی تحقق آن را داشتند، ایده این که:
" فرهنگ کره ای ها خاص است و جایگاه مهمی در هدایت آینده جهان دارد."
او در سخنرانی های مکرر خود برای ملت، از قرن 20 ام به عنوان "قرن گمشده" یاد می کند و آن را نقطه شرم آور تاریخ کره می داند. زمانی که ژاپن توانست با توسل به زور کشور کره را تصرف نموده و آن را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم نماید تا آن دو درگیر جنگ های طولانی با یکدیگر باشند.
به نظر می رسد جونگ اون با مردم خود از سطح عمیقی از فرهنگ سخن می گوید، تا با یادآوری این موضوع، گرفتاری در باتلاق اقتصادی و تمام مشکلات موجود را حاصل فقر فرهنگی ایجاد شده معرفی نماید.
او غالبا در سخنرانی های خود به پادشاهی چوسان (Chosun) اشاره دارد، که یادآور اوج فرهنگ، ادبیات، علم، تجارت و تکنولوژی در کره بوده است.
پادشاهی چوسان برای حدود پانصد سال، بین سال های 1400 و 1900، موجودیت داشت و تمام منطقه ای که کره جدید، امروزه بر آن حاکم شده است را تحت سلطه خود داشته.
جونگ اون تلاش می کند تا با یادآوری گذشته های دور، مردم کره را متقاعد به فراموش کردن وقایع قرن 20 ام کند و با نگاه به آینده، در جهت خلق کره ای جدید گام بردارند.


تکه روزنامه درون بازی:

2016/05/21

کاهش بودجه سالیانه وزارت دفاع آمریکا

پس از بررسی بودجه سالیانه وزارت دفاع، هر دو حزب اصلی کمیسیون درخواست کردند تا بودجه سالانه این سازمان که بالغ بر یک تریلیون دلار است کاهش یابد.
در بودجه جدید این وزارت خانه، لغو پروژه سپر موشکی بحث برانگیز آمریکا و بسته شدن تمامی پایگاه های نظامی این کشور که درحال حاضر در شرق مشغول به فعالیت هستند هم دیده شده است.
پس از کاهش چشمگیر بودجه، انتظار می رود نیروی دریایی ارتش آمریکا بیشتر تمرکز خود را روی مبارزه با دزدان دریایی و جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر از طریق سواحل غربی آمریکا قرار دهد.


حقایق موجود در مورد این خبر:

* تاریخ این خبر 4 دسامبر 2012 است (حدود 9 ماه پس از عرضه بازی)

بررسی کاهش 450 میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا

در حالیکه معترضان آمریکایی کاهش بودجه نظامی آمریکا را به عنوان یکی از مطالبات خود عنوان کرده اند و همچنین پس از تصمیم قطعی دولت آمریکا برای کاهش ۴۵۰ میلیاردلاری بودجه نظامی خود طی یک برنامه ۱۰ ساله، وزیر دفاع آمریکا می گوید کاهش احتمالی ۵۰۰ میلیارد دلار دیگر، "تاثیر ویرانگری" بر سیستم دفاعی این کشور خواهد داشت.
در حالیکه قرار است چنانچه کمیسیون عالی بودجه در کنگره آمریکا نتواند تا پایان امسال برنامه ای برای صرفه جویی و کاهش کسری 2/1 تریلیون دلاری بودجه برنامه ارائه کند، در عوض بودجه دفاعی آمریکا به طور خودکار، سالانه ۲۰ درصد کاهش یابد. پانتای ایتالیایی تبار که ۵ ماه است بر مسند وزارت دفاع نشسته، منتقدانه در نامه ای به دو سناتور ارشد در سنای آمریکا آورده است:
"در صورتی که این صرفه‌جویی‌ها به این صورت ادامه پیدا کند، ما با کاهش ناگهانی شمار نیروهای نظامی روبه‌رو خواهیم شد و تعداد نیروهای زمینی ارتش به پایین ترین سطح خود از سال هزارونهصد و چهل میلادی و تعداد ناوهای جنگی آمریکا نیز به پایین‌ترین تعداد خود از سال هزار و نهصد و پانزده میلادی تاکنون خواهد رسید. تعداد نیروهای هوایی آمریکا نیز به پایین‌ترین حد در تاریخ خود خواهد رسید."
اندکی پیشتر، وزارت دفاع آمریکا موظف شده بود طی یک دوره زمانی ده ساله، ۴۵۰ بیلیون دلار از مخارج خود بکاهد. همین برنامه به خودی خود، انتقادهای وزیر دفاع را به همراه داشت، حال در صورت ناتوانی کمیسیون عالی بودجه برای صرفه جویی و کاهش کسری بودجه دولت ، مبلغ ۶۰۰ بیلیون دلار دیگر که با کسر خودکار ۲۰ درصد از بودجه سالانه میسر خواهد شد، از بخش نظامی آمریکا خارج شود، آنچه که پانتای ۷۵ ساله می گوید منجر به تضعیف نیروهای نظامی خواهد شد و تا آنجا ممکن است تاثیر بگذارد که دشمنان را تحریک کند به آمریکا حمله کنند.
باراک اوباما، هفته گذشته مخالفت خود درباره تعدیل خودکار بودجه نظامی آمریکا را به کمیسیون عالی اعلام کرد و به صورت ضمنی از آن ها خواست سریعتر به دنبال برنامه ای برای صرفه جویی در بخش های دیگر باشند.
طی چند روز گذشته که قرار بر این بود ۴۵۰ بیلیون دلار از بودجه نظامی کاهش یابد، پانتا در تلویزیون حاضر شد و برنامه خود برای کاهش بودجه از طریق کاهش مزایای بازنشستگی و درمانی و همچنین کاهش شمار دسته های نظامی و خرید جدید اسلحه را اعلام کرد.
وی در ادامه گفت: برای رسیدن به این برنامه میزان حضور نظامی آمریکا در اروپا کاهش خواهد یافت و در عوض هنگامی که پول از آن منطقه آزاد شود، نیروهای نظامی می توانند در آسیا باقی بمانند و در نتیجه حضور در خلیج فارس را بعد از خروج از عراق همچنان حفظ کنند ، آنجایی که اولویت اول دولت اوباماست.
در میان دولت مردان آمریکایی بر سر تعدیل خودکار بودجه نظامی اختلاف نظر وجود دارد. متحدان وزیر دفاع در آمریکا که جمهوری خواهان از جمله آن ها هستند، در تلاش برای باطل کردن تعدیل اتوماتیک بودجه نظامی هستند تا در عوض صرفه جویی در حوزه های دیگری چون بودجه فدرال اعمال شود، در حالی که برخی لیبرال ها، برعکس، این کاهش را بسیار متواضعانه می دانند.
تعدیل بودجه ای که از آن سخن می رود، پس از اعمال؛ فقط ۸ درصد از بودجه نظامی آمریکا را کاهش خواهد داد که در مقایسه با افزایش دو برابری سالانه آن در سال های اخیر، چندان بالا به نظر نمی رسد. پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، دولت جورج بوش بودجه نظامی آمریکا را بیش از دو برابر کرد و طی یک دهه اخیر، سالانه ۷۰۰ بیلیون بیش از گذشته به وزارت دفاع پرداخت می شد تا هزینه جنگ در عراق و افغانستان تامین شود.
جنبش اخیر آمریکا که مطالبات اقتصادی را به عنوان اولویت خود ذکر کرده، خسته از یک دهه جنگ و صرف هزینه کلان در کشورهای دیگر، از دولت آمریکا درخواست کرد جنگ در افغانستان و عراق را پایان داده و به طور کلی هزینه های نظامی را کاهش دهد.
تظاهرات مردم آمریکا موسوم به "وال استریت را تصرف کنید"، در پی نرخ بالای ۹٫۱ درصد بیکاری، توقیف خانه‌ها از سوی بانک‌ها و سلب مالکیت از صاحبان ‌آنها، و طرح نجات بانکی شرکت‌ها از اواسط ماه سپتامبر در نیویورک آغاز شد.
شعار "ما ۹۹ درصد هستیم" تظاهرکنندگان که در فضای خبری و سایبر به طور دائم به گوش می رسد، برای ایجاد همبستگی طبقه متوسط و پایین تر جامعه آمریکا با یکدیگر و مرزگذاری میان آن ها و یک درصد ثروتمندان جامعه آمریکا است که بخش عمده ای از ثروت ملی را در اختیار دارند و از این طریق برای ۹۹ درصد دیگر تصمیم گیری می کنند. با وجود این، وزیر دفاع آمریکا پیشنهاد داده بجای کاهش بودجه نظامی برای صرفه جویی برای رفع کسری بودجه آمریکا در عوض مالیات ها افزایش یافته یا برنامه های امنیت اجتماعی کاهش یابد.

HOMEFRONT-2011-02-16-18-15-06-141


تکه روزنامه درون بازی:


6/8/2016

عراق آسیب پذیر به خشونت کشیده می شود

ایران اظهار داشت قصد دارد از عراق در برابر چیزی که مسئولان ایرانی آن را "مداخله غیرقابل قبول سعودی" می نامد دفاع نماید. چندی پیش عربستان سعودی به همراه سوریه، اردن، مصر و ترکیه اعلام کردند که در حال ایجاد ائتلافی با آمریکا برای حمایت و پشتیبانی از ملت آسیب پذیر عراق هستند.
ایران در واکنش به این اظهارات به صراحت بیان داشت که عربستان سعودی قصد دارد عراق را به "دولتی وابسته" تبدیل کند و ایران به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که این کشور به مستعمره ای برای عربستان تبدیل شود.
ایران، امروز با همکاری نیروهای کرد و یاغیان افغان عضو طالبان، اولین حمله نظامی خود به عراق را آغاز نمود. آن ها در یک روز کرکوک و اربیل را به تسخیر خود درآوردند. همچنین هواپیماهای بمب افکن ایران در منطقه مرزی در جنوب عراق چندین هدف کلیدی از جمله چند پل و چندین ایستگاه انرژی را مورد حمله قرار دادند.

