هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
7321 دفعه خوانده شده کد مطلب : 587

کالبدشکافی نام هالیوود و بررسی مانیفست آن

 

بسم الله الرحمن الرحیم

میراث جادوگران فرعون

بدون شک همه شما نام هالیوود (Hollywood) را بارها و بارها شنیده اید و با آثار تولیدی این کمپانی بزرگ فیلم سازی آشنایی دارید. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا نام یک کمپانی فیلمسازی، با کلمه "چوب" پیوند خورده است؟
به طور معمول اگر قرار باشد نامی برای یک کمپانی فیلمسازی انتخاب کنیم، از ترکیب های رایجی مانند: 
فیلم، مدیا، رسانه و... به عنوان پیشوند و پسوند استفاده می کنیم. 
اما هیچکس نام کمپانی خود را با ترکیبی از کلمه "چوب" و "الوار" و مانند این ها نمی سازد! مثلا: اسامی ای مانند "چوب ایران"و یا "چوب راش" هیچگاه شما را به یاد یک کمپانی فیلم سازی نخواهند انداخت؛ با این اوصاف چرا هالیوود از ترکیب "چوب" در نام خود بهره برده است؟
برای پاسخ به این سوال لازم است تا درمورد کلمه هالی (Holly) و علت استفاده آن در نام این کمپانی کمی تحقیق کنیم. 

Holly-Wood-2

در برخی از سایت ها و حتی کتب و نشریات به اشتباه کلمه Holly را مقدس ترجمه کرده اند و از این رو هالیوود را نمادی از "چوب مقدس" یا همان عصای حضرت موسی (ع) می دانند. این اشتباه از شباهت دو کلمه Holly و Holy به یکدیگر رخ داده است و به هیچ وجه صحیح نیست. 

هالی درواقع نام درختی است که به آن "خاس" و "راج" هم گفته می شود. جنس خاس (Ilex) در تیره خاسیان (Aquifoliaceae) در راسته خاس‌سانان (Aquifoliales) قرار دارد. خاس‌سانان به شکل درخت یا درختچه هستند و گل‌های منظم و میوه سِته دارند.
خاس درختی کوچک یا درختچه‌ای معمولاًٌ همیشه‌ سبز و به‌ندرت خزان‌دار است که گونه‌های آن در مناطق گرمسیری جنوب آمریکا و مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری آسیا پراکنده‌اند؛ گل‌های این گیاهان معمولاً چهارپر و به‌ندرت پنج تا نُه‌پر است؛ میوه آن ها کروی یا کروی کشیده به رنگ قرمز یا سیاه و به‌ندرت زرد است.

Holly-Wood-3

برای این درخت، خواص ویژه ای ذکر شده است که دقت در آن ها می تواند گره گشا باشد:
در باور عامه، این گیاه نماد شانس و اقبال معرفی شده است و به همین دلیل اکثر غربی ها در جشن کریسمس حلقه ای از آن را بر سر در خانه خود آویزان می کنند تا بخت و اقبال به خانه آن ها روی آورد.

Holly-Wood-4

اما در متون مربوط به علوم جادویی درمورد این گیاه اینطور آمده است که از چوب درخت خاس، برای ساخت عصاهای جادویی استفاده می شده (می شود!). چوب این درخت دارای خاصیتی ویژه است که جادوگر می تواند با استفاده از آن، هدف مورد نظرش را جادو کرده و به خواب ببرد، یا به عبارت بهتر، چشمان او را جادو می کند.

Holly-Wood

حال که با این خاصیت ویژه چوب خاص آشنا شدید، اجازه دهید داستانی از قرآن کریم را با هم مرور کنیم:

قَالَ أَلْقُوا فَلَمَّا أَلْقَوْا سَحَرُوا أَعْيُنَ النَّاسِ وَاسْتَرْهَبُوهُمْ وَجَاءُوا بِسِحْرٍ عَظِيمٍ

گفت: «شما بیفکنید!» و هنگامی (که وسایل سحر خود را) افکندند، چشمان مردم را سحر کردند و ترساندند؛ و سحر عظیمی پدید آوردند. - سوره اعراف آیه 16

در این آیه خداوند به صراحت به سحر دیدگان مردم توسط ساحران خبر می دهد. عملی که از آن به عنوان سیمیا نام می برند.

