هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي
2011 دفعه خوانده شده کد مطلب : 1535

بررسی جاسوسی آمریکا از کاربران بازی های رایانه ای

بسم الله الرحمن الرحیم

چندتا جاسوس در خانه دارید؟

 

اگر روزی کسی بگوید: که مثلاً این دوربین را درون خانه خود نصب کنید تا ما شما را زیر نظر داشته باشیم و یا این میکروفون را نصب کنید تا صدای شما را ضبط کنیم، چه می‌کنید؟ بدون شک در برابر این خواسته نامشروع می‌ایستید و با آن مقابله می‌کنید؛ اما اگر این دوربین و یا میکروفون را به‌صورت مخفیانه و در قالب یک هدیه و یا یک کالای باارزش به شما هدیه کنند چه؟ اصلاً اگر در شما نیازی به وجود آورند که خودتان با میل و رغبت تمام آن‌ها را خریداری کرده و به منزل ببرید، چه؟ آیا بازهم در برابر آن‌ها مقاومت می‌کنید؟

این دقیقاً همان روشی است که این روزها (البته این روزها موضوع آشکار شده است) کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا در حال بهره‌برداری از آن هستند.

Snooden

ماجرا ازاین‌قرار است که پس از افشاگری های ادوارد اسنودن و انتشار ابعاد گسترده‌ای از رسوایی های آمریکا در جاسوسی از مردم عادی کشورهای مختلف، کار به‌جایی رسید که معلوم شد آژانس امنیت ملی این کشور به‌اتفاق دیگر نهادهای امنیتی، حتی از کاربران بازی های رایانه‌ای هم جاسوسی می‌کردند! (و هنوز هم به این کار کثیف مشغول‌اند.)

اما نکته جالب و قابل‌تأمل در این است که آمریکا چطور می‌تواند از کاربران تلفن های همراه، بازی های رایانه‌ای و سایر خدمات اینترنتی جاسوسی کند و ابزار این کار چگونه برای وی فراهم شده است؟

با نگاهی به لیست زیر همه‌چیز برایتان روشن خواهد شد؛ لطفاً با دقت به لیست برخی اقلام تولیدشده توسط اسرائیل توجه کنید و ببینید که هر یک از آن‌ها تا چه حد در زندگی روزمره ما جا باز کردند و تا چه حد به برخی از آن‌ها وابستگی داریم. حال به این موضوع فکر کنید که چند تا از آن‌ها می‌توانند به ابزاری برای جاسوسی آمریکا و اسرائیل از ما تبدیل شوند؟! و این ابزار بالقوه جاسوسی چگونه به خانه‌های ما راه پیداکرده‌اند؟ آیا غیر از این است که خودمان باکمال میل و افتخار آن‌ها را به درون خانه‌هایمان راه داده‌ایم؟

000

1- Cell Phone

intel pentium e5700 02

2- The Intel Pentium Microprocessor in your Computer

3- USB Flash Drive

219262179 960

4- (Kinect (Newest X-Box Technology

5- (ClearLight Device (Acne treatment

6- (Epilator (Hair removal device

7- (Rummikub (Tile-based game

voicemail

8- Voicemail

9- AOL Instant Messenger ICQ

aol06 rev grad blue rgb

شما چند تا از این اقلام را در خانه خود دارید؟ البته اقلام نام‌برده شده تنها بخش کوچکی (اما فراگیر) از تولیدات اسرائیل هستند که به کشورهایی مانند آمریکا این امکان را می‌دهند تا از راه دور ما را رصد کنند و بر اساس اطلاعاتی که به‌دست می‌آورند برای آینده ما برنامه‌ریزی کنند!

kinect-2

حتماً همه شما دوستان با دستگاه کینکت (Kinect) آشنا هستید و آن را یکی از برترین تولیدات مایکروسافت می‌دانید! اما آیا خبردارید که این محصول توسط یک یهودی برزیلی تبار به نام الکس کیپمن (Alex Kipman) طراحی و در اسرائیل تولید شده است! حتی لیسانس تولید نسخه مخصوص رایانه‌های خانگی این دستگاه هم توسط کمپانی اسرائیلی آن به شرکت مایکروسافت اهدا شده است! به این خبر توجه کنید:

Alex-Kipman-Microsoft-Header

چند نفر از شما خوانندگان عزیز این متن، در خانه دستگاه کینکت دارید؟ چند نفر از دستگاه تلفن همراه و تبلت استفاده می‌کنید؟ چند نفر از شما از خدماتی مانند Aol، یاهو و گوگل بهره می‌برید؟

World-Of-Warcraft-Logo

شاید بخواهید تبعات این موضوع را به طور خاص در مورد بازی های رایانه‌ای بدانید. در این صورت توجه شما را به خبری که در مورد افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از کاربران بازی های رایانه‌ای منتشر شده است جلب می‌کنم:

«آژانس امنیت ملی آمریکا به جاسوسی از کاربران Xbox Live، World of Warcraft و Second Life متهم شد.

این موضوع پس از افشاگری های ادوارد اسنودن و پی گیری های مداوم رسانه‌هایی چون گاردین و نیویورک‌تایمز به اثبات رسید. پرونده‌های موجود در مورد NSA بیانگر این حقیقت است که این سازمان با فرستادن جاسوسانی در قالب آواتارهای مختلف در بازی World of Warcraft، اقدام به شناسایی و جذب افراد نخبه به‌منظور تخلیه اطلاعاتی کرده است. بدین‌صورت که جاسوس با دادن وعده‌هایی نظیر یافتن شغلی پردرآمد و یا پیشنهادهای مالی وسوسه کننده، طعمه خود را وادار به جاسوسی از دوستان، نزدیکان و یا هک کاربران مورد نظر این سازمان می کرده تا بدین شکل کمترین رد پا را از خود به‌جای گذارد. در این سند همچنین اشاراتی به جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از 48 میلیون کاربر سیستم Xbox Live هم شده است.

Xbox-Live

سوءاستفاده از کاربران این سیستم برای انجام اموری مانند تهیه سلاح و آموزش نحوه استفاده از آن‌ها نیز از دیگر موارد مطرح‌شده در این سند هستند. در بازی های ارائه‌شده در سیستمXbox Live، کاربران می‌توانند به‌راحتی با کارکرد سلاح های واقعی، از جمله چگونگی حمله به هدف، میزان برد موثر یک سلاح و روش نابودی سوژه مورد نظر آشنا شوند. این در حالی است که برای به پایان رساندن یک تمرین نظامی به درجات بالای مهارتی نیاز است، اما برای انجام چنین مأموریت‌هایی به مهارت بالایی نیاز نیست.

به طور مثال: خلبان های دخیل در واقعه 11 سپتامبر هیچ یک تا آن زمان هدایت یک هواپیمای واقعی را عهده‌دار نبودند و همه آن‌ها از طریق بازی Microsoft’s Flight Simulator آموزش خلبانی دیده بودند!

طبق منطق حاکم بر سیستم امنیتی آمریکا، زمانی که مأموریتی خطرناک و پر از ریسک باشد، غالباً زیرکانه‌ترین ایده آن است که به‌جای استفاده از مأمورانی که ممکن است دچار غفلت و خواب‌آلودگی شوند و یا قبول خطر اسمبل کردن یک بمب! می‌توان از خدمات فضای مجازی استفاده نمود. درست مانند حزب‌الله لبنان که برای هدایت موشک های خود از کنترلر پلی استیشن و اتصال آن به یک لپ تاپ استفاده می‌کنند.

Secondlife1

در این سند همچنین به جاسوسی از اعضای القاعده، دانشمندان هسته‌ای ایران، اعضای حماس و حزب‌الله که از خدمات Xbox Live، Second Life و World of Warcraft استفاده می‌کردند هم اشاره شده است.

در این روش جاسوسان آژانس بانفوذ در شبکه‌های بازی و هک کردن آیدی های مختلف، خود را به‌جای دوستان فرد مورد نظر جا زده و پس از جلب اعتماد آن‌ها، اقدام به شنود مکالمات، دسترسی به اسناد نوشتاری و تخلیه اطلاعات می‌کردند.