(توجه: در سناریوی بالا، کشور سوریه به عنوان یکی از حامیان طرح مداخله سعودی ها در عراق مطرح شده است. اما پس از رخدادهای موسوم به بیداری اسلامی (بهار عربی)، برخی از این معادلات برهم خورد. از جمله این که سوریه از جمع کشورهای مورد نظر حذف و خود به سوژه ای جدید برای دخالت کشورهایی چون عربستان و آمریکا تبدیل شد. اوضاع درمورد مصر و تداوم همکاری این کشور با عربستان و آمریکا هم در هاله ای از ابهام قرار دارد. اما نکته بسیار مهم و قابل تاملی که باید به آن توجهی ویژه داشت این است که در این بازی هیچگونه اشاره مستقیمی به موضوع بیداری اسلامی نشده است و هیچ پیش بینی خاصی درمورد آن صورت نگرفته است، فقط گه گاه در برخی از خبرها از وقوع جنگ بزرگ اعراب و تاثیرگذاری آن بر قیمت جهانی سوخت سخن به میان آمده است. )

Homefront-21


تکه روزنامه درون بازی:

2016/11/26

ایالات جنوبی آمریکا، سیاست های کنترل مرزی خود را تقویت می کنند

کالیفورنیا هم در تصویب سیاست های کنترل دقیق مرزهای خود در برابر ایالات شمالی، به تگزاس و فلوریدا پیوست.
این تصمیم به منظور جلوگیری از هجوم مردم گرسنه و سرما زده آمریکایی که در مرزهای شمالی قرار دارند اتخاذ شده است و طبق آن، ناقضین این قانون متجاوز شناخته شده و با آن ها برخورد خواهد شد.
در ماه های اخیر، کالیفورنیا شاهد هجوم صدها هزار شهروند از مرزهای شمالی خود بوده که برای یافتن کار و غذا دست به خشونت زده و خواستار ورود به این ایالت شده اند.
کتی گریفیتس (Kathy Griffiths) در نشستی خبری گفت:
"تلاش های ما برای نجات کالیفورنیا بی ثمر است و ما خواستارکمک های دولتی هستیم. ما درمورد آینده شهروندان خود نگران هستیم، اکثریت قریب به اتفاق مردم بیکار هستند و با گرسنگی می جنگند. ما باید از کالیفورنیا مراقبت کنیم."
گریفیتس همچنین از دولت فدرال آمریکا درخواست نمود تا کالیفورنیا را در حل بحران به وجود آمده در مرز های آن یاری نماید. به گفته او فرستادن نیروهای گارد ملی برای حفظ امنیت مرزها و ارسال کمک های دارویی، می تواند کالیفورنیا را از بحران کنونی رهایی بخشد.

maxresdefault11


تکه روزنامه درون بازی:

2016/12/03

زمستان و شروع مرگ های ناشی از یخزدگی

دلاور(Delaware) هم به نیویورک و مینه سوتا پیوست تا سومین ایالتی باشد که طی چند روز اخیر خبر مرگ و میر بیش از 10000 نفر را به علت یخزدگی و سرمای شدید اعلام می دارد.
بروز سرمای ناگهانی در شمال شرقی آمریکا، جان بسیاری از مرم بی خانمان و بیماران را با تحدیدی جدی مواجه نموده است.
دولت فدرال آمریکا برای مبارزه با این رویداد، اقدام به ایجاد "مراکز حرارتی" بزرگی با امکانات درمانی کرده است که در آن ها می توان از مردم بی خانمان و در معرض خطر نگهداری نمود.
همانند مراکز پیوسته ای که در شیکاگو و دیترویت ایجاد شده است، باغ میدان مدیسون هم به چنین امکاناتی مجهز شده است. این مرکز توانایی میزبانی بیش از 20000 نفر از افراد در معرض خطر را داراست.

06-27-2014-04-23-26-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2016/13/2

کره جدید به دور از دموکراسی

به تازگی در تلویزیون آمریکا تصاویری مبنی بر تبلیغ صنعت توریسم در کشور کره نمایش داده می شود. آگهی نمایش داده شده مربوط به شهرهای بین المللی آینده در کنار زندگی روستایی است که به این نوشته مزین شده است:
" تجلی خالصی از تمدن کهن کره"
پوسترها، بیلبوردهای تبلیغاتی و اتوبوس ها همه و همه خبرهایی از آینده ای رازگونه، رومانتیک و آرامبخش در کره می دهند.
اما بر اساس گزارشی که از سوی دانش آموزان و دانشگاهیان کره ای منتشر شده، ماجرای این آگهی به دور از واقعیت و وضعیت موجود در کشور معرفی شده است. دانش آموزان و اساتید، خبر از نگارش نامه ای تهدید آمیز به رژیم جدید حاکم داده اند که طی آن خشم مردم از این پوستر تبلیغاتی جدید را اعلام داشته اند. اکثر مردم از به خطر افتادن اموالشان از طرف دولت ابراز نگرانی کرده اند.
حکومت نیز نسبت به این اعتراض ها واکنش نشان داده و اعلام کرده:
"نسبت دادن چنین اظهاراتی به شهروندان کره ای حقیقت ندارد و این گونه اظهارات تنها مربوط به گروهی از افراطیون است و جنبه عمومی ندارد."
به عنوان یکی از نمونه های درخشان دموکراسی مدرن! به وجود آمده در شرق آسیا، می توان به غرق شدن کامل کره جنوبی در ایدئولوژی رادیکالی حکام در کره شمالی اشاره کرد. پس از تسخیر به ظاهر صلح آمیز کره جنوبی توسط کیم جونگ اون، او تمامی توافقات انجام شده در هنگام یکی سازی دو کره را نقض نمود و حزب تازه تاسیس" برگزیدگان کره" را منحل اعلام کرد. این حزب توانسته بود با کسب حداکثر 81% آرای سنای کره و داشتن حمایت هر دو کره (شمالی و جنوبی) به قدرت برسد.

06-27-2014-04-24-29-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2016/18/9

در پی تشدید اختلاف میان اعراب، قیمت گاز در آمریکا به بالاترین حد خود رسید

افزایش روزافزون تقاضا در سراسر جهان، همراه با بی ثباتی ایجاد شده در منطقه خلیج فارس، سبب شد تا قیمت گاز در ایالات متحده به شدت افزایش یابد.
افزایش 79.1 سنتی قیمت سوخت در ماه گذشته، قیمت آن را به طور متوسط در هفته گذشته در جنوب کالیفرنیا به 12،61 دلار برای سوخت معمولی، 12،81 دلار برای سوخت ویژه و 12،77 دلار برای سوخت دیزل رساند.
کریس وینتر (Chris Winters)، مدیر بخش پیگیری گاز مصرفی مشترکان آمریکا اعلام کرد:
"بازارها به شکلی باور نکردنی در معرض انواع تاثیرات منطقه ای قرار گرفته اند و درحال حاضر، پیشگویی این موضوع که بازار ها به این گونه فشارها چگونه واکنش نشان خواهند داد کاری بسیار مشکل است."
وینتر در ادامه افزود:
"اگرچه در ماه می به دلیل بروز شرایط خاص جوی به طور معمول قیمت سوخت افزایش می یابد، اما اوضاع سیاسی پیش آمده در خلیج فارس هم در بروز شرایط کنونی بی تاثیر نیست."
البته دولت با اجرای سیستم سهمیه بندی به این وضعیت واکنش نشان داده و سعی در کنترل بحران دارد. انتظار می رود که سیستم حمل و نقل بین ایالتی، تمرکز اصلی خود را بر تهیه و توزیع غذا و دارو قرار دهد، تا با این کار از مصرف بیش از حد بنزین در وسایل حمل و نقل شخصی خودداری شود.

(توجه: متاسفانه در طول بازی هیچگاه از علت بروز اختلاف میان اعراب و کم و کیف آن صحبتی به میان نمی آید و این خبر در حد اشاره ای کلی باقی می ماند.)

506814-homefront-windows-screenshot-our-neighbourhood-things-are1


تکه روزنامه درون بازی:

2016/18/11

کانادا به سیاست "مرز باز" با آمریکا پایان می دهد

طبق اظهارات مسئول اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا، توافق پذیرش مهاجر و تردد بدون روادید شهروندان آمریکایی به این کشور لغو، و زین پس سیاست مرز باز با آمریکا اجرا نخواهد شد. طبق مفاد ذکر شده در قانون جدید، زین پس شهروندان آمریکایی و کانادایی برای ورود به کشور یکدیگر نیازمند ارائه گذرنامه برای عبور از مرز، خواهند بود و درخواست صدور ویزای سفر به هر یک از این دو کشور، حداقل یک ماه پیش از سفر باید اعلام گردد.
مسئول اداره مهاجرت تاکید کرد که همچنان مجوزهای ویژه برای ورود آسان خودروهای حمل محصولات خاص از جمله نفت و مصالح ساختمانی، و همچنین غذا و دارو به هر دو کشور صادر می شود و تردد آن ها شامل قانون جدید نمی شود.


حقایق موجود در مورد این خبر:

* تاریخ این خبر 29 دسامبر 2004 است (حدود 8 سال پیش از عرضه بازی!!)