سیمیا چیست:

علمي است كه انسان به وسيله يادگيري آن، قدرتی عجیب براي انجام كارهاي خارق العاده پيدا مي‏كند. همچنین این علم از آمیختن قوای ارادی با قوای مادی خاص برای دست یابی به تصرّفات خاصّی در امور طبیعی، مانند تصرّف و خیال كه آن را جادوی چشم می گویند، بحث می كند. این علم و فن، از بارزترین مصداق های جادوگری است. نمونه بارز سیمیاگران در طول تاریخ جادوگران اجیر‌شده توسط فرعون بودند كه در مقابل حضرت موسی (ع) قرار گرفتند.

Staf-2

در کتب جادویی باستانی اینطور ذکر شده که عصای مورد استفاده جادوگران مصری در مقابل حضرت موسی (ع) از جنس چوب خاس و جادوی آن ها نیز سیمیا بوده است.

حال معلوم  شد که چرا نام این کمپانی فیلم سازی، هالیوود نهاده شده است. درواقع این نام، مانیفست گردانندگان این کمپانی فیلم سازی را مشخص می کند. آن ها که ظاهرا خود را از نوادگان جادوگران فرعون می دانند! اینطور فریاد می زنند که:

"ما چشمان شما را جادو خواهیم کرد تا آنچه را که ما می خواهیم شما ببینید."

حال مختارید آنچه را که می بینید باور کنید یا با دیده شک و تردید به آن ها بنگرید.

اما در کنار این بحث، این سوال مطرح می شود که جنس عصای حضرت موسی (ع) که سحر جادوگران را باطل نمود از چه درختی بوده است؟

Mosses

امام صادق (ع) در این مورد فرموده است: 
عصای حضرت موسی (ع) از چوب آس، از درختان بهشتی بود که به هنگام عزیمت به سوی مدین، جبرئیل آن را به او داده بود. عصای موسی و تابوت آدم در دریاچه طبریه هستند، آن ها پوسیده نمی شوند و رنگ شان تغییر نمی یابد تا به دست قائم (ع) به هنگام ظهورش بیرون آورده شوند. [1]

آس درختی است که در بهشت کاشته شده است. عصای حضرت موسی (ع) از شاخه آن درخت بود و آن را جبرائیل (ع) برای او آورد. حضرت مهدی(عج) هنگام ظهور، عصای موسی (ع) را همراه دارد. آس، درختی است بلندتر از انار، دارای گل و برگی معطر و تخمش سیاه است. در مناهی رسول (ص) از خلال کردن با چوب آن نهی شده است. [1.1]

البته در نام عصا اختلاف است، مثلا ابن جبیر در این مورد گفته: 
اسمش ماشاء الله است و مقاتل گفته: نامش نفعه است، و بعضی: غیاث، و بعضی دیگر: علیق گفته اند و اما وصف آن و حوائجی که در آن برای حضرت موسی (ع) بود، دانایان به علم گذشتگان چنین گفته اند: عصای موسی (ع) دو سر داشت که بیخ هر یک از آن ها کژی داشت و نیزه آهنینی در انتهایش بود. پس هر گاه موسی (ع) شب هنگام به بیابانی وارد می شد و مهتاب نبود، دو سر عصا تا آن جا که چشم کار می کرد روشنائی می داد. هر گاه با کمبود آب مواجه می شد آن را در چاه وارد می کرد که تا ته چاه امتداد می یافت و سر آن مانند دلو می شد. و هر وقت به غذا نیاز داشت، با عصای خود به زمین می کوفت و خوردنی ها از آن بیرون می آمد. چنان بود که هر گاه میوه ای اشتها می کرد آن را در زمین می نشاند، پس غنچه های همان درختی که موسی اشتها کرده بود در آن ظاهر می شد و همان موقع میوه می داد. و گفته می شود که عصای موسی از چوب بادام بود، هر گاه گرسنه می شد آن را در زمین می نشاند برگ و میوه می داد، و از آن بادام می خورد. و هر گاه با دشمن خود مقاتله می کرد بر دو شاخه عصا دو مار آشکار می شد که با هم نبرد می کردند. عصا را بر کوه سخت ناهموار می زد و نیز به درخت ها و خارها و گیاه ها می زد، راه باز می شد. و هر وقت می خواست از نهری بدون کشتی عبور کند، عصا را بر آن می زد و راه وسیعی برایش باز می شد که در آن می رفت. 
و آن حضرت گاهی از یک شاخه عصا شیر می نوشید و از شاخه دیگرش عسل. چون در راه خسته می شد بر آن می نشست که به هر کجا می خواست بدون دویدن و پا زدن او را می رساند، و نیز راه را نشانش می داد و با دشمنان مقاتله می کرد. هنگامی که موسی (ع) به بوی خوش نیازمند می شد، از آن عصا بوی خوش بیرون می زد تا جائی که لباس های او را خوشبو می کرد. اگر در راهی بود که دزدانی داشت که مردم از آن ها ترس داشتند، عصا با او تکلم می کرد و به او می گفت: به فلان سمت راهت را تغییر ده. به وسیله آن برگ های درختان را بر گوسفندان خود فرو می ریخت. با آن درندگان و مارها و حشرات را از خود دفع می کرد. چون سفر می رفت آن را برگرده می نهاد و وسائل و لباس و غذا و آب و... را به آن می آویخت... [2]

