هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
6955 دفعه خوانده شده کد مطلب : 5107

نقدی کوتاه بر فیلم The Physician

 

بسم الله الرحمن الرحیم

فخری که ننگین جلوه داده شد

یادش بخیر، سال 1364 بود که برای اولین بار سریال ابن سینا به کارگردانی مرحوم "کیهان رهگذار" و بازی چشمگیر "امین تارخ" از تلویزیون ایران پخش شد و خیلی زود توانست در میان مردم جا باز کند. از آن سال به بعد دیگر چهره ابن سینا برای ما چهره امین تارخ شده بود و منشش، منشی که آقای رهگذار برای ما تعریف کرده بود و انصافاً که اثری جاویدان و خوش ساخت بود.

Booali-dar-se-negah

اما این روزها سینماگران غرب دست به کار شده اند تا این چهره خوب و دوست داشتنی را خدشه دار کرده و چهره ای باب میل خود را جایگزین آن نمایند.
فیلم فیزیکدان (The Physician) به کارگردانی "فیلیپ اشتولزل"، روایتگر ماجرای جوانی به نام "راب کول" است که علاقه شدیدی به علم پزشکی داشته و این علاقه سرانجام به شاگردی ابن سینا منجر می شود!
ماجرای اصلی در مورد ابن سینا از آنجا شکل می گیرد که یک پزشک یهودی اقدام به عمل آب مروارید چشم استادِ کول می کند و او در مورد چگونگی فراگیری این علم از پزشک یهودی سوال می کند. وی توضیح می دهد که این کار را نزد بوعلی سینا در اصفهان آموخته و به کول با طعنه می گوید که متأسفانه ایرانی ها پذیرای مسیحیان نبوده و در صورت ورود یک مسیحی به کشورشان، او را خواهند کشت! سپس در کنایه ای دیگر، خطاب به مسیحیان اشاره می کند که: "شما خدای اشتباهی را می پرستید!"

Yahood

عشق دیدن و شاگردی ابن سینا، کول را وادار می کند تا خود را به شکل یهودیان درآورده و با نام جعلی "جسی بن بنیامین" همراه با کاروانی تجاری راهی اصفهان شود.
در این فیلم، اصفهان شهری بسیار پیشرفته و شکیل نمایش داده می شود. مردم مشغول جشن و پایکوبی هستند که ناگهان حاکم برای بازدید از شهر، وارد می شود. در اینجا حاکم فردی سفاک و خونریز معرفی می شود که علیه دین اسلام قیام کرده و آخوندها (لفظی که در فیلم به آن اشاره می شود) به عنوان حافظان دین دشمنان وی محسوب می شوند.

Esfahan

کول به سراغ ابن سینا می رود، ولی از طرف کارگزار وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و رانده می شود، اما در ادامه به عنوان بیمار به نزد ابن سینا رفته و در نهایت به شاگردی وی پذیرفته می شود.

Kargozar

اوضاع برای کول بسیار آرمانی و خوب در حال سپری شدن است که به همراه ابن سینا به دربار احضار می شود. حاکم یکی از فرستادگان شاه سلجوقی که برای صلح به دربار وی آمده بود را گردن زده و در اثر این اتفاق دستش رگ به رگ شده و به درمان نیاز دارد!

Gardan-Zadan

این عمل حاکم برای کول دو پیامد را به همراه دارد: اول اینکه وی پس از این دیدار رابطه ای صمیمانه با شاه برقرار می کند! و بعد اینکه کشتن پیک شاه سلجوقی باعث می شود تا وی برای گرفتن انتقام، فردی مبتلا به بیماری طاعون را به اصفهان فرستاده و این بیماری مرگبار را در شهر گسترش دهد (نوعی جنگ بیولوژیکی به سبک قدیم).
با مشاهده علائم بیماری، کول و ابن سینا به حاکم در مورد پیامدهای وحشتناک گسترش آن در شهر هشدار می دهند، اما او بی تفاوت از کنار این هشدار گذشته و در نهایت بیماری در شهر گسترش می یابد.

Darman-2

درمان شهر طاعون زده تبدیل به دغدغه اصلی ابن سینا و تیم پزشکی وی می شود، اما آن ها در کنترل این بیماری حداقل موفقیت را کسب می کنند تا اینکه تحقیقات کول!! باعث می شود تا عامل انتقال بیماری کشف شده و در نهایت کنترل شود.
وجود اجساد بیشمار بیماران، کول را به این فکر وامی دارد تا به ابن سینا پیشنهاد کالبدشکافی اجساد را داده و از او بخواهد تا درمورد بیماری آپاندیس (که علت اصلی مرگ مادر وی نیز بود) تحقیق کند. اما ابن سینا با بیان معذورات دینی (هر سه دین ابراهیمی) وی را از این کار منع می کند.

