خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 150
هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
3498 دفعه خوانده شده کد مطلب : 16209

بررسی علل وجود خدایان متعدد در فرهنگ رسانه ای ژاپن

بسم الله الرحمن الرحیم
داستان خدایانی که بشر خلقشان کرد!


اگر از مردم ژاپن بخواهید که خداوند را توصیف کنند، بدون شک با تعاریف بسیار زیادی مواجه خواهید شد. تعاریفی که در آن خداوند محدود و مخصوص به اموری خاص قلمداد می شود و از این رو، بسیار پر تعداد و دارای اسامی و کارکردهای مختلف هستند!
بدین ترتیب، مفهومی جدید به نام چند خدایی، جایگزین مفهوم یگانگی خداوند شده و نقش محوری و مطلق او به چندین نقش دون، معمولی و والامرتبه تقسیم می شود. مثلاً خداوندی که مسئول امور حقیری مانند خنداندن کودکان است، خداوندی که مسئول رسیدگی به امور معمولی نظیر برآوردن آرزوهاست و خداوند والامرتبه ای که وظیفه خطیر مراقبت و هدایت ارواح بشر را عهده دار است!
اما نکته بعدی در مورد ماهیت وجودی این خدایان است که از قضا این بخش هم طیف بسیار گسترده ای را شامل می شود؛ خدایانی با کالبدهای انسانی، حیوانی، هیولایی، ماهیت نورانی، ترکیبی، مافوق طبیعی، نباتی، جمادی و... بخشی از این تنوع را شامل می شوند.

05

چگونگی کسب مقام خدایی هم در نوع خود بسیار عجیب و قابل تأمل است! دسته ای از خدایان، موجوداتی هستند که به علت ترس از آن ها به مقام خدایی نائل می شوند تا با پرستش، خطر تعرض به بشریت از بین برود! این نوع خدایان باجگیر و زورگو، خود دارای تنوع بسیاری هستند. مثلاً برخی از آن ها انسان های شروری بودند که پس از مرگ، بیم آزار از سوی آن ها، مقام خداوندی را برایشان به ارمغان آورده و مردم با ساخت معبد و پرستش، آن ها را راضی نگه می دارند. دسته ای دیگر، ارواح اقوام، خویشاوندان و حتی حیواناتی هستند که پس از مرگ به این مقام نائل شده اند. برخی نیز قهرمان های اسطوره ای، مجسمه های دست ساز، درختان کهنسال و... هستند که هر یک بنا به دلیلی (که معمولاً یک داستان افسانه ای خرافی است) به مرور زمان تبدیل به خدا شده اند و مردم با پرستش آن ها سعی در رتق و فتق امور برای گذر از سختی ها و کسب موفقیت دارند.
مجموع مطالب ذکر شده در بالا، در واقع پایه و اساس آیینی هستند که به شینتو (Shinto) معروف شده و سالیان سال به عنوان دین و مذهب رسمی کشور ژاپن شناخته می شوند.
در زبان ژاپنی، به این دست از خدایان (با اشکال و ماهیت های مختلف) کامی (Kami) گفته می شود که معادل آن در زبان چینی، شین (Shin) است. تو (To) نیز در هر دو زبان به معنی "راه" یا "روش" به کار می رود. در نتیجه، می توان شینتو را به معنی راه و روش خدایان هم ترجمه کرد.

07

در آیین شینتو، هیچ خدای برتری وجود ندارد و معمولاً آسمان محل زندگی خدایان (کامی ها) پنداشته می شود. البته این خدایان، اغلب به زمین سفر کرده و به معابد خود سرکشی می کنند تا بتوانند از عبادت پیروان خود کسب قدرت کرده و به آن ها خدمات رسانی کنند!
چیزی که نظیر آن را در انیمه Noragami شاهد بودیم. نوراگامی داستان یکی از همین دست خدایان به نام یاتو (Yato) است. او که سابقاً خدای فاجعه (از نوع جنگ افروزی) بوده، حالا سعی در تغییر رویه عملکرد خویش دارد و می خواهد خود را به عنوان خدای حلال مشکلات معرفی نماید. اما او نه محبوب است، نه معبدی دارد و نه پیروی! از این رو، همانند ولگردها دوره گردی می کند و با انجام کارهای پیش پا افتاده، روزگار سپری می کند.
یکی از نکات مهم در این انیمه، آموزش غیر مستقیم مفاهیم شینتو و بودیسم در قالب داستانی جذاب و کمدی است که مخاطب خود را به شدت مجذوب می کند.
مفاهیمی مانند هیگان (Higan) و شیگان (Shigan)، آیاکاشی (Ayakashi)، شینکی (Shinki) و نورا (Nora) که از مفاهیم مهم در تفکر شینتو و بودیسم هستند، اساس داستان این انیمه را تشکیل می دهند.

