هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
1298 دفعه خوانده شده کد مطلب : 15154

واشنگتن پست گزارش می دهد

مقایسه آماری 10 کشور در رابطه با بالارفتن آمار جنایت با سلاح گرم و عرضه بازی های رایانه ای

چند سالی است که بازی های رایانه ای به عنوان یکی از جدی ترین متهمان جنایات انجام شده با سلاح گرم در آمریکا، و به خصوص جنایات چند ماه اخیر این کشور معرفی می شوند. برخی از کارشناسان بر این باورند که خشونت موجود در برخی از بازی های رایانه ای عاملی تاثیرگذار در بروز چنین خشونت هایی در کشور آمریکا هستند.

سال هاست که بیشتر اوقات فراغت جوانان و نوجوان را بازی های شبیه سازی تیراندازی تشکیل می دهند و این موضوع زمانی قابل تامل می شود که همین افراد در دنیای واقعی به سلاح های واقعی نیز دسترسی داشته باشند. دیوید اکسل رود (David Axelrod)، مشاور انتخاباتی اوباما در پستی که با عنوان "تاسف خوردن" در سایت توییتر منتشر کرد اعلام نمود:

"ممکن است ما بتوانیم سلاح های کشنده جنگی را از سطح جامعه جمع آوری نماییم، اما هیچ قانونی برای منع فروش بازی هایی که به کشتن و خشونت ترغیب می کنند وجود ندارد. "

این موضوع بیانگر این نکته است که ایالات متحده با مشکلی جدی در نوع برخورد با تولید و عرضه بازی های رایانه ای خشن در این کشور روبرو است و اذهان عمومی به شدت خواستار رسیدگی دولت به وضعیت کنونی هستند.

حال ببینیم که آیا چنین بحرانی واقعا وجود دارد یا مطرح شدن آن نوعی فرافکنی توسط دولت آمریکا محسوب می شود؟

در ادامه به آمار مقایسه ای جالبی که واشنگتن پست ارائه کرده و در آن رابطه افزایش خشونت با سلاح گرم و عرضه همزمان بازی های رایانه ای خشن به طور خاص مورد بررسی قرار گرفته است را مشاهده خواهید کرد.

این موضوع حقیقت دارد که ایالات متحده آمریکا در سال بیلیون ها دلار را صرف ساخت بازی های رایانه ای می نماید و ایالات متحده یکی از بالاترین آمارهای جنایت با سلاح گرم را در دنیا دارد.

اما در کشورهای دیگر با وجود محبوبیت بالای بازی های رایانه ای، خشونت کمتری نسبت به ایالات متحده دیده می شود. درواقع کشورهایی که در آن ها نظارت دقیقی به نوع عرضه بازی های رایانه ای انجام می شود و برای عرضه بازی ها، محدودیت های ویژه ای قائل شده اند، کمترین آمار خشونت را دارا هستند و به اصطلاح امنیت بیشتری هم دارند.

آمار زیر نشان دهنده رابطه جنایت با سلاح گرم و وجود بزرگترین فروشگاه های عرضه بازی های رایانه ای در کشورهای نام برده است. طبق آمار، ایالات متحده آمریکا بیشترین میزان جنایت با سلاح گرم را داراست.

video-game-chart-no-trendline-1

البته، در این نمودار آماری فرض بر این است که طیف یکنواختی از میزان فروش بازی های رایانه ای در کشورهای مورد تحقیق وجود دارد. حال اگر محدوده نظارتی جنایت با سلاح گرم و عرضه بازی های رایانه ای را کمی محدودتر کنیم، این انتظار می رود که آمار جنایات رو به افزایش باشد. در این حالت انتظار ما این است که کشورهایی که مصرف بازی بیشتری دارند، به ازای هر نفر، خشونت بیشتری نیز در آن ها نمایان شود. به این آمار توجه کنید:

video-game-chart-hypothetical-notation-2

اما بر خلاف انتظار، داده ها چنین روندی را نشان نمی دهد. به خطی که برای نمایش این روند رسم شده توجه کنید. این اطلاعات درواقع اندکی کاهش در میزان مصرف بازی های رایانه ای و بروز خشونت را نشان می دهند!

video-game-chart-with-trendline-3

خب، از این آمار چه نتیجه ای می توان گرفت؟ بر اساس آمارهای بین المللی، انجام بازی های رایانه ای ارتباط چندانی با بروز خشونت با سلاح گرم در جهان ندارند. درواقع کشورهایی که در آن ها استفاده از بازی های رایانه ای عمومیت و محبوبیت بالایی دارد، از سایر نقات جهان امن تر هستند (شاید به این دلیل که در این کشورها ثبات و امنیت وجود دارد و سلاح گرم آزادانه در دسترس مردم قرار ندارد. نه به این دلیل که در آن ها بازی های رایانه ای تولید و عرضه می شوند). همچنین این آمار به ما یادآوری می کند که علت وجود آمار بالای جنایت با سلاح گرم در آمریکا نه به دلیل وجود بازی های رایانه ای خشن در این کشور، بلکه به علت بی ثباتی و نابسامانی وضعیت اجتماعی و امنیتی این کشور است که مسئولین باید فکری جدی و اساسی برای این موضوع انجام دهند و همه تقصیر ها را بی دلیل به گردن بازی های رایانه ای نیندازند. دیگر زمان آن رسیده که رئیس جمهور آمریکا فکری اساسی برای محدود کردن عرضه سلاح گرم در آمریکا نماید، زیرا ممکن است در آینده هر عامل تحریک کننده دیگری (غیر از بازی های رایانه ای) نیز باعث بروز فاجعه ای خونین در این کشور شود.

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05699898
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
280
12374
56260
5331822
204884
457150
5699898