خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 150
هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
15554 دفعه خوانده شده کد مطلب : 16327

نیم نگاهی به مبحث اسلام ستیزی در انیمه های ژاپنی

بسم الله الرحمن الرحیم
تنگ نظری چشم تنگ ها به اسلام

معمولاً تصویری که از کشورهای جهان در ذهن و خاطر تک تک افراد شکل می گیرد، حاصل پرداخت ویژه رسانه ای به بخشی خاص از شرایط بومی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، سیاسی، جغرافیایی و... آن کشور است.
به عنوان مثال، اکثر مردم دنیا، تبت را با معابدش می شناسند و یا نام کشوری مانند عربستان با نفت و صحرا اجین شده است. هندوستان کشور رقص و فیل لقب گرفته و ژاپن مهد تکنولوژی دنیا محسوب می‌شود.
اما باید توجه داشت که اینگونه تصویرسازی رسانه ای با وجود مزایای قابل توجه برای کشور مذکور، ممکن است آسیب هایی را نیز برای جامعه جهانی به همراه داشته باشد و موجب شود تا بخش مهمی از واقعیت وجودی کشورها همواره نادیده گرفته شود و در سایه این موضوع، شاهد ظهور و بروز تصویری جدید و غیر قابل تصور از ملت ها باشیم.
مثلاً همواره نفت باعث شده تا چهره تروریستی کشوری مثل عربستان ‌سعودی نادیده گرفته شود و یا بزرگنمایی بعد تکنولوژی، چهره پر از فساد و اسلام ستیز ژاپن را تحت شعاع قرار داده و توجه کمتری به این بعد از واقعیت وجودی این کشور می شود. به همین دلیل، برای داشتن درک صحیح از واقعیت وجودی یک کشور، لازم است تا نگاهی دقیق و موشکافانه به تولیدات رسانه‌ای-فرهنگی آن ها داشته باشیم.
بدون شک یکی از مهمترین محصولات رسانه‌ای-فرهنگی تولیدی کشور ژاپن، انیمه (Anime) است. معمولاً انیمه ها دارای مضامین مختلفی از فرهنگ گرفته تا سیاست، داستان های اجتماعی، عشقی، خیالی، تاریخی و... هستند و به علت نوع نگاه خاص و جذابیت های بصری موجود در آن ها طرفداران بی شماری را در سراسر دنیا به سمت خود جلب کرده اند. همین امر، موجب شده تا این محصول فرهنگی به بستری مناسب برای بیان دیدگاه های مختلف سیاسی و مذهبی هم تبدیل شود که در این بین، گهگاه کفه اسلام ستیزی بسیار پر رنگ و لعاب تر از سایر مضامین موجود در آن است.
برای درک بهتر این موضوع، لازم است تا نگاهی دقیق تر به برخی از انیمه هایی که در آن ها با زیرکی تمام اقدام به ارائه چهره ای خشن و زشت از اسلام نموده اند، داشته باشیم.
یکی از مهمترین انیمه های تولید شده در سال های اخیر، Magi است که در دو فصل The Labyrinth of Magic و The Kingdom of Magic تولید شده است. در این انیمه که داستان های آن اقتباسی آزاد از داستان های هزار و یک شب است، به وضوح چهره ای مخدوش و خشن از مسلمانان و به طور خاص شیعیان ارائه می دهد.
در ادامه، توجه شما را به بخش هایی از این شیطنت ها جلب می کنم (این بخش ها در مقاله تحلیل انیمه Magi ذکر شده اند.)

