هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
3423 دفعه خوانده شده کد مطلب : 16204

بررسی علل پیدایش هیولا در فرهنگ رسانه ای ژاپن

بسم الله الرحمن الرحیم
بمب هایی که هیولا به ارمغان آوردند

پس از حمله اتمی آمریکا به هیروشیما و ناکازاکی، کشور ژاپن علاوه بر تلفات انسانی بالا و نابودی زیرساخت های شهری، خسارات جبران ناپذیر دیگری را نیز متحمل شد که از جمله مهم ترین آن ها بروز بیماری های عجیب و غریب در افرادی که در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار گرفته بودند و تولد کودکان ناقص الخلقه ای بود که تقریباً نسلی از مردم ژاپن را شامل می شدند.

08

ترس از تکرار این فاجعه و درگیری وسیع کشور با معضل بازماندگان فاجعه بمباران اتمی از یک سو و اشغال کشور توسط آمریکایی ها از سوی دیگر، باعث ایجاد تفکری خاص در فرهنگ مردم ژاپن شد که بر اساس آن دنیای خود را دنیایی همواره در حال تهدید از سوی نیروهای شر و بیگانه می دیدند و بر این باور بودند که در سایه غفلت و روزمرگی، عده ای از این بیگانگان در میان آن ها نفوذ کرده و به تدریج در حال نابودی آن ها هستند!

10

در این دنیای ترسناک، انسان هایی که عمدتاً به دور از خدا و مذهب بودند، خود را موجودی بی سرپناه و محکوم به فنا می دیدند و از این رو برای تعدیل اوضاع و احیاناً نجات از ترس، دست به دامن اساطیر و افسانه ها شدند و بدین ترتیب شخصیت های ابرقهرمانی با گرایش های بودایی، شینتویی و... خلق شوند.

11

حاصل چنین تفکری را می توان سال ها بعد، در خلق آثاری همچون گودزیلا (Godzilla) در سینمای ژاپن دید. موجودی خیالی که نمادی از ترس مردم ژاپن از فاجعه اتمی بود و قرار بود به عنوان یک خداگونه (الهه) نقش ناجی را برای مردم ایفا نماید، که البته این منجی بعدها توسط رسانه های آمریکا، غصب، دچار استحاله و به هجو کشیده شد.
البته گودزیلا تنها واکنش رسانه ای به این جریان فکری-فرهنگی نبود و سیل عظیمی از انیمه ها و مانگاهای ژاپنی هم به این حوزه ورود کردند. هیولاهای مخوف و ابرقهرمان های عجیب و غریبی که به جنگ آن ها می روند، دنیاهای موازی و هیولاهایی که با ظاهری انسانی در میان مردم زندگی می کنند، تنها بخشی از این واکنش رسانه ای به شمار می روند. این روند، سال های سال از طرف گردانندگان رسانه های ژاپنی ادامه داشت تا اینکه در سال های اخیر این رویکرد دستخوش تغییرات بنیادین شد و خط فکری تازه ای در آن نمود پیدا کرد. نسل جدید این دست از محصولات با یک تغییر رویکرد عجیب، مانیفست و مسیر جدیدی را سرلوحه تولیدات خود قرار دادند و در این راستا، مفهوم منجی و لزوم خلوص وجودی (پاکی) و ارتباط او با نیروهای خیر (اصولاً اساطیر مذهبی شینتو و بودیسم به طور خاص) تغییر اساسی پیدا کرده و منجی به موجودی دورگه و بعضاً به دور از هر گونه وابستگی دینی (آیین های رایج ژاپنی) تبدیل شد! در واقع این تفکر تازه، القاء کننده این باور بود که برای نابود کردن شر، باید شر زاده و یا لااقل بخشی از موجودیت شر بود. تفکری که در غرب از آن به عنوان دجال یاد می شود. موجودی دورگه که بخشی از وجود او ریشه در انسانیت و بخش دیگر آن ریشه در شر (شیطان) دارد.

