هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
1299 دفعه خوانده شده کد مطلب : 15168

شرکت های بازی سازی یا کارتل های سلاح؟

در بحث خشونت ناشی از استفاده از سلاح گرم، میان سازندگان سلاح و تولید کنندگان بازی های رایانه ای جنگی رابطه ظریف و عجیبی وجود دارد و بیشتر شرکت های سازنده بازی های جنگی، بخش عمده ای از موفقیت خود را مدیون همکاری با تولید کنندگان سلاح و استفاده از برندهای معروف سلاح های جنگی می دانند.

McMillanraffle

به طور مثال شرکت الکترونیک آرتز (EA) برای ساخت بازی Medal of Honor: Warfighter لیسانس اعتباری بیشتر برندهای اسلحه موجود در بازی را از کمپانی McMillan Group International دریافت کرد و شرکت اکتیویژن بیلیزارد (Activision Blizzard) هم در ساخت بازی Call of Duty، از لیسانس اعتباری شرکت های تولید کننده سلاح به نام های Colt ,Barrett و Remington استفاده نمود.

remington1

اسلحه شکاری ای که در فاجعه تیراندازی مدرسه ای در نیوتاون (Newtown) مورد استفاده قرار گرفت، ساخت شرکت اسلحه سازی Bushmaster بود که پیش از این اتفاق از آن در بازی فوق محبوب Call of Duty استفاده شده بود.

CoD-MW2-Main-Weapon

با این حال، در پی تیراندازی نیوتاون، انجمن ملی سلاح (بزرگترین مدافع مالکیت اسلحه)، رسما اعلام کرد که بروز چنین فاجعه ای تنها به دلیل ترقیب افراد برای استفاده از سلاح در بازی های رایانه ای بوده و این بازی ها عامل اصلی بروز چنین جنایاتی هستند و این موضوع هیچگونه ارتباطی به تولید کنندگان سلاح ندارد!!

این درحالی است که صنعت بازی های رایانه ای در آمریکا، دومین صنعت پولساز برای این کشور محسوب می شود و در راس فروش محصولات آن، بازی های جنگی قرار دارند که در اکثر آن ها از برند های معروف سلاح استفاده شده است.

Gun-Medal

شرکت اکتیویژن بلیزارد معتقد است که قانون دریافت لیسانس اعتباری استفاده از برندهای معروف سلاح، خود عاملی بازدارنده برای بروز خشونت های مربوط به سلاح به شمار می رود و درصورت تصویب قانونی مبنی بر منع استفاده از این لیسانس های اعتباری، ممکن است بازار استفاده غیر قانونی از این برندها، فجایعی به مراتب بزرگتر و خونین تر را به وجود آورد.

در نظر فروشندگان سلاح، استفاده از برندهای معروف اسلحه در بازی های رایانه ای دقیقا چیزی شبیه به استفاده از برند کوکاکولا در فیلم های سینمایی است و برای این شرکت ها به نوعی تبلیغات رایگان محسوب می شود و طبق قانون هیچگونه منعی برای این کار وجود ندارد. به این ترتیب در بحث استفاده از برندهای معروف سلاح در بازی های رایانه ای نظرات متفاوتی وجود دارد و نوع عملکرد کمپانی های بازی سازی و تولید کننده سلاح دچار پارادوکس شدیدی است.

Medal-Character

از یک سو بدون شک استفاده از این برندها در دامن زدن به خشونت های موجود در جامعه آمریکا نقشی پررنگ ایفا می کنند و از سوی دیگر طبق قانون "تبلیغات آزاد کالا"، هیچگونه منع قانونی برای استفاده از برندهای سلاح که لیسانس اعتباری آن ها خریداری شده، وجود ندارد.

