هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
9410 دفعه خوانده شده کد مطلب : 5100

نقدی کوتاه بر فیلم RoboCop 2014

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ناجیان غربی به تهران می آیند

ظاهرا این روزها سفر به تهران آنقدر برای ابرقهرمان های غربی ساده و جذاب شده است که کم کم پای تک تک آن ها به تهران باز می شود.

SupermanIran 

پس از سفر سوپرمن در زمان فتنه 88 به تهران و کمک به معترضین و بعد سفر بی دعوت تبدیل شوندگان (Transformers) به تهران و نابودی پایگاه هسته ای! اینبار نوبت به پلیس آهنی و دوستانش رسید تا وارد ایران شوند و تهران را نجات دهند!

Transformers

فیلم Robocop 2014، جدیدترین نسخه از سری فیلم های پلیس آهنی است که سعی در احیای مجدد این آهن پاره اسطوره ای غرب دارد!

Battlefield-3

خوزه پادیلا (José Padilha)، کارگردان این فیلم - که تنها چند فیلم نه چندان موفق در کارنامه کاری خود دارد- سعی کرده تا با به روزرسانی داستانی قدیمی و تزریق فاکتورهای سیاسی، روحی تازه در کالبد فیلم بدمد. اما به جرات می توان این اثر را پروپاگاندایی نخ نما و کاری بسیار ضعیف و بی ارزش دانست که حتی ارزش تماشا و تحلیل را هم ندارد، لذا به بررسی سکانس ابتدایی فیلم اکتفا می کنم.

Tehran-Freedom

شروع فیلم با نمایش سکانسی مضحک از عملیات "آزادسازی تهران" آغاز می شود!! در سال 2028، یک شرکت چندملیتی آمریکایی موفق به تولید روبات های نظامی شده که می توانند به جای سربازها در میادین نبرد شرکت کرده و از تلفات انسانی بالا جلوگیری نمایند.
اما در کشور آمریکا نظرات متفاوتی درمورد کاربرد و قابلیت این روبات ها وجود دارد. عده ای از سناتورها احتمال خطای نرم افزاری این روبات ها در برخورد با انسان ها را بهانه ای برای عدم استفاده از آن ها در آمریکا مطرح می کنند، از همین رو یک برنامه پرطرفدار به مجری گری پت نواک (با بازی ساموئل ال جکسون) تصمیم می گیرد تا با پخش زنده یکی از عملیات های مهم روبات ها، وجهه آن ها را در نظر مردم آمریکا تغییر دهد.

Icons

در این نمایش تلویزیونی روبات ها وارد تهران شده و شروع به کنترل موقعیت می کنند. تهرانی که حتی در سال ۲۰۲۸ هم شهری عقب مانده است و هنوز خوردن لبو و کله پاچه در آن رواج دارد. آن ها با اسکن مردم و بررسی شناسه هویت آن ها، از تروریست نبودن آن ها اطمینان حاصل کرده و امنیت را برقرر می کنند!
اما نکات مضحکی بسیاری در این سکانس وجود دارند که پرداختن به آن ها خالی از لطف نیست:
1- چگونگه این روبات ها وارد ایران شده اند؟! آیا بین ایران و آمریکا جنگی درگرفته که آن ها موفق به فتح تهران شده اند؟ (درباره این موضوع هیچ توضیحی ارائه نمی شود)
2- نام عملیات، "رهایی تهران" معرفی می شود. سوال این است که تهران از چه چیز رها می شود؟ آیا منظور حکومت ایران است؟ در این صورت چرا هیچ جنگ و درگیری میان نیروهای نظامی ایرانی و روبات ها دیده نمی شود؟ چرا شهر حالت عادی دارد و این کنترل، امری روتین معرفی می شود؟
3- روبات ها به زبان عربی به مردم تهران سلام می کنند و "السلام علیکم" می گویند! آیا آن ها هنوز متوجه نشده اند که ایرانی ها عربی صحبت نمی کنند؟ همچنین گفتن عبارت " قرین رحمت الهی باشید" هم بسیار مضحک است.

