خطا
 • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 150
هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
2784 دفعه خوانده شده کد مطلب : 15175

نقدی بر یک شیطنت رسانه ای!

بسم الله الرحمن الرحیم

جنگ روانی غرب با کمک پیاده نظام داخلی

به فاصله چند روز پس از انتشار بیانیه لوزان، بخشی از سریال بسیار پرطرفدار 24، به ناگاه چنان در سایت های مختلف اینترنتی و وایبر انتشار پیدا کرد که در برخی از سایت ها، رکورد پربازدیدترین کلیپ را به خود اختصاص داد!
در این کلیپ، از توافق هسته ای میان دو رئیس جمهور به نام های حسن و تیلور (Tailor) صحبت می شود و رئیس جمهور حسن توافق می کند تا برنامه هسته ای خود را به طور کامل به حالت تعلیق درآورده و تعداد سانتریفیوژهای در حال گردش خود را به 6000 دستگاه کاهش دهد.

4

شباهت نام رئیس جمهور حسن، به نام رئیس جمهور فعلی ایران، موضوع توافق هسته ای با آمریکا و قبول کاهش تعداد سانتریفیوژها به 6000 دستگاه، باعث شده تا بازار شایعه ای که آمریکا در سال 2010 از طریق این سریال آینده مذاکرات هسته ای با ایران را پیش بینی کرده بود، داغ شود! حتی برخی از سایت ها پا را فراتر از این گذاشته و تیتر زده اند که آمریکا در تعیین رئیس جمهوری ایران دست داشته و از سال 2001 (زمان آغاز سریال!) موضوع ریاست جمهوری حسن روحانی و توافق هسته ای را پیش بینی کرده بوده و برای آن برنامه داشته است!!

حال ببینیم که اصل موضوع چیست؟ آیا واقعاً آمریکا در سال 2001 یا 2010 آینده مذاکرات را پیش بینی کرده بوده یا موضوع چیز دیگری است؟
در واقع، رئیس جمهور کشوری که در این شایعات به عنوان رئیس ‌جمهور ایران جا زده می‌شود (حسن)، اصلاً رئیس‌ جمهور ایران نیست و نام وی هم حسن نیست! این شخص "عمر حسن" نام دارد و رئیس ‌جمهور کشوری خیالی به نام کامیستان (Kamistan) است.

2

در این سریال، کامیستان کشوری مسلمان معرفی می شود که سردمداران آن به دنبال ساخت بمب هسته ای بوده (ادعای پوچی که آمریکا همواره از آن برای متهم کردن مسلمانان به خشونت استفاده می کنند) و به همین دلیل از طرف آمریکا با تحریم های سنگینی مواجه می شوند. سرانجام فشار تحریم ها و بروز مشکلات داخلی، کامیستان را به زانو درآورده و زمینه را برای مذاکره با آمریکا فراهم می آورد. رئیس جمهور کامیستان با رئیس جمهور آمریکا که خانمی به نام تیلور معرفی می شود، توافق می کند تا تعداد سانتریفیوژهای در حال کار کشورش را کاهش دهد و اجازه بازرسی های سرزده آژانس را نیز صادر کند!

6می بینید که شباهت رویدادهای موجود در این سریال و رویدادهای هسته ای کشورمان بسیار زیاد است، اما این مسئله نکته عجیبی نیست. زیرا برنامه ها و اهداف سیاسی آمریکا از سال ها پیش تبیین شده هستند و همه روئسای جمهور (چه دموکرات و چه جمهوری خواه) تنها به عنوان کارگزار، ملزم به اجرای آن ها هستند. پس چندان عجیب نیست که آمریکا از سال ها پیش در فکر تحمیل اهداف خود مانند کاهش تعداد سانترفیوژهای ایران به 6000 تا بوده باشند. در مورد استفاده از نام حسن هم باید گفت، آقای روحانی در سال های 82 تا 84 ریاست گروه مذاکره ‌کننده در پرونده هسته‌ای را عهده دار بود و با توجه به سابقه سیاسی ایشان، بعید به نظر نمی رسید که برای دور بعد ریاست جمهوری کاندید شود. همچنین با توجه به سابقه وی در تیم مذاکره کننده هسته ای و موضع مشخص ایشان، کارگردان سریال سعی کرده تا چشم اندازی آینده نگرانه را از این موضوع داشته باشد.