مرز کانادا به روی پناهجویان آمریکایی بسته می شود

طبق توافق دولت های کانادا و آمریکا از روز ۲۹ دسامبر ۲۰۰۴ به بعد کلیه پناهجویاني که از طریق آمریکا وارد کانادا می شوند درخواست پناهندگي آنان مورد رسیدگی قرار نخواهد گرفت و دولت کانادا اين پناهجويان را به آمریکا بر خواهد گرداند.
سالانه حدود دوازده هزار پناهجو از طریق مرزهای مختلف خود را به کانادا می رساندند و تقاضای پناهندگی می کردند. از این تعداد یک سوم آن ها از طریق مرزهای آمریکا خود را به کانادا می رساندند که با توافقي که انجام گرفته است سالانه چند هزار پناهجو از کانادا به آمریکا پس فرستاده خواهند شد و با توجه به شرایط سخت پناهندگی در آمریکا، اين پناهجويان بايد مدت زمان طولانی در اين کشور در بازداشت بسر خواهند برد و بعد به کشورهایشان برگردانده خواهند شد. این مسئله باعث نگرانی سازمان های مدافع حقوق پناهندگی شده است.
در این باره ریکو مارتینزیکی، از مسئولین شورای پناهندگان کانادا می گوید:
"که دولت با این تصمیم، پناهندگان را وادار می کند که به راه های غیر قانوني روی آورند".
البته ظاهرا خود مقامات اداره مهاجرت کانادا به این مسئله واقفند و یکی از مقامات اداره مهاجرت می گوید:
"این توافق باعث بالا رفتن فعالیت گروهای قاچاق پناهجویان به کانادا می شود و ما تلاش خواهیم کرد که این راه را هم به روی پناهجویان ببندیم".
تصویب این قانون باعث شده است که در یکی دو هفته گذشته در مرزهای آمریکا و کانادا، بخصوص مرز بوفالو که به طور معمولی ماهانه ٤٠٠ پناهجو خود را معرفی میکردند، فقط در دو هفته اول ماه دسامبر ١٥٠٠ نفر خود را به اداره مهاجرت کانادا معرفی کرده اند.
محروم نمودن پناهجويان از امکانات رفاهی، درمانی و ندادن اجازه کار و بازداشت پناهجويان تا پايان پروسه پناهندگي شان که گاها سال ها بطول مي انجامد و همچنين متقاضي پناهندگي در آمريکا تا انتهای نتایج بررسی پرونده شان و همچنين توهين و تحقیر روزمره نسبت به پناهجويان توسط مقامات اداره مهاجرت آمريکا باعث شده بود که هزاران پناهجو با پشت سر گذاشتن مشکلات فراوان خود را به مرزهای کانادا برسانند و به جای آمریکا از کشور کانادا تقاضای پناهندگی کنند.
اگر چه این توافق دول کانادا و آمریکا زیر لوای حفظ امنیت این دو کشور صورت می گیرد، اما اتخاذ اين سياست در واقع یکی دیگر از سیاست های دست راستی و ضد پناهندگی این دولت ها بري جلوگيري کردن از ورود پناهنده به اين کشورها است. اتخاذ این سیاست ضد پناهندگی از سوي اين دول يعني سپردن زندگی و سرنوشت هزاران انسان به دست گروه های تبهکار و قاچاقچیان انسان، یعنی رها کردن هزاران پناهجو در نا امنی و مرگ میان آب ها و بیابان های دو کشور. اجري اين سياست در يک جمله به یعنی باز گذاشتن دست اداره مهاجرت کانادا برای باز پس فرستادن هزاران نفر به آمریکا و شرايط نا امن و زندان در آنجا و در نهايت ديپورتشان به کشورهای که از آن آمده اند. باید به این سیاست ضد انسانی دولت های آمریکا و کانادا اعتراض کرد و نبايد گذاشت به آسانی جان و زندگی هزاران نفری را که سالانه با عبور از راه های پر مخاطره و با پشت سر گذاشتن هزاران خطر خود را به مرز کانادا می رسانند دوباره به آمریکا و یا کشورهای دیگر باز گردانده شوند.

wallpaper homefront 01 2560x16001


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2017

2017/8/2

ظهور بازار سیاه در سواحل شرقی آمریکا

بنزین در ماه های اخیر به طور فزاینده ای در آمریکا کمیاب شده است و بسیاری از مردم علت این واقعه را بروز نا آرامی هایی می دانند که از سال گذشته در خاورمیانه آغاز گشته است.
شهروندان آمریکایی زمانی را به یاد می آورند که قیمت یک گالن بنزین ارزانتر از یک گالن شیر بود. اما حالا 23 سال پس از آن روز ها باید برای پنج گالن بنزین مبلغ 100 دلار پرداخت نمود.
در چنین اوضاع و احوالی برخی از مردم تمایل چندانی به ایستادن در صف های طولانی بنزین را ندارند و مایحتاج خود را از فروشنده ها و دلالان خیابانی تهیه می کنند.
قیمت بنزین در این بازار سیاه 30 دلار برای هر گالن تعیین شده است، زیرا خرید از آن ها تنها راه سریع برای تهیه بنزین مورد نیاز به شمار می رود.
بسیاری از دلال ها علاقه چندانی به معامله با دلار ندارند و در عوض تمایل به دریافت دارو ،کنسرو مواد غذایی و حتی اسلحه و مهمات دارند.
اگر چه مقامات محلی در تلاش برای مهار و مقابله با ایجاد این بازار سیاه هستند، اما با این حال دلالان می توانند یک گالن پلاستیکی بنزین را با دادن 25 دلار رشوه به راحتی تهیه کنند.

wallpaper homefront 02 2560x16001


تکه روزنامه درون بازی:

2017/08/23

کیم جونگ اون وعده حفاظت از کره ای ها در سراسر جهان را داد

در زیر به گزیده ای از بیانیه ای که کیم جونگ اون، رئیس جمهور کره روز پنجشنبه خطاب به ملت خود در تلویزیون دولتی اعلام کرد اشاره می کنیم:
"در روم باستان، تنها سه کلمه برای حفاظت از شهروندان آن کفایت می کرد:
من یک شهروند رومی هستم "Civis Romanus sum"
روم با این پیام هرگونه حمله به شهروندان خود را حمله به خود قلمداد کرده و آن را پاسخ می داد. حال من هم به تبعیت از روم بزرگ این پیام را برای همه مردم جهان ارسال می دارم:
هر کس که دارای پاسپورت کره ای باشد، هر کس که در کشور بزرگ ما به دنیا آمده باشد و یا بتواند به روانی این جمله را بیان کند که "Na n'un (Chosun) shi-min in-mi-da"، (یعنی من یک شهروند کره ای هستم)، بداند که ما از او مراقبت خواهیم کرد.
"هموطنان ما از طرف مردم جزیره ژاپن مورد حمله قرار می گیرند و اموالشان غارت می شود. خیلی ها هم در اثر این حملات نژاد پرستانه جان خود را از دست. به زبان ساده تر، آن ها این همه ظلم ها را تحمل می کنند، چون ملیتی کره ای دارند.
پیام من به این مردم رنجدیده بسیار ساده است:
ما از شما مراقبت خواهیم کرد، و اگر نتوانیم از شما مراقبت کنیم، حتما انتقام شما را خواهیم گرفت.

wallpaper homefront 04 2560x16001

تکه روزنامه درون بازی:

2017/09/23

دولت کره خواستار محکومیت بین المللی ژاپن شد

تظاهرات مسالمت آمیز کره ای های مقیم توکیو با دخالت پلیس ژاپن به خشونت انجامید و موجب بروز برخورد های خیابانی شدیدی شد.
اگرچه دولت ژاپن علنا اینگونه حملات را محکوم کرده، اما کره مدعی است که اینگونه اعمال خشونت آمیز مستقیما توسط پلیس ژاپن پشتیبانی می شوند.
کره با ارائه عکس هایی از خشونت پلیس ژاپن به دفتر مرکزی سازمان ملل متحد در بروکسل، مدعی شد که پلیس ژاپن در برخورد با مردم کره مقیم این کشور از حداکثر خشونت استفاده می کند.
در پی ادامه اینگونه رفتارها، تعداد زیادی از مردم کره، کشور ژاپن را ترک کرده و به کشور خود بازگشتند. اما همه مهاجرین آنقدر خوشبخت نیستند؛ برآورد های رسمی نشان می دهد که حداقل هزاران کره ای تا به امروز به دست نژاد پرستان ژاپنی به قتل رسیده اند. آمار غیر رسمی هم گویای این واقعیت است که نزدیک به ده هزار کره ای ساکن در ژاپن در حال حاضر در معرض خطر مرگ قرار دارند.


حقایق موجود در مورد این خبر:

آمار کره ای های مقیم ژاپن

در ژاپن حدود 600 هزار نفر كه دارای اصلیت كره‌ای هستند زندگی می‌كنند كه بسیاری از آن ها فرزندان كسانی هستند كه در سال 1910 تا 1945 كه شبه جزیره كره مستعمره ژاپن بود، به این كشور وارد شدند.