گاردین در یادداشت ویژه خود به اسنادی اشاره‌کرده که در آن از بازی های آنلاین به‌عنوان محل ملاقات برای بحث در مورد فعالیت های تروریستی یاد می‌شود؛ اما گاردین هیچ‌گاه به‌درستی مشخص نکرد که آژانس از این طریق تا چه حد اطلاعات به‌دست آورده و آیا هم اکنون هم به جاسوسی از بازیکنان بی‌گناه ادامه می‌دهد یا این کار را متوقف کرده است.

شرکت Blizzard، تولیدکننده بازی World of Warcraft پس از افشای این موضوع از آژانس به علت استفاده ابزاری از محصول این شرکت و عدم رعایت حقوق مدنی کاربران شکایت کرد. مدیر این شرکت در اظهارنظری بیان داشت:

«ما از هرگونه نظارت و مراقبت آژانس بی‌اطلاع بودیم و همه این جریان بدون اطلاع ما صورت گرفته است.»

در طرف دیگر شرکت Linden Lab تولیدکننده Second Life، در این مورد هیچ‌گونه اظهارنظری نکرد؛ اما مدیران مایکروسافت هم این‌طور اعلام کردند که:

«ما از هر گونه فعالیت آژانس بی‌اطلاع بودیم و اگر چنین اتفاقی رخ داده، قطعاً با رضایت ما انجام نشده است.»

gchq-logo

از طرف دیگر سازمان GCHQ که می‌توان آن را خواهرخوانده NSA نامید در مورد عملیات جاسوسی از کاربران این‌طور موضع گرفته که:

«تمامی فعالیت های این سازمان در چهارچوب قانون و زیر نظر وزیر امور خارجه بوده و به‌منظور حفظ امنیت داخلی کشور انجام شده است.

اما نکته مهم این است که در این روش نمی‌توان به‌درستی تشخیص داد که IP فردی که در گیم نت مشغول بازی است، واقعاً متعلق به یک تروریست خطرناک یا یک بازیکن واقعی است و این موضوع می‌تواند تبعات سنگینی برای بازیکن های بی‌گناه به همراه داشته باشد.

اما درعین‌حال طبق اسناد دیگری که به طور رسمی از سوی GCHQ انتشار پیدا کرده است، این سازمان در سپتامبر سال 2008، موفق به ردیابی مکالمات مشکوک تروریستی در سیستم Xbox Live شده بود. در همین زمان FBI و CIA هم بانفوذ به سرویس خدمات‌دهی بازی Second Life توانستند رد گروه‌های تروریستی برای انتقال پول جهت انجام عملیات را پی گیری کنند.»

با توجه به مطالب ذکرشده، شاید زمان آن رسیده باشد که با نگاهی حساس تر و محتاطانه‌تر به سراغ فنّاوری های نوین برویم و در استفاده از آن‌ها موارد ایمنی لازم را رعایت کنیم تا ما هم قربانی رفتار کثیف دولتمردان آمریکایی و اسرائیلی نشویم.

شاید همین حالا هم در حال رصد ما باشند!!

کپی‌برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است.

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر منبع و نام نویسنده، ممنوع و حرام است و پی گرد قانونی دارد.

1 بار پسندیده شده

2 نظرها

 • Zoe
  سه شنبه, 06 اسفند 1392 ساعت 11:57 ارسال شده توسط Zoe

  Right after I had read the title of your blog I was considerably surprised however after looking at the whole article, I understand it accurately. Genuinely very fascinating content.

 • مهدی حق وردی
  جمعه, 25 بهمن 1392 ساعت 08:18 ارسال شده توسط مهدی حق وردی

  سلام
  راه اندازی وب سایت را حضورتان تبریک می گم
  امیدوارم موفق و موید باشد
  -------------------------------
  سلام
  ممنونم. برای شما هم آرزوی موفقیت دارم.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین ارسال های انجمن

ارسال مطلب به ما

برای ارسال مطلب جهت انتشار در قسمت "به قلم دوستان" در وب سایت لطفاً مطلب خود را در قالب نرم افزار word همراه با ذکر نام و شماره تماس به نشانی پست الکترونیکی author@vgpostmortem.ir  ارسال نمائید.

جهت دریافت خبر نامه پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.

آمار بازدید

05700008
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
مجموع
390
12374
56370
5331822
204994
457150
5700008