7

اما سؤالی که در اینجا مطرح می شود و باید به آن توجهی ویژه داشت، این است که بیان این نکات آن هم در چنین شرایط حساسی به چه منظوری صورت گرفته است؟ آیا غیر از این است که چنین تبلیغاتی می تواند تنها با هدف فشار و تغییر روند تصمیم گیری داخلی و ایجاد حس ناامیدی در مردم ایران صورت گیرد؟ آن هم در شرایطی که هم دولت و هم ملت بیش از هر زمان دیگر نیاز به تمرکز و اجتناب از هر گونه جنجال رسانه ای درباره موضوع هسته ای دارند تا دولتمردان ما بتوانند در شرایطی متعادل، بهترین تصمیم را برای آینده کشور اتخاذ کنند. حواسمان باشد که با اشتراک گذاری یک فایل به ظاهر ساده در کدام جبهه سلاح به دست می گیریم و رفتار به ظاهر ساده ما می تواند چه تبعاتی در آینده مردم یک کشور داشته باشد.

 3

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده

6 نظرها

 • Lol
  سه شنبه, 17 فروردين 1395 ساعت 20:32 ارسال شده توسط Lol

  به نظر شما منظور رهبر انقلاب از نفوذ چیست؟

 • مهدی سلیمانی
  پنج شنبه, 07 آبان 1394 ساعت 02:08 ارسال شده توسط مهدی سلیمانی

  نکته ای که لازم می دانم به عرض برسانم، تفکیک دو موضوع است که پایه ی مناقشه دوستان در پاورقی ها زیر شده و گمان می کنم لازم است مجددا تاکید شود.
  اول) ذکر این نکته که اگرچه کامیستان یک کشور خیالی است ولی هالیوود این را به پیش فرض های ایران نزدیک کرده است.
  دیدن سریال 24 برای من به سالهای قبل باز می گردد(که البته بیش از سه یا چهارفصل نشد). نکته اول که بد نیست به آن اشاره شود این پیشگویی در آثار هالیوودی است که قطعا با حساب و مطالعه صورت میگیرد، مانند پیشگویی رییس جمهور دموکرات سیاه پوست آمریکا که دچار مخاطرات بسیاری می شود.(فراموش نکنید که آن زمان و باتوجه به دوران جنگ افروزی بوش پسر تقریبا کسی امکان یک رییس جمهور دموکرات که نه تنها داعیه ی جنگ افروزی ندارد که ایران را به عنوان محور شرارت نمی داند(بگذریم که درکل سیاست های آمریکا در خاورمیانه ازبین نمی روند بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر می یابند) و پیام تبریک هم می فرستد.(حتی محمود احمدی نژاد هم صراحتا این جمله را تاکید کرد "بعید می دانم دستگاه پشت پرده كاخ سفید اجازه دهند كه "اوباما" به كاخ سفید راه یابد، شما مناسبات قدرت در آمریكا را می شناسید . آنها در قدرت بسیار خشن عمل می كند و رای مردم تضمین شده نیست.") یکی از این پیشگویی های 24 بود.
  نکته دوم -گمان کنم- در فصل سوم یا چهارم سریال عنوان کردن ایرانی ها در ایجاد عملیات های تروریستی در خاک امریکا بود که داستان را حول محور یک خانواده مسلمان ایرانی پیش می برد شهره آغداشلو نقش مادر و پسری به اسم رضا( اسمی که عمدتا ایرانیان برای ادای احترام به امام معصوم می گذارند و درعین ایرانی بودن نشانه ی اسلام شیعی را هم با خود همراه دارد) که البته در میانه ی داستان، روایت تغییر می کند و متوچه می شویم آن خطر تروریستی نه از جانب مهاجران ایرانی که از سوی خود امریکاییها و آلت دست قرارگرفتن عده ای عرب صورت گرفته است (فقر ذهنی مرا بابت بیاد آوردن آن زمان ببخشید)
  غرض از این زیاده گویی ها ذکر این نکته است که نه تنها در مسایل سیاسی که دربسیاری آثار و قوالب و ژانرهای متنوع دیگر هم این پیشگویی صورت می پذیرفته است. بد نیست به این نکات در تاریخ سی ساله ی اخیر هالیوود سری بزنیم.
  دوم) مستندی که نه اسمش را می دانم و نه سال انتشارش را، چند سال پیش به دستم رسید مستندی از سری مستند های سیاسی BBC که از اتقاق دوبله هم شده بود: روانشناسی انگلیسی، به بررسی رفتارشناسی هیتلر و چرچیل در سالها 1940 تا 1945 می پردازد. در میانه راه تحلیل او اینست که چرچیل که از پس شکستها و چالشهای مختلف توانسته مسیر جنگ را به نفع خود و اتفاق جهانی همراه سازد به موفقیت بزرگی دست خواهد یافت. و هیتلر به دلیل ماهیت و خوی دیکتاتوری و توتالیتری اش توان پذیرش شکست و بازیابی خود را ندارد و قطعا با خطر سقوط و حتی خودکشی! رودرو خواهد بود.
  بعد از جنگ بین الملل دوم سیا کرسی مشخصی با هدایت این روانشناس در امریکا دایر کرد که وظیفه اش تحلیل رواننشناسانه و رفتارشناسانه ی سیاستمداران و بزرگان حکومتی دنیاست....
  فکر می کنم اکنون می شود کمی منطقی تر به بحثی که جناب بلالی مطرح کردند نگریست!
  یا حق