Tashrih

در این بین، وجود یک بیمار زرتشتی و تضاد اعتقادی وی با سه دین یهود، مسیحیت و اسلام و در نتیجه بی اهمیت بودن سرنوشت جسدش، کول را به فکر کالبدشکافی جنازه او می اندازد.
بدین ترتیب کول برای اولین بار در تاریخ!!! اقدام به کالبدشکافی کرده و این خدمت بزرگ را به جامعه بشریت می کند تا بتوانند از واقعیت درون بدن انسان آگاهی یابند!
اما از بخت بد، با جاسوسی کارگزار ابن سینا (که دل خوشی از کول نداشت) و اطلاع رسانی وی به آخوندها! کول و ابن سینا دستگیر شده و به عنوان جادوگر (کسی که قصد ارتباط با مردگان را دارد) محکوم به اعدام می شوند.

Dadgah

درون زندان، ابن سینا با کنجکاوی از کول درخواست می کند تا در مورد حقایق درون بدن به وی توضیح دهد و او را نیز مطلع نماید.

Zendan

سرانجام زمان اعدام فرا می رسد، اما پیش از انجام مراسم، حاکم به کمک آن دو آمده و آن ها را به نزد خود می آورد. در آنجا معلوم می شود که حاکم هم به بیماری آپاندیس مبتلا شده و پزشکان از وی قطع امید کرده اند. حاکم از کول می خواهد که با توجه به اطلاع دقیق وی از محتویات درون بدن! او را جراحی کرده و از بیماری نجات دهد. کول با دستیاری ابن سینا و دوست یهودیش دست به کار شده و با یک جراحی موفق، حاکم را نجات می دهد!

Jarahi-Hakem

از طرف دیگر، دخالت حاکم در اجرای حکم آخوندها موجبات خشم آن ها را فراهم کرده و آن ها ضمن برقراری تماسی مخفیانه با شاه سلجوقی، از وی درخواست می کنند تا به اصفهان حمله کرده و آن جا را فتح نماید. همچنین آن ها به حاکم سلجوقی این اطمینان را می دهند که با شورش علیه حاکم، زمینه پیروزی وی را فراهم نمایند.

بدین ترتیب، ارتش سلجوقی به نزدیکی مرزهای اصفهان رسیده و با حاکم و نیروهایش وارد جنگ می شوند (در این جنگ حاکم و افرادش کشته می شوند و شهر به دست سلجوقیان فتح می شود.)
آخوندها هم در مورد یهودی های درون شهر و مدرسه ابن سینا اعلام جنگ کرده و با حکم جهاد علیه آن ها اقدام نظامی می کنند. آن ها کلیه عبادتگاه های یهودیان را تخریب کرده و مدرسه را به آتش می کشند.

Jahad

اما حاکم پیش از رفتن به جنگ برای جبران لطف کول (که گمان می کرد یهودی است،)، یهودیان شهر را از طریق دروازه پشتی فراری می دهد. در آخرین لحظات، کول متوجه عدم حضور ابن سینا می شود و به سراغ وی می رود. او درون مدرسه نشسته و با اندوه بسیار نظاره گر نابودی آن است.
کول از او می خواهد تا مدرسه را ترک کند، اما با کمال تعجب متوجه می شود که وی با خوردن سمی قوی اقدام به خودکشی کرده است!!!

Atash-soozi-ketabkhaneh

ابن سینا در آخرین لحظات عمرش کتاب خود (احتمالاً قانون!) را به کول می دهد و از او می خواهد تا آن را تکمیل و تصحیح نماید!!!
کول به انگلستان بازمی گردد و با کمک یهودیانی که همراه خود به آنجا آورده بود، بیمارستانی را دایر کرده و به درمان بیماران مشغول می شود و بدین ترتیب علم پزشکی از خاورمیانه به غرب رفته و تکمیل می شود!!!

در این داستان تحریفات و نکات زیادی وجود دارد که به صورت گذرا به برخی از آن ها اشاره می کنم:

1- شخصیت ابن سینا در دوره غزنویان می زیسته، در حالی که در فیلم، وی معاصر دوران سلجوقیان نمایش داده شده، یعنی چیزی حدود 100 سال اشتباه تاریخی!

