هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
4329 times Read کد مطلب : 16127

نقد بازی شبگرد: طلوع تاریکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

طلوعی که زود غروب کرد

با وجود شکل گیری بنیاد ملی بازی های رایانه ای و تعریف نقش حمایتی برای این نهاد، کمتر شاهد تولید یک بازی استاندارد در حد آثار خارج از کشور هستیم. محصولی که حداقل های استاندارد را در خود جای داده باشد و کاربر بتواند علاوه بر لذت بردن از داستان، گیم پلی، موسیقی و گرافیک، آن را برای یکبار هم که شده به پایان برساند. اتفاقی که کمتر در بازی های داخلی شاهد آن هستیم.اما در این بین، بازی هایی هستند که با تمام مشکلات موجود، سعی کرده اند تا خود را به این استانداردهای جهانی نزدیک کرده و پرچم تولید بازی در ایران را بالا نگه دارند.

از جمله این عناوین"شبگرد: طلوع تاریکی"، جدیدترین اثر شرکت پردیس رایانه مهر است که پروسه ساختآن داستانی پیچیده و عجیب دارد.

09-05-2014-11-33-36-ب

این پروژه برای اولین بار در سال 88 توسط تیم کوچکی در داخل شرکت پردیس رایانه مهر کلید زده شد و پس از گذشت حدود 2 ماه، بازینامه ای بزرگ (79 صفحه)،با نگاهی متفاوت به ماجراهای پلیسی رایج در کشور و تلفیق آن با تم تخیلی برگرفته از داستان های ابرقهرمانی غربی، نگاشته و بلافاصله مراحل پیش تولید بازی آغاز شد. اما به دلایل فنی و وجود مشکلات مالی،پس از یکماه،پروژه متوقف شد و چندماه بعد، تیم جدیدی به مدیریت "پویا دادگر" (سازنده بازی هایی چون: "شمشیر نادر"، "لطفعلی خان زند" و "پایان معصومیت") تشکیل و جان تازه ای در کالبد آن دمیده شد.

اوضاع به خوبی درحال پیشرفت بود که باز هم بنا به دلایلی چون مشکلات مالی، برخی اختلاف سلیقه ها و... پویا دادگر از تیم جدا شد و "روزبه اجباری" که تا آن روز مسئولیت ساخت محیط های بازی را عهده دارد بود، مدیریت پروژه را بر عهده گرفت. اما مدیریت او هم دوام چندانی نداشت و در نهایت "حمید عبداللهی ها" که مدل سازی و انیمیشن شخصیت ها را انجام می داد، اینبار به عنوان مدیر انتخاب شد و سرانجام پس از گذشت 4 سال، کار را به پایان رساند.

با توجه به این تغییرات متعدد و اعمال سلیقه های شخصی افراد، شاکله بازی از داستان گرفته تا گیم پلی، همه و همه دچار دگرگونی شد تا جائی که داستان بازی از یک تم اکشن-ماجرایی با رویکرد پلیسی-روانشناختی، به داستانی صرفاً اکشن با رویکردابرقهرمانی تبدیل شد و بخش ماجراجویی موجود در گیم پلی هم به کلی حذف و قسمت های جدیدی مرتبط با روند اکشن، مانند "بولت تگ" به آن افزوده شدند.

4

درحالیکه به نظر می رسید در اثر این تغییرات و کشمکش ها، "شبگرد" با شکست سنگینی مواجه شود، اما فارغ از همه افت و خیزها توانست خود را به عنوان یک بازی خوب و نسبتاً استاندارد معرفی کند. داستان بازی درمورد فرهاد آریافر، مأمور پلیس مبارزه با مواد مخدر است که پس از درگیری با باند بزرگیموسوم به اختاپوس و نزدیک شدن به هسته اصلی اداره کننده آن، مورد سوء قصد قرار گرفته و پس از تزریق مقدار زیادی ماده مخدر به وی، در خیابان رها می شود. در این هنگام، ناگهان آریافر با ماشین پزشکی بازنشسته به نام داریوش مهرگان برخورد کرده و آسیب می بیند. مهرگان، آریافر را به مطب خود آورده و سعی می کند با کمک شک برقی، قلب ایستاده او را احیا نماید. اما وجود ماده مخدر در بدن آریافر و واکنش عجیب آن به جریان برق، اتفاق پیش بینی نشده ای را رقم می زند که طی آن پوست بدن آریافر دچار بیماری نادر خشکی شده و به نور حساسیت پیدا می کند. چهره وحشتناک و پوست حساس به نور، باعث می شود تا آریافر برای پیگیری اوضاع باند قاچاق و قاتلانش شب ها وارد عمل شود. از همین رو، مطبوعات به وی لقب شبگرد را می دهند.