Staf--3

در روایات آمده است که حضرت مهدی (ع) با میراث پیامبران می آید، که یکی از آن ها عصای حضرت موسی (ع) است. 
«عصای حضرت موسی (ع) که به نیل زده شد، رود نیل به دوازده کوچه تبدیل شد و آب ها روی هم انباشته شد و این کوچه ها را از یکدیگر جدا کرد و سربازان فرعون در آن میان به هلاکت رسیدند. آن عصا اکنون در محضر حضرت بقیه الله (ع) است.» [3] 
حضرت علی (ع) می فرماید: 
«جهان پر از هرج و مرج می شود، افق زندگی تیره و تار می گردد، در این موقع مهدی ما می آید در حالی که پیراهن آدم در تن او، انگشتر حضرت سلیمان در دست او و عصای حضرت موسی در اختیار اوست.» [4] 
امام باقر (ع) می فرماید: 
«عصای موسی، نخست در دست آدم بود، سپس به دست شعیب پیغمبر رسید و سرانجام به دست موسی بن عمران، و هم اکنون در دست ماست. و آن، هم اکنون در دست من سبز است همانند روزی که از درخت بریده شد. با این عصا هر وقت سخن بگوییم، سخن می گوید. این عصا برای قائم ما آماده شد، که همچون موسی بن عمران آن را به کار می برد. این عصا اهل باطل را می ترساند و هر چه حجت خدا فرمان دهد، اطاعت می کند...» [5]


[1] روزگار رهایی، ج 1، ص 456 
[1.1] معارف و معاریف، جلد 1 ،صفحه 80
[2] بحارالانوار، ج 13، ص 60 (به نقل از مکیال المکارم، ص 231) 
[3] بحارالانوار، ج 52، ص 334 
[4] جهان بعد از ظهور، ص 55 
[5] همان

 کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

 

1 بار پسندیده شده

11 نظرها

 • Gr
  دوشنبه, 01 خرداد 1396 ساعت 15:27 ارسال شده توسط Gr

  خیلی عالی بود

 • علی م
  شنبه, 31 مرداد 1394 ساعت 21:17 ارسال شده توسط علی م

  سلام ، دیدگاه قابل قبول و سنجیده ای بود ، و اینم قبول دارم که به وسیله ی رسانه و به عنوان مثال هالیوود سحر و جادو میکنند ، و تاثیرشم خیلی زیادتر از مثلا روزنامه و کتابه ، چرا که قدرت بینایی و شنوایی و تخیل و البته تعقل رو همزمان تحریک میکنه ، بنظرم جادو گری توی دوره ی ما بوسیله رسانه بصورت کلی،شاید خیلی تاثیر بیشتری داشته و هم انرژی کمتری میخواد و هم سود زیادتری داره

  موفق باشید

 • م
  شنبه, 17 آبان 1393 ساعت 00:16 ارسال شده توسط م

  ممنون از شما و همت بالاتون در این کار....واقعا خسته نباشین....امیدوارم به کارهاتون ادامه بدین و همکاراتون هم زیاد بشن....
  یا حق...