04

آل ثامن (Al-Thamen)
خلق گروهی شرور به نام آل ثامن را می توان از شیطنت های بزرگ خالق این اثر دانست. در مورد این گروه در انیمه اینطور توضیح داده می شود که:
"ما آل ثامن، وظیفه داریم تا تاریکی را در این دنیا گسترش دهیم. ما، اجتماع ملت واقعی، خلق شده به وسیله پدرمان هستیم. این است دستور کار آل ثامن."
آل ثامن، یک انجمن سری است که هدفی جز به آشوب کشیدن جهان ندارد. آن ها قصد دارند تا با تغییر مسیر سرنوشت که روخ آن را مشخص می کند، جهانی را که تجسم جادوی سلیمان برای نجات بشریت است، تباه کرده و زمینه حکومت خود و پدرشان، نیروی ظلمت و تاریکی را بر جهان فراهم نمایند.
آن ها با کمک یکی از ماگی هایی که به تاریکی روی آورده، اهداف خود را در دنیا پیش می برند. در اقدامی مهم، به حکومت مستعصم پایان داده و ماتال موگامت که همسوی فکری با آن ها بود را به حکومت رساندند. موگامتی که در انتها زمینه ساز ظهور نیروی خالص ظلمت و تاریکی را فراهم آورد، اما در نهایت با فداکاری و اتحاد همه پادشاهان این امر تحقق نیافت و آل ثامن موقتاً شکست خورد.
در حال حاضر، نماینده آل ثامن در زمین، ملکه امپراطوری کو، کوئن رن است که در راستای تحقق اهداف این گروه تلاش می کند.
اعضای اصلی این گروه، در زمان حکومت سلیمان در آلما طوران حضور داشتند که با دسیسه ای اقدام به شورش علیه وی نموده و با کمک جادو، نیروی خالص ظلمت و تاریکی را وارد آلما طوران کرده و آن را به کل نابود کردند. پس از آن، انسان ها و ساکنان آلما طوران دچار درماندگی و پراکندگی شدند که با تدبیر سلیمان و خلق دنیای کنونی از این وضع رهایی یافتند.
چندی بعد، یکی از ماگی ها به نام جودار اقدام به جمع آوری هشت تن از جادوگران اصلی رقم زننده این فاجعه نمود و با تشکیل انجمنی با نماد ستاره هشت پر، آل ثامن را به وجود آورد. هدف اصلی این گروه، مقاومت در برابر مقوله ای با عنوان "تصمیم از پیش تعیین شده" بیان شده که برای دستیابی به این مهم، ابتدا باید همه دنیا در تاریکی و نافرمانی از سرنوشت روخ قرار بگیرد و سپس با فراخوانی تاریکی مطلق، سیستم جدید در دنیا بنا نهاده شود. سیستمی که به آن آزادی و رهایی از بند جبر گفته می شود.
آن ها خالق روخ سیاه، ظروف مقدس تاریک و جن های سیاه هستند.
در مورد اینکه چرا از نام آل ثامن در این انیمه استفاده شده، دلیل محکم و ثبت شده ای در دست نیست، اما نکته جالبی که در این باب می توان به آن اشاره نمود، ارتباط عدد 1001 (1001 شب) با ثامن است! اگر با حروف ابجد آشنایی داشته باشید، خواهید دید که ابجد نام رضا (به عنوان هشتمین امام شیعیان که به ثامن الائمه و ثامن الحجج معروف است) عدد 1001 است.
این در حالی است که نام اصلی این کتاب سابقاً "هزار افسانه" بوده و بعدها در دوره قاجار نام آن به 1001 شب تغییر پیدا کرده است. پوشش اعضای آل ثامن هم شبیه به آنچه شیعیان به عنوان پوشش ائمه در نظر می گیرند، انتخاب شده است. قرابت ثامن و مستعصم عباسی و مخفی بودن این گروه (نمادی از انجمن مخفی شیعیان در زمان حکومت های ضد شیعه) هم دلیل دیگری بر این موضوع است.