 07

مثلاً در انیمه Claymore دنیا گرفتار موجوداتی به نام یوما (Yoma) شده است. یوماها موجوداتی با ظاهر انسانی هستند که در باطن، شر مطلق به شمار می روند. آن ها از گوشت انسان تغذیه می کنند و تهدیدی جدی برای نسل بشر محسوب می شوند. در این بین، تنها نیروهایی که می توانند علیه یوماها اقدام کنند، موجوداتی دورگه به نام کلیمورها هستند. شکارچیان بی رحمی که ماهیتی نیم انسان-نیم یوما دارند.

09

برخورد انسان ها با کلیمورها هم بسیار جالب توجه است؛ آن ها این موجودات را هیولا می دانند، اما در عین حال لزوم وجودشان برای بقای نسل بشر را انکار نمی کنند. هیچ انسانی با هیچ کلیموری ازدواج نمی کند، اما در طول داستان کم کم این قانون شکسته شده و پسری از نسل انسان دلبسته دختری از کلیمورها (شماره 47) می شود (البته همه کلیمورها زن هستند) و در ادامه همین پسر انگیزه ای برای درگیری نهایی میان کلیمور شماره 47 و یوماها و همقطارانشان می شود.

چنین رویکردی در انیمه Parasyte: The Maxim هم دیده می شود. در اثر اتفاقی ناشناس، تعدادی از انگل های جهش یافته به دنبال یافتن میزبان، وارد زمین شده و عده زیادی از مردم را تسخیر خود می کنند. در این بین، پسر جوانی به نام شینیچی ایزومی (Izumi Shin'ichi) هم به عنوان یکی از میزبان ها انتخاب می شود، اما انگل مهاجم موفق به تسخیر مغز وی نمی شود و فقط دست او را تسخیر می کند. بدین ترتیب ایزومی تبدیل به موجودی دورگه می شود و از آن پس می تواند به جنگ سایر انگل ها برود. در اینجا هم انگل ها از گوشت انسان ها تغذیه می کنند و تهدیدی برای نسل بشریت محسوب می شوند. همچنین همانند انیمه کلیمور، در این انیمه هم در ادامه دختری به نام ساتومی مورانو (Murano Satomi) عاشق ایزومی شده و به انگیزه ای جدی برای درگیری وی با سایر انگل ها تبدیل می شود.

06

انیمه پرطرفدار Tokyo Ghoul هم از این فرمول پیروی می کند. موجوداتی به نام غول که از گوشت انسان تغذیه می کنند، مناطق مختلف توکیو را اشغال کرده اند. در این بین، پسری به نام کن کانکی (Ken Kaneki) توسط یکی از این غول ها به عنوان طعمه انتخاب می شود، اما در اثر اتفاقی هم شکارچی و هم طعمه به شدت آسیب می بینند. کانکی به بیمارستان برده می شود و طی یک عمل جراحی، با پیوند اعضای غول، او نیز به یک موجود دورگه انسان-غول تبدیل می شود. در ادامه، کانکی به یکی از مهره های مهم برای مقابله با افراطی گری غول ها و انسان ها تبدیل می شود و نقشی منجیگرایانه خود را ایفا می کند.

03

در اینجا هم دختری از جنس غول ها به نام توکا کریشیما (Touka Kirishima) عاشق کانکی شده و حفاظت از او به انگیزه ای برای ایفای نقش وی به عنوان منجی تبدیل می شود.
نظیر این روند را می توان در بسیاری از انیمه و مانگاهای دیگر هم مشاهده کرد، روندی که در آن به ضرورت وجود نفیلیم ها (دورگه ها) به عنوان منجی اشاره می شود.
البته بررسی آسیب شناسانه این موضوع که علت این استحاله و تغییر روند 180 درجه ای در رسانه های ژاپنی چه بوده و چرا به یکباره منجی به در این رسانه ها به این شکل معرفی شد، بحثی است که ان شاءالله در مقاله ای جداگانه به آن خواهم پرداخت.