 • mohammad shadow
  یکشنبه, 18 خرداد 1393 ساعت 00:53 ارسال شده توسط mohammad shadow

  سلام. اقای بلالی خسته نباشید.
  من واقعا نمیدونم واسه چی منظورم رو اشتباهی گرفتید. من واقعا شما رو یک محقق واقعی می دونم خصوصا وقتی دیدم از منابع معتبری مثل میکال المکارم استفاده می کنید. من به این کتاب مراجعه کردم و دقیقا مثل نوشته های شما بود (البته به عربی!). واقعا از شما قدردانی می کنم.
  در مورد مثال قرص هم( که تو وبلاگتون هم قبلا خونده بودم) خواستم بگم که نمیشه تاثیرات قرص رو با فیلم و بازی مقایسه کرد. تاثیرات قرص چه فیزیکی چه شیمیایی تاثیر خودشو می ذاره. ولی فیلم و بازی تاثیرشون بصریه و لازمه که دیده بشن و فهمیده بشن. مثلا من بیشتر بازی ها و انیمه هایی رو که نقد کردید دیدم ولی رو من یا دینم تاثیری نداشته. اینا توهین محسوب میشن ولی فکر نکنم روی دین و مغز ما تاثیری داشته باشن( اگه هم باشه به ندرت).
  خلاصه ممنون بابت مطلب مفید. من همیشه به سایتتون سر می زنم و مقاله جدید رو می خونم.
  موفق باشید
  ...............
  سلام
  ممنونم شما لطف دارید. امیدوارم بتونم همیشه شما رو راضی نگه دارم. نظرات شما برای بنده مایه دلگرمیه.
  براتون بهترین ها رو آرزو دارم

 • بهاباد
  شنبه, 03 خرداد 1393 ساعت 18:06 ارسال شده توسط بهاباد

  سلام
  ریشه یابی لغوی شما آموزنده بود. اگر امکان دارد برای اینکه بحث شما کامل شود در مورد کسانی که این نام را برای این غول فیلم سازی انتخاب کرده اند و دلیلی که برای این کار خود بیان کرده اند هم مطالبی اضافه فرمایید تا اگر تعارضی با برداشت شما از نیت آنها دارد روشن شود و شما هم به آن شبهه احتمالی پاسخ دهید. با تشکر از مطالب مفیدتان.
  ------------------------
  سلام
  ان شاالله در مطلبی جداگانه به تشریح این موضوع خواهم پرداخت.

 • امیرحسین تمیزی فر
  شنبه, 16 فروردين 1393 ساعت 19:08 ارسال شده توسط امیرحسین تمیزی فر

  با سلام
  چشم حتما
  ---------------
  ممنون

 • امیرحسین تمیزی فر
  جمعه, 15 فروردين 1393 ساعت 14:33 ارسال شده توسط امیرحسین تمیزی فر

  با سلام
  بنده در پایین هر مطلب عنوان
  (کالبد شکافی باری های رایانه ای )
  ذکر کرده ام
  لطفا بازبینی کنید
  ---------------------
  سلام
  اول این که بلاگ شما تبدیل به نسخه دوم سایت بنده شده که این موضوع جای سوال داره!
  دوما، این که شما نوشته اید کالبدشکافی بازی های رایانه ای، اون هم بدون این که ذکر کنید منبع و بعد اسم سایت رو بیارید و یا حتی کلمه سایت رو قبل از اسم اون قرار بدید! به هیچ وجه نشانه ذکر نام منبع نیست و فقط حکم یه رفع تکلیف رو داره. مخاطب از کجا باید متوجه بشه که این اسم متعلق به یه سایته یا منبع اون مطلبه یا منظورتون اینه که یه بازی رو کالبدشکافی کردید؟
  لطفا علاوه بر اصلاح این موضوع، با قرار دادن لینک سایت حق کپی رایت را رعایت کنید. درضمن اسم نویسنده هم فراموش نشود.
  ممنون