تکه روزنامه درون بازی:

2017/10/29

اعلام حکومت نظامی در شهرهای آمریکا، تنها راه کنترل هرج و مرج خواهد بود

رئیس جمهور امروز رسما دستور اجرای قانون 12919 را اعلام کرد. این قانون به وی اجازه می دهد که با استفاده از تمامی امکانات موجود، وضعیت دفاع ملی را در کشور تقویت نماید.
در بیانیه رسمی ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد، روئسای اصلی سازمان هایی چون کشاورزی، بهداشت، انرژی، بازرگانی و حمل و نقل به عنوان زیر گروه های وزارت دفاع و امنیت داخلی کشور معرفی شدند تا با کمک و همیاری آن ها، دولت اقدام به سرکوب نا آرامی های مدنی در مراکز بزرگ شهری کرده و توزیع کالاهای ضروری میان مردم را آغاز نماید.
ارتش برای کمک رسانی غذایی و دارویی در نیویورک، سان فرانسیسکو، لس آنجلس و سایر شهرهای بزرگ مستقر خواهد شد.
طبق این قانون سفر به خارج از شهرها تابع مقررات و ضوابط خاصی خواهد بود و گروه FEMA با ایجاد اردوگاه هایی در مراکز شهرها وظیفه کمک رسانی به بی خانمان ها و مردم آسیب دیده را عهده دار خواهد شد.
انتظار می رود همه شهروندان آمریکایی از این قوانین تبعیت نموده و حکومت را در جهت اجرای صحیح قانون و برقراری نظم یاری نمایند.

wallpaper homefront 05 2560x16001


تکه روزنامه درون بازی:

2017/02/23

نیروهای ویژه کره شمالی قصد دارند به "بهترین در جهان" تبدیل شوند

"من هرگز تمرکز خود را روی سربازان بی رحم و غیر متعهد نمی گذارم و با آن ها کار نمی کنم"
هوه کیونگ یونگ (Huh Kyung-Young ) این موضوع را با لهجه انگلیسی به من گفت. او خاطر نشان کرد که ما قصد داریم تا ارتشی مجهز، با قدرت عملکردی ویژه در مرکز آموزشی جنوب پیونگ یانگ پایه گذاری کنیم.
"این بچه ها (اشاره به سربازان) مدل بسیار مدرنی از نیروهای ویژه Spec-ops هستند که به هیچ وجه از تمارین سختی که ساعت ها به طول می انجامد شکایتی نمی کنند و به اهداف خود متعهد و وفادار می مانند."
پس از گشت و گذاری طولانی درون اردوگاه، سرانجام به تماشای یکسری از نمایش های نظامی این افراد نشستیم.
اولین نمایش مربوط به نوع خاصی از عملیات خروج سریع از هلیکوپتر با طناب بود. افراد تیم، خود را به وسیله طناب به صورت آویزان در زیر هلیکوپتر حفظ کرده بودند. سپس هلیکوپتر خود را به بالای ساختمانی در همان نزدیکی رساند و افراد تیم طبق برنامه ای از پیش تعیین شده خود را بدون کوچکترین خطا و نقصی با بالای ساختمان پرتاب کردند و ماموریت خود را با موفقیت به پایان رساندند. این یکی از بهترین نمایش های نظامی ای بود که تا به حال دیده بودم.
مراسم با استفاده استادانه از تاکتیک های نظامی و بسیار پیشرفته تر از تاکتیک های نظامی موجود در سایر کشورهای جهان ادامه یافت. اما چیزی که بیش از همه نظر من را به خود جلب کرد این بود که به نظر می رسید این افراد با سلاح ها و وسایل نقلیه آمریکایی تمرین می کنند.
وقتی که من با متعجب در این باره از Huh پرسیدم، او پاسخ داد:
ساده است، "آمریکایی ها به بهترین سلاح ها مجهز هستند و ما می خواهیم بهترین بهترین ها باشیم."
Huh توضیح داد که ارتش او قصد دارد به زودی به یکی از اعضای اصلی صلح بین المللی تبدیل شود و حافظ صلح در تمام جهان باشد. "فقط در آن زمان است که جهان موفقیت کره را درک می کند. "


تکه روزنامه درون بازی:

2017/06/21

فروریختن زیرساخت ها به واسطه بدهی های از کنترل خارج شده و کاهش درآمد مالیاتی

در اواسط قرن بیستم، ساخت جاده 66 به "جواهری بر تاج ایالات متحده" معروف شده بود. در آن زمان این خیابان با نام "خیابان اصلی آمریکا" شناخته می شد و بسیار مورد توجه بود. اما اکنون این مسیر به خطری جدی برای عبور کشتی ها تبدیل شده است و ساخت آن عملی خائنانه محسوب می شود!
البته هیچ جای تعجبی نیست: با توجه به هزینه هایی که بیش از یک میلیون دلار برای ساخت یک مایل راه نیاز است و وجود تعداد بسیاری از بزرگراه ها و شاهراه ها در این کشور، هزینه ای که برای نگهداری و تعمیر آن ها به دولت فدرال تحمیل می گردد بسیار زیاد خواهد بود.
بخش های دیگر این زیرساخت ها نیز درحال تخریب و متلاشی شدن هستند. این اتفاق در بخش های شمالی به وضوح قابل مشاهده است و می توان تخریب متناوب زیرساخت ها را در آن بخش مشاهده نمود. خاموشی های متناوب و تخریب شبکه انرژی هم از دیگر نشانه های تخریب تدریجی زیرساخت ها به شمار می روند.
کاهش چشمگیر درآمدهای دولتی به دلیل بروز بحران اقتصادی جهانی نیز باعث شده تا دولت نتواند به بازسازی زیرساخت ها پرداخته و آن ها را از نابودی و تخریب کامل نجات دهد.

06-27-2014-04-23-03-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2017/07/02

باغ های پشت بامی، راهی جدید برای زندگی برخی شهرنشینان

گروهی از مردمی که در محله های جنوبی شهرهایی چون نیویورک و روچستر (Rochester) زندگی می کنند، در پی ناامیدی از تامین مواد غذایی مایحتاج خود، زندگی به روشی قدیمی را در پیش گرفته اند.
آن ها به یاد مزارع و باغ های خانگی موسوم به"باغ پیروزی" که در زمان جنگ دوم جهانی، رونق یافته بودند و مردم با تبدیل پشت بام ها و بالکن منازل خود اقدام به تولید سبزیجات و میوه می کردند، سعی دارند مایحتاج ضروری خود را تهیه نمایند.
آماندا کراتزرت (Amanda Kratzert )، یکی از شهروندانی که پشت بام منزل خود را به باغ تبدیل کرده در اینباره می گوید:
"من یک پسر بچه سه ساله دارم. ما برای تفریح و تهیه سبز ی های تازه به باغ پشت بامی خودمان که در ساختمانی سه طبقه قرار دارد می رویم و برای خودمان میوه وسبزی تازه تهیه می کنیم. حتی از راه فروش این محصولات پول هم به دست می آوریم. من می خواهم مطمئن شوم که فرزندم در سلامت کامل بزرگ می شود و از سبزیجات تازه برای تغذیه استفاده می کند. باتوجه به وضعیت موجود ما امید چندانی به کمک های دولت برای بهبود وضعیت تغذیه نداریم."
خانواده خانم کراتزرت تنها خانواده ای نیستند که اقدام به ساخت باغ در پشت بام خود می کنند و یا از خدمات اینگونه باغ ها بهره می برند. در تمامی بخش جنوبی نیویورک می توانید شاهد خانه هایی باشید که در بالای پشت بام آن ها باغ های زراعی ایجاد شده و حتی برخی از خانواده ها، حیاط خانه خود را به محلی برای نگهداری مرغ، گوسفند، بز و حتی خوک تبدیل کرده اند.
گسترش این نوع مزارع خانگی یادآور این موضوع است که تا چه حد آمریکایی ها در پی جنگ بزرگ اعراب و بحران بین المللی انرژی آسیب پذیر شده اند و تغییر کرده اند.


تکه روزنامه درون بازی:

2017/07/07

بروز درگیری های نژادی خونین در ژاپن

هزاران ژاپنی برای دومین روز در شینجیکوی (Shinjuku) توکیو، نسبت به اقدام تروریستی عوامل کره ای در ترور اعضای خاندان سلطنتی ژاپن دست به اعتراض زدند.
اگر چه در بیانیه Naicho (سازمان اطلاعات ژاپن) اعلام شده بود که این اقدام تروریستی از طرف اتباع خارجی صورت گرفته و نامی از کشوری خاص برده نشده بود، اما عموم مردم ژاپن عوامل مزدور کره شمالی را عامل این واقعه می دانند.
در خلال این اعتراضات چندین فروشگاه متعلق به کره ای ها تخریب و برخی از آن ها توسط معترضان به آتش کشیده شدند.
در یک نمونه از این درگیری ها صاحب یک فروشگاه به همراه پسرش به درون خیابان کشیده شدند و در آنجا به از سوی معترضان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
دولت ژاپن این حملات را محکوم کرده و قول داده که با حمایت پلیس و واحدهای نظامی اوضاع را تحت کنترل خود درآورد و از مهاجران کره ای ساکن در ژاپن محافظت نماید.


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2018

2018/04/01

کره رسما علیه ژاپن اعلام جنگ کرد

کیم جونگ اون در سخنرانی هفتگی خود از رادیو اعلام کرد که:
"کره ماموریتی آسمانی دارد " تا از مردم خود که در ژاپن به قتل می رسند مراقبت نماید.
در حال حاضر نزدیک به 1 میلیون کره ای در ژاپن زندگی می کنند و تخمین زده می شود که حدود 12000 نفر در پی اعلام خبر ادعایی ژاپن مبنی بر ترور اعضای خانواده سلطنتی ژاپن در سال گذشته کشته شده باشند.
ما رسما از جامعه بین المللی درخواست نمودیم تا درمقابل این رفتار عکس العملی شایسته از خود نشان دهد، اما هیچ اقدامی صورت نگرفت.
بنابراین من مجبور هستم تا به طور رسمی شروع جنگ میان دو ملت کره و ژاپن را اعلام نمایم.
کره در مقابل این همه جنایت ساکت نمی نشیند و به هیچوجه اجازه نخواهد داد تا هزاران تن از شهروندانش در ژاپن به قتل برسند و مورد آزار قرار گیرند. به دستور من، هم اکنون نیروهای ویژه کره ای با در نظر گرفتن اهداف خاص استراتژیک، عملیاتی را علیه دولت ژاپن آغاز نموده اند. ما از آزادی خود حمایت خواهیم کرد. ما آزادی را به دیگران عرضه خواهیم کرد و برای صلح گام برخواهیم داشت؛ و ما پیروز خواهیم شد.

