Error
 • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 150
هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
2441 times Read کد مطلب : 15175

نقدی بر یک شیطنت رسانه ای!

بسم الله الرحمن الرحیم

جنگ روانی غرب با کمک پیاده نظام داخلی

به فاصله چند روز پس از انتشار بیانیه لوزان، بخشی از سریال بسیار پرطرفدار 24، به ناگاه چنان در سایت های مختلف اینترنتی و وایبر انتشار پیدا کرد که در برخی از سایت ها، رکورد پربازدیدترین کلیپ را به خود اختصاص داد!
در این کلیپ، از توافق هسته ای میان دو رئیس جمهور به نام های حسن و تیلور (Tailor) صحبت می شود و رئیس جمهور حسن توافق می کند تا برنامه هسته ای خود را به طور کامل به حالت تعلیق درآورده و تعداد سانتریفیوژهای در حال گردش خود را به 6000 دستگاه کاهش دهد.

4

شباهت نام رئیس جمهور حسن، به نام رئیس جمهور فعلی ایران، موضوع توافق هسته ای با آمریکا و قبول کاهش تعداد سانتریفیوژها به 6000 دستگاه، باعث شده تا بازار شایعه ای که آمریکا در سال 2010 از طریق این سریال آینده مذاکرات هسته ای با ایران را پیش بینی کرده بود، داغ شود! حتی برخی از سایت ها پا را فراتر از این گذاشته و تیتر زده اند که آمریکا در تعیین رئیس جمهوری ایران دست داشته و از سال 2001 (زمان آغاز سریال!) موضوع ریاست جمهوری حسن روحانی و توافق هسته ای را پیش بینی کرده بوده و برای آن برنامه داشته است!!

حال ببینیم که اصل موضوع چیست؟ آیا واقعاً آمریکا در سال 2001 یا 2010 آینده مذاکرات را پیش بینی کرده بوده یا موضوع چیز دیگری است؟
در واقع، رئیس جمهور کشوری که در این شایعات به عنوان رئیس ‌جمهور ایران جا زده می‌شود (حسن)، اصلاً رئیس‌ جمهور ایران نیست و نام وی هم حسن نیست! این شخص "عمر حسن" نام دارد و رئیس ‌جمهور کشوری خیالی به نام کامیستان (Kamistan) است.

2

در این سریال، کامیستان کشوری مسلمان معرفی می شود که سردمداران آن به دنبال ساخت بمب هسته ای بوده (ادعای پوچی که آمریکا همواره از آن برای متهم کردن مسلمانان به خشونت استفاده می کنند) و به همین دلیل از طرف آمریکا با تحریم های سنگینی مواجه می شوند. سرانجام فشار تحریم ها و بروز مشکلات داخلی، کامیستان را به زانو درآورده و زمینه را برای مذاکره با آمریکا فراهم می آورد. رئیس جمهور کامیستان با رئیس جمهور آمریکا که خانمی به نام تیلور معرفی می شود، توافق می کند تا تعداد سانتریفیوژهای در حال کار کشورش را کاهش دهد و اجازه بازرسی های سرزده آژانس را نیز صادر کند!

6می بینید که شباهت رویدادهای موجود در این سریال و رویدادهای هسته ای کشورمان بسیار زیاد است، اما این مسئله نکته عجیبی نیست. زیرا برنامه ها و اهداف سیاسی آمریکا از سال ها پیش تبیین شده هستند و همه روئسای جمهور (چه دموکرات و چه جمهوری خواه) تنها به عنوان کارگزار، ملزم به اجرای آن ها هستند. پس چندان عجیب نیست که آمریکا از سال ها پیش در فکر تحمیل اهداف خود مانند کاهش تعداد سانترفیوژهای ایران به 6000 تا بوده باشند. در مورد استفاده از نام حسن هم باید گفت، آقای روحانی در سال های 82 تا 84 ریاست گروه مذاکره ‌کننده در پرونده هسته‌ای را عهده دار بود و با توجه به سابقه سیاسی ایشان، بعید به نظر نمی رسید که برای دور بعد ریاست جمهوری کاندید شود. همچنین با توجه به سابقه وی در تیم مذاکره کننده هسته ای و موضع مشخص ایشان، کارگردان سریال سعی کرده تا چشم اندازی آینده نگرانه را از این موضوع داشته باشد.