جهت بحث و گفتگوی بیشتر درمورد این موضوع، روی لینک زیر کلیک کنید:

بحث و گفتگو درباره روند به محاق رفتن انیمه ها ژاپن

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده

4 نظرها

 • حمید
  چهارشنبه, 30 دی 1394 ساعت 20:11 ارسال شده توسط حمید

  سلام
  بخشی از مقاله رو برای مجله م برداشتم
  امیدوارم راضی باشی
  -------------------
  سلام
  درصورت ذکر منبع هیچ ایرادی نداره
  موفق باشید

 • Haganeno
  شنبه, 30 آبان 1394 ساعت 14:44 ارسال شده توسط Haganeno

  اقای بلالی خواهشا برای توکیو غول مقاله ای ننویسید!!
  واقعا ارزشش رو نداره.شاید یک سری از موضوعاتی که بهش پرداخته و دامن زده نسبتا قابل توجه باشه،ولی از نظر کیفیتی و استانداردای انیمه،در سطح خیلی خوبی قرار نداره.
  انیمه خوب برای پرداختن خیلی زیاده.خودتون تا العان مقاله ی قشنگی برای فیت زیرو نوشتید که امیدورارم برای دنباله اش هم که unlimited blade works نام داره هم برنامه هایی داشته باشید.
  یک سری انیمه هم هستند که خودم شخصا دوست دارم تو این سایت ازشون مقاله ای ببینم.نام چند تاشون رو مینویسم تا اگه توجهتون رو جلب کردند نگاهی بهشون بندازید.
  FullMetal Alchemist BrotherhooD
  Psycho Pass ,Monogatari Series ,Ergo Proxy
  ----------------
  سلام
  ممنون از شما. فعلا درحال تماشای Psycho Pass هستم. ان شاالله تا بعد ببینیم چی پیش میاد

 • فرشاد
  شنبه, 30 آبان 1394 ساعت 00:23 ارسال شده توسط فرشاد

  نمونه ی بارز رو میشه در فیلم Attack on Titan دید.

 • علی درستکار
  یکشنبه, 24 آبان 1394 ساعت 19:59 ارسال شده توسط علی درستکار

  عالی بود اقای بلالی... عالی بود...

  این مطالبی ژاپن رو باید یه طوری پخش کرد مخصوصا بین انیمه بین ها.
  راستی من هر دو سری توکیو غول (هر چند به شدت مزخرفه) رو حسب اتفاقی دیدم؛ به اصطلاحاتشان دقت کرده اید؟:

  گروهی قوی که تفکر جدیدی دارند و علیه ccg (سازمان مسلط بر امور برای انسان ها) قیام کرده و تمام غول ها را هم درگیر می کنند! اسم این گروه «درخت آئوگیری» هست... و کارشون نافرمانیه.

  در این انیمه غول هایی مثل فرشتگان دارای بال مشاهده می شود!
  همچنین غول هایی کلا بیخیال به اوضاع، غول هایی خوب! و خورنده مردار انسان ها و غول هایی مثل درخت آئوگیری که طمع قدرت و اصلاح دارند هستند.

  هدف درخت آئوگیری و بقیه چیست؟
  در گروه ccg هم محور داستان روی شخصی مسیحیست و بارزترین مبارز این سازمان سلاحی مثل درخت دارد!

  دورگه ها در این انیمه (مخصوصا در سری دوم که تازه آمده) بسیار زیادند و دست برتر را دارند

  به نظر من کل داستان فیلم، باز هم از داستان توراتی آدم و حوا و درخت دانش! و نافرمانی شکل گرفته
  ---------------------------
  سلام. شاید بعدا تحلیلی برای این انیمه بنویسم.
  ممنون

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06155609
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
6231
11854
72545
5804885
221776
438819
6155609