06-27-2014-04-22-47-ب1


تکه روزنامه درون بازی:

2018/04/02

در پی تخریب نیروگاه هسته ای، شهرها و استان های ژاپن تخلیه شدند

پس از تخریب نیروگاه هسته ای چوگوکو (Chugoku) توسط نیروهای کره ای، صدها هزار نفر از شهروندان ژاپنی از شهرها و شهرک های جنوب ژاپن گریختند.
تخریب سیستم خنک کننده راکتور چوگوکو، باعث بروز سلسله حوادثی شد که در انتها با ذوب شدن هسته راکتور و نشت مواد خطرناک به بیرون به اوج خود رسید.
نگرانی از قرار گرفتن در معرض مواد رادیواکتیویته باعث مهاجرت خیل عظیمی از مردم، از شهرها به روستاها و مناطق مجاور شده است.
جامعه بین المللی همچنان تاخت و تاز کره به ژاپن را محکوم کرده و این حرکت را "جنایت جنگی" و "حرکتی تروریستی" می داند.
با این حال، بسیاری از کشورها در برابر این اتفاق موضعی منفعلانه اتخاذ نموده و آن را مسئله ای داخلی دانسته و دخالت بیگانگان را جایز نمی دانند.
دیروز، کیم جونگ اون در برنامه ای تلویزیونی حاضر شد که صحبت های او بازتاب های گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت.
او در سخنرانی خود از احتمال صلح درصورت تسلیم دولت ژاپن سخن گفت و هشدار داد درصورت عدم پذیرش خواسته وی، راکتور دیگری هم به سرنوشت راکتور چوگوکو دچار خواهد شد.
از زمان شروع جنگ، ارتش کره و تیم های نیروهای ویژه این کشور موفق شدند 26 نیروگاه هسته ای ژاپن را در اختیار خود بگیرند. بسیاری از این راکتورها درحال حاضر مشغول به کار هستند و در نزدیکی مناطق شهری قرار دارند.


حقایق موجود در مورد این خبر:

* تاریخ این خبر 14 دسامبر 2011 است (حدود 9 ماه پس از عرضه بازی است)

فقط سه راكتور از 54 راكتور هسته‌يي ژاپن فعالند

رويترز گزارش داد كه شركت چوگوكو الكتريك پاور روز جمعه راكتور شماره دو ‌٨٢٠ مگاواتي خود در نيروگاه شيمانه را تعطيل كرد و به اين ترتيب اكنون فقط سه راكتور از ‌٥٤ راكتور هسته‌يي ژاپن فعال هستند.
خبرگزاري رويترز در ادامه گزارش خود نوشت: با تعطيلي اين راكتور كه طبق برنامه براي بازرسي‌هاي دوره‌اي تعطيل شد، اكنون تنها ‌٤/٦ درصد از كل ظرفيت انرژي هسته‌يي ژاپن فعال است.
رويترز در ادامه گزارش خود آورده است: تعداد راكتورهاي فعال با افزايش نگراني‌هاي عمومي درباره ايمني انرژي هسته‌يي كه نتيجه‌ي بحران نشت مواد راديواكتيو در نيروگاه هسته‌يي فوكوشيما دايچي در ‌٢٢٠ كيلومتري (‌١٥٠ مايلي) شمال شرق توكيو است، كاهش يافته است و به واسطه اين نگراني‌ها بسياري از راكتورهايي كه براي انجام امور مربوط به حفظ و نگهداري تعطيل شده بودند، مجددا راه‌اندازي نشده‌اند.
حوادثي كه در نيروگاه هسته‌يي فوكوشيما دايچي در ماه مارس پس از زمين لرزه و سونامي متعاقب آن اتفاق افتاد و به موجب آن سيستم‌هاي خنك كننده قطع شد، گداخت نسبي در هسته‌ راكتورها اتفاق افتاد و نشت مواد راديواكتيو به تخليه مناطق اطراف نيروگاه و آلودگي‌هاي گسترده منجر شد، دولت ژاپن را بر آن داشت كه در سياست انرژي خود تجديدنظر كند و سوالاتي را درباره چگونگي برخورد دولت و صنعت ژاپن با قطعي برق به وجود آورد.
دو شركت ژاپني كيوشو الكتريك پاور و كانساي الكتريك پاور از مشتريان برق خود خواسته‌اند كه به طور داوطلبانه استفاده از برق را در ساعات اوج مصرف كاهش دهند تا از قطعي ناگهاني برق اجتناب شود.
دولت ژاپن تخمين زده است كه در صورت به دست نيامدن اجازه براي راه‌اندازي مجدد راكتورهاي تعطيل شده ژاپن، همه راكتورهاي اين كشور ممكن است تا پايان ماه آوريل تعطيل شوند كه اين امر موجب افزايش استفاده از سوخت‌هاي فسيلي و افزايش سالانه ‌٣٠ ميليارد دلار به هزينه انرژي ملت ژاپن مي‌شود.
طبق قوانين ژاپن، راكتورهاي اين كشور هر ‌١٣ ماه يك بار بايد براي بازرسي و تعميرات احتمالي تعطيل شوند و راه‌اندازي مجدد آن‌ها معمولا با يك دوره آزمايشي يك تا دو ماهه آغاز مي‌شود و پس از آن راكتورها عمليات تجاري خود را از سر مي‌گيرند، اقدامي كه نيازمند تاييد مقامات نظارتي است.
اما پس از حادثه هسته‌يي نيروگاه فوكوشيما دايچي، هيچ يك از راكتورهاي هسته‌يي اين كشور به خاطر نگراني‌هاي عمومي و خودداري دولت‌هاي محلي از برانگيختن خشم مردم فعاليت خود را از سر نگرفته‌اند.
رويترز در پايان گزارش خود فهرست كوتاهي از راكتورهاي فعال ژاپن و برنامه شركت‌هاي ژاپني براي تعطيل كردن آن‌ها را ارائه كرد:

شركت كانساي الكتريك

ـ راكتور شماره ‌٣ نيروگاه تاكاهاما، ‌٨٧٠ مگاوات

ـ تعطيلي برنامه‌ريزي شده: ‌٢٠ فوريه سال ‌٢٠١٢

شركت توكيو الكتريك

ـ راكتور شماره ‌٦ نيروگاه كاشيوازاكي كاريوا، ‌١٣٥٦ مگاوات

ـ تعطيلي برنامه‌ريزي شده: اواخر مارس سال ‌٢٠١٢

شركت هوكايدو الكتريك

ـ راكتور شماره ‌٣ نيروگاه توماري، ‌٩١٢ مگاوات

ـ تعطيلي برنامه‌ريزي شده: اواخر آوريل سال ‌٢٠١٢

Japan-Army


تکه روزنامه درون بازی:

2018/04/07

ژاپن به طور کامل تسلیم کره شمالی شد

پس از شوک حاصل از انهدام یکی از بزرگترین نیروگاه های هسته ای و عواقب پس از آن، بسیاری از سواحل جنوبی ژاپن خود را تسلیم کره کردند.
در پی حرکت کره ای ها به سمت توکیو و انهدام بزرگترین نیروگاه هسته ای ژاپن، دولت ژاپن رسما اعلام داشت که تمام خواسته های کیم جونگ اون را می پذیرد.
در همین راستا سخنگوی وزارت دفاع کره اظهار داشت:
"دولت کره هیچ علاقه ای اعمال به خشونت بیشتر ندارد و دولت ژاپن بهتر است هرچه سریعتر خود را تسلیم کره نماید"
این مقام کره ای اعلام کرد که هدف آن ها رهایی مردم کره از چنگال ژاپنی ها و جلوگیری از اعمال خشونت بیشتر علیه آن ها است و برای رسیدن به این هدف از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد بود.