یکی از خصوصیات بارز بازی های جنگی اول شخص این است که به کاربران خود اجازه می دهند تا با استفاده از سلاح های جنگی با دشمن فرضی درگیر شده و راه خود را در میادین جنگی باز نمایند. اما موضوع زمانی قابل تامل می شود که برخی از این سلاح ها، مانند Colt M1911 در بازی Call of Duty به گونه ای طراحی شده اند که در زمان خشاب گذاری بدنه آن ها به سمت دوربین چرخیده و بازیکن می تواند به وضوح نام برند حک شده روی بدنه اسلحه را ببیند. همچنین در این بازی امکانی وجود دارد که کابر می تواند از طریق آن لیستی از برندهای مختلف سلاح موجود در بازی را با توضیحات کامل مشاهده نماید.

medal-of-honor-warfighter

در بازی Medal of Honor: Warfighter که در آن مراحلی واقعی همانند نبرد با دزدان دریایی سومالیایی شبیه سازی شده است، لیسانس اعتباری تمامی سلاح ها با جزئیات کامل در اختیار کاربر قرار می گیرد و به گفته سازندگان بازی، وجود چنین امکانی برای اعتبار بخشی به بازی است (به این معنی که مراحل موجود با تمام جزئیات، دقیقا از واقعیت الگوبرداری شده اند).

شرکت های سازنده اینگونه بازی ها در توضیح علت استفاده و نمایش لیسانس های اعتباری و برندهای اسلحه های موجود در بازی اینگونه توضیح می دهند که:

درصورت عدم درج و نمایش این اطلاعات، دیگر شرکت های تولید کننده سلاح حاضر به پرداخت هزینه های مربوط به تبلیغات نیستند و بخش عمده ای از درآمد تولیدکنندگان بازی کاسته شده و آن ها با مخاطرات مالی جدی روبرو می شوند.

این بحث زمانی جدی تر شد و شکلی علنی تری به خود گرفت که پس از فجایع تیراندازی نیوتاون و بروز حساسیت های عمومی نسبت به مسئله حمل سلاح های گرم و تبلیغ آن ها در بازی های رایانه ای جنگی، در سایت Medal of Honor: Warfighter لیستی از سلاح های موجود در بازی با توضیحات کامل درمورد مشخصات فنی، شرکت سازنده و قیمت احتمالی آن در بازار در معرض دید کاربران سایت قرار گرفت!

CoD-MW2-2nd-Weapon

اما پس از شدت گرفتن اعتراضات مردمی و دولتی، شرکت EA بلافاصله لینک مربوط به این صفحه را از وب سایت خود حذف نمود و قرار دادن آن را حاصل یک اشتباه فردی بیان کرد!!

مدیر این کمپانی توضیح داد که قرار دادن این صفحه تنها علاقه شخصی یک سرباز کهنه کار (یکی از کارمندان فعلی این کمپانی) بوده و برای این منظور کمپانی از هیچ شرکت تولید کننده سلاحی پول دریافت نکرده است.

همچنین مدیر ارشد کمپانی EA در آخرین اظهارات خود درمورد استفاده از برندهای واقعی سلاح در بازی های خود اینطور اظهار نظر کرد که:

هیچگونه منع قانونی برای استفاده از برندهای معروف سلاح در بازی های جنگی این شرکت وجود ندارد و کاربران ما با خرید بازی های جنگی تولید این شرکت، علاقه خود را به وجود این برندها در بازی به وضوح اعلام کرده اند. اما از آنجا که حسایت ها موجود در جامعه برای این شرکت مهم و قابل درک است، EA قصد دارد از این پس از این سلاح ها بدون ذکر لیسانس اعتباری و یا نام دقیق و رسمی برند، در بازی های خود بهره بگیرد!!

مدیر ارشد شرکت اکتیویژن بلیزارد هم در اظهار نظر جالبی اعلام کرد:

این شرکت تا زمانی که در فیلم های سینمایی به راحتی از برندهای واقعی سلاح استفاده می شود، استفاده از آن ها در بازی های خود را حق قانونی خود می داند و توقف این کار را منوط به توقف استفاده از سلاح های واقعی در فیلم های سینمایی می داند!

Medal-Gun

حال سوال این است که به راستی پشت پرده چنین رفتاری (تشویق کاربران به خرید سلاح) از طرف مدیران ارشد دو شرکت بازی سازی EA و اکتیویژن بلیزارد چه چیزی نهفته است؟ آیا آن ها هم بخشی از کارتل بزرگ سلاح در آمریکا محسوب می شوند؟

منبع: رویترز

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

06137597
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
73
14127
54533
5804885
203764
438819
6137597