Control

4- گفته های مجری این برنامه هم در جای خود قابل تامل هستند:
- ماشینی که تو آمریکا ساخته شده و برای برقراری صلح و آزادی به دنیای خارج کمک می کنه. ‏در گذشته ای نه چندان دور، مردان و زنان آمریکایی جون خودشون رو برای نجات این مردم به خطر می انداختن. سرهنگ حالا نظر شما در باره ی این موضوع چیه؟ (از این صحبت ها می توان اینطور برداشت کرد که آمریکایی ها قبلا هم چندین بار برای نجات ایرانی ها! تلاش کرده اند!!)

Chek

سرهنگ:
- ‏خوب، ببین پت، توی عراق، افغانستان و ‏ویتنام ما کلی قربانی دادیم. ‏این اتفاق دیگه هرگز نمی افته. ‏از نظر آینده نگری نظامی این امر برای ما بسیار با ارزشه. ‏ما می تونیم به اهداف خودمون بدون از دست دادن
‏جون مردم آمریکا دست پیدا کنیم ‏و اینکه فکر می کنم، مردم با فهم و درک این کار مارو واقعا ‏ستایش می کنن.

Jelveh

پت نواک:
- ‏چرا که نه؟ ‏ اون ها (ایرانی ها) برای اولین بار تو زندگی هاشون ‏می تونن بزرگ شدن بچه هاشون ‏تو یه محیط امن و بدور از خطر تماشا کنن (یعنی ایرانی ها تا به آن روز در ترس و وحشت زندگی می کردند و محیط نا امن داشتند؟ منظور از ناامنی و خطر در ایران چیست؟ آیا پروژه ای جدید در کار است؟)

در ادامه کنترل روتین مردم، ناگهان عملیات با مشکلی جدی روبرو شده و با حمله انتهاری چند جوان ایرانی که با فریاد یا حسین و یا علی خود را روی روبات ها انداخته و آن ها را منفجر می کنند، به نبردی تمام عیار تبدیل می شود. درواقع این اتفاق تاییدی بر ادعای سناتورهای مخالف می شود و پروژه استفاده از روبات ها در آمریکا ممنوع اعلام می شود.

Entehari

ادامه داستان هم به پروژه ساخت روباتی ترکیبی (انسان- روبات) برای قانع کردن مردم آمریکا می پردازد و ماجرای الکس مورفی را به گونه ای دیگر روایت می کند.
روایتی نچسب و کسل کننده که فقط خاطرات خوب پلیس آهنی را در ذهن ها خدشه دار می کند...

کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

 

 

1 بار پسندیده شده

16 نظرها

 • Line Id : wolworine
  دوشنبه, 30 شهریور 1394 ساعت 18:38 ارسال شده توسط Line Id : wolworine

  اما در حقیقت :

  آمریکا روبات هاش رو برای پرسه تو مرز ایران میفرسته
  ایران روبات ها رو هک می کنه و علیه خود آمریکا استفاده می کنه

  True Story ;)

  البته من مطمئنم همونایی که شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران » میدن میرن میجنگن وگرنه قشر حزب الله که انواع برچسب های از قبیل افراطی بهشون زده میشه از این کارا نمی کنن و تا الانشم همونا مملکت رو نگه داشتن و جلوی داعش رو گرفتن D;

 • jmason
  جمعه, 21 آذر 1393 ساعت 14:10 ارسال شده توسط jmason

  بابا این فیلم اگه سطحی به آن نگاه کنید به آن لقب سیاسی میدهید در صورتی که درسته اطلاع نداشتن از وضعیت ایران خیلی مضحک بود اما در اصل مبارزات و جنگهای آمریکا و سیساتهای جمهوری خواها رو زیر سوال میبرد.. نگاه دقیقتری به آینده تکنولوژی در وجود انسان(چیزی مثله بازیDeus Ex)را سعی داره نشان بده.ایران داخل فیلم میتونست هر کشوری مثله افغانستان یا عراق یا حتی یکی از کشور های آمریکا جنوبی باشه،اما فعلن از این بابت تو بورسیم!!!