09-05-2014-11-30-25-ب

بازینامه جدید نسبت به نسخه اصلی، دچار تحولات متعددی شده است. از تغییر بی دلیل نام شخصیت ها، حذف چندین شخصیت کلیدی و چندین لوکیشن مهم گرفته تا حذف چندین گیم پلی متنوع، از جمله موارد مهمی هستند که پس از تعویض تیم سازنده در کلیت بازی به وجود آمدند. با این حال، بازی سیر روایتی نسبتاً خوبی را طی می کند، اما تغییر و تحول های ایجاد شده در داستان، لطمه شدیدی به پیکره کلی آن وارد کرده و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. مثلاً هیچگاه در مورد گذشته شخصیت هایی چون آریافر و یا جم، صحبتی به میان نمی آید و بازیکن متوجه علت رفتارهای کنونی آن ها نمی شود.

09-05-2014-11-36-20-ب

البته شرکت پردیس با راه اندازی سایت بازی و ارائه بیوگرافی شخصیت ها در آنجا سعی در جبران این نقص داشت، اما عمومی نبودن این موضوع و نیاز به مراجعه به سایت، خود به مشکلی مضاعف برای این طرح تبدیل شد و این معضل علی رغم قرار دادن Cut-Sceneهای متعدد و طولانی برای روایت داستان، همچنان باقی ماند. از این رو، شخصیت ها همگی در حد تیپیکال باقی مانده اند. نه شخصیت های منفی بازی باعث آزار بازیکن و ایجاد حس تنفر در وی می شوند و نه شخصیت های مثبت حس همذات پنداری او را برمی انگیزند و در بهترین حالت، می توان شخصیت پردازی "شبگرد" را ماکتیاز شخصیت های موجود در داستان دانست.

09-05-2014-11-32-21-ب

طراحی شخصیت ها هم بسیار بد، دور از فضای کلی بازی و کاملاً تقلیدی انجام شده است. با وجود این که شهری که در آن ماجرای بازی رخ می دهد، شهری خیالی به نام ویناس (جالب اینجاست که در بازی اشاراتی به شهر تهران هم می شود!) ذکر می شود، اما ظاهری که برای شبگرد طراحی شده، بیشتر یادآور شخصیت های وسترن فیلم های آمریکایی است.

Shabgard-1

شباهت او به شخصیت های ابرقهرمانی دیگر نظیر Darkman، Rorschachیا Q در بازی Street Fighter 3 هم از دیگر نکات منفی این اثر محسوب می شود که می توانست با یک طراحی هوشمندانه، استفاده از فاکتورهای بومی و فرار از کلیشه ها، به نقطه قوت آن تبدیل شود. شخصیت وکیل هم که فاجعه اصلی داستان است. درواقع اگر در طول رد و بدل شدن دیالوگ ها، به وکیل بودن این شخصیت اشاره ای نمی شد، بر اساس چهره، لباس پوشیدن و مدل حرف زدن لاتی او، می شد حدس زد که وی مدیر یک کاباره یا چیزی شبیه به این باشد!

faramarz-shafigh

متأسفانه با وجود صرف هزینه زیاد برای بخش ضبط حرکات (Motion-Capture)، صحنه های نمایشی بازی چندان چنگی به دل نمی زنند. کیفیت بسیار پایینی دارند و با وجود Real-Time بودن، با اصل بازی خیلی تفاوت دارند! اگر تکنیک مونولوگ روی نقاشی های هنری به داد بخش روایی بازی نمی رسید، به طور حتم اثر با شکست قطعی روبرو می شد.

pSyco

گیم پلی هم خالی از ایراد نیست، اما دلچسب و قابل بازی است. جدا از مشکلاتی مانند کند دویدن شبگرد (که واقعاً روی اعصاب راه می رود) QETهای بسیار ضعیف، ضبط حرکات فوق العاده بد، اما بخش کاورگیری و تیراندازی خوب کار شده و می تواند بازیکن را ساعت ها سرگرم کند.