7

اما سؤالی که در اینجا مطرح می شود و باید به آن توجهی ویژه داشت، این است که بیان این نکات آن هم در چنین شرایط حساسی به چه منظوری صورت گرفته است؟ آیا غیر از این است که چنین تبلیغاتی می تواند تنها با هدف فشار و تغییر روند تصمیم گیری داخلی و ایجاد حس ناامیدی در مردم ایران صورت گیرد؟ آن هم در شرایطی که هم دولت و هم ملت بیش از هر زمان دیگر نیاز به تمرکز و اجتناب از هر گونه جنجال رسانه ای درباره موضوع هسته ای دارند تا دولتمردان ما بتوانند در شرایطی متعادل، بهترین تصمیم را برای آینده کشور اتخاذ کنند. حواسمان باشد که با اشتراک گذاری یک فایل به ظاهر ساده در کدام جبهه سلاح به دست می گیریم و رفتار به ظاهر ساده ما می تواند چه تبعاتی در آینده مردم یک کشور داشته باشد.

 3

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده

6 comments

 • Lol
  Tuesday, 05 April 2016 20:32 posted by Lol

  به نظر شما منظور رهبر انقلاب از نفوذ چیست؟

 • مهدی سلیمانی
  Thursday, 29 October 2015 02:08 posted by مهدی سلیمانی

  نکته ای که لازم می دانم به عرض برسانم، تفکیک دو موضوع است که پایه ی مناقشه دوستان در پاورقی ها زیر شده و گمان می کنم لازم است مجددا تاکید شود.
  اول) ذکر این نکته که اگرچه کامیستان یک کشور خیالی است ولی هالیوود این را به پیش فرض های ایران نزدیک کرده است.
  دیدن سریال 24 برای من به سالهای قبل باز می گردد(که البته بیش از سه یا چهارفصل نشد). نکته اول که بد نیست به آن اشاره شود این پیشگویی در آثار هالیوودی است که قطعا با حساب و مطالعه صورت میگیرد، مانند پیشگویی رییس جمهور دموکرات سیاه پوست آمریکا که دچار مخاطرات بسیاری می شود.(فراموش نکنید که آن زمان و باتوجه به دوران جنگ افروزی بوش پسر تقریبا کسی امکان یک رییس جمهور دموکرات که نه تنها داعیه ی جنگ افروزی ندارد که ایران را به عنوان محور شرارت نمی داند(بگذریم که درکل سیاست های آمریکا در خاورمیانه ازبین نمی روند بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر می یابند) و پیام تبریک هم می فرستد.(حتی محمود احمدی نژاد هم صراحتا این جمله را تاکید کرد "بعید می دانم دستگاه پشت پرده كاخ سفید اجازه دهند كه "اوباما" به كاخ سفید راه یابد، شما مناسبات قدرت در آمریكا را می شناسید . آنها در قدرت بسیار خشن عمل می كند و رای مردم تضمین شده نیست.") یکی از این پیشگویی های 24 بود.
  نکته دوم -گمان کنم- در فصل سوم یا چهارم سریال عنوان کردن ایرانی ها در ایجاد عملیات های تروریستی در خاک امریکا بود که داستان را حول محور یک خانواده مسلمان ایرانی پیش می برد شهره آغداشلو نقش مادر و پسری به اسم رضا( اسمی که عمدتا ایرانیان برای ادای احترام به امام معصوم می گذارند و درعین ایرانی بودن نشانه ی اسلام شیعی را هم با خود همراه دارد) که البته در میانه ی داستان، روایت تغییر می کند و متوچه می شویم آن خطر تروریستی نه از جانب مهاجران ایرانی که از سوی خود امریکاییها و آلت دست قرارگرفتن عده ای عرب صورت گرفته است (فقر ذهنی مرا بابت بیاد آوردن آن زمان ببخشید)
  غرض از این زیاده گویی ها ذکر این نکته است که نه تنها در مسایل سیاسی که دربسیاری آثار و قوالب و ژانرهای متنوع دیگر هم این پیشگویی صورت می پذیرفته است. بد نیست به این نکات در تاریخ سی ساله ی اخیر هالیوود سری بزنیم.
  دوم) مستندی که نه اسمش را می دانم و نه سال انتشارش را، چند سال پیش به دستم رسید مستندی از سری مستند های سیاسی BBC که از اتقاق دوبله هم شده بود: روانشناسی انگلیسی، به بررسی رفتارشناسی هیتلر و چرچیل در سالها 1940 تا 1945 می پردازد. در میانه راه تحلیل او اینست که چرچیل که از پس شکستها و چالشهای مختلف توانسته مسیر جنگ را به نفع خود و اتفاق جهانی همراه سازد به موفقیت بزرگی دست خواهد یافت. و هیتلر به دلیل ماهیت و خوی دیکتاتوری و توتالیتری اش توان پذیرش شکست و بازیابی خود را ندارد و قطعا با خطر سقوط و حتی خودکشی! رودرو خواهد بود.
  بعد از جنگ بین الملل دوم سیا کرسی مشخصی با هدایت این روانشناس در امریکا دایر کرد که وظیفه اش تحلیل رواننشناسانه و رفتارشناسانه ی سیاستمداران و بزرگان حکومتی دنیاست....
  فکر می کنم اکنون می شود کمی منطقی تر به بحثی که جناب بلالی مطرح کردند نگریست!
  یا حق