توهین به اسامی مقدس شیعه
در این انیمه (و داستان های هزار و یک شب) اسامی زیادی از شیعیان دیده می شوند. اتفاقی که ماهیت ضد شیعی داستان های هزار و یک شب را بیشتر بر ملا می کند و این سوال را در ذهن ایجاد می کند که چرا در این داستان ها هیچ نامی از اسامی معروف سایر فرق اسلامی وجود ندارد؟ و همه نام ها از شیعیان هستند؟
چرا اسامی شیعه به کار رفته، همگی در جایگاه های نازل و دون قرار دارند و همگی توهین آمیز هستند.
به مثال های زیر توجه کنید:
1- علی بابا: لقبی که بچه های یتیم به دلیل رفتارها و رسیدگی های حضرت علی (ع) به ایشان داده بودند. توجه داشته باشید که "بابا" اسم نیست و یک لقب است، اما در اثر مرور زمان این نام و لقب به صورت یک نام واحد در میان مردم جا افتاده است! در این سریال، علی بابا شاهزاده ای ساکن محله های فقیرنشین معرفی می شود. او برای کمک به فقرا شب ها با لباس مبدل اقدام به دزدی از ثروتمندان کرده! و اموال مسروقه را میان فقرا تقسیم می کند.
2- علاءالدین: در فرهنگ لغت در مورد معنای این نام می خوانیم: موجب بلندي آيين و كيش. حالا این سوال مطرح است که علاءالدین کیست که موجب بلندی آیین و دین شده است؟ با توجه به ماهیت ضد اسلامی این داستان به نظر می رسد که این نام اشاره ای غیر مستقیم به حضرت رسول (ص) داشته باشد. اوست که علاء دین است و موجب فخر و بلندای دین شده است. اوست که مدام در کنار علی باباست و او را حمایت می کند و در نهایت او را به عنوان پادشاه برمی گزیند!
3- کاظم: سر دسته دزدان جوانمرد که با کمک علی بابا به فقرا کمک می کند. او سودای حکومت و پادشاهی در سر دارد و در انتها مشخص می شود که همه شعارهای آزادیخواهانه وی دروغی بیش نبوده و تنها به دنبال حکومت است.
4- زینب: دختری از محله های پایین که همدست علی بابا و کاظم است. او صاحب جادویی عجیب به نام مه بنفش است که موجب ایجاد توهم در افراد می شود.
5- حسن: دیگر عضو گروه مه که با کمک جادوی ویرانگر خود همه دیوارها را تخریب کرده و زمینه را برای غارت اموال اشراف فراهم می کند.
6- فاطمه: مردی با گرایشات زنانه! برده فروشی سادیستیک که به زبان حیوانات تسلط دارد و بر آن ها فرمان می راند (معلوم نیست چرا این نام برای یک مرد استفاده شده است!)
7- جعفر: وزیر ایرانی سندباد که به قدرت جادو مجهز است. او به همراه سندباد موقتاً به گروه مه ملحق می شود و علیه حکومت پادشاهی احمد مبارزه می کند.
8- احمد: پادشاه بی لیاقت بالباد که موجب نابودی کشور و تسلیم آن به امپراطوری کو می شود.

02

دومین انیمه معروفی که در آن به مقدسات مسلمانان توهین شده، Noragami نام دارد. در فصل دوم این انیمه که روایتگر ماجرای خدایی بی دست و پا و غیر معروف است!! در زمان درگیری شخصیت های اصلی (خدایان) با هیولاها، در پس زمینه موسیقی بسیار تندی پخش می شود که با دقت در آن می توان به راحتی صدای اذان را تشخیص داد!!! این در حالی است که طبق فتوای صریح مراجع عزام، ترکیب اذان با آلات موسیقی حرام است و نباید چنین کاری انجام داد.

00

شاید این موضوع در ذهن شما شکل گرفته باشد که: ژاپنی ها که از اسلام و ملزومات آن بی خبرند و از حرام بودن چنین عملی اطلاعی ندارند و سهواً به سمت این کار سوق پیدا کرده اند. این موسیقی را می توانید در اینجا گوش کنید.
در پاسخ باید گفت:

07

چرا یک آهنگساز ژاپنی بودایی مسلک باید برای صحنه های نبرد هیولاها با خدایان از صوت اذان استفاده کند؟ اگر او با این صوت آشنایی نداشته، پس چطور از آن برای ساخت موسیقی استفاده کرده است؟ چرا سهواً به سراغ نواهای آیینی یهود نرفته و آن ها را به موسیقی تبدیل نکرده است؟

09

موضوع، زمانی مشکوک تر می شود که آهنگساز این انیمه، تاکو ایوازاکی (Taku Iwasaki) در پی اعتراض مسلمانان به اقدام وی، رسماً اعلام نمود که حاضر به عذرخواهی و یا تغییر آن قطعه موسیقی نیست و از انجام این کار رضایت کامل را دارد!!

03

اما تولید این دو انیمه، پایان اسلام ستیزی ژاپنی ها نیست و مثال های دیگری نیز وجود دارند. مثلاً در انیمه محبوب JoJo’s Bizarre Adventure: Stardust Crusaders Egypt Arc شخصیت منفی و شرور داستان را در یکی از سکانس ها مشغول خواندن قرآن نشان می دهد! این در حالی است که در کتاب مانگای این انیمه، در همین پلان، این شخصیت کتاب دیگری را مطالعه می کند. برای تماشای فیلم اینجا کلیک کنید.