HOMEFRONT-screen


تکه روزنامه درون بازی:

2018/09/13

واکنش های متفاوت بین المللی به اشغال ژاپن توسط کره

آمریکا روز سه شنبه اشغال ژاپن توسط کره ای ها را محکوم داشته است. پس از این اقدام، کره آمریکا را به رفتاری "ریاکارانه" در جهان متهم کرد و این کشور را عامل اصلی هرج و مرج در سراسر دنیا معرفی کرد.
کره در ادامه ادعاهای خود علیه آمریکا این کشور را متهم به تشویق ژاپن برای نسل کشی کره ای ها در این کشور نمود.
همچنین پیونگ یانگ درمورد موقعیت کنونی آمریکا در دنیا با طعنه اینطور سخن گفت:
"چگونه رژیمی که به سختی می تواند خوراک شهروندان خود را تهیه نماید و یا خانه های آن ها را گرم نگه دارد توقع احترام جهانی را دارد؟"
در همین راستا احمد جنتی، یکی از روحانیون برجسته ایران، مراتب تبریک کشور خود به اقدام کره در تسخیر ژاپن را از طریق رادیوی ملی ایران اعلام نمود. ایران در ماه های اخیر گام های بزرگی در راستای همسو ساختن خود با منافع کره انجام داده است که از آن جمله می توان به کاهش نرخ سوخت صادراتی و اسلحه به این کشور اشاره کرد.
دیگر کشورهای شرق آسیا نیز حمایت خود را از این اقدام کره در قبال ژاپن اعلام نمودند.
ماهاتیر محمد (Mahathir Mohamad ) نخست وزیر مالزی، آمادگی خود را برای اعزام نیروهای نظامی به منظور اجرای عملیات ضد شورش در ژاپن اعلام داشت.

mahtir


حقایق موجود در مورد این خبر:

آشنایی با ماهاتیر محمد

ماهاتیر بن محمد ۱۰ ژوئیه سال ۱۹۲۵ در مالزی به دنیا آمد. ماهاتیر محمد یکى از ۹ فرزند یک مهاجر دو رگه هندى - مالزیایی و از یک مادر مالایایى است. او بعدها پزشک شد و به مدت ۵ سال در زادگاه خود به مداواى بیماران پرداخت.
همسرش همکلاسى دانشگاه پزشکى وی بود. وی ۳ پسر دارد که در تجارت و سیاست در مالزى فعالیت دارند و یکى از دو دخترش، نویسنده و فعال در زمینه بیمارى ایدز است.
وی از شخصیت‌های مطرح سیاسی جهان به شمار می‌آید. از جمله او را به علت نقشش در مدرن‌سازی سریع مالزی و رشد رفاه در این کشور تحسین می‌کنند.
وی که از سال 1981 تا 2003 نخست‌وزیر کشور مالزی بود، با اندیشه‌ای منسجم و مبتنی بر آزادی‌های اقتصادی، توانست به جاودانه‌ترین نخست‌وزیر مالزی تبدیل شود.
وی در یک سخنرانی گفت: ما به جای استراتژی جایگزینی واردات، استراتژی توسعه صادرات را پی گرفتیم و اجازه دادیم خارجی‌ها با تکنولوژی خود، کشور ما را صنعتی کنند. در حالی که اگر خودمان می‌خواستیم هر یک از این تکنولوژی‌ها را بسازیم، 30 تا 40 سال طول می‌کشید.
یکى از پروژه‌هاى مورد علاقه او «پروژا استیل» بود که در حقیقت تلاش او براى الگو گرفتن از ژاپن و کره شمالى است. حاصل آن کارخانه ماشین سازى پروتون و خدمات تلویزیون ماهواره‌اى «آسترو» بود.
رشد اقتصادى مالزى در بین سال‌هاى ۱۹۸۸ و ۱۹۹۷ بیشتر از ۱۰ درصد بود. آن زمان استانداردهاى زندگى تا ۲۰ برابر رشد کرد و درصد فقر، بیسوادى، مرگ و میر نوزادان و دیگر شاخص‌هاى اجتماعى در حد کشورهاى پیشرفته رشد کرد.
پروژه‌هاى ملى که او در این سال‌ها انجام داد؛ تندراه شمال- جنوب، کریدور ابر رسانه‌اى، فرودگاه بین‌المللى کوالالامپور و شمار بسیارى از پروژه‌هاى بزرگ صنعتى و عمرانى است.
سیستم آموزشى یکى دیگر از نقاط بنیادى در برنامه حرکت مالزى به جلو بود. با این حال ماهاتیر همچون بسیارى دیگر از مدیران اقتصادى و سیاسى از انتقادات اقتصادى و سیاسى در جامعه مالزى دور نبوده است.
اما آنچه در فعالیت‌های او از اهمیت زیادی برخوردار است جهش اقتصادى مالزى از یک کشور فقیر و درمانده تازه از زیر یوغ استعمار درآمده با درصد بالاى بیکارى، است.
ماهاتیر محمد بارها به ایران آمده و با بسیارى از اندیشمندان و مردان سیاسى کشورمان آشنایى دارد.


تکه روزنامه درون بازی:

2018/10/05

سازمان ملل متحد اشغال ژاپن توسط کره را محکوم کرد

امروز سازمان ملل متحد به رهبری ایالات متحده آمریکا، قطعنامه ای را علیه تخریب یکی از پایگاه های انرژی هسته ای ژاپن توسط نظامیان کره ای تصویب کرد و آن را نقض کامل حقوق بشر دانست.
بسیاری از کشورهایی که این قطعنامه را امضا کردند، اظهار داشتند که این اقدام کره نشان دهنده تمایل این کشور برای افزایش قدرت خود در منطقه و آمادگی این کشور برای حمله به کشورهای مخالف خود است.
این پیشنهاد آمریکا در سازمان ملل متحد، با 46 رای موافق و 11 رای مخالف به تصویب رسید.
کشورهایی که علیه این قطعنامه رای دادند عبارت بودند از:
مالزی، اندونزی، فیلیپین، تایلند، کامبوج و تمام مللی که با حمایت های مادی خود ازکره، مظنون به برگزاری مذاکرات تجاری پشت درهای بسته با این کشور برای افزایش نفوذ و قدرت خود در شرق آسیا هستند.
کره در واکنش به این قطعنامه، نماینده خود در مقر اصلی سازمان ملل در بروکسل را فراخواند و اعلام داشت در شرایطی که کشورش در حالت تهدید نظامی قرار دارد حاضر به پذیرش هیچ یک از شروط بین المللی نخواهد بود.

North-Korea-missile-via-AFP


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2019
2019/02/02

کره شمالی مظنون به توسعه سلاح های هسته ای در ژاپن است

طبق شواهد و مدارکی که مقامات فرانسوی به سازمان ملل متحد ارائه کرده اند، به نظر می رسد که کره شمالی با استفاده از زیرساخت های موجود در ژاپن درصدد توسعه سلاح های هسته ای است.
شواهد شامل تصاویر ماهواره ای است که عوامل نظامی کره ای را در داخل و اطراف کارخانه روکاشو (Rokkasho) در منطقه آئوموری (Aomori) نشان می دهد.
درحالی که میزان سوخت هسته ای تولیدی در ژاپن محدود است، این مرکز یکی از سایت هایی است که ژاپن از آن به منظور جداسازی و غنی سازی سوخت هسته ای استفاده می کند.
طبق اطلاعات ارائه شده توسط مقامات فرانسوی شواهدی وجود دارد که نیروهای کره ای مستقر در ژاپن در اطراف آژانس اکتشاف هوا و فضا، که در آن موشک مدل MV ساخته و تولید می شود دیده شده اند.
این موشک بر پایه موشک قاره پیمای آمریکایی موسوم به "حافظ صلح" (Peacekeeper ) ساخته شده و توانایی حمل کلاهک هسته ای و شلیک به هر نقطه از جهان را داراست.
اگر چه ژاپن پس از پایان جنگ جهانی دوم در موضع قوی ضد هسته ای قرار دارد، اما در میان مردم این کشور کوچک مثلی وجود دارد که می گوید برای گردش یک پیچگوشتی هم به انرژی هسته ای نیاز هست.
آن ها با بودجه برنامه موشک های بالستیک خود، قادر به تحویل اجناس مقرون بصرفه برای حمل و نقل و تجهیزات لازم برای غنی سازی سوخت هستند. تمام آنچه که آن ها برای این کار نیاز دارند جمع آوری قطعات مورد نیاز است که این کار هم به زمانی کمتر از یک ماه نیاز دارد.


تکه روزنامه درون بازی:

2019/07/07

هرج و مرج در گارد ملی ایالات متحده مانع ایجاد نظم است

در مواجهه با کمبود مواد غذایی و شروع زمستانی بلند، بسیاری از آمریکایی ها تصمیم گرفته اند مشکلات پیش آمده را شخصا حل کنند. وعده تامین غذا و پوشاک باعث شده تا عده ای از مردم با همکاری با برخی باندهای متخاصم کنترل بخش های وسیعی از مراکز شهری را در دست گرفته و با نیروهای گارد ملی درگیر شوند.
طبق توافق دولت قرار بود که از توان گارد ملی برای برقراری نظم و توزیع عادلانه کمک به مردم بهره گرفته شود، اما نحوه برخورد خشونت آمیز افراد گارد با مردم بحران زده، باعث بروز سلسله درگیری های خونینی شد که انتقاد مقامات دولتی و غیر دولتی را به همراه داشت.
یکی از سخنگویان گارد ملی در این مورد توضیح داد:
"ما در شرایط فعلی توان مقابله با باندهای متخاصم را نداریم. همزمان، درگیری های متعددی در شهرهای مختلف وجود دارد که ما به تنهایی قادر به مقابله با همه آن ها نیستیم."
رئیس جمهور به منظور سامان دادن اوضاع پرسنل نظامی مستقر در شهرها و افزایش توان نظامی آن ها، دیروز تمامی کارکنان خود را به جلسه ای اضطراری فراخواند.
اگر چه این عمل نقض آشکار قانون حقوق اجتماعی شهروندان غیر نظامی محسوب می شود، اما بسیاری معتقدند که استقرار گسترده نیروهای نظامی ایالات متحده در داخل کشور تنها راه بازگشت نظم و بازسازی دوباره آن است.

Korea


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2020

2020/08/08

کره در حال حاضر بزرگترین تولید کننده ریزپردازنده خریداری شده توسط آمریکا است

اگرچه این روزها بازار کالاهای مصرفی بسیار متزلزل شده است، اما دولت و ارتش ایالات متحده همچنان از مصرف کنندگان عمده قطعات دیجیتال الکترونیکی به شمار می روند. در این بین کشور کره به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان عمده محصولات اقتصادی و حتی نظامی- الکترونیک و... در دنیا مشغول به کار است.
تینا اولا، مدیر اجرایی یکی از شرکت های تولید کننده ریزپردازنده های کره ای اعلام کرد:
"شرکت ما با قیمتی بی نظیر و غیر قابل رقابت در بازار، قرار داد ساخت همه چیز از مدل ابتدایی تا طرح و تولید نهایی را به عهده می گیرد."