 • مهدی سلیمانی
  Thursday, 29 October 2015 01:32 posted by مهدی سلیمانی

  با سلام
  ممنون و خسته نباشید، مطالبتان بسیار مفید و روشنگرند.

 • بهروز
  Thursday, 11 June 2015 23:06 posted by بهروز

  ببخشید کدوم کشور خیالی!!!؟؟وقتی علنا نقشه ایرانو تو اتاق کنفرانس نشون میده شما میگین کشور خیالی!!فکر کنم سریالو دقیق ندیدی.یه باز بینی بکن سریالو
  --------------------
  سلام
  منظور من از خیالی اسمیه که تو سریال میگن.ممکنه بگید کامیستان کجاست؟ اگه خیالی نیست پس لطفا کمی راجع بهش توضیح بدید!

 • یوسف رحیمی
  Saturday, 23 May 2015 09:40 posted by یوسف رحیمی

  سلام محمود آقا
  من یوسف رحیمی چند سالی هست که در حوزه ساخت فیلم مستند کار می کنم، تمامی کارهای من در حوزه مستندهای دینی بوده و لذا هیچ گونه درآمدی غیر از بهره معنوی آن برای من در برنداشته است.
  من اخیرا مستندی با عنوان بمب هسته ای داعش ساختم و بعد آن مستندی با نام UB313 را آغاز کردم در جریان تحقیقاتم به این سایت رسیدم و خواستم اگر دوست داری در زمینه متن مستند به من کمک کنی، اگر موافق بودی توضیحات بیشتر را درمیان خواهیم گذاشت. منتظر جوابت هستم.
  با تشکر
  --------------------------
  سلام
  خوشحال می شم بتونم کمک کنم.

 • divodad
  Wednesday, 15 April 2015 20:37 posted by divodad

  سلام علیکم
  نماد سازی و استعاره بخش لاینفک فیلم های هالیوودیه ؛ اینکه بگیم اسم کشور کامیستان بوده پس فلانه و بهمانه . . . خیلی دلیل نمیشه. البته خودتون غیر مستقیم اشاره کردید که منظور ایرانه اما تعجب میکنم که شروع متن یه چیز دیگه ست ، شکی نیست که موضوع چیز دیگری نیست . هالیوود مشهوره به ترسیم آینده جهان (خیالی!) به کام خودش و دولتش و پیش بینی دلخواه خودش از مذاکرات عجیب نیست. نکته جالب دیگه اینکه تو status بالا برای کامیستان از لفظ Islamic Republic استفاده شده که به غیر از موریتانی و افغانستان و پاکستان و ایران ؛ کشوری دارای این لفظ نیست که بین این 4 کشور هم فقط ایرانه که این ماجرا ها رو داره. این کاملا مشخصه که منظور خود ایرانه اما فرموده شما رو که اصل پخش این کلیپ و این حرفا موجب تضعیف پشتوانه مذاکراته رو قبول دارم.
  ممنون از شفاف سازی تون