 • بهمن
  جمعه, 30 آبان 1393 ساعت 00:57 ارسال شده توسط بهمن

  سلام
  سال 2028 دقیقا میشه سال 1406
  11=1+4+0+6
  11 نماد شیطان پرستیه. شاید رابطش جمع عددهای سال 1406 باشه که این سال انتخاب شده
  -----
  و یا اگه اواسط سال 2028 را در نظر بگیریم به سال ما میشه 1407 در این حالت هم داریم:
  12=2+0+2+8
  12=1+4+0+7

 • علیرضا
  چهارشنبه, 16 مهر 1393 ساعت 22:17 ارسال شده توسط علیرضا

  سلام جناب بلالی.
  ممنون از نقدتون فقط
  من یک سوال دارم از شما؛ خردن لبو و کله پاچه چرا برای عقب موندهاس ؟!
  -----------------
  سلام علیرضا جان
  خوردن لبو و کله پاچه نه تنها نشانه عقب موندگی نیست، بلکه خیلی هم عالیه. این حرف نظر من نیست، این نظر سازنده های احمق این فیلمه که در کنار جهان روباتیک، با نمایش همچین چیزهایی سعی در تحقیر ما دارن. شما به این موضوع از نگاه یک بیننده غیر ایرانی نگاه کن تا متوجه منظور من بشی. و الا عشق است کلبچ و...

 • محمد رضا
  سه شنبه, 08 مهر 1393 ساعت 22:14 ارسال شده توسط محمد رضا

  سلام و خسته نباشید....میخواستم خواهش کنم که اگه امکانش هست سری بازی های آنچارتد و بازی the last of us و دو فیلم پسر جهنمی 1 و 2 را تحلیل کنید...با تشکر...

 • نفوذی
  چهارشنبه, 22 مرداد 1393 ساعت 17:14 ارسال شده توسط نفوذی

  عکسی تامل برانگیز:
  http://www.mediafire.com/convkey/1f52/1kr9qof9wmrfp9gfg.jpg?size_id=d

 • 4m1r
  دوشنبه, 19 خرداد 1393 ساعت 19:06 ارسال شده توسط 4m1r

  نقدت عالي بود ممنون كه اگاهمون كردي

 • امین
  پنج شنبه, 15 خرداد 1393 ساعت 10:29 ارسال شده توسط امین

  سلام اقا محمود خسته نباشید
  اون عکسه که مربوط به خانومه هست نوشتین لاله مقامی ولی توی فیلم لاله مدنی هست...!
  بعد به نظر شما ایا اسم هایی که انتخاب شده از روی قصد بوده چون اسمها واقعا جالب هستن مثل "اذر رجوی" و "لاله مدنی" و "ادیب مزدکی" میخواستم نظرتون رو در این باره بدونم؟
  --------------------------
  سلام
  ممنون از تذکرتون. فکر می کنم با توجه به استفاده از دو رنگ سبز و بنفش و نمادگرایی هایی از این دست، اسامی (فامیل ها) هم باید به صورت نمادین به کار رفته باشن.
  موفق باشید

 • علیرضا
  دوشنبه, 05 خرداد 1393 ساعت 00:14 ارسال شده توسط علیرضا

  این آمریکا خیلی باحاله همیشه فیلمایی میسازه که به واقعیت نمیپیونده.
  مگه تو خواب ببینید که تهران رو تصرف کردید.

 • naamira
  پنج شنبه, 01 خرداد 1393 ساعت 02:18 ارسال شده توسط naamira

  ممنون از نقد خوبتون

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05712759
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
13141
12374
69121
5331822
217745
457150
5712759