تکه روزنامه درون بازی:

2020/18/10

کره جزئیات طرح همکاری خود برای شرکت در عملیات بازسازی عراق را منتشر کرد

نیروهای ویژه ارتش کره به منظور برقراری نظم در شمال عراق ائتلافی با نیروهای ایرانی تشکیل دادند.
بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط ISS، کره گروهی از شورشیان مظنون در ولایت فرح (Farah ) را بازداشت کرد. نیروهای امنیتی موفق شدند طی بازرسی های خود تعداد زیادی خمپاره و مقداری قطعات لازم برای ساخت انواع بمب را کشف نمایند.
همچنین نیروهای ایرانی و کره ای موفق شدند دو تن از فرماندهان شورشیان عراق را طی عملیاتی حساب شده دستگیر کنند. با نزدیک شدن نیروهای امنیتی به منطقه، این دو مرد با پای پیاده اقدام به فرار نمودند که با اقدام سریع و به موقع نیروهای ایرانی و کره ای بدون خشونت دستگیر شدند.
کره ای ها همچنین موفق شدند با اجرای چندین عملیات هوایی علیه چند تن از دلالان اسلحه و قطعات ساخت راکت و بمب در شمال عراق، همه آن ها را تار و مار کنند.
پس از این عملیات که با دقت بسیار بالایی انجام شد و حداقل خسارات را در بر داشت، نیروهای عملیاتی ویژه کره ای اقدام به بمباران تعدادی زیادی از اهداف از پیش تعیین شده نمودند. آن ها برای انجام این عملیات از سلاح های Shenyang J-5 که نمونه ای مشابه MQ-9 آمریکایی هاست بهره بردند.

north-korea-satellite-nasa-lights-OLD


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2021

2021/04/07

جمهوری بزرگ کره، درحال رشد

مالزی پنجمین کشوری بود که پس از اندونزی، فیلیپین، تایلند و کره جنوبی به "جمهوری بزرگ کره" پیوست.
نخست وزیر مالزی در ساختمان پارلمان GKR در پیونگ یانگ، به کیم جونگ ایل پیوست و در مراسم برپایی پرچم شرکت نمود. این مراسم شامل خواندن سرود ملی مالزی، امضای توافق نامه همکاری طرفین و برگذاری مهمانی و جشنی مجلل بود.
انتظار می رود طی چند روز آینده مذاکراتی بین نمایندگان کشورهای عضو برای تصمیم گیری درمورد پیوستن کامبوج و ویتنام به جمهوری جدید نیز برگذار شود.
GKR اتحادی اقتصادی و نظامی با هدف ارتقای قدرت درحال رشد منطقه شرق آسیا است که محوریت و مدیریت آن را یک فرماندهی مرکزی عهده دار است.
بانک مرکزی GKRنیز ستاد فرماندهی اقتصاد جمهوری جدید به شمار می رود و پایگاه آن در سئول مستقر است. وظیفه این ستاد تنظیم و اجرای سیاست های پولی در میان کشورهای عضو GKR است.
پایتخت نظامی و فرماندهی راهبردی GKR، در پیونگ یانگ قرار دارد و وظیفه هماهنگی عملیات تدافعی و آموزش ارتشی متشکل از همه کشورهای عضو را عهده دار است.

Aviaria a shanghai 


تکه روزنامه درون بازی:

2021/07/14

شیوع بیماری مرگبار در شرق آمریکا

پس از صدور اعلامیه هشدار از سوی نشریه CDC مبنی بر ممنوعیت سفر به مینه سوتا و اوهایو، امروز موارد بسیاری از بیماری آنفولانزای مرغی (H5N1) در سنت پل و آکرون نیز گزارش شد. این در شرایطی است که درحال حاضر سفر به اکثر ایالات شرقی آمریکا به دلیل حکومت نظامی غیرممکن شده است.
شیوع سرفه های مشکوک Knoxville از تنسی، و سپس مشاهده قربانیان روزافزون این بیماری در سراسر جهان (چیزی حدود 100.000 مرگ و میر)، این بیماری را رسما به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل کرده است.
در همین راستا به شهروندان آمریکایی دستور داده شده تا در صورت امکان در خانه های خود باقی بمانند و تنها در موارد ضروری اقدام به سفر نمایند. دولت به شهروندان ساکن در مناطق آسیب دیده نیز دستور داده است که با گوش دادن به برنامه های آموزشی ای که از دو فرکانس 1700 AM و 101.9 FM بخش می شوند، خود را از ابتلا به این بیماری در امان نگه دارند.


حقایق موجود در مورد این خبر:

* تاریخ این خبر 31 دسامبر 2011 است (حدود 9 ماه پس از عرضه بازی)

افزایش نگرانی‌ها از آزمایشات مرگبار آنفولانزای مرغی در آمریکا و هلند

سازمان جهانی بهداشت در رابطه با آزمایشات مرگبار دو گروه تحقیقاتی در آمریکا و هلند روی ویروس آنفولانزای مرغی و تلاش آن ها برای خلق نوع جدیدی از این ویروس که به راحتی در میان انسان‌ها منتقل می‌شود، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان جهانی بهداشت امروز جمعه هشداری جدی را در رابطه با آزمایشاتی که در آمریکا و هلند در رابطه با ویروس مرگبار H5N1 آنفولانزای مرغی در حال انجام است مطرح کرد و به شدت هشدار داد که این آزمایشات که احتمال بسیار زیادی وجود دارد به دلیل تغییرات ایجاد شده در فرایند آزمایشات به یک اپیدمی انسانی تبدیل شوند، باید متوقف شود.
در بیانیه‌ای که سازمان جهانی بهداشت سازمان ملل منتشر کرده، آمده است: ما به شدت نگران عواقب منفی و احتمالی این آزمایشات هستیم که توسط دو گروه تحقیقاتی در زمینه آنفولانزا انجام می‌شود و این ماه اعلام کرده‌اند که راه‌هایی را کشف کرده‌اند تا ویروس H5N1 آنفولانزای مرغی را به نوعی ویروس مرگبار تبدیل کنند که به راحتی منتقل می‌شود و قابلیت همه گیر شدن در میان انسان‌ها را دارد.
این بیانیه افزود: یکی از این گروه‌ها در هلند و دیگری در آمریکا فعالیت دارند.
بر اساس این گزارش، این گروه‌ها پیش از این درخواست‌هایی را از مشاوران امنیت ملی آمریکا دریافت کرده بودند تا تمامی فعالیت‌های خود را کاملا محرمانه نگه دارند چرا که این بیم وجود داشت که انتشار جزئیات مربوط به تحقیقات آنها خطر سوء استفاده از این نوع جدید ویروس آنفولانزای مرغی که قابلیت انتقال سریع در میان انسان ها و مرگ میلیون‌ها نفر را دارد، افزایش می‌دهد.
این گزارش افزود: مشاوران امنیتی آمریکا از دو روزنامه نگاری که پیش از این قصد انتشار فعالیت‌های این گروه تحقیقاتی را داشتند خواسته بود تا نسخه سانسور شده مطالعات این گروه‌های تحقیقاتی را منتشر کنند که البته اعتراض روزنامه نگاران و محققان درگیر در این تحقیقات را نیز به همراه داشت.
بر اساس این گزارش، ویروس H5N1 نوعی ویروس کشنده آنفولانزای مرغی است که در میان انسان‌هایی که با پرندگان آلوده در تماس باشند نیز می‌تواند مرگبار باشد. از سال ۱۹۹۷ که این ویروس شناخته شد،۶۰۰ نفر در سراسر جهان به آن آلوده شده‌اند که نیمی از این تعداد نیز جان خود را از دست دادند.


تکه روزنامه درون بازی:

سال 2025
2025/01/21

پیام خداحافظی رئیس جمهور ایالات متحده به مردم

رئیس جمهور آمریکا پس از دو دوره خدمت به مردم، دفتر ریاست جمهوری را ترک نمود.
در ادامه به گزیده ای از پیام خداحافظی رئیس جمهور آمریکا توجه کنید:
"از هشت سال پیش که من پست ریاست جمهوری ایلات متحده را در دست گرفتم، این کشور تغییرات زیادی کرده است. در طول این مدت ما شاهد ظهور بدترین رکود اقتصادی در تاریخ این کشور، ظهور وحشتناک ترین و خانمانسوزترین بیماری همه گیر در تاریخ این کشور و تاریخ بشریت بودیم که باعث شدند تا برای حفظ وحدت و یکپارچگی کشور مجبور به اتخاد سخت ترین تصمیم ها شوم.
حکومت نظامی که برای صدها سال در این کشور عملی غیر قانونی تلقی می شد، به یک ضرورت تبدیل شد و منازل ما به زندان هایی برای ما تبدیل شدند. در پی این تصمیم سخت، من از طرف مخالفانم دیکتاتور خوانده شدم و همپیمانانم من را فردی خود بزرگ بین و مجنون نامیدند. اما من همیشه به شما قول دادم زمانی که شرایط محیا شود، سربازان خیابان ها را ترک خواهند کرد. امروز یاد آور روزی است که ارتش کنترل دیترویت را به مقامات غیرنظامی واگذار کرد و به حضور نظامی خود در آن شهر پایان داد.
...
بخش عمده ای از کشور ما با بیماری و قحطی و مرگ و میر و کاهش منابع نابود شد، اما مهم این است که
به یاد داشته باشید که حتی اگر به لحاظ فیزیکی کشور ما تغییر کرده، اما همچنان روح او پاک و روشن باقی می ماند، "درخشان ترین نور در جهان در تاریکی فرو رفته است" (اشاره به افول آمریکا) این گذار مسالمت آمیز قدرت عهد، به این واقعیت است. "
عمیق ترین آرزوی من این است که جانشین من بتواند کاری را که من برای کشور انجام دادم ادامه دهد و کشور ما را به کشوری جدید با آینده ای روشن در دنیا بدل سازد.
من برای همه شما آرزو سعادت می کنم. خدمت به شما آن هم در تاریک ترین ساعت ها، افتخار بزرگی برای من بود. خدا نگهدار شما باشد و آمریکا را مورد رحمت خود قرار دهد.