06

البته پس از عرضه این انیمه و اعتراض شدید مسلمانان به این توهین آشکار، کارگردان اثر، ضمن عذرخواهی، در نسخه اصلاح شده با حذف قرآن، به جنجال های ایجاد شده خاتمه داد. حال سوال این است که آیا این کارگردان هم سهواً و از روی اتفاق کتاب قرآن را جایگزین کتاب درون مانگا کرده بود؟

01

در انیمه های Neon Genesis Evangelion، Chrono Crusade، Cowboy Bebop، Outlaw Star، Full Metal Panic، Mobile Suit Gundam 00، Sailor Moon، Noir، GoShogun: The Time Étranger، One Piece هم شیطنت ها و توهین هایی به اسلام را می توان مشاهده کرد.
البته بدون شک این لیست تمام انیمه های توهین آمیز به اسلام را شامل نمی شود و با کمی تحقیق می توان آن را بلندتر و کامل تر نمود.
موضوع توهین به اسلام در تولیدات رسانه ای-فرهنگی کشور ژاپن، موضوع جدیدی نیست و سابقه ای طولانی دارد و با کمی تحقیق در مورد بازی های رایانه ای، فیلم ها و سریال های تولید شده در این کشور هم می توان نمونه های مشابه زیادی را یافت.

08

اینکه چرا کشوری مثل ژاپن تا این حد معاند اسلام است و با آن سر ستیز دارد، خود موضوع دیگری است که باید به صورت مجزا به ریشه های آن پرداخته شود. اما نکته ای که در این بین کاملاً واضح و آشکار است، ناپاک بودن فضای رسانه ای وارداتی به داخل کشور است که باید با آگاهی دادن به مخاطب داخلی برای درک و دقت لازم در مفاهیم موجود در آن ها، خطرات احتمالی موجود در این محصولات را به حداقل کاهش داد.

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده

10 نظرها

 • ...
  سه شنبه, 23 خرداد 1396 ساعت 05:14 ارسال شده توسط ...

  سلام
  من یه نوجوان هستم که خیلی اهل انیمه دیدن و در عین حال مذهبی بودم و روحمم خبر نداشت چه چیزایی تو اینا هست(البته بعد مدتی انیمه دیدن یه چیزایی فهمیدم)ولی در کل مطالب شما باعث شد دیست از این عادتم بکشم. گرچه اول خیلی مقاومت می کردم و به نظرم تمام مطالب اینجا چرت و پرت بودن اما خدا تعقلو برای همچین روزایی گذاشته دیگه...
  حالا یه سوال دارم که میخوام ازتون بپرسم. ممنون میشم جواب بدید.
  به عنوان یه نقاد انیمه، فکر می کنید من نوجوون چطور می تونیم جلوی دوستا و همسن و سالامو در دیدن این چیزا بگیرم؟ خیلی حرص میخورم وقتی می بینم این همه استعداد و نبوغ داره توی سایتا و فرومای انیمه هدر میره...خودمم جزوشون بودم...
  من هرکاری بتونم میکنم، حتی لازم باشه میتونم یه انجمن و سایت بزرگ در ضد انیمه بزنم. قبلا تجربه زدن مجموعه و یه گروه بزرگ رو داشتم.
  فقط خیلی دوست دارم بدونم به نظر شما چه کارایی باید بکنم که حرفم تایر گذار باشه و بتونم جلوی یه آدمو بگیرم؟ معمولا نقدایی که شما می نویسید رو وقتی یه انیمه ببین حرفه ای می خونه انکار می کنه و قبول نداره. حالا چطور باید با چنین آدمایی سروکله زد؟
  ممنون
  -------------------
  سلام
  دوست عزیزم، لازم نیست خودتونو با دیگران درگیر کنید. وقتی شما حرف منطقی ای برای گفتن دارید کافیه اون رو مطرح کنید. حالا شنونده اون را قبول داشته باشه یا نه، مهم نیست. مهم اینه که اولا شما موضعی مشخص دارید و دوم این که فرد شنونده به مرور این باب در ذهنش باز میشه که ممکنه بشه مدل دیگه ای هم به موضوع نگاه کرد. بعد از مدتی خودتون شاهد خواهید بود که اگر حرفتون حق باشه خودشون چطور جذب صحبت های شما میشن.

 • محمدمهدی
  چهارشنبه, 13 ارديبهشت 1396 ساعت 13:36 ارسال شده توسط محمدمهدی

  هرزه نگاری و پور*نوگرافی ژاپنی از نظر کثیف تر از نوع غربی بودن؛ در جهان و در خود ژاپن معروفه. مذهب شینتو، مذهبی پلیده که هر کاری در اون مجازه....