 • mmp
  دوشنبه, 11 فروردين 1393 ساعت 20:01 ارسال شده توسط mmp

  سلام.نکته خوبی گفتید.البته شما هم یه جوریایی به همون چوب جادویی یا چوب مقدس رسیدید

 • Canopus
  یکشنبه, 10 فروردين 1393 ساعت 04:55 ارسال شده توسط Canopus

  سلام عالی بود.
  شنیده بودم هالیوود اسم دختر یکی از موسسان اصلی هالیوود بود بعد شنیدم هالیوود یعنی چوب مقدس موسی (ع). بعد فکر میکردم این فوش هولیشت که امریکایی ها میگن توهین به موسی (ع) هست ! خوشحالم الان روشن شدم.
  سوال :
  خاصیت لباس حضرت ادم چیه که امام اونو میپوشه ؟ شنیده بودم حضرت ادم 18 متر طول داشته !! چطور این لباس اندازه ایشون هست ؟! این وسایل برای امام نشون میده جنگ اخر (شاید WW3 !) جنگ تفنگ و موشک و هواپیما نیست بیشتر شبیه سکانسهای اخر Deathly Hallows Part 2 هست ! راستی من قبل ازتون خواهش کرده بودم کل قسمتهای Paranormal Activity نقد کنید (2007-2013 پنج قسمت)
  خواهشن سریع رسیدگی کنید.
  ……………………………………
  سلام
  ممنون از لطف شما. باید یادآور بشم که درمورد اون فحش دقیقا درست حدس زدید و اون توهین به مقدساته.
  درمورد لباس هم من منبع معتبری مبنی بر اندازه 18 متری حضرت آدم (ع) ندیدم، درضمن به نظر من حضرت مهدی (عج) از این لباس به عنوان یک نشانه استفاده می کنند.
  تحلیل این فیلم ها خیلی زمان نیاز داره و من دست تنها هستم. به روی چشم، به محض این که فرصت کنم به تحلیل اون ها هم مشغول میشم.
  ممنون که نظر دادید. ازتون دعوت می کنم با ثبت نام در تالار این بخش رو فعال کنید.

 • mohammad shadow
  جمعه, 08 فروردين 1393 ساعت 23:49 ارسال شده توسط mohammad shadow

  واقعا برام تعجب آوره که اینارو تنهایی از کجا پیدا میکنی! تو یک محقق تمام عیاری. امیدوارم موفق باشی تو کارت.
  ضمنا" خواستم بگم که فیلم سازان هالیوودی و بازیگران هدفشون جادو کردن مغز ما نیست و کارشون بیشتر جنبه سرگرمی داره و حتی اگه اینطور باشه ما با دیدن نماد های مخفی توی فیلم ها که فکر نکنم دینمون دچار اختلال شه (البته امیدوارم) و به ندرت پیش میاد که کسی به این نماد ها پی ببره و به دقت و تحقیق نیاز داره(مثل شما!!).
  خلاصه ممنون بابت مطلب خیلی استفاده کردم و راستی اگه تونستین یک تحقیق هم راجع به بالی وود (bolly wood) انجام بدین.
  ممنون موفق باشید.
  ------------------------------------------
  سلام
  نمی دونم این نظر با طعنه کنایه مطرح شده، یا واقعا شما به بنده لطف داشتید. در هر حال ممنونم که نظر دادید. اما درمورد تاثیر فیلم های هالیوودی میخوام براتون یه مثال بزنم:
  وقتی شما درد دارید، یه قرص مسکن می خورید. شما نمی دونید که ترکیب اون قرص از چیه و چه موادی در اون استفاده شده. اما وقتی قرص رو می خورید درد شما بهبود پیدا می کنه. چه شما بدونید مواد تشکیل دهنده اون چیه و چه ندونید قرص تاثیر خودشو میذاره. درمورد فیلم ها هم همینطوره. شما چه نمادها رو ببینید و چه نبینید، ضمیر ناخودآگاهتون اون ها رو دریافت می کنه. اما تحلیل تنها پادزهری هست که مانع تاثیرپذیری ناخودآگاه میشه.
  امیدوارم که موفق باشید

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06155595
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
6217
11854
72531
5804885
221762
438819
6155595