Login to post comments

آخرین ارسال های انجمن

6 Topics

COM_KUNENA_VIEW_TOPICS_DEFAULT_MODE_DEFAULT

emo
Views: 1079
Replies: 4
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
TMR_HHR's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 2 years 1 week ago by TMR_HHR
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام دراینجا سوالات و ابهامات مربوط به مقاله و بازی های مطرح شده پاسخ داده می شوند. دوستان اگر نکات تازه در این باره دارند به صورت ضمنی ذکر...
ببریان's Avatar
Last Post by ببریان 8 months 2 weeks ago
مرسی از این سایت خوبتون. مطبی خیلی خوبی بودش
emo
Views: 7330
Replies: 37
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
admin_m's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 3 years 7 months ago by admin_m
سلام دوستان عزیز از این به بعد می تونید فیلم ها، بازی ها و انیمیشن هایی رو که برای تحلیل مد نظر دارید در اینجا پیشنهاد بدید تا در اولین فرصت برای تحلیل اون ها اقدام...
fns4565's Avatar
Last Post by fns4565 8 months 3 weeks ago
سلام لطفا بازی های دارک سولز, مافیای 3 و doom رو تحلیل کنید
emo
fns4565's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 8 months 3 weeks ago by fns4565
همان‌طور که می‌دانید هنگامی که قصد دارید به یک شبکه‌ی Wireless متصل شوید بایستی کلید امنیتی آن شبکه را وارد نمایید. این رمز عبور در سیستم ذخیره شده و دفعات بعدی نیازی به...
emo
Views: 337
Replies: 0
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
fns4565's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 8 months 3 weeks ago by fns4565
میدونید فرق ما با قاضی ها، وکلا و سیاست مدارها چیه؟ اون ها برای دزدی از مردم مجوز دارند و ما به مجوز نیازی نداریم این جمله ساده از Carlo Gambino (یکی از عظیم ترین رئسا و سران...
emo
Views: 308
Replies: 0
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
hooman_haghighi's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 9 months 1 week ago by hooman_haghighi
خیلی راحت می‌توان مقدمه بررسی را با یک تاریخچه پربار و پر از حس نوستالژی شروع کرد، از اولین Call of Duty ها گفت، سری به نورمندی زد یا کمی به آینده آمد و به نقطه اوج این سری،...
emo
Views: 256
Replies: 0
COM_KUNENA_JF_KU_TOPIC_LIST_PREVIEW
fnazari's Avatar
COM_KUNENA_TOPIC_STARTED_ON 11 months 1 week ago by fnazari
منتقد: جیمز براردینلی - امتیاز ۵ از ۱۰ (۲ از ۴) عليرغم شروعي فوق‌العاده و ۴۵ دقيقه نخست جذاب، « مازگرد /The Maze Runner» را مي‌توان يکي از ضعيف‌ترين فيلم‌هاي فرا آخرالزماني...
More
6 Topics

Who Is Online

Total users online: 0 COM_KUNENA_WHO_ONLINE_MEMBERS COM_KUNENA_WHO_AND 161 COM_KUNENA_WHO_ONLINE_GUESTS COM_KUNENA_WHO_ONLINE_NOW
Legend:  Site Administrator Global Moderator Moderator Banned User Guest
 • Total Messages: 434 | Total Subjects: 42
 • Total Sections: 1 | Total Categories: 8
 • Today Open: 0 | Yesterday Open: 0
 • Today Total Answer: 0 | Yesterday Total Answer: 0

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

03052781
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
1260
2145
3405
2816708
64932
148275
3052781