یکی از ضعیفترین بخش های موجود در بازی را می توان دوبله آن دانست. استفاده از صداهایی با تن یکنواخت و روایت های بی احساس، دو عاملی هستند که باعث افت نسبی اثر شده اند. متأسفانه در چند سال اخیر، هر بازی ای که تولید شده توسط یک تیم گویندگی مشخص (انجمن گویندگان جوان) دوبله شده اند. به همین دلیل همه آن ها بسیار تکراری و کسل کننده هستند. ای کاش برای اثری مانند "شبگرد" از گویندگان با سابقه و خوش صدای صدا و سیما استفاده می شد تا اثرگذاری آن دو چندان شود.

Crow

با وجود استفاده از دو آهنگساز، موسیقی بازی نیز حرف چندانی برای گفتن ندارد و وجود ایرادهای اجرایی که گاه و بیگاه باعث ایجاد قطعی در روند پخش موسیقی می شوند هم دلیل دیگری برای قرارگرفتن موسیقی این اثر در جایگاه نامطلوب است.

اما با وجود همه ایرادهای ذکر شده، در نهایت می توان"شبگرد" را یک بازی نسبتاً خوب در میان تولیدات بلاتکلیف ایرانی دانست که اگر دست اندرکاران آن بجای عهده دار شدن بیش از یک نقش در تیم تولید، از افراد بیشتر و متخصص استفاده می کردند، می توانست به اثری درجه یک و حتی قابل رقابت با آثار خارجی تبدیل شود. اتفاقی که امید است در سال های آتی شاهد آن باشیم.

کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

 

1 بار پسندیده شده

6 comments

 • کیوان
  Sunday, 12 July 2015 14:23 posted by کیوان

  سلام
  اعصابم خورد شد انقد اینا خلاقیت از کجا میارن؟!
  اما اقای فنایی اگه اشتباه نکنم یه بازی دوقسمتی برای اندروید ساختن به اسم41148 فوق العادس شما بازی کردید؟

 • م.ن
  Saturday, 01 November 2014 16:08 posted by م.ن

  تقلید واقعا کار درستی نیست.
  که البته ما علاوه بر بازی ها تو سریال ها و فیلم هامون هم از کار های تقلیدی استفاده می کنیم.
  مثل سریال هفت سنگ که کپی شده یک زندگی به سبک غربی ( سریال غربی خانواده مدرن) بود.

 • سعید
  Sunday, 14 September 2014 11:56 posted by سعید

  سلام من چند روز قبل این پوستر این بازی رو درب مغازه ها دیدم واقعا ناراحت و شوکه شدم که چرا ما خودمان را از غرب زدگی بیرون نمیاریم و ابتدا مکتب فکری فرهنگی مطبق بر اسلام که واقعا زیباست رو طرح ریزی و بررسی نمی کنیم و بعد شروع به ساخت بازی یا فیلم کنیم

 • امیرحسین
  Tuesday, 09 September 2014 12:35 posted by امیرحسین

  سلام اگه امکانش هست دمو عنوان جدید silent hill رو هم معرفی و نقد کنید
  ----------------------------
  سلام
  اگه خدا بخواد قصد دارم یه پرونده کامل از سایلنت هیل قرار بدم. تا حالا که حدود 300 صفحه شده. ببینم کی تموم میشه، ان شاالله قسمت جدید رو هم نقد خواهم کرد.