04

هیگان، جهان پس از مرگ یا همان دنیای دیگر است. در این مکان، خدایان به همراه موجوداتی به نام آیاکاشی در کنار هم زندگی می کنند و در این رابطه، تعادل برقرار است.
اما هر از گاهی، با باز شدن دریچه ای گردبادی، آیاکاشی ها وارد دنیای انسان ها یا همان شیگان شده و برای آن ها ایجاد دردسر و مزاحمت می کنند.
آیاکاشی ها، در واقع تجسم احساسات بشری هستند. آن ها شیاطینی هستند که از مشکلات مردم تغذیه می کنند و با وسوسه و اغواگری، احساسات تاریک و پلید را در زمین گسترش می دهند. ترغیب به انجام اعمال ناشایست، تشویق به ارتکاب گناه، عدم اعتماد به نفس و... از کارهای مهم آیاکاشی ها به شمار می روند.

01

از طرفی، خدایانی که معابدی در زمین دارند و پرستش می شوند، وظیفه دارند تا با ورود به دنیای شیگان، آیاکاشی های یاغی را یافته و از بین ببرند. اما این خدایان برای این منظور، به سلاح هایی قوی، با قابلیت های بسیار ویژه به نام شینکی نیاز دارند.
شینکی ها، ارواح مردگانی هستند که هنوز امید به زندگی در زمان حیات در کالبدهای آن ها وجود داشته، اما به دلیل مرگ ناگهانی، امید آن ها بر باد رفته است. چنین ارواحی در جهان شیگان، سرگردان هستند و طعمه خوبی برای آیاکاشی ها به حساب می آیند. اما اگر یکی از خدایان موفق به یافتن این ارواح سرگردان شود و نام مخصوص خود را بر او بگذارد، روح به یک شینکی تبدیل شده و به عنوان ابزار مخصوص خدا (سلاح، لباس، عصا و...) در خدمت او درمی آید. نظیر چنین باوری را در انیمه Soul Eater و بازی هایی مانند Devil May Cry و Dust: An Elysian Tail نیز شاهد هستیم.

02

یک شینکی برای همیشه مطیع و فرمانبردار خدای خود خواهد بود و رابطه او با اربابش مانند رابطه یک روح در دو جسم تعریف می شود. بدین ترتیب که احساسات شینکی روی خدای-اربابش هم تأثیرگذار است و اگر گناهی از او سر بزند، موجب سوختن و عذاب اربابش می شود.
البته موضوع شینکی ها بسیار پیچیده و گسترده است، مثلاً اگر چندین خدا روی یک شینکی نام مخصوص خود را قرار دهند، او به نورا تبدیل می شود. نوراها شینکی های یاغی و منفوری هستند که ارباب خود را به سمت تباهی سوق می دهند.
در این باور، جهان پس از مرگ و سرنوشت ارواح، ملقمه ای آمیخته با خرافه و افسانه است و از این رو بسیار ترسناک جلوه می نماید. مردمان معتقد به آیین شینتو، مدام برای خدایان مختلف قربانی و نذر می کنند تا شاید در عالم پس از مرگ مورد لطف آن ها قرار گرفته و در بهترین حالت به یک شینکی تبدیل شوند!
در واقع گردانندگان رسانه و شرکت های تولیدکننده انیمه، مانگا و بازی های رایانه ای سخت در تلاش هستند تا با ساخت آثاری با مضامینی از این دست، امید را در دل هزاران ژاپنی معتقد به شینتو که ترس از سرنوشت پس از مرگ، زندگی را بر آن ها سخت کرده، زنده نگهدارند و بارقه امیدی را در دل آن ها روشن کنند. اما در انتها تنها چیزی که برای مخاطبان چنین رسانه هایی باقی می ماند، به جای ایجاد حس امید و رستگاری، باور به تعداد قابل ملاحظه ای داستان خرافی و پوچ خواهد بود که سرآغاز مسیر تباهی در دنیا و آخرت به شمار می روند.

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده

5 نظرها

 • divodad
  پنج شنبه, 15 بهمن 1394 ساعت 23:11 ارسال شده توسط divodad

  سلام علیکم
  هر کس به چند خدایی قائل باشه کافره.
  البته شاید حقیقت توحید به گوشش نرسیده باشه و مستضعف باشه اما در هر صورت آره کافره.