 • amin.j
  دوشنبه, 14 فروردين 1396 ساعت 21:08 ارسال شده توسط amin.j

  ببخشید من هر چی بررسی میکنم پیدا نمیکنم جایی که از این آهنگ اسفتاده شده.. صحنه حمله به خونه خانومه هم قسمت 5 هست ولی بازم نشنیدم.. میشه لطفا خواهشا شماره قسمت و تایم رو بگین...
  ------------------
  سلام
  تو این لینک ببینید http://www.aparat.com/v/w9ZBV

 • amin.j
  شنبه, 12 فروردين 1396 ساعت 21:43 ارسال شده توسط amin.j

  بله صحیح این آهنگی که شما میفرمایید در آلبوم آهنگای نوراگامی فصل دو بود... میشه لطفا یک صحنه از انیمه رو هم که از این آهنگ استفاده شده بگین ممنون
  ------------------
  صحنه ای که به محل زندگی اون خانم حمله میشه (اسمش رو فراموش کردم)

 • amin.j
  شنبه, 12 فروردين 1396 ساعت 21:03 ارسال شده توسط amin.j

  دیدمش تو متن گذاشته بودین لینک دانلود آهنگو...سری قبل ندیده بودم رفتم از تو خود انیمه دیدم

 • amin.j
  شنبه, 12 فروردين 1396 ساعت 21:01 ارسال شده توسط amin.j

  من اول با دقت گوش دادم بعد گفتم.. حالا برای اطمینان نام آهنگ رو بگین که دان کنم و با دقت بیشتری بشنوم...

 • amin.j
  چهارشنبه, 09 فروردين 1396 ساعت 13:26 ارسال شده توسط amin.j

  افراط تو هر چیزی بده..آهنگ پس زمینه نوراگامی فصل صدایی هست ها ها غمناکی داره و این تخیلات شما هست که اون رو اذان میشنوید.. میخواید هم نقد و بررسی کنید با دقت بیشتر باشه نه با دید تئوری توطئه..ممنون
  -----------------
  پس بهتره اون آهنگ رو دانلود کنید و با دقت گوش کنید. ساده ترین راه برای فرار از واقعیت زدن تهمت تئوری توطده به دیگران هست. اگر شما اینقدر به مسائل آگاه و وارد هستید چرا از گوش کردن دقیق به این آهنگ طفره می رید؟

 • عرفان
  جمعه, 23 مهر 1395 ساعت 08:36 ارسال شده توسط عرفان

  سلام با قدرت ادامه بدید همه چی عالیه من چند ساله دنبال میکنم مطالبو خدا قوت

 • احسان
  شنبه, 17 مهر 1395 ساعت 00:09 ارسال شده توسط احسان

  خیلی ممنون از مقاله دقیق و مستندتان.
  لینک انیمیشن نوراگامی(موسیقی مخلوط به اذان)ظاهرا خراب است.
  لطفا آن را اصلاح کنید(البته من خودم تو آپارات سرچ کردم و اون قسمت رو دیدم).
  ضمنا به نظر بنده ایراد مهمی که به وجود صدای اذان در آن صحنه میشه گرفت،نه از جهت ترکیب ان با موسیقی های دیگر صحنه، بلکه(همانطور که شخصی که آن را در آپارات آپلود کرده،گفته)وجود اذان در ترسناکترین و پر استرس ترین صحنه ها است.
  فرض کنید کسانی که مسلمان نیستند و این انیمه را ببینند،نسبت به صدای اذان شرطی شده و اگر دوباره آن را در جایی بشنوند(مثلا فرض کنید از یک مسجد) احتمالا تمایل دارند از منبع صدا دور شوند و صدای اذان در ذهن آن ها با وحشت و اضطراب همراه و همزمان است.
  --------------------
  فایل صوتی تصحیح شد

 • Divodad
  جمعه, 16 مهر 1395 ساعت 21:49 ارسال شده توسط Divodad

  ممنون عالی بود.
  ژاپنی ها خصومت عجیبی دارن. تقریبا هر بازی رایانه ای ژاپنی که بنده بازی کردم یه جایی به یه بهانه ای به اسلام حمله کرده بود. مثلا devil may cry که تو قسمت 3 و 4 ش محل شیاطین پر بود از نماد ها و صنایع دستی با طرح های اسلیمی یا درب هایی با شکل اسلامی! یا بازی تکن و اسم جلاله الله که زیر پای بازیکن بود! یا بازی رزیدنت اویل که باز هم محل تجمع هیولاها با طرح های اسلیمی پیوند خورده بود و همین طور اونیموشا و کسل وانیا و...

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06137701
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
177
14127
54637
5804885
203868
438819
6137701