هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
1498 دفعه خوانده شده کد مطلب : 12167

نقدی بر روند ساخت بازی های رایانه ای در ایران

حکایت بازی سازی در ایران هم حکایت غریبی است... هنوز در مفاهیم اولیه بازی سازی و رسیدن به استانداردهای یک محصول ایرانی سردرگم هستیم، اما سعی داریم مفاهیم عمیق سیاسی و مذهبی را درون بازی هایمان جای دهیم!!

india-2

مثل بازی سازی در ایران شبیه به مثل مسافران و قطارهای مسافربری هند و پاکستان است. قطاری در مسیری مشخص درحال حرکت است و مسافرانی قانونی سوار بر آن به سوی مقصد می روند. در این بین ناگهان افرادی روی قطار پریده و با آن همسفر می شوند. در اینجا بحث هایی مطرح هستند:

اول اینکه این مسافران بین راهی هم همانند مسافران قانونی، مسافر قطار محسوب می شوند و سرانجام به مقصد می رسند. اما همیشه برای آن ها خطر سقوط وجود دارد و در خیلی از موارد ممکن است به مقصد نرسند.

دوم اینکه کیفیت سفر مسافران قانونی با مسافران روی سقف، زمین تا آسمان متفاوت است.

و سوم اینکه ممکن است مسافران روی سقف با موانع قانونی عدیده ای مواجه شده و در نهایت متهم به پرداخت جریمه های سنگین شوند.

india-3

نمی خواهم زحمات دوستان و زحمتکشان صنعت ساخت بازی در ایران را زیر سوال ببرم، زیرا می دانم که با چه سختی و محدودیت هایی اقدام به ساخت یک بازی می کنند؛ اما روی سخنم با مسئولانی است که باید متولی ارتقاء سطح علمی این افراد در داخل کشور باشند. ای کاش مسئولان عزیز بجای اینکه با هزینه های هنگفت در نمایشگاه های خارجی شرکت کنند و فقط و فقط نام ایران را به عنوان یک کشور دارای صنعت بازی سازی! معرفی کنند، یا با ساخت ماهانه چندین بازی بی کیفیت درجه 3، آمار تولید در ایران را بالا ببرند، اقدام به اعزام بازیسازان داخلی به کشورهای خارجی برای آموزش کرده و یا حداقل از اساتید به نام برای آموزش این افراد دعوت به عمل آوردند.

وقتی نام نهادهای دولتی مانند وزارت ارشاد، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، ارتش جمهوری اسلامی، بسیج دانش آموزی، بنیاد ملی بازی های رایانه ای، سازمان انرژی اتمی و... در ابتدای یک بازی نمایش داده می شوند، توقع از آن بازی ها باید به چه شکل باشد؟

آیا این بازی های نازل و بی کیفیت و غالبا کپی برداری شده از بازی های غربی در شأن این عناوین دولتی هستند؟

چه وقت قرار است تا به مخاطب جوان، که حالا خود به صاحب نظرانی حرفه ای بدل شده و با تجربه بازی های غربی، سلیقه ای مشکل پسند پیدا کرده اند احترام بگذاریم؟

بر فرض که با اغماض، ضعف های تکنیکی موجود را فعلا قبول کنیم، اما آیا ما در زمینه کارهای هنری و فیلمنامه هم مشکل داریم و لازم است تا از سوژه های غربی تقلید کنیم؟

واقعا جای تاسف دارد که... بگذریم...

خودتان ببینید و قضاوت کنید:

uncharted

Maxpayn

به امید روزی که ما هم جزو مسافرین درون قطار باشیم.

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05699966
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
348
12374
56328
5331822
204952
457150
5699966