 • sahand3s
  یکشنبه, 22 آذر 1394 ساعت 02:21 ارسال شده توسط sahand3s

  خسته نباشید خدا قوت آقا لطفا انمیشن"بلال" ساخته امارات رو هم بررسی کنید

 • علی درستکار
  یکشنبه, 01 آذر 1394 ساعت 00:47 ارسال شده توسط علی درستکار

  سلام
  واقعا عالی بود

  چه جالب! دورانی شده که تکنولوژی و خلاصتا زرق و برق دنیا خوبی و بدی رو برامون تعریف بکنه!
  واقعا ما که این همه ادعای همه چیز دانی و اسلام شناسی می کنیم هنوز نمی فهمیم که شرک مطلبی باطل و غیر الهی و نوک حمله ی ادیان الهی علیه اونه؟
  جناب امیر حسین قرآن هم میخونی؟ به عقل و دین نگاهی هم می کنید؟ این جمله ی شما که "تعاریف یه دفعه تو یه خدا یگانه جمع نمیشه و به خاطر همین هر خصلت خدا رو رو یه خدا متمایز میدون" جز عقیده مشرکان زمان پیامبر چیه؟ مگر شرک جز تقسیم صفات و افعال برای غیر خداست؟
  شما واقعا تعاریف رو در یک خدا قابل جمع نمی دونی؟ این که هم سمیع هم حی هم علمی و.. باشه؟ پس شما هم باید مشرک بشی!

  خدا حتی مسیحیان رو توبیخ می کنه که «لقد کفر الذین قالوا انا الله ثالث ثلاثه» بعد شما میگی کفری ندارند و درجه ایمانه؟

  وقتی گفته میشه تکنولوژی و دنیا شده ایدئولوژی برای مردم یعنی همین! چون تکنولوژی دارن لابد مومنن! لابد مشرک و کافر نیستند.

  «قل لو کان فیهما الهة الا الله لفسدتا» یکمی قرآن بخونید ببینید همش درباره شرکه بد نیس!

  متشکر

 • رضا
  شنبه, 30 آبان 1394 ساعت 22:33 ارسال شده توسط رضا

  سلام. اولا من هرچی تو متن "کفر" یا "کافر" سرچ میکنم چیزی پیدا نمیکنه دقیقا نمیدونم دلیل بیان این جمله " این درست نیس بگیم 100% کسی چند خداست کافر هس"چی بوده. ثانیا کافر در کلام به معنی پوشانندست مثلا سوره ی حدید آیه ی 20 خدا کشاورزان رو کافر مینامه (چون بذر رو در زمین پنهان میکنن) و کسانی که چند خدا رو میپرستن مشرکند و نه لزوما کافر (در حالی که هر کافری مشرکه).
  بهتون پیشنهاد میکنم حتما این لینک رو کامل بخونید
  http://www.hawzah.net/fa/Question/View/63402/%D9%81%D8%B1%D9%82-%DA%A9%D8%A7%D9%81%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D8%B4%D8%B1%DA%A9

 • امیر حسین
  شنبه, 30 آبان 1394 ساعت 17:03 ارسال شده توسط امیر حسین

  با سلام
  این درست نیس بگیم 100% کسی چند خداست کافر هس
  هر کسی تعریف اندازه عقل ظرفیت از خودش به خدا داره حنی بودیان هندو هم این شکلین هزار تا خدا دارن با خصلت های مختلف که همشون راه به یه خدا دارن ژاپن هم این شکلیه تعاریف یه دفعه تو یه خدا یگانه جمع نمیشه و به خاطر همین هر خصلت خدا رو رو یه خدا متمایز میدون
  خدای یگانه قبول داشتن فقط یه قدم واسه مومن شدنه ژاپنیا جدا بحث رسانه دارن خدمت به بشریت با تکنولوژی میکنن
  درست نیس همش نیمه خالی رو ببینم بگیمیم فساد خود کشی زیاد شده بینشون خیلی درس های بهتری جز این انمیه ها میشه گرفت ازشون پس جناب بلالی نقد یه طرفه نکنید
  ----------------------
  سلام
  متاسفانه نمی تونم نظر شما رو قبول کنم. این که ما بگیم چون اون ها چند خدایی هستن پس مومئنن که یه حرف خام و اشتباهه. شاید بگید چون چندتا خدا دارن حتی بهتر از ما هستن که فقط یه خدا قبول داریم! درضمن بحث تکنولوژی چه ارتباطی به انیمه و چندخدا بودن داره؟ ما داریم درمورد فرهنگ رسانه ای ژاپن صحبت می کنیم نه فرهنگ تکنولوژیکشون. بهتره بحث ها رو با هم قاطی نکنیم و بیخودی به دیگران انگ نزنیم.این نقد، یه نقد یک طرفه نیست. شاید شما اون یکطرفه خوندید.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06155626
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
6248
11854
72562
5804885
221793
438819
6155626