 • مهدی سلیمانی
  پنج شنبه, 07 آبان 1394 ساعت 01:32 ارسال شده توسط مهدی سلیمانی

  با سلام
  ممنون و خسته نباشید، مطالبتان بسیار مفید و روشنگرند.

 • بهروز
  پنج شنبه, 21 خرداد 1394 ساعت 23:06 ارسال شده توسط بهروز

  ببخشید کدوم کشور خیالی!!!؟؟وقتی علنا نقشه ایرانو تو اتاق کنفرانس نشون میده شما میگین کشور خیالی!!فکر کنم سریالو دقیق ندیدی.یه باز بینی بکن سریالو
  --------------------
  سلام
  منظور من از خیالی اسمیه که تو سریال میگن.ممکنه بگید کامیستان کجاست؟ اگه خیالی نیست پس لطفا کمی راجع بهش توضیح بدید!

 • یوسف رحیمی
  شنبه, 02 خرداد 1394 ساعت 09:40 ارسال شده توسط یوسف رحیمی

  سلام محمود آقا
  من یوسف رحیمی چند سالی هست که در حوزه ساخت فیلم مستند کار می کنم، تمامی کارهای من در حوزه مستندهای دینی بوده و لذا هیچ گونه درآمدی غیر از بهره معنوی آن برای من در برنداشته است.
  من اخیرا مستندی با عنوان بمب هسته ای داعش ساختم و بعد آن مستندی با نام UB313 را آغاز کردم در جریان تحقیقاتم به این سایت رسیدم و خواستم اگر دوست داری در زمینه متن مستند به من کمک کنی، اگر موافق بودی توضیحات بیشتر را درمیان خواهیم گذاشت. منتظر جوابت هستم.
  با تشکر
  --------------------------
  سلام
  خوشحال می شم بتونم کمک کنم.

 • divodad
  چهارشنبه, 26 فروردين 1394 ساعت 20:37 ارسال شده توسط divodad

  سلام علیکم
  نماد سازی و استعاره بخش لاینفک فیلم های هالیوودیه ؛ اینکه بگیم اسم کشور کامیستان بوده پس فلانه و بهمانه . . . خیلی دلیل نمیشه. البته خودتون غیر مستقیم اشاره کردید که منظور ایرانه اما تعجب میکنم که شروع متن یه چیز دیگه ست ، شکی نیست که موضوع چیز دیگری نیست . هالیوود مشهوره به ترسیم آینده جهان (خیالی!) به کام خودش و دولتش و پیش بینی دلخواه خودش از مذاکرات عجیب نیست. نکته جالب دیگه اینکه تو status بالا برای کامیستان از لفظ Islamic Republic استفاده شده که به غیر از موریتانی و افغانستان و پاکستان و ایران ؛ کشوری دارای این لفظ نیست که بین این 4 کشور هم فقط ایرانه که این ماجرا ها رو داره. این کاملا مشخصه که منظور خود ایرانه اما فرموده شما رو که اصل پخش این کلیپ و این حرفا موجب تضعیف پشتوانه مذاکراته رو قبول دارم.
  ممنون از شفاف سازی تون

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05699965
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
347
12374
56327
5331822
204951
457150
5699965