Hakeme-Saljooghi

2- حاکمی که در فیلم به تصویر کشیده می شود، علاء‌الدوله كاكويه نام دارد که ظاهراً ابن سینا در زمان حکومت وی به سمت وزارت انتخاب شده بود و در این فیلم هیچ رابطه حسنه ای میان آن دو مشاهده نمی شود!
اصفهان در عهد غزنويان:
در سال ۴۲۰ هجري، مجدالدوله ديلمي كه از شّر لشگريان خويش ايمن نبود به سلطان محمود غزنوي متوسل شد و محمود كه منتظر چنين فرصتي بود، علي حاجب را به ري فرستاد و دستور داد كه مجدالدوله را دستگير نمايد. سپس خود او نيز در ربيع‌الاخر سال۴۲۰ به ري رسيد و قريب يك ميليون دينار وجه نقد و پانصد هزار دينار جواهرات مجدالدوله را تصرف خود گرفت. حكومت اصفهان در اين تاريخ با علاء‌الدوله كاكويه بود و او چون ديد كه محمود به ري و قزوين دست يافته و به ممالك او هم نظر دارد، پيشدستي نمود و در اصفهان به نام سلطان محمود غزنوي خطبه خواند. محمود هم معترض او نشد و علاء‌الدوله همچنان در حكومت ولايت خود باقي ماند. پس از مراجعت محمود، پسرش مسعود به اصفهان حمله برد و آنجا را از دست علاأ‌الدوله بيرون آورد و از جانب خود كسي را به حكومت اصفهان گماشت و به ري برگشت، امّا مردم اصفهان بر گماشته مسعود شوريدند و او را كشتند و مسعود بار ديگر از ري به اصفهان آمد و به كشتار مردم اصفهان دست زد و قريب به پنجاه هزار نفر از مردم را كشت و مجدداً شهر را تحت امر خود درآورد و علاء‌الدوله فراري و متواري شد. در اين حمله، اصفهان غارت و بسياري از عمارات آن نيز خراب شد.

Khianat

3- علاء‌الدوله كاكويه حاکمی سکولار و مستبد تصویر می شود، در حالیکه وی خلاف این مرام را داشته است.
4- در این فیلم، اولین کالبدشکافی (تشریح) و جراحی به یک انگلیسی مسیحی (یهودی) نسبت داده می شود، حال آن که در جهان اسلام سابقاً جراحی و تشریح توسط دانشمندان دیگری همچون رازی صورت گرفته بود.
5- ابن سینا هرگز شاگرد انگلیسی نداشته و راب کول شخصیتی کاملاً خیالی است.
6- آخوندها (در واقع نماد اسلام) ضد پیشرفت و علم نشان داده می شوند، حال آن که بر همه روشن است که اسلام عامل اصلی پیشرفت های علمی بوده و دانشمندان اسلامی در علم سرآمد دیگران بوده اند.

Manbar

7- نوع لباس آخوندها و عمامه مشکی آن ها بیشتر در دوره صفوی رواج داشته است (البته این لباس قدمتی تاریخی و بسیار زیاد دارد، اما رواج و عمومیت آن بیشتر در دوران صفوی نمود داشته است) و در دوره غزنویان چنین لباس هایی مرسوم نبوده است.

Sajdeh-2

8- ابن سینا فردی مسلمان بوده و در قاموس اسلام خودکشی گناه کبیره و نابخشودنی به شمار می رود. حال آن که وی در این فیلم اقدام به خودکشی می کند. این در حالی است که ابن سینا در همدان و به علت بیماری قولنج درگذشت.
9- محل درگذشت ابن سینا شهر اصفهان مطرح می شود، در حالیکه وی در همدان دار فانی را وداع گفت و مقبره وی در حال حاضر در همدان است.

tomb-of-bo-ali-sina

10- نکته بعد در مورد رابطه خوب مسلمانان با یهودیان و رابطه بد آن ها با مسیحیان است. این موضوع از لحاظ تاریخی صحت نداشته و مسلمانان هیچگاه با مسیحیان دشمنی و عداوت نداشتند.

البته اشتباهات و تحریفات موجود در این فیلم بیش از این تعداد است، اما در اینجا به ذکر همین تعداد بسنده می کنم و خدا را شاکرم که اینبار (یکی از معدود موارد موجود) ما پیش از غربی ها به تبیین صحیح ابعاد مختلف شخصیتی یکی از مخافر ملیمان پرداختیم تا تحریفات مغرضانه غرب در تبیین چهره ای جدید از وی بی اثر و خنده دار باشد.

کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

 

 

1 بار پسندیده شده

10 نظرها

 • مرتضی 214
  سه شنبه, 22 دی 1394 ساعت 00:17 ارسال شده توسط مرتضی 214

  سلام این که گفتید فیلم اشتباه زمانی صد ساله داره رو انگار در ادامه خودتون اصلاح کردید از متن اصلی حذف شود.
  در اصفهان قبری تاریخی منسوب به ابن سینا در خیابانی به همین نام در یکی از قدیمی ترین محله ها به نام طوقچی قرار داره و از لحاظ تاریخی سندیت خوبی داره .
  جنگ طغرل سلجوقی با علاادوله دیلمی و تصرف اصفهان در زمان حیات شیخ الرییس کاملا منطبق بر تاریخ است.
  اسنادی بر بازگشت ابن سینا به اصفهان به خاطر تهمت خیانت از همدان در روزهای پایانی عمرش وجود دارد همچنین بیماری که منجر به مرگ ابن سینا شد کولیت روده بوده که برای درمان از تریاک برای تنقیه استفاده کرده که مصرف زیادش براسش مسمومیت ایجاد کرد

 • کیوان
  یکشنبه, 25 مرداد 1394 ساعت 10:49 ارسال شده توسط کیوان

  به نظرتون چرا مرگشو تو اصفهان نشون دادن؟؟؟دلیلش چی بوده؟؟
  ------------------
  فکر می کنم کارگردان تصور دقیقی از شهرهای ایران نداشته. چون هیچ کدوم از بخش ها مطابق واقعیت پیش نرفته.

 • empty
  شنبه, 17 مرداد 1394 ساعت 17:19 ارسال شده توسط empty

  سلام.نمیدونم چجور بگم...راستش ما این مطلب شما رو در یک نشریه دانشجویی به تاریخ 22 فروردین امسال چاپ کردیم.نمیدونم چطور شد ولی واقعا یادم رفت که موقع طراحی نشریه، اسم شما و سایتتون رو بنویسم.اینکه چطور یهو بعد چهار ماه یادم اومد که سایت شما رو در نشریه چاپ نکردیم بماند...
  ولی چون گفتید که راضی نیستید خواهش میکنم حلال کنید
  نمیدونم به چی قسم بخورم اما واقعا یادم رفت.
  شرمنده...حلال کنید...
  -------------------------
  سلام
  از صداقت شما تشکر می کنم. خدا از شما راضی باشه...

 • محمود
  سه شنبه, 15 مهر 1393 ساعت 23:25 ارسال شده توسط محمود

  حق با شماست...انصافا بزرگ مردانی مانند ابن سینا کمند...مخصوصا علم پزشکی...بنده با کتاب اشارات و تنبیهات تا حدودی اشنا هستم.
  به دوستان عزیزم توصیه می کنم فقط کافی است سری به مقبره این بزرگ مرد در همدان بزنید تا حس بزرگ مردی را کمی درک کنیم و دفاع زیباتری از
  ابن سینا داشته باشیم و از ان طرف پشت بام نیفتیم...ممنون

 • یک دوست
  یکشنبه, 12 مرداد 1393 ساعت 14:11 ارسال شده توسط یک دوست

  با عرض سلام
  معنای The Physician، طبیب است نه فیزیکدان.
  .....................
  سلام
  این معنی رو اکثر مجلات فیلم ارائه دادند. به همین دلیل من هم به کار بردم. مثل خیلی از ترجمه ها که چندان دقیق نیست اما به اون نام مشهور میشه.
  ممنون

 • حامد
  یکشنبه, 08 تیر 1393 ساعت 01:57 ارسال شده توسط حامد

  سلام
  این تقابل آخوندا با ابن سینا جالبه ،همونطور که میدونید تحصیلات در گذشته منحصر به حوزه علمیه بوده وامثال غیاث الدین جمشید و ابن سینا روحانیونی بودن که در علمی غیر ازفقه سرامد شدن ،ضمن ابن سینا در تمام عللوم مجتهد بوده وفقیه فیلسوف طبیب موسیقیدان و... بوده است اما بیشتر آثار پزشکی وفلسفه اش باقی مونده و در همین دو برجسته شده ،حقا هم که درفلسفه بالاترازطب نباشه کمتر نیست .بیشترین احترام برای ایشون فعلا در حوزه وجودداره کتبش تدریس میشه (در سطوح بالای فلسفه وتوسط افرادخاص)در فلسفه حوزه شیخ مطلق و بدون پسوند یعنی شیخ الرییس این خودش عنوان بزرگیه که درفقه به شیخ طوسی ،اصول شیخ انصاری و فلسفه ابوعلی سینا اطلاق می شود .پس واقعیت کاملا متناقض بافیلم است تنها اخباریون با ابن سینا و هر فیلسوفی مخالفند.