 • حمید
  Tuesday, 09 September 2014 12:27 posted by حمید

  سلام من نمی تونم سایت شمارو با کامپیوتر باز کنم دلیلش چیه؟
  ----------------------
  سلام
  شاید اشکال از مرورگرتون باشه! با کروم و فایرفاکس امتحان کنید. اگه باز هم جواب نداد با ایمیل پشتیبانی سایت تماس بگیرید، حتما مشکلتون رو حل می کنن.
  ممنون

 • نفوذی
  Monday, 08 September 2014 22:24 posted by نفوذی

  طرح اولیه بازی از "محدود بلالی"
  ...
  البته باید بگم موضوع بیشتر از یه طرح بود. اما کلا تغییر داده شده. شاید یه روز درموردش کامل توضیح بدم.

Login to post comments

آخرین ارسال های انجمن

6 Topics

COM_KUNENA_VIEW_TOPICS_DEFAULT_MODE_DEFAULT

emo
Views: 1079
Replies: 4
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
TMR_HHR's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 2 years 1 week ago by TMR_HHR
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام دراینجا سوالات و ابهامات مربوط به مقاله و بازی های مطرح شده پاسخ داده می شوند. دوستان اگر نکات تازه در این باره دارند به صورت ضمنی ذکر...
ببریان's Avatar
Last Post by ببریان 8 months 2 weeks ago
مرسی از این سایت خوبتون. مطبی خیلی خوبی بودش
emo
Views: 7330
Replies: 37
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
admin_m's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 3 years 7 months ago by admin_m
سلام دوستان عزیز از این به بعد می تونید فیلم ها، بازی ها و انیمیشن هایی رو که برای تحلیل مد نظر دارید در اینجا پیشنهاد بدید تا در اولین فرصت برای تحلیل اون ها اقدام...
fns4565's Avatar
Last Post by fns4565 8 months 3 weeks ago
سلام لطفا بازی های دارک سولز, مافیای 3 و doom رو تحلیل کنید
emo
fns4565's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 8 months 3 weeks ago by fns4565
همان‌طور که می‌دانید هنگامی که قصد دارید به یک شبکه‌ی Wireless متصل شوید بایستی کلید امنیتی آن شبکه را وارد نمایید. این رمز عبور در سیستم ذخیره شده و دفعات بعدی نیازی به...
emo
Views: 337
Replies: 0
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
fns4565's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 8 months 3 weeks ago by fns4565
میدونید فرق ما با قاضی ها، وکلا و سیاست مدارها چیه؟ اون ها برای دزدی از مردم مجوز دارند و ما به مجوز نیازی نداریم این جمله ساده از Carlo Gambino (یکی از عظیم ترین رئسا و سران...
emo
Views: 308
Replies: 0
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
hooman_haghighi's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 9 months 1 week ago by hooman_haghighi
خیلی راحت می‌توان مقدمه بررسی را با یک تاریخچه پربار و پر از حس نوستالژی شروع کرد، از اولین Call of Duty ها گفت، سری به نورمندی زد یا کمی به آینده آمد و به نقطه اوج این سری،...
emo
Views: 256
Replies: 0
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
fnazari's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 11 months 1 week ago by fnazari
منتقد: جیمز براردینلی - امتیاز ۵ از ۱۰ (۲ از ۴) عليرغم شروعي فوق‌العاده و ۴۵ دقيقه نخست جذاب، « مازگرد /The Maze Runner» را مي‌توان يکي از ضعيف‌ترين فيلم‌هاي فرا آخرالزماني...
More
6 Topics

Who Is Online

Total users online: 0 COM_KUNENA_WHO_ONLINE_MEMBERS COM_KUNENA_WHO_AND 206 COM_KUNENA_WHO_ONLINE_GUESTS COM_KUNENA_WHO_ONLINE_NOW
Legend:  Site Administrator Global Moderator Moderator Banned User Guest
 • Total Messages: 434 | Total Subjects: 42
 • Total Sections: 1 | Total Categories: 8
 • Today Open: 0 | Yesterday Open: 0
 • Today Total Answer: 0 | Yesterday Total Answer: 0

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

03052754
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
1233
2145
3378
2816708
64905
148275
3052754