 Oil-war 3

نکات اضافی:
جنگ نفت، یا جنگ بزرگ اعراب، یا جنگ عربستان سعودی و ایران، نام بخش مهمی از اطلاعات موجود در این بازی است که در آن به جنگ این دو کشور سال 2015-2016 می پردازد. طبق داستان این تنش پس از خروج نیروهای آمریکایی از منطقه خاورمیانه و شروع مسابقه تسلیحاتی میان ایران و عربستان سعودی (با خرید تانک های آبرامز از سوی عربستان) به وقوع می پیوندد و ایران آن را تهدیدی برای امنیت خود و منطقه می داند.
در ادامه این تنش بعد فرامنطقه ای پیدا کرده و عراق به عنوان زمین جنگ ایران و عربستان دچار ناآرامی و درگیری های قومی و مذهبی می شود.
عربستان سعودی به بهانه حمایت ظلم حکومت شیعه به سنی مذهبان وارد استان های جنوبی عراق شده و آن ها را تصرف می کند، ایران هم به بهانه حمایت از شیعیان وارد استان های شمالی شده و ضمن اشغال این استان ها، به حمایت از کردها در جدایی آن ها از عراق و تشکیل دولت مستقل کرد کمک می کند که این موضوع نارضایتی مستقیم ترکیه را در پی داشته و این کشور علیه اقدام ایران اعلام موضع می نماید.
پس از تقسیم عراق به سه کشور، اتحادی با عنوان "اتحاد مقدس اعراب" میان کشورهای سوریه، مصر، اردن، ترکیه، کویت، مصر، امارات متحده عربی، بحرین و بخش جنوبی عراق شکل می گیرد تا مانع گسترش قدرت منطقه ای ایران شوند. البته این کشورها از حمایت ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب، اسرائیل (فقط به دلیل به خطر افتادن امنیت خود!) و لبنان نیز بهره می برند.
اما در طرف دیگر، ایران نیز با ایجاد اتحادی از کشورهای عمان، کردهای شورشی، طالبان افغانستان، و بخش شمال عراق سعی در مقابله با اتحاد کشورهای عربی دارد. این کشورها هم از حمایت جمهوری بزرگ کره (اجماع دو کره با یکدیگر) و بخش خودگردان فلسطین بهره می برند.
در آگوست سال 2015 و پس از اتحاد بخش جنوبی و سنی نشین عراق با برخی از کشورهای عربی و ترکیه، عده ای این اتحاد را "اتحادی جاهلانه" می خوانند و آن را محکوم به شکست می دانند. عربستان سعودی تلاش می کند تا اوضاع نابسامان ملت عراق را با فراهم نمودن امکان دخالت و حمایت آمریکا تحت کنترل خود درآورد و این همان اقدامی است که ایران آن را "مداخله غیر قابل قبول عربستان" برای تبدیل عراق به یک مستعمره می خواند.
در همین راستا در ژوئن سال 2016، با کمک ایران در عراق جنبش مقاومتی با عنوان "جنبش کوتاه کردن دست دزدها" به منظور جلوگیری از تبدیل عراق به مستعمره شکل می گیرد که حمایت کردها و طالبان افغانستان را تیز همراه دارد. این جنبش در ابتدا با انجام عملیات نظامی، دو شهر کرکوک و اربیل در شمال عراق را در یک روز به تصرف خود در می آورد و همزمان اهدافی در جنوب عراق، از جمله یک نیروگاه برق و یک پل را بمباران می کنند.
تمام تلاش های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در سال 2015 ناکام می ماند و در اثر این جنگ صدها چاه نفت و لوله انتقال نفت و گاز آسیب دیده و نابود می شوند. این اتفاق باعث می شود تا قیمت نفت (سوخت) در آمریکا به شدت بالا رفته و به چیزی حدود 13 تا 20 دلار در سال 2017 تا 2025 می شود. عربستان سعودی و متحدانش در این جنگ آسیب شدیدی از طرف ایران می بینند و آن ها هم وارد درگیری های شدید می شوند، این درحالی است که ایران کمترین آسیب را در این بین می بیند.
با توجه به بحران نفتی ایجاد شده در آمریکا، این کشور نمی تواند وارد یک جنگ تمام عیار شده و فقط به شکل محدودی به همکاری با اتحاد مقدس اعراب می پردازد.
در این بازی حرفی درمورد نتیجه این جنگ زده نمی شود، اما با توجه به نزدیکی ایران به کره شمالی و دستیابی آن ها به سلاح GKR و کاهش قیمت نفت در سال 2018 و تمجید این کشور از کره شمالی بابت فتح ژاپن! به نظر می رسد که ایران پیروز جنگ بوده و بعید است که سعودی ها نفعی از این جنگ برده باشند.
ناآرامی های به وجود آمده در منطقه خلیج فارس و رکود جهانی اقتصاد، باعث می شود تا ناآرامی هایی در کشورهای اروپایی رخ دهند.
کشور ونزوئلا با اعتصاب های وسیع مواجه می شود، در نیجریه جنگ های داخلی رخ می دهد و اقتصاد چین رو به زوال می رود. از طرف دیگر قطع ارسال گاز از سوی روسیه به اوکراین نیز باعث می شود تا اروپا واقعا با بحرانی جدی روبرو شود.
طبق داستان در اثر حملات ایران، تعداد زیادی از چاه های نفت و لوله های انتقال گاز در نزدیکی دو هر مقدس مکه و مدینه آسیب می بینند. همچنین حدس زده می شود که ایران تا آن سال (2025) همچنان جمهوری اسلامی باقی مانده باشد و این که چگونه ساخت و استفاده از بمب اتم در آن زمان توسط ایران و حمله این کشور به اماکن مقدس اسلام از طرف هیچ مجمع بین المللی محکوم نشده هم خود جای سوال دارد!
براساس شواهد تاریخی موجود، دولت سوریه همواره قرابت نزدیکی با حکومت ایران داشته، اما به دلایل نامعلومی در این بازی این کشور به عضویت اتحاد اعراب درآمده (شاید به دلیل حس نژادپرستی) و با عربستان همکاری می کند. البته شاید این همکاری فقط در حد حمایت و اجازه استفاده از مرز های این کشور باشد، اما به هر تقدیر تلاش های این کشور هم نتوانسته ایران را متوقف نماید.

جدول کشورهای حاضر در جنگ:

 

Oil-war 2

اوضاع اسرائیل در آینده:
طبق مدارک موجود در بازی پس از تضعیف قدرت ایالات متحده آمریکا در سال 2012 و خروج این کشور از منطقه خاورمیانه، اسرائیل که یکی از بزرگترین متحدان این کشور محسوب می شود از همیشه آسیب پذیرتر شده و در نهایت توسط ایران و تروریست های مورد حمایت این کشور تحت فشار قرار می گیرد. به نظر می رسد که پس از این رخداد، اسرائیل مجبور به ترک شهرک های اشغالی، عقب نشینی از کرانه باختری و نوار غزه شده و مرزهای این کشور به کمترین حد خود می رسد و پس از سال ها، سرانجام کشور مستقل فلسطینی تشکیل می شود. البته در بازی اشاره ای به این موضوع نمی شود که این رخداد با جنگ همراه بوده یا به صورت مسالمت آمیز صورت گرفته است.

منابع:
سایت اصلی بازی Homefront
سایت اصلی استودیوی بازی سازی Kaos Studios
سایت وعده صادق
سایت پورتال نور
سایت ویکی پدیای فارسی
سایت ویکی پدیای انگلیسی
سایت مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی
خبرگزاری ایسنا
سایت خبر آنلاین
خبرگزاری فارس
پایگاه خبری تحلیلی رویش
اسلام تایمز
سایت جنگ افزار
روزنامه آسیا
روزنامه ایران
روزنامه همشهری
همشهری آنلاین
سایت شبکه خبر

 کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

 

1 بار پسندیده شده

2 نظرها

 • sahand 3s
  چهارشنبه, 17 دی 1393 ساعت 13:18 ارسال شده توسط sahand 3s

  با سلام واقعا ممنون دید من به کلی راجب این بازی ها و سیاست های آمریکا عوض شده
  واقعا این وقایع تا اون جایی که تواناییش رو دارن داره اتفاق میفته الانم ایران و عربستان تو جنگ نفتی هستن عراق هم در حال تجزیه شدن ولی امید وارم ایران سربلند بیرون بیاد و نقشه
  هاشون رو نقش بر آب کنه

 • ریحان
  سه شنبه, 24 تیر 1393 ساعت 14:59 ارسال شده توسط ریحان

  با سلام
  ببخشید من وقتی بازی رو نصب کردم متوجه شدم ب زبان روسی هست چجوری میشه ب زبان انگلیسی تعغیر داد؟ممنون میشم زود جواب بدین
  ................
  سلام
  به قسمت option بروید و از آنجا در قسمت select language زبان انگلیسی را انتخاب کنید.
  موفق باشید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06138402
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
878
14127
55338
5804885
204569
438819
6138402