 • hamed
  جمعه, 30 خرداد 1393 ساعت 01:11 ارسال شده توسط hamed

  فیلم از نظر صحت تاریخی کاملا مردوده،ولی از نظر ساختار و داستان ، فیلم خوبیه، خوب دلیل این وضعیت رو شما چی میدونین کشوری که در تصاحب مذهبیون افراطی و فاسد باشه ، معلومه نسبت به علم و مشاهیر علمی وتاریخی کشور باید بی اعتنا باشند. و به جای ساخت فیلم های تاریخی ایرانی سریال مختار رو بسازند. بعدشم غرب رو مقصر بدونن ،اونها هم تا میتونن از این قضیه سوء استفاده میکنن همه چی رو اونجور که دوست
  دارن القا میکنن.که نمونه اش هم زیاده فیلم سیصد یا همین فیلم
  -----------------------------
  سلام
  افراط در هر چیزی زمینه فساد رو به همراه داره، اما نباید اینطور هم قضاوت کرد. اگر دقت کنید خیلی قبل تر از این که غربی ها تصمیم بگیرن تا از مشاهیر ما فیلم بسازن، خودمون سریال اونو تولید کردیم که انصافا در زمان خودش کار بسیار خوبی بود. درضمن طبق کدام منطق دین با علم مخالفه و باعث بی اعتنایی به اون میشه! دقت داشته باشید که علم و دین درست در کنار هم و در یک راستا هستن، پس بهتره در این مورد اشتباه نکنیم.
  درمورد بخش آخر حرفهاتون هم با شما موافقم، ما در این عرصه خیلی کم کاری کردیم و باید بیشتر تلاش کنیم. ممنون

 • بهاباد
  جمعه, 23 خرداد 1393 ساعت 06:40 ارسال شده توسط بهاباد

  سلام. ممنون از نقدتو خوبتون.
  اگه امکان داشت مقاله ای درباره نحوه نقد (خصوصا بازی) و الزامات انجام آن و نحوه دسترسی به منابع تاریخی و مذهبی و غیره مورد نیاز در نقد بنویسید. متشکرم.

 • Leo
  پنج شنبه, 22 خرداد 1393 ساعت 02:00 ارسال شده توسط Leo

  بسیار فیلم عالی و خوبی بود و شخصیت ابن سینا رو به خوبیه هرچه تمام به رخ کشیدند , و اگر شما اول فیلم رو نگاه میکردید میدید که این فیلم بر اساس رمانی ساخته شده است و بطوری داستان میباشد و اینکه آخوند های متعصب رو اینگونه به نمایش گذاشتند بسیار کار خوب بود و واقعیت حال امروز جامعه فعل هم میشود. ..
  و فکر کنم عزیزدلم شما یکی از همین آخوند های متعصب هستی که اومدی اینجوری این فیلم رو نقد کردی :)
  -----------------------------------
  سلام
  حق با شماست، این که ابن سینا در حد دستیار یه یهودی انگلیسی نشون داده میشه، خودکشی می کنه، کتابش رو میده تا یه انگلیسی اونو تصحیح و کامل کنه و... واقعا زیبا این شخصیت ملی رو به تصویر کشیده و باید هم بهش افتخار کرد!! از اطلاعات دقیق شما مشخصه که به تاریخ کاملا مسلط هستید و عرق ملی بالایی دارید.
  درضمن این خیلی مایه شرمه که شما انتقاد به مسائل امروز کشورت رو در فیلم های غربی جستجو می کنی و بر این باوری که اون ها دارن به درستی وضعیت امروز جامعه ات رو نقد می کنن!!
  درمورد بنده هم شما لطف دارید....

 • علی سایه
  سه شنبه, 13 خرداد 1393 ساعت 16:44 ارسال شده توسط علی سایه

  عالی و کامل بود.......
  آیا میشه نسبت به یک فیلم اعتراض کرد؟؟؟؟یعنی از طریق دادگاه بین المللی ؟؟؟؟؟؟

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05699914
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
296
12374
56276
5331